Pufi iubiti de ian-feb 2010 (139)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Beatrice pt sora ta si pt ingerashul ei. Daca fizic e ok a verificat ... adica laparoscopie? Incurajeaz-o sa mearga la un medic bun (eventual renumit) la Bucureshti sau in Ungaria. Laboratoarele de analize sunt sigure la Cluj? Eu in Constantza de exemplu am indoieli ca sunt 100% valabile, chiar si cele mai ce...


din 09.12.2009 mami de gemanutze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Cum se joaca bb-ii vostri cu incalztari? Nu duc totul la gura?

Intreb pt ca in curand revenim si noi acasa la apartament si shitu ca nu am cum sa baricadez tot (nici nu vreau dealtfel) si nici timp sa le supraveghez non-stop, cum fac aici cand le las pe jos.

din 09.12.2009 mami de gemanutze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

buna dimineata
las eu o pt cine pofteste
eu dimineata merg cu Daria la gradi si cum stam departe de gradi si avem de mers pe jos +autobuz trebuie sa fiu in picioare la 6.Noroc ca Miruna doarme noaptea legat si se trezeste abia pe la 7-8

bea multumesc
cat despre problema surorii tale- e greu ,e tare greu si spun asta in deplina cunostinta de cauza
eu am avut 3 sarcini oprite in evolutie inainte de Daria iar cu Daria mi-a fost fff greu.La Miruna as putea spune ca am avut o sarcina de invidiat-nu m-a durut nimic ,m-am miscat ff mult ,nu am luat nici un tratament de mentinere
deci ce vreu sa spun e sa nu-si piarda curajul sa nu considere ca obligatoriu si urmatoarele vor fi la fel
de multe ori (daca nu au alta explicatie) medicii pun pierderile astea pe seama unor probleme genetice ale bb
pt tine si pt ea si oricat ar parea de greu acum sa nu renunte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

'Neata! DASTEFA, multumim de cafeluta. Ce mai fac fetele?

TOMACA, da, daca vrei sa prinzi loc la cresa, tb inscris copilul cu un an inainte. Noi am fost nr 44 de pe lista de asteptare.

DULCINEEA, te cred si te inteleg prin ce treci, si eu am patit-o cu paul cand era micut; stiu cat suferi si cat te afecteaza si iti spun din proprie exeprienta ca ... te autodistrugi cu grija pentru mancarica; eu nu ma mai stresez cu daniel, nici el nu se omoara cu mancatul dar cand nu vrea mai mult de 3 lingurite nu insist si dupa vreo 2 sapt de nestresat copilul, a inceput sa pape mai mult. Bineinteles ca m fost si eu la medic cu el ingrijorata de ce nu manaanca, iar primul sfat clar a fost sa NU INSIST, oricat de greu mi-ar fi ca isi revine singurel. F important este sa nu te vada ca te stresezi si sa nu arati in fata lui cat de imp este sa manance, sa o ia ca fiiind un lucru natural la fel ca baita sau ori ce alta activitate din zi. MI-a mia dat doc Palicarie un hint: la masa de pranz sa ii fac niste guguloaie ca niste perisoare din cereale cu pireutul de la felul II si sa i le pun in fata pe o tavita sa se joace cu ele, practic sa fie lasat sa descopere el mancarica, sa se simta seful, ca el are initiativa si ca el domina...si nu eu care hotarasc mereu cand duc lingurita la gurita lui...sper ca m-am facut cat de cat inteleasa. Incearca pe cat posibil sa te detaasezi....vor mai avea perioade din astea de greva foamei....paul cel putin a avut de nu le mia stiu numarul....mama lor de copii!!!

LIVIA, wow 48 kg??????????????????????? Te invidiezzz, zau!!!!! Ce inaltime ai, daca nu te superi? EU m=am ingrasat am pus 5 kg in plus!

