Primul an de scoala 2010-2011- clasa I (3)

Primul an de scoala 2010-2011- clasa I (3) | Autor: claujro

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Eu sunt codasa rau la scris, nu am avut timp de nimic zilele astea... Va invit pe voi la povestit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Cluajro, sper sa fii doar ocupata si sa revii curand Multumim pt noul capitol!!

A mea azi a poftit la sandwich-ul colegului de banca si in drum spre casa ne-am oprit sa cumparam parizer

Cris mami de Alexia & Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

eu azi am uitat sa+i dau pachetul... asa ca am primit urmatoarea observatie...
cand am chef de glume, sa nu mai pun cutia de mancare goala in ghiozdan.

ghiozdanul il face singur, dar de gura mea. l-am amenintat ca, daca seara nu e gata, dimineata pleaca cu el gol. si sa vad ce spune las scoala cand l-o intreba doamna de ce.

azi a venit cu tema de ieri inrosita. normal, ca eu ii ziceam sa fie atent, sa nu mai depaseasca.... acum l-am intrebat daca ii place cat de rosu e caietul lui. si o sa continui asa, sa vedem pana unde rabda el... cel putin ii e rusine de doamna. azi a fost mai atent.

in schimb liniute fac in culori, schimba culoarea la fiecare rand, probabil o idee faina ca sa nu se plictiseasca.

si ca sa inchei, habar n-are ce-i trb maine la lucru manual si la desen.

Cristina
Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste
www.talentedenazdravani.ro/concurs_desfasurare.htm" target="_blank">Concursul saptamanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Crixia, eu as vrea sa ceara macar parizer pentru pachet, a mea nu mananca nimic din ce ii pun la ea. M-am trezit ieri dimineata cu grija sa-i fac gratar de pui, m-am gandit ca poate asta o va tenta. Dar de unde, s-a intors cu el intreg. cristinamh, facem schimb de copii, cu a mea poti face glume cu cutia goala in fiecare zi
Noi in continuare cautam solutii pentru zilele in care merge la semiinternat, desi e vorba de doar o ora - o ora si jumatate trei zile pe saptamana. Am inscris-o si la optionalul de calculator, doar ca sa o stiu acolo intr-o sala si nu alergand brambura pe holuri si in curte, dar din pacate se intarzie cu intrarea in sala aproape de ora la care ajung eu s-o iau si tot are jumatate de ora in care alearga prin curte aiurea. Nu e deloc o situatie placuta sa te duci si sa-ti gasesti copilul alergand prin curte, cu portile larg deschise si cu altii mai mari care nu va pot descrie ce comportament au. Iar niste baietii in sala jucau fotbal cu geaca copilului tau, fara ca cineva sa le atraga atentia (cu pedagoga de fatza). Atmosfera este cat se poate de deprimanta si nu o simt deloc in siguranta.
Cu temele este destul de greu, pentru ca, desi poate sa scrie si frumos, nu o intereseaza aspectul asta, nu i se pare important sa stea sa le picteze. Drept urmare, multe le stergem acasa pentru a le reface pentru ca sunt ingrozitor de strambe. Vad ca deocamdata nu au califictive, au doar bravo (a luat la abecedar) sau vazut (a luat la mate, unde a scris urat).
Cred ca, desi nu se plange de ceva anume, nu este asa innebunita dupa scoala. O simt asa fara tragere de inima. Mai ales dimineata si la momentul temelor.
Ghiozdnul il face mami, bineinteles, ii spun si ei ce are. Mai uit si eu una - alta, azi am uitat sa-i dau paleta de amestecat acuarele si m-a certat. Si am mai uitat si sa-i dau bani pentru o revista pe care a luat-o de la scoala, asa ca mi-am luat-o si pentru asta.
Speram in continuare sa reusim sa intram mai natural in ritm, pentru ca deocamdata sincera sa fiu noi suntem parca si mai socati decat copilul. Si partea rea e ca stresul nostru se simte si la ea, iar asta o afecteaza. Trebuie sa invatam sa functionam mai relaxati, dar asta e foarte greu deocamdata.
Succes tuturor si un weekend cat mai relaxant si fara teme !




