Floricele de Liliac mai - iunie 2010 (18)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns discordia spune:

Cris, imi pare rau ca duci o asemenea lupta cu mulsul, eu chiar sunt norocoasa in privinta asta.
Dragos mananca cam 600 ml laptic de la mami pe timp de zi, iar pe timp de noapte cand mai tzitzileste nu stiu cu exactitate, dar hai sa zic cu indulgenta 150 ml.
De exemplu, ieri mi-a mancat mai des ca nu prea a putut sa doarma, dar azi doarme intruna, nu stiu daca a mancat de dimineata pana acum 300 ml. La o masa nu depaseste 100 ml.

Mamica de doua comori: Claudia Andrada (09.04.2008) si Dragos Ovidiu (28.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

azi au venit fetelor gecutele de la miniprix. Pentru cine e interesat sunt super ok si de calitate, iar pretul este incomparabil cu ce gasim pe piata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Sabina, wellcome back! Ma bucur ca v-a priit la mare, chiar ma depaseste cum de te-ai intors tu relaxata, cu 2 bebeluse si o fetita mica si ea, si fara bone, mame sau alte ajutoare, in afara de tati, desigur..Vreau si eu! Adica, vreau sa reusesc macar sa ma intorc cat de cat odihnita, insa plecand cu amandoi nu mi-a iesit niciodata, ziua mi-o dedic lor, noaptea doar e a mea, pana dimineata devreme, ca-s matinali amandoi, nu ma prinde mai mult de ora 7 dormind nici in concediu..
Teo, felicitari pt micul crestin, multi , si e o idee buna cu aranjarea albumelor cand punem poze noi, eu sunt pentru!
Laurita, ce ma bucur ca e mai bine Ilincuta! Si super tare cu sora ta si cei 3 baieti ai sai, eu sper sa nu seman si aici cu ea si sa-mi iasa o fetita, daca ne mai incumetam vreodata la bebe 3..E prematur insa sa ma gandesc la asta, oricum acum mai mult e nu decat da..
Artu, te bagi tu la bebe 4, sa ne spui si noua cum e? Ca la Sabina e exclus, si nu mai stiu pe altcineva pe-aici cu 3 pui..

In alta ordine de idei, mie mi se pare ca lui Tudor ii iese ceva la ochisor, ca un urcior (orjelit), a mai patit careva asa? Maine mergem la eco de sold si poate arunca un ochi dr si la ochiul lui.. ce exprimare si la mine..

Mai revin.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Sorana daca iti zic ca m-am trezit in fiecare zi la 10-11 ma crezi? Alex pleca la micul dejun cu tati, eu ma trezeam repede pe la 8 sa le schimb pe fete sa le bag bibe in gura si ma bagam fuga inapoi in pat si dormeam toate 3 ca valizele in gara apoi dupa masa tati statea cu toate 3 sau doar cu 2 dintre ele si eu dormeam cu una. Alex nu a dormit decat de 2 ori de dupa masa in rest au alternat Ekaterina cu Iustina sau chiar deloc. Sa vedem la anul cum va fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosanne spune:

Buna din nou

Mai deschid si eu capitole cand sunt prin zona....

Acum Diana doarme cu titi in gura si ma tine de tricou sa nu plec. Vroiam sa va intreb, bebelusii hraniti cu titi sunt agitati la masa? ca de exemplu a mea da din picioare si ma trage de tricou de fiecare data.

Multumim pentru urari. Pentru ca azi face 5 luni va primi cadou ori jucarii ori o carticica din carpa...sa vedem ce gasim.

Ale cat i-am dat cereale,eu am cumparat de la topfer cereale de orez bio. Pret acceptabil 11 lei 175 gr si le faceam cu lapte nan. Acum vezi ca sunt diferite cerealele cu lapte, care la prepari cu apa sau fara lapte pe care le prepari cu lapte formula. Si le-am dat cu linguritza...le manca fara probleme.

Despre diversificare...fiecare face cum crede ca e bine pt pui....eu o sa combin metodele....Ioana te rog sa mai pui odata linkul cu diversificarea pe varste ca l-am pierdut. Si mai pusese cineva un link tot despre diversificare in engleza....Ma gandesc sa le salvam pe prima pagina.

Despre vitamina D...acum ii dau 1 1/2 comprimat pe zi la recomandarea ped.

