Pufi iubiti de 2010 - Casa de piatra micki!(137)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

Am luat pampersi Pufies si Libero. Pufies sunt asha-si-asha, dar Libero super. Cei mai faini de pana acum...super-absorbanti, miros placut, maleabili, parca se "muleaza" efectiv pe funduletz. Sunt foarte incantata de ei, deshi sunt mai scumputi decat ce am folosit pana acum.

din 09.12.2009 mami de gemanutze

AMR 2 (+11)



Mie mi-a zis cineva din Grecia ca sunt suuuper suuper Libero, mai buni decat pampersii dar nu stiam daca nu cumva sunt diferente intre Gr si Ro. Ms ca mi-ai zis, o sa ii incercam si noi

de Yannis


AMR ... da nu le mai pun ca cica nu se vad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

vin si eu cu o intrebare:

intrucat bobitza se trezeste plangand noaptea de mai multe ori, vreau sa o ajut sa doarma mai bine, asa ca :

SA-I SUPLIMENTEZ CEREALELE IN BIBERONUL DE SEARA SAU SA-I REINTRODUC O MASA MICA DE LAPTE NOAPTEA CAND SE TREZESTE?

Astept parerile voastre!



Lali,
iuria a inceput sa raspunda cand o strig, dar nu de fiecare data.
de certat nu am certat-o inca, e prea mica sa inteleaga..am timp..
de dinti nu stiu sa-ti spun

_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorex

De gatit eu nu prea gatesc, f rar.
Papam ce ne trimite mama soacra sau comandam sau facem din astea rapide..sau ne culcam asa
stiti...meniu pescaresc

"dimineatza CRAP de foame
la pranz STIU CA n-am ce manca
seara, SOMN pe stomacul gol"


bine XELA mai baga si somon (pe stomacul gol :P)

_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_


Aha! Evrika! aici era secretul siluetei tale de invidiat!!!!


de Yannis


AMR ... da nu le mai pun ca cica nu se vad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Si eu pe aici...ce vreme!

Azi n-a mancat fructite...si-a facut greata si a scos lapticul afara.
Ieri i-am dat peste cu legume...a mancat vreo 10 g. Sa vad ce mai gatesc si azi degeaba.


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

AMR 6 kg
multi de la noi....ca si noi ne "chinuim" cu mancatul....daca ii dau in mana sa manance parca e mai bine altfel nu....


Mami de Ariana
Motto-ul de azi:
"Dragostea este tot ceea ce avem, este singura modalitate in care ne putem ajuta unul pe celalalt."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_fota spune:

Buna seara si de la noi dupa o zi cumplita..acum 2 zile ia ieist un coltisor si azi tot dintele sunt nauca de cap numai cu ea in brate prin casa dupa mine.
Lorex nu avem nici macar kaufland in oras ci doar PENNY si MINIMAX dar au numai porcarii pe acolo.
1.La noi Alexandra raspunde mai mereu cand o strig pe nume
2.Cand mai ridic tonu la ea si ii zic ca nu face ceva bine se uita f atent la mine de cateva ori a zambit dar daca vede ca raman serioasa si vb pe acelasi ton cu ea lasa buzita in jos.
3.Abia acum ne ies dintisorii deci nu stiu
Azi ne-au sosit o parte din banii de la tatii caalocatia ei si indem mea nu au intrat nici pana azi luna asta si i-am luat sac de dormit ff fain din ala stil maieul-am gasit la pret de anul trecut 40 lei si vreo 2 caciulite f simpatice.As vrea seara asta sa reusesc sa intru sa mai pun niste poze dar sa vad cum evoluam ca acum a adormit sa vad pt cat timp ca azi nedormind deloc a obosit saraca Merg sa-mi fac ceva sa pap ca nu am apucat.Va pup si poate revin.
Lucia ca ai transmis mesaju de la mine fetelor.