Am avut cea mai chinuitoare noapte de cand l-am nascut pe Dani. A racit aseara si nu a dormit toata noaptea, sunt cheauna rau.
Va pup dulce si va urez o zi minunata cu copilasi papaciosi si somnorici, cu mamici odihnite si relaxate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_fota spune:

Buna dimineata,Dastefa de cafea chiar aveam nevoie,nu stiu care super vecin destept s-a apucat la ora 7 dim sa sparga ceva in casa si ne-a trezitasa ca suntem pe baricada.Alexandra e lipita cu totul de plasa de la patut si se uita cu interes la tv,de fata urmareste stirile de dimineata .Dulcineea si eu m-am stresat cam 1 luna cu diversificarea mancarii la Uca si apoi m-am calmat,eu una recunosc ca sunt f ciudata si pretentioasa la mincare si acum papa f bine cel putin asa cred eu papa cam jumatate de borcan de la HIPP uneori chiar mai mult depinde ce amestec este in el daca ii place sau nu.
Larisel daca nu este cu suparare despre care leagan e vb ca vinzi?Ca nu mai retinCam atat am retinut la ora asta ca sunt chiauna

de Maria Alexandra 26.03.2010

Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sa fim bine





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui evyme

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Fetelor,

Poate deja stiti, dar eu tot ma tin sa va zic despre niste bani pe care trebuie sa-i primeasca o noua mamica de la serviciu (costuri suportate de firma):

- ajutor social - 1 salariu mediu pe unitate (nu se impoziteaza ca este venit de natura ajutoarelor sociale)

- Potrivit art. 66 din Contractul de munc#259; la nivel national nr.2895/2006 pentru anii 2007-2010 , īn cazul īn care salariata se afl#259; īn concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumit#259; perioad#259;, diferen#355;a dintre salariul de baz#259; individual avut #351;i indemniza#355;ia legal#259; la care are dreptul.
Perioada pe durata c#259;reia se acord#259; compensarea va fi stabilit#259; prin contractele colective de munc#259; la nivel de unitate, dar nu mai pu#355;in de 6 s#259;pt#259;māni."
Este venit de natura salariala, deci se impoziteaza ca si cum ar fi un bonus.

Asa ca daca rezulta diferente de primit si n-ati primit inca banii, faceti cerere. Eu de a 2-a prevedere n-am stiu. Am primit banii dupa ce m-am intors la serviciu si a depus o noua mamica cerere. Ne-am interesat la consultanti, exista si este obligatorie.


varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan




Eu stiam de prevederile astea, i-am spus si sefului meu dupa ce am nascut de ele, dar a spus ca el nu stie nimic si ca nu-mi da nimic. Exista vreo posibilitate legala sa-l oblig sa-mi dea drepturile?




din 10.02.2010 fericita de Sebastian Mihai


cum a venit pe lume pustiu`
poze bebe Sebastian
www.youtube.com/watch?v=qBT23OL7Co0" target="_blank">filmul botezului
filmulete Sebi


O mama e acea persoana care poate lua locul oricui, dar nu poate fi inlocuita cu nimeni ~ Cardinal Mermillod


AMR ... inca 3, daca se poate


Depui cerere cu numar de inregistrare dat de firma si trebuie sa-ti raspunda. Nu-ti raspund, poti sa faci reclamatie la ITM ca nu acorda drepturile salariale.

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui dastefa

buna dimineata
las eu o pt cine pofteste
eu dimineata merg cu Daria la gradi si cum stam departe de gradi si avem de mers pe jos +autobuz trebuie sa fiu in picioare la 6.Noroc ca Miruna doarme noaptea legat si se trezeste abia pe la 7-8

bea multumesc
cat despre problema surorii tale- e greu ,e tare greu si spun asta in deplina cunostinta de cauza
eu am avut 3 sarcini oprite in evolutie inainte de Daria iar cu Daria mi-a fost fff greu.La Miruna as putea spune ca am avut o sarcina de invidiat-nu m-a durut nimic ,m-am miscat ff mult ,nu am luat nici un tratament de mentinere
deci ce vreu sa spun e sa nu-si piarda curajul sa nu considere ca obligatoriu si urmatoarele vor fi la fel
de multe ori (daca nu au alta explicatie) medicii pun pierderile astea pe seama unor probleme genetice ale bb
pt tine si pt ea si oricat ar parea de greu acum sa nu renunte

Mihaela si frumoasele ei Daria-Stefania -16.11.2006 si Miruna-Elena -18.01.2010
cresc fetele

povestea Mirunei



Buna dimineata.

Merci de coffe. Ma duc sa iau si ness decoff alaturi.