Cris imi pare rau ca unca te doare piciorul....cunosc o mamica care in ultima periada a sarcinii a stat in pat din cauza durerilor sciatice. Dar dupa nastere durerile au continuat incat nu mai putea sa doarma.....a facut RMN si problema era la capul femural de pe o parte...medici din rom i-au dat diagnosticul de necroza de cap femural....insa medicii din franta i-au zis ca e osteoartrita de sarcina....tratament medicamentos. Bine, eu nu iti zic asta sa te sperii...dar daca nu te lasa durerea sa te investighezi in continuare.



Roxy mamica fericita de Diana (20.04.10)

www.r.studio-x.ro/" target="_blank">Site-ul meu

www.studio-x.ro/" target="_blank"> Site-ul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Citat:
citat din mesajul lui rosanne

Vroiam sa va intreb, bebelusii hraniti cu titi sunt agitati la masa? ca de exemplu a mea da din picioare si ma trage de tricou de fiecare data.

Roxy mamica fericita de Diana (20.04.10)


Roxy, Maria mea face asa doar cand e obosita, inainte sa adoarma (la tzitzi, ca aproape tot timpul adoarme asa). Seara de obicei se arcuieste si da din picioare cateva minute inainte sa adoarma definitiv. Se vede ca nu e vreo durere, eu cred ca se impotriveste cand vine somnul, dar cedeaza pana la urma


Corina, mami de Maria (14.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Cris, imi pare asa rau de durerea ta, tinem pumnii sa treaca repede!

Sabina, bine ati revenit si vacante placute in continuare!

Theo - felicitari pentru marele evenimet! Am admirat poze cu bebe grasun si frumusel tare

Sanatate multa tuturor puiutilor bolnaviori. pentru recuperare grabnica!


Corina, mami de Maria (14.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cusa spune:

Buna mamici si bebelusi!

Am revenit si noi acasa dupa o lunga perioada de concediu, 3 saptamani in tara si 1 in Spania. A fost frumos dar obositor............abia reusim sa ne revenim la normal.
Vad ca toti bebelusii au crescut...1 luna e mult se vede... deja se vorbeste despre diversificare, noi inca suntem pe titi pe langa mai dam cate un pic de suculet de mar sau de morcov sau combinat,probabil de luna viitoare o sa incepm cu solide. Emma a luat in greutate foarte bine pana acum are 8 kg la 4 luni si cateva zile si nu ma grabesc cu diverisificarea, aici ne sfatuiesc sa incepem la 6 luni.
S-au scris multe capitole de cand am plecat nu stiu cand voi avea timp sa citesc,mi-ar place sa gasesc o recapitulare a ultimelor 10 capitole
Mi-a fost dor de voi ,va pup pe toate si multa sanatate puiutilor bolnaviori.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maribell spune:

LA MULTI ANI DIANA DE ROXY!!!!

noi am fost la cantar....am luat in 2 sapt 600g, sper sa fie bine....
azi dupa modelul cu marul folosit de ARTU cu SABINA i-am dat si eu pe la gurita cu banana printesei....si i-a placut foarte mult, a lins cu placere si chir si-o indesa in gurita.experimentul a durat cam 1 min, dar a fost exceptional.
avem la 3 luni si o saptamana 5500g....o fi bine, o fi rau....mergem inainte.
SABINA bine ai revenit din concediu.....marfa
THEO ce frumos creste stelios al tau....super
CRIS pt cat te chinui pt bebelusul tau....te inteleg perfect cum e cu mulsul...o luna jumate m-am chinuit si eu cu pompa.multa rabdare in continuare





MARIA SUPER FERICITA cu ANDREEA ANTONIA 06.06.2010

GALERIA ZAMBETELOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Vai, am uitat sa ma laud ca a mea copila de o saptamana doarme 10-11 ore pe noapte (neintrerupt)
Mi se face dor de ea pana dimineata

Dezavantajul este ca doarme mai putin ziua, raaar mai prindem o ora legata de somn (poate doar in sling), in rest careva reprize iepuresti de 30-45min

I-am cumparat de la babyexpo paturica de activitati si ii place: sta cuminte si gangureste frumos cu jucariile agatate de arcade, insa doar daca ma simte si pe mine alaturi
Asa ca stau langa ea si citesc sau privesc tv, in timp ce floricica mea imi administreaza picioruse in diferita parti ale corpului (gat, mana, ficat, dupa caz), sa se asigure ca sunt alaturi

Zilele trecute m-a distrat cum isi folosea manuta/pumnisorul ca sa-si indese sfarcul in gura, am ras cu pofta si mi-era asa draga!!!

Inca nu apuca jucariile cu manuta, abia arunca cate o mana catre fata mea, cand stau deasupra ei. Asteptam si acest "milestone"


Corina, mami de Maria (14.06.2010)

Mergi la inceput