de Maria Alexandra 26.03.2010

Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sa fim bine





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xela_07 spune:

raspuns la nume - raspunde de fiecare data, e adevarat ca noi numai pe nume il strigam;

inteles/certat - eu zic ca intelege tot ce-i spun .
de certat, Doamne fereste nici cand o sa fie in pline crize de 2-3 ani nu am de gand sa-l cert. acum e un pici care are niste nevoi pe care eu trebuie sa i le satisfac. ale lui si nu ale mele. adica de ce poti certa un copil de 8-9 luni? ca nu mananca suficient - nevoia ta de a manca el x ml; sa nu se duca la priza - ii atragi atentia cu alceva si gata, altfel e mare circ; nu te lasa sa faci ceva prin casa - nevoia ta de face altceva sau X lucru ... etc.
parerea mea , analizati putin inainte sa certati un copil asa micut, as zice chiar un copil in general...


lorex - lapte noaptea clar

simplicity - la mine nu mai mananca lapte dupa mese dar mananca dupa 1-2 ore, in general inainte de somn. si suge nu gluma ... as zice ca are 3 mese solide si 3 mese de lapte pe zi,si binenteles seara, noapte si dimineata lapte cat doreste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Citat:
citat din mesajul lui xela_07

raspuns la nume - raspunde de fiecare data, e adevarat ca noi numai pe nume il strigam;

inteles/certat - eu zic ca intelege tot ce-i spun .
de certat, Doamne fereste nici cand o sa fie in pline crize de 2-3 ani nu am de gand sa-l cert. acum e un pici care are niste nevoi pe care eu trebuie sa i le satisfac. ale lui si nu ale mele. adica de ce poti certa un copil de 8-9 luni? ca nu mananca suficient - nevoia ta de a manca el x ml; sa nu se duca la priza - ii atragi atentia cu alceva si gata, altfel e mare circ; nu te lasa sa faci ceva prin casa - nevoia ta de face altceva sau X lucru ... etc.
parerea mea , analizati putin inainte sa certati un copil asa micut, as zice chiar un copil in general...





Mami de Ariana
Motto-ul de azi:
"Dragostea este tot ceea ce avem, este singura modalitate in care ne putem ajuta unul pe celalalt."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_fota spune:

LML Andreea si BBTO
Livia bine ai sosit printre noi.
S-a trezit destul de linistita a papat 180ml de LP+cereale am schimbat-o si vad ca face nanel,sper sa tina toata noaptea .
Lorex si eu zic ca mai bine ii dai niste laptic.Am pus si eu acum poze.Cele care o sa va uitati la ele va rog sa o faceti cu atente si sa-mi ziceti daca sunt mama loca sau lu fiimea chiar ii fug ochisorii,ca asa mi se pare mie si la ultimu control i-am zis dr si a zis ca e normal dar parca...

de Maria Alexandra 26.03.2010

Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sa fim bine





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Ioana pana la 1 an e normal sa aiba ceva strabism. Nu stiu cat de grav e la fetita ta dar oricum abia dupa 1 an e cazul sa te ingrijorezi. Primul control oftalmologic se face in jur de 3 ani iar corectarea cu ochelari la 6 ani daca e cazul.
Asta a fost primul lucru pe care l-am intrebat pe oftalmolog cand mi-am facut ochelarii, pentru ca si eu si sotul avem astigmatism care se transmite genetic, deci copiii nostrii au sanse mari sa aiba nevoie de ochelari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris.dogarel spune:

buna seara

tii, ce de sondaje
APELAT, da, raspunde la Ema, dar mai ales la Kuka, care a rezultat din emuca.
CEARTA daca zic auuu/ihh cand ma musca de san rade, dar nu-i da drumu', ba mai rau, il tine intre dinti si limba, asa, sa stranga mai bine. dar cand sunt in dezbateri cu ana e f atenta, cu o mutritza cam supi. cred ca e empaatica cu ana. de fapt, din cate am vazut pe babyhuman, inteleg f bine emotiile si sentimentele cuiva si asocierea lor cu mimica fetei. a fost f tare aia cu fata zambareatza si tonul trist si invers. ati vazut-o?