Beaaici subscriu. Chiar voiam sa-ti spun ca testul pentru anticorpi fosfolipidici (cel pentru coagulare sange) este foarte sensibil si experti si kit de testate ok, nu sunt in toate laboratoarele.
Eu am facut multe teste caci am avut 2 sarcini oprite din evolutie. Am ramas greu insarcinata cu Tudor, am facut tratament si pentru si dupa aceea preventiv si tot am avut risc de nastere prematura.

Asa cum a zis Dastefa, mergeti la un doctor mai priceput. Decat in Romania, mai bine mergeti in Ungaria. O fosta colega a reusit sa aiba bebe dupa multe sarcini pierdute, dupa tratament in Ungaria. Si la Seghet este o clinica buna si ma batea gandul sa ma duc. Pot sa-ti spun ce analize am facut. Am facut si cariotipul, dar n-a iesit nimic dupa cum se astepta doctorita. Nu este cazul decat daca sunt antecedente in familie (adica rude degenerari genetice) si probabil ca nu.
Trebuie mult curaj este adevarat. Mama are o fina care la a 9-a sarcina a reusit pana la urma. Deci se poate. Faptul ca ramane insarcinata este un lucru f bun. Se va gasi si problema cu siguranta.

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

neatza fetele,sarumana de cafea dastefa

lorex,www.bihon.ro/stiri/oradea-bihor/articol/bihorenii-sunt-poftiti-sa-faca-curatenie/cn/news-20100923-11491624" target="_blank">asta e pt tine

simplicity,vesti bune de la doctor,dupa cum vad
pt ariana si mami ei

nikole

ioana,imi pare rau de astfel de vecini;las ca poate recupereaza alexandra somnelul azi

mami de Radu si Alex



asa creste Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui livia1980

BUNA!

V-am citit raspunsurile pe diagonala..printre picaturi
Vreau sa va intreb:voi nu veti uneori "depresii"?Am zile cand ma apuca plansul din orice si cand vine tati de la servici, ii spun sa intre el in paternitate ca sa ma duc la servici.MI-E ASA DE DOR UNEORI SA MA DUC LA SERVICI!
Dar nici nu pot sa-l las pe "minune" cu bona ca n-am inima....mla cate se intampla...asa ca...stau si inghit!+ii mai dau si san


Si alta chestiune:ce le dati voi prichindeilor la masa de 18-19.C a eu ii dau branza cu banana, sau cu mar..dar se satura si el.Altceva ce?Stiu ca iaurtul se da de la 8 luni!El abia face 7 maine, si vreau sa-i introduc carnita....si apoi oul!

Ma duc sa-i fac supa!
Parca suntem robotei noi mamicileIn fiecare zi acelasi program!


o zi cu soare !ca e printre ultimele!

Mami fericita!


Eu ii dau iaurt de la 6 luni, iaurt normal cu aprox 3% grasime din comert. De regula ii iau un iaurt bio cu banane. Dar fetele dau ori iaurt simplu ori cu magiun sau gemuri fara adaosuri de zahar una alta (eventuam productie proprie la fetele harnicutze).
Cu depresiile...depresii aveam cand era mic mic si chiar ma mai plictiseam rau nuam sa ii dau papa si el dormea. Acum ma mai apuca uneori dracii pe el si imi zic ca era mai simplu cu mersu la birou cateva ore nu aud urlete, nu miros caca etc dar imi trec repede "dracii"

de Yannis


AMR ... da nu le mai pun ca cica nu se vad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lillo

Mai, eu sunt singura atipica...Cand avea fiica-mea vreo 3-5 luni tot asa, as fi vrut la job, sa vad lume, sa vb cu adulti....La 1.8 ani ai ei am facut o depresie ca tb sa incep munca, dar din aia cu plans din orice, nervi, anxietate, atacuri de panica. Cand mi-a propus al meu sa mai stau acasa, mi-a cazut ditamai pietroiul de pe inima. Asa m-am obisnuit, ca nu stiu ce o sa ma fac cand va trebui sa merg iar la serviciu. Mie mi-e bine intre scutece, jucarii, diversificare....


si eu , si eu, o iau pe aceeasi panta, imi place din ce in ce mai mult

de Yannis


AMR ... da nu le mai pun ca cica nu se vad

Mergi la inceput