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

Seara buna

Noi am avut azi prima ora de chitara la semi........si e extaziata deja se vede pe scena isi imagineaza ce mare star va fi, in cate tari va concerta.....o nebunie........si la sfarsit-ul visului zice:

"Mami vezi ca tre' sa-mi iei un caiet de muzica urgent si corzi pt chitara...si mai urgent...ca fara corzi nu pot sa exersez acasa"

si eu ii zic:

" Iubita mea.......dar noi nu avem chitara...pt ce ne treebuie corzi"

"Eeee, lasa mami ca mai ai putin si termini rata la laptop si apoi imi iei chitara...dar trebuie sa avem corzi...asa a zis doamna!!!"

Dumnezeule...de unde le scoate, ca ma uimeste pe zi ce trece!!!

La noi cu pachetelul nu este nici o problema...mananca tot si mai mananca si la semi, am cantarit-o are 30 kg
Problema e ca uita mami sa-i puna iaurtel in fiecare zi




www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ee92d9ae480526e99ab42" target="_blank">Just.........Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ef888e7929a80b5f8dae3" target="_blank"> Moeciu 2006


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

La noi e bine in ceea ce priveste scoala. Macar este constiincioasa si-si face temele.
Dar...deja am sfeclit-o la o problema din tema de acasa. Mie mi s-a parut ambiguu scrisa, sotul meu a inteles corect dar prea tarziu (deja tema era compromisa), fata a ingaimat ceva ce era corect. Eu am incurcat borcanele si am luat-o pe cocoasa.
Se intelege oarecum, ca temele le fac cu fata in timp ce ma ocup si de baiat si este destul de nasol. Trebuie sa gasesc o modalitate sa ma reorganizez.

Cu pachetelul...i-am dat senvici si l-a papat dar, un mare DAR, a inceput cu milogeala: "mamiii, dar colegii mei vin cu croissant, vreau si eu", asa ca am schimbat un pic continutul: croisant, baton, corn cu rahat. Rezultat?? Ciugulit pe ici pe colo
Trecem sapt viitoare iar pe sandwich cu toate ca eu o banuiesc ca arunca felia de paine.



Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Am si eu o intrebare: ce fac copilasii vostri cu cornul si laptele??
Eu i-am zis sa le aduca acasa. LAptele merge la un piure sau chiar si asa, gol, este bunut, iar cornul il facem firimituri prin casa si apoi facem concurs intre copii: cine inghite cele mai multe .
Andra nu ar manca nimic niciodata si INCA ii mai dau sa manance eu daca n-am la dispozitie vreo 2 ore sa o las sa pape singura 1 snitel cu 2 linguri de felul 2, iar Radu mananca tot ce prinde dar e inca mic si are inca interdictii

Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Eu trebuie sa elucidez un mister. Trebuie sa vorbesc cu invatatoarea sa ma lamuresc ce le-a spus, fiindca fim'iu ma innebuneste ca a zis doamna sa-i ajute parintii, fapt pentru care nu se apuca de teme fara promisiunea ca fac si eu un rand de liniute din tema lui.

Si eu i-am zis sa aduca laptele si cornul acasa insa a adaptat el. A adus doar cornul ca laptele de ce sa-l ia daca i-am zis sa nu-l manance acolo???

De-abia astept week-endul !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

cornul il mananca, laptele am inteles ca n-a sosit. dar al meu e foamea intruchipata, il va bea cu siguranta.

referitor la ajutor, datoria mea e sa ma asigur ca isi face tema... cum si-o face e strict problema lui. iar daca vine cu caietul rosu, devine problema mea.

dar ma scoate din minti, intra pe usa, arunca ghiozdanul, se dezbraca in patru zari. notiunea de umeras e straina... se arunca apoi in lada cu jucarii, insira masinutele, nu-i e foame, nu-i e sete, nu se spala pe maini... eu inteleg ca dupa 4 ore de stat pe scaun are nevoie de relaxare, dar sunt chiar asa pretentioasa?

Cristina
Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste
www.talentedenazdravani.ro/concurs_desfasurare.htm" target="_blank">Concursul saptamanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyante spune:

Eu nu am vazut niciodata cutia de lapte (cine-l produce) ca il bea la scoala cu ce-i pun la pachet. Cornul e de fapt o piinica de la Vel Pitar care-i buna si proaspata si pe care o impartim frateste (adica intre mine care,de regula,nu apuc sa maninc nimic pina o iau pe ea de la scoala, sora-sa si ciobanescul nostru mioritic caruia nu-i dau piine ca sa nu-l ingras asa ca atunci cind vede o bucata de piine o haleste de zici ca-i friptura)

Mergi la inceput