Puisori de mai 2003 (8)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alycia spune:

Buna fetelor,ce sa va zic...Mircea a aflat ca nu exita Mos Craciun, in fine banuia el ceva ca a tot auzit pe la copii ba pe la scoala ba pe afara..si s-a tinut scai de Andrei sa-i spuna adevarul...si asta i l-a spus. Reactia lui Mircea :"mi-ai ruinat Craciunul" ..dupa care a inceput sa planga...daca a vazut Andrei ca e groasa treaba a intors-o...si asa ca bietul copil desi stie adevarul...se amageste cu sperantza! Eh intr-o zi tot trebuia sa afle..doar ca voiam sa mai amanam un pik momentul. Andrei cu scoala e bine, nu se streseaza copilul deloc, isi protejeaza neuronii...are in jur de 8 media generala...asa ca la cat nu invata ma pot declara multumita.
Mircea, dupa cum vad eu o sa fie un copil in primul pluton la scoala, adica in prima jumatate...nu se straduieste prea tare la scris, mai stramba literele pe ici pe colo, dar in general e bine.Acasa lucram suplimentar cam o jumatate de pagina la dictare in fiecare zi, se descurca daca e atent...la scoala daca nu sunt langa el o mai scalda cu cate o greseala.
Craciunul anul asta nu o sa fie prea bogat,suntem pe geanta cu banii, am cam ajuns la fundul sacului asa ca nu stiu pe unde o sa "scot camasa"...sper doar ca Mircea sa nu fie dezamagit...de Mos Niculae a primit dulciuri si mi-a spus ca de ce la unii copii le-a adus Mosul jucarii si lui nu? Deh..am inghitit galusca si i-am raspuns pentru ca a uitat sa-si faca cizmulitele cu crema.
Dana_d ce i dai fetii de mancare? Se poate tine de regim? Crec ca acum de Craciun va fi un pik mai greu...tentatiile sunt multe.
Dana Mario, pe unde va plimbati mai frate atata...? Cum reusesti sa imparti serviciul, gospodaria(mancare, cumparaturi), cu plimbarile?
Apropo, am uitat...cu ce te ocupi? Ai un servici mai flexibil? La voi a venit iarna, aveti zapada? Aici zici ca e sfarsitul iernii catre primavara, 5-8 grade, fara pik de zapada...dar de la sfarsitul saptamanii cica vor veni -13 grade...brrrr...
Va pup, si sa aveti spor la cumparaturi...sa gasiti ceea ce va doriti pentru cei dragi si pentru Craciun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Buna mamici!

Va copiez ca mostra o saptamana de dieta:
Dieta nr 2

MIERCURI
P: salata de pui : piept de pui la gratar, 1 f de branza, legume, toate taiate si servite ca o salata(300g)
C: supa de varza

JOI
P: la fel ca miercuri la pranz ( sper sa fie usor de mancat si de transportat
C: salata de legume, 3 f de telemea, 5 masline

VINERI
P: supa de pui
C:100g pilaf de orez cu 150g ciuperci la gratar

SAMBATA
P: mamaliga, 3 f de telemea, iuart 200ml
C: supa de pui

DUMINICA
P: 4 ficatei cu fasole verde
C: supa de pui

LUNI
P: 4 ficatei cu fasole verde
C: 2 felie de paine , zacusca, 1 f telemea

MARTI
P: piept de pui la gratar, 1 ardei gras
C: ton, legume, 5 masline

Gustari: fruct (G1), iaurt (G2)
Md: la alegere!
Nu uitati de lichide: 2 L!

Mic dejun are cateva la alegere (cereale integrale cu lapte/ 1-2 felii sunca de pui/curcan pe o fel paine, sau un ou fiert. Paine numai neagra si numai max 2 felii/zi

Asa a slabit 1,7 kg/saptamana la inceput 3-4 saptamani, apoi a inceput sa scada si la 1,2.
De Craciun o sa facem o pauza sa guste si ea din toate, o sa ne spuna atunci nutritionista ce si cat poate sa manance sa nu puna la loc.

Ilinca e putin racita ca tot ma laudam ca nu mai tin minte cand a mai fost bolnava. De duminica seara a inceput sa o doara gatul si luni si marti a facut febra. I-am dat Nurofen si Vit.C si am trimis-o in fiecare zi la scoala. marti m-am dus cu ea sa-i spun doamnei sa se mai uite la ea cum se prezinta si mi-a spus ca mai multi sunt bolnavi dar ca la Ilinca nu se cunoaste, e la fel de energica ca intotdeauna, nu arata ca un copil cu febra. I-am zis, "pt ca i-am dat Nurofen dimineata"

In rest ne pregatim de sarbatori. Ma ingrozeste curatenia, nu am gasit ajutoare si sunt disperata ca nu stiu cum fac totul singura. Vreau sa fac si bucate de toate inclusiv cozonaci, vreau sa "prepar" un Craciun ca la carte, cu totul la superlativ, dar asa vreau mereu si dupa ce trec prin cateva panici si momente de disperare, imi iese multumitor.

