scoala Spectrum

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madelaine77 spune:

'Neata Carmel!

Am intrebat de inscrieri. Mi-au zis ca imi pot da mai multe informatii incepand cu luna februarie. Legat de taxele de scolarizare mi s-a comunicat ca tot atunci vor sti exact cat va fi taxa pt anul scolar care ne intereseaza. Oricum au fost foarte draguti si mi-au zis ca ii pot vizita oricand, dar cu un telefon in prealabil.

Pupici! Tinem legatura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kami_io spune:

Buna seara tuturor,

Si noi suntem interesati de scoala Spectrum, pentru fetita noastra care la anul va merge in cls.1.
Din cate am inteles, pentru scoala primara anul acesta s-a schimbat locatia, de la Dristor ICHB in bd. Energeticienilor. Clasele sunt mult mai mici la locatia noua iar unii partinti care au deja copii la scoala sunt nemultumiti. A vazut cineva locatia? Noi urmeaza sa mergem dupa sarbatori, sa vedem exact despre ce este vorba.

Putem avea mai multe informatii? Stie cineva cum sunt cadrele didactice? Orice alte informatii sunt utile..

Sarbatori fericite ,
Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaasdf spune:

Buna ziua,
Haideti sa va lamuresc putin in legatura cu ce se intampla la scoala Spectrum Bucuresti.
Sunt mamica de copil (clasa a 3 a) la scoala Spectrum Bucuresti.
Daca ma itrebati pe mine despre aceasta scoala, eu va recomand ca alternativa la scoala de stat fara sa stau pe ganduri.
Intradevar programul este pana la 3, in fiecare zi, taxa (doar taxa de scolarizare ) este 2350 euro pe an, 1300(obtional)masa pe an la 12.30, uniforma, manuale (ca la orice scoala de stat trebuie sa le ai), si ar mai fi transport pentru cine doreste.
Copii sunt foarete respectati de catre cadrele didactice (regula scolii), sunt supravegheati in scoala si in curtea scolii.
Daca ai nelamuriri sau diverse cereri se rezolva, toti sunt oameni civilizati, pana si personalul auxiliar.
Au 5 ore de engleza pe saptamana, tot felul de concursuri cu premii la nivel de scoala.
Cu privire la situatia invatatoarelor este urmatoarea: contractul cu ele se face pe un an,iar daca pe parcursul anului acestea nu dau randament sunt schimbate.
Mai este cazul clasic cand invatatoarea "ramane insarcinata" la mijlocul anului si atunci trebuie inlocuita.
Oricum exista invatatoare foarte bune si serioase care termina a doua, a treia generatie la scoala Spectrum.
Trebuie doar sa va interesati la scoala si va spun ca nu este prea greu sa aflati.
Succes !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caramel spune:

Ce inseamna 1300 masa pe an? Euro?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kami_io spune:

Intr-un final, noi am reusit sa mergem sa vedem scoala.
Plusuri: scoala este pazita, nu poti intra decat daca comunici la paza unde mergi, cu cine te intalnesti, etc; conducerea scolii foarte amabila; se asigura transport si masa contra cost doar pentru cine opteaza pentru acestea; taxa pentru anul viitor: 2350 de euro.
Minusuri: clasele sunt mici, ca si suprafata, bancile sunt inghesuite si nu este spatiu suficient, probabil aerul devine in timpul orelor greu respirabil. Asta chiar daca intr-o clasa sunt doar 14-15 copii; holurile sunt mici,inguste; clasele sunt pe ambele parti. Probabil cladirea in care se afla acum scoala nu a fost construita cu destinatia "scoala".?
Usor dezamagiti de locatie , nu am decis inca daca vom merge pe aceasta varianta.. Deocamdata mai cautam si alte optiuni...

numai bine!
carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui kami_io
Minusuri: clasele sunt mici, ca si suprafata, bancile sunt inghesuite si nu este spatiu suficient, probabil aerul devine in timpul orelor greu respirabil. Asta chiar daca intr-o clasa sunt doar 14-15 copii; holurile sunt mici,inguste; clasele sunt pe ambele parti. Probabil cladirea in care se afla acum scoala nu a fost construita cu destinatia "scoala".?

Cladirea este un fost camin al unui fost grup scolar. Camerele de camin au fost proiectate pentru 6-8 elevi (paturi + dulapuri + restul). Spatiul unei camere este insuficient pentru 12 copii, daramite 14 (+ un cadru didactic care respira cat 4 copii la un loc). Luminozitatea incaperilor este si ea un minus.
Este insa un sediu provizoriu pana vor gasi (sau vor construi) o locatie adecvata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Kami-io, activeaza-ti PM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caramel spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
Este insa un sediu provizoriu pana vor gasi (sau vor construi) o locatie adecvata.

Cand spui ca e un sediu provizoriu , vorbesti despre sediul din Energeticienilor unde de-abia s-au mutat?

Am fost si noi sa vizitam.
Ne-au spus ca taxa este 2200 daca achitam pana la 30.04.
In afara de taxa mai sunt multe alte costuri suplimentare. Per total, ma mai costa inca vreo 1500(taxa inscriere,uniforma, masa, transport, manuale, etc)
Stie cineva cand se plateste a 2 a rata, daca pe prima o platesc la 30.04(am uitat sa intreb)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kami_io spune:

Alina, am activat PM. Nu reusesc sa iti trimit un mesaj privat..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui caramel
Cand spui ca e un sediu provizoriu , vorbesti despre sediul din Energeticienilor unde de-abia s-au mutat?

Da.

Mergi la inceput