Cine s-a intors in Ro?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

asa este!!eu sant de 10 ani aici.
inca traiesc intre doua luntrii

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

mai vreau sa precizez ceva, ce consider ca e important.
Daca cei care sunt intr-o tara straina si dupa cel putin 5 ani nu s-au acomodat, probabil nu se vor acomoda niciodata....si e mai bine sa se intoarca in Romania.
Nu poti traii o viata cu gindul ca poate te intorci...si sa fii mereu intre 2 luntrii...sau cum se spune. Ori te intorci ori renunti la acest gind altfel nici nu te integrezi bine, nici nu pleci...

Strainatatea nu e pentru toata lumea. Pentru unii le e mai bine acasa.

carmen77 salutari din partea mea.

michelle


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_OR spune:

Rodica, vroiam de mult sa-ti scriu la subiectul acesta, dar abia acum mi-am gasit putin timp.sper ca nu sunt prea mult pe langa subiect, eu nu am fost stabilita in strainatate pana acum, si sa ma intorc, dar vreau sa-ti expun un alt aspect al problemei.asa cum ziceau fetele pe aici, totul depinde de familia respectiva, de locatie, de puterea de adaptare ......

din cate stiu eu, si te rog sa ma corectezi daca gresesc, tu ai dori sa te intorci in imprejurimile Devei ( , ardeleanca de-a mea).din punctul meu de vedere, e o foarte mare diferenta daca te vei intoarce in orasul Deva, sau in Bucuresti, Constanta, Timisoara.........

parintii mei erau unul din Simeria si unul din Hunedoara, iar bunica mea inca traieste in apropiere de Deva., iar noi o vizitam periodic.

ce vroiam eu sa-ti spun este ca orasul s-a schimbat foare mult in ultimii ani.iti spun asta, pt ca si pe mine, desi nu venita din strainatate, ma bate gandul sa ma relochez acolo.

este un oras foarte ingrijit,parca nici nu esti in Romania , si cred ca este comparabil cu orice oras mai marisor din tara , in privinta spitalului, medicilor.din ce am vazut eu, au de toate:clinici bune (si ieftine ), in toate domeniile, aparatura performanta, scoli, gradinite, facultati in aproape toate domeniile, de stat, private, cu program la zi, la distanta.....etc.de piata si supermarketuri nu mai vorbim, toate sunt in stil occidental, plus ca inca se construieste la greu.ce mi s-a parut mie un pic marisor, pretul la case si apartamente,dar probabil daca ai interes sa cauti gasesti si ceva avantajos.

daaar, si aici vroiam sa ajung, ceva absolut fantastic este facilitatea de a gasi un loc de munca.iti spun sincer ca, pe aceste timpuri de criza, in Deva am vazut o multime de locuri de munca, in cele mai variate domenii si cam pt orice pregatire.ceea ce cu greu am reusit sa vedem in alte colturi de tara.si pt acest aspect, pe mine ma bate gandul foarte serios sa ma mut in zona.

sper ca nu am suparat pe cineva cu aceasta polologhie, bineinteles ca e doar punctul meu de vedere, poate destul de obiectiv, asa ca iti doresc sa cantaresti bine toate aspectele si sa luati cea mai buna decizie pt familia voastra




Cristina, mamica lui Denis Mare(17 iunie 2004)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leistra spune:

au! si eu tot intre doua luntrii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihatp spune:

, nu am din pacate timp de detaliat...

suntem si noi (eu si sotul meu) reveniti de pe alte meleaguri. am plecat deschisi la minte, am revenit impacati. inainte de a ne intoarce am pus in balanta tot, de la avantaje pecuniare pana la motive sentimentale, iar balanta a inclinat spre Ro. nu am regretat niciodata decizia de a reveni.

intaresc si eu ideea ca intoarcerea e o decizie personala. pentru noi e mai bine asa... inclusiv financiar.




Mamica de berbecut-Luca
9 aprilie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

Cristina,ce bine ma sti
Ai drepatate,in Deva vreau sa ne intoarcem,acolo avem apaprtament,deci de casa nu ar fi probleme,la servici ma gandeam si eu...nu stiu ce putem obtine,nu stim ce merge si ce nu +noi am lipsit 10 ani de acolo.Noua nu ne este frica de lucru,as lucra orice la inceput(asa ma facut si aici).
si eu im amintesc de Deva fiind un oras deosebit,destul de curat si oameni nu f rai.
Si scoliile erau bune inainte,nu stiu acum ce mai este,dar poate totusi imi pot educa copii asa cum am fost noi educati.
mihatp,ma bucur ca ati reusit sa va obisnuiti din nou in Ro
cati ani ai lipsit?
va pup!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_OR spune:

Rodica, te stiu , caci de dorul Devei citeam la subiectul cu fetele din judetul Hd.
Eu ti-am expus punctul meu de vedere, cu privire la oras, caci am fost de cateva ori acum recent, am prieteni, membri ai familiei....etc, care muncesc in Deva, de aceea ziceam ca mi se pare ca se gasesc locuri de munca in domenii variate.Am avut de-a face si cu spitalul, si cu primaria din Deva, si mi se pare ca esti altfel tratat din multe puncte de vedere, mai omeneste, mai calm (ce reclama ii fac orasului, parca m-ar plati cineva).

Eu nu pot sa-ti spun cum e sa te intorci dupa atatia ani, caci noi mergem doar la munca in strainatate, pe perioade scurte, iar copilul meu a stat ceva vreme in zona.depinde ce asteptari aveti si cum crezi tu ca s-ar adapta cel mare(fetita zic eu ca e micuta inca, nu vor fi probleme).

eu sunt in tratative cu sotul sa vindem apartamentul de aici si sa ne luam o casa in Mintia(preferabil).nu ne mai leaga de acest oras decat prietenii vechi si parintii sotului, dar in definiv ne-am putea vizita des, nu-s decat 100km.




Cristina, mamica lui Denis Mare(17 iunie 2004)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

Cristina,baiatul cel mare ar iubi enorm idee(daca ia s zice)tot timpul ma intreaba de Ro?si ce este acolo,si daca ii spun ca nu stiu ce struguri au gustul ca in Ro ,atunci repede ii manaca ca sant ca si acolo,chiar daca inainte nu ii placea +ar fi mai fericit acolo,are bunicii,verisorii si matusi,el aici nu stie ce ii aia sa ai familie mare.te pup!!
pana la urma va lua-ti casa la Mintia?si mie imi pace Mintia

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_OR

Rodica, te stiu , caci de dorul Devei citeam la subiectul cu fetele din judetul Hd.
Eu ti-am expus punctul meu de vedere, cu privire la oras, caci am fost de cateva ori acum recent, am prieteni, membri ai familiei....etc, care muncesc in Deva, de aceea ziceam ca mi se pare ca se gasesc locuri de munca in domenii variate.Am avut de-a face si cu spitalul, si cu primaria din Deva, si mi se pare ca esti altfel tratat din multe puncte de vedere, mai omeneste, mai calm (ce reclama ii fac orasului, parca m-ar plati cineva).

Eu nu pot sa-ti spun cum e sa te intorci dupa atatia ani, caci noi mergem doar la munca in strainatate, pe perioade scurte, iar copilul meu a stat ceva vreme in zona.depinde ce asteptari aveti si cum crezi tu ca s-ar adapta cel mare(fetita zic eu ca e micuta inca, nu vor fi probleme).

eu sunt in tratative cu sotul sa vindem apartamentul de aici si sa ne luam o casa in Mintia(preferabil).nu ne mai leaga de acest oras decat prietenii vechi si parintii sotului, dar in definiv ne-am putea vizita des, nu-s decat 100km.




Cristina, mamica lui Denis Mare(17 iunie 2004)







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_OR spune:

eh, deocamdata suntem la faza de idee, insa sotului meu nu prea ii place "agricultura", el e orasean get-beget.si mai e problema de copil, ca la anul va incepe scoala.mai vorbim la anul pe vremea asta

si sper din tot sufletul sa iei cea mai buna decizie, fara sa ai regrete.




Cristina, mamica lui Denis Mare(17 iunie 2004)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns snowbunny spune:

m-am intors in romania!Daca ma intrebati daca m-as mai intoarce a doua oara raspunsul ar fi clar NU!Am suferit enorm cat am stat in tara adoptiva!Nu m-am putut acomoda deloc DELOC!Asadar am hotarat sa ma intorc in romanica mea draga unde sa ma simt ACASA imi era atat de dor de acel ACASA.Visam cu ochii deschisi la mirosul mancarii noastre,la strazi, la gorpi, la ploi, etc..dar acum nu as mai face aceeasi gresheala de a ma intoarce ''acasa''.Consideram oamenii din tara adoptiva rai si razishti.Poate sunt poate erau dar totusi lucrurile minore fac viata mai frumoasa.Am nascut ''in afara'' ...si am avut ''ocazia'' sa iau contact cu spitalul lor.Nu as avea cuvinte de lauda indeajunse.Am ajuns in romania entuziasta...fericita..implinita... evident asta se intampla la inceput, primele luni.Acum ...daca ar fi sa dau timpul inapoi nu m-as mai intoarce.caini vagabonzi pe strazi la totzi pashii, cacatzi pestetot, vanzatoare imputzite si cu un chef de munca de nu iti vine sa mai intrii in magazin a 2 a oara ca poate tio iei.Mi se pèare efectiv ca POPULATIA noastra a LUAT-o RAZNA!Te milogesti pentru drepturile tale.Daca ai ajuns in spital tre sa te rogi la Dumnezeu sa ieshi sanatos de acolo ( sunt si medici extraordinari dar cand te duci la urgente nu stai sa il cauti pe domnu x ca domnu x poate nu e pe tura) tre sa dai bani sa ti se acorde macar o privire si sa incepi sa culegi din cearceafu de reteta oferit de medic ce e mai bun pentru tine/copil si sa te duci sa decartezi la farmacie..de iti iese acru pe gat.
Mai bine decat a relatat colega de forum mai devreme nu am cum sa scriu.A cuprins toate ''bubele'' acestei societati.Personal nu m-as mai intoarce..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Sunt curioasa ce s-a mai schimbat de la ultima postare.....s-a mai intors cineva a mai plecat cineva iar inapoi?

Mergi la inceput