Inainte sa inchei mai am o singura problema: cerneala/carioca/pix de pe maini si mai nou, de pe buze, si ai vostri umbla pictati?
Eu una m-am saturat sa-i vad mereu degetele, unghiile albastre, verzi, ba mai nou si buzele, si frec la ele si nu se ia, vesnic are maini vopsite de cand scrie cu stiloul si mai noi cu pix cu gel verde.

V-am pupat

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Salutare!
Intru in sfarsit si eu la mesajul anual:))
Din pacate de la sv nu pot sa scriu, asa ca nu mai apuc, caci acasa nu stiu ce sa fac mai repede (printre care si odihna recunosc). Apoi e aglomeratie mare la noi aici
Printre teme si activitati de cel mare, timbrul cel mic e bine prins de mine, asa ca sunt inca in forma.
Astept cu drag vacanta de Craciun, in care sper (in zadar sunt convinsa), ca mai apuc si sa ma odihnesc.
La servici e ok, nu ma stresez prea tare, dar "plimbarea de dimineata" prin trafic cu al mare la scoala si apoi la lucru, nu face bine la nervi
Cu scoala suntem bine zic eu, imi place mai mult invat asta ca nu se vaita atat
De luat culori neonorante tot ia, dar asta e doar am copil nu un alt adult.
Eu nu stiu ce mare lucru apuc sa fac cu curatenia si alte cele, asa ca ma las pagubasa.
Aalina unde esti mama? Nu mai zici nimic? Ti-am dat si cu mesaju dupa tine
Alycia, imi pare rau ca a aflat asa brutal. Si mie imi e ca al mic nu o sa aiba surpriza asa mult ca cel mare.
DanaMario, bravo voua ca va plimbati. Eu mereu imi propun sa ma relaxez si niciodata nu imi iese
Danad, si eu zic la fel nu o descuraja. Mai degraba adoptati cu totii stilul de viata. E important. Eu inca mai lucrez la asta.
Sanatate bolnaviorilor!
Din cauza ca nu stiu cand o sa mai scriu, va doresc de pe acum Sarbatori fericite si un mos cat mai bogat

Numai bine tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

No, ca reusesc cumva sa raspund la strigare. Sa imi fie rusine!!!

Noi suntem bine. Asteptam zapada : ))))) Flacaii nu au nici un stres, se joaca cat e ziua de lunga ba aici ba la tara. Se ciondanesc din ce in ce mai putin pe aceleasi jucarii.

Pe Dori l-am lasat mai lejer cu scoala si ma oftic ca se simte clar in gradul lui de neatentie. Dar nu stiu daca o sa am energia sa prestez iar munca suplimentara plus ca is destul de impartita si cu ideea ca sta prea multe ore pe zi cu nasul in carti.

La Fabi i se rupe de toate ca de obicei. E lipit de mine de zici ca asa o stat toata viata lui:)))). Am inceput ca o data pe saptamana sau la doua saptamani sa il las cu ai mei la tara macar o zi ca sa se invete cu ideea. Acolo nu are nici un stres, e preocupat de pui, iepuri si caini dar cand isi aminteste de noi comenteaza. Mananca si doarme bine. Am schimbat cana cu cioc cu pahar cu pai normal pentru laptele de dimineata si seara, am taiat suzeta pana nu i-a mai trebuit ca are buba si l-am mutat in pat normal Dori cocotandu-se la etaj. Cu oala il intreb constant daca vrea sa stea si el la fel imi raspunde ca nu, asa ca nici nu incerc. Da ma anunta cand imi umple pampersul ca sa stiu. De vorbit turuie non stop in chineza veche, dar clar aceleasi forme pentru aceleasi cuvinte si cu dedicatie. In rest nu am ajuns nici la inmultire nici la altceva :)))

Eu sunt turbata la gandul ca se apropie mersul la job. Acolo s-au schimbat o groaza de chestii, locatia, probabil si departamentul, cred ca si indatoririle imi vor fi altele. Si toti imi zic cu cat de lucru ma vor primi. Si de bani nu se aude mare lucru.
O parte din mine abia asteapta sa iasa din rutina asta si sa mai faca si altceva cu jumatatea de neuron din dotare dar cealalta parte e ingrozita de cum vor evolua lucrurile. Inca nu ne-am hotarat daca o sa facem zilnic naveta la tara sau vom merge numai in weekend. E drept ca se va pune si problema banilor, si faptul ca al meu lucreaza de la 7 si eu si Dori de la 8. Eu as iesi pe la 4 jumate (desi cica la noi se fac suplimentare la greu de sufletul lui Avram Iancu) si am ajunge tarziu la tara. Dar nu pot sa ma gandesc ca nu il vad pe plod zilnic.