DINTI si la noi a fost un pic insangerata gingia chiar inainte de eruptie

LOREX, eu stiu ca la bebi principala nevoie de la varsta asta e hrana. daca plange/maraie, eu ii dau mancare/san, nu ma uit la ceas. si nici nu cred ca e f diferit la copiii care papa lapte praf. da, se digera mai greu, dar nu cred in programul de 4-5 ore, asa acum nici alaptatul la san la 3 ore nu mi se pare ca se bazeaza pe ceva. fiecare copil digera in felul lui, unii"repede", deci cer mai devreme. in afara de asta un bebe satul/care nu vrea mancare refuza san/biberon. deci trecem la alte nevoi,gen leganat, schimbat, etc.dar foamea e foame.zic si io

pastaia, andreea

XELA,multe ca stii cum sa nu iti certi copiii. mai da si aici idei.ce ai gatit cand ai avut nevoia de "senzatii" si erai ddoar cu C?

LIVIA bine ai venit in gasca. acum ne-ai descoperit sau si tu stai de mult dupa cortina?

SIMPLICITY, multe se schimba dupa ce apar copiii, inclusiv programul gospodariei, dar din fericire multe se schimba in bine. eu am cam asa de luni pana vineri: ultimul alaptat de noapte, din vreo 4-6, este pe la 6 dimi. apoi o las pe ema dormind, eu cobor si fac micul dejun, pachetele pentru sotz si ana (sandwichuri, ceai, apa), verific ghiozdanul sa fie toate puse la loc (seara mai ramane cate o ascutitoare, ceva ppe masa),apoi mananc cu sotul, si/sau ana, daca se trezeste. daca nu, la 7 o sculam noi, unul sta dupa ea sa ii zica sa se imbrace, sa pape, sa se pieptane, etc, ca e in slow motion, altul sta cu ema in brate, ca ana se duce glontz la ea in camera cand se scoala si...."nu o scoala ea", era deja treaza. ma rog, dupa ce pleca ei, la 7 20-7.30, noi doua strangem debandada, spalam vasele, ne imbracam si...iesim afara. e deja 8 si jumate, cam asa. ne plimbam o ora (10 minute carucior, restul brate si wrap/port-bebe), apoi ema se da in leagan 5 minute pana ii fac eu fructele. papa si apoi face kk, gimnastica, joaca cu mami, san si/pentru nani. uneori doarme o ora, dar cel mai des doar jumate. cu mine si tzitzi in gura. daca se dez-mufeaza se scoala. apoi sta in tarc/pe jos/in patutz/scaunul de bucatarie/bratze/premergator, fiecare cate 5-10 minute, timp in care eu fac mancare/supa/felul 2. la 12 iesim iar afara cu aceleasi mijloace (bine ca s-a racorit sa mai iau wrapul), iar la 1 papa de pranz. iar kk, iar joaca si pupaceala, iar tzitzi si nani. cam 1-2 ore, mufata aproape tot timpul sau....sa fiu acolo, pe faza, s-o mufez rapid, altfel se scoala de tot. la 4 vine Ana cu tati. sta si ema la masa, vorbim, cei mari papa, fac lectii/ema sta cu tati, apoi iesim toti afara pana la 6-ema papa iaurt/branza cu gem/legume/tzatza,ce se nimereste, iar plimbare si la 7 gata, intram in casa. ana papa, eu cu ema mergem sus. mami baie, apoi ema, apoi ana, tati.tzitzi,pupat pe toti de noapte buna,la 8-8.30 se termina ziua, si nani for all kids. apoi mami face asta (forum), mai sta cu tati de vorba, de una, alta si...nani for all. adik for me doar vreo 3 ore..apoi de voie,pana la 6 dimi si...da capo.
asta in zilele "normale", adik.....

mooaaama ce m-am intinslasa, ca poate citeste ema peste tzshpe ani sa vaza ce program fain de tzitzi/bratzi avea

mai era?

Cris, mami de Ema, my lucky 13 si Ana

Mergi la inceput