Am luat in calcul si cresa dar stiu sigur ca beneficiile inca unui an stat la aer curat si ingrijit de ai mei conteaza. De la 3 ani clar il voi inregimenta la gradi.

In rest am puscat si noi vreo doua raceli si le-am plimbat intre noi dar pana acum fara efecte grave.

Sincer eu nu mai am energie pentru nimic, nu am chef nici de sarbatori, nu am bani si as pleca in munti. Astazi dimineta ningea divin, parca eram intr-un basm si am stat cu totii la fereastra in lumina de lumanari si aroma de portocale. A fost asa o clipa magica parca traiam un vis frumos.

DanaMario asa as iesi si eu... Ma bucur ca tu reusesti sa o faci. Sper dupa ce incep lucrul sa ne revenim macar cat de o rasuflare cu banii si sa apucam sa mai umblam ca tare imi lipseste.
Eu il admir pe Josh ca e intreprinzator doar ca e bine sa il echilibrezi un pic sa nu dea prea mult in materialism. Dar pentru varsta lui stie exact ce vrea vad :)))Cica agitatia de la scoala trece in timp, zic invatatoarele lui Dori. Eu ma indoiesc ca se vindeca total :)))

DanaD felicitari Alexiei, e pe drumul cel bun. Ajut-o sa ramana acolo si or sa se vada din ce in ce mai bine rezultatele. Cu cat o sa le vada cu atat motivatia va fi mai mare.
Felicitari pentru invatatura Ilincai. Si bafta la dans.
Eu una nu m-am stresat deloc pentru caratenia de Craciun si nici cu pregatirile de mancare nu ma omor. Anul asta nu mai am chef de musafiri asa ca o sa fiu relaxata.

Nu va stresati prea tare cu clasa 1, important e sa se adapteze si sa constientizeze treaba cu temele.

Alycia sanatate puiului si felicitari pentru constiinciozitate. Imi pare rau ca l-ati pierdut pe Mos. Eu incerc din rasputeri sa il pastrez, sa se bucure si Fabian de el. Si apoi eu insami inca il mai astept, cum sa nu ii invat si pe ei :))))

Daiopri de dincolo te-am plasat si aici te uitam...si noroc de mailul tau de m-am mobilizat si eu Te inteleg tare mult cu impartirea pe diverse. Eu cu odihna sat ok cu capul stau mai rau Eu nu ma mai stresez cu marcajele de pe fisele lui Dori demult. Pentru ca m-am prins ca nu au nici o relevanta la noi. Orice o intrebi pe invatatoare totul e bine si frumos. Da uite ca acu la teste de concurs se vede clar o scadere. Asa ca nici incurajatul asta prea mult fara munca in spate nu e benefic.
Tu cum te mai simti?
Cat despre ce si cum fac piticii stai calma ca nici al meu nu reda citate din Odiseea lui Homer:)))) Da io recunosc nici nu stresez copilul cu nici un fel de activitati de repetare de cantecele si poezii sau alte activitati conexe. Asta ar fi tot ce imi lipsea :)))

De Craciun probabil Dori va primi un skateboard iar Fabian cele mai ieftine jucarii posibil pentru ca pe orice pune mana in maxim 5 minute e gata demontat, rupt, stricat :)))) Dori saracu nu mai stie pe unde sa isi mai piteasca din ele ca sa le mai salveze de distrugatorul mic.

Va pup si sper sa ma adun cat sa mai scriu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Daiopri ma bucur ca mai scrii pe aici.
Cum te mai simti?

Cu invatatul cred ca mai cresc si acuma privesc altfel invatatul ca nici Joshua nu mai comenteaza e mult mai constiincios, e mult mai placut sa fac teme cu el.

Aalina dar Dori stie sa foloseasca skateboard?
Joshua nu stie nici skateboard , nici snowboard ?
Aalina si noi am lasat-o mai moale cu scoala si la mate nu se simte vine cu niste procente foarte bune in schimb la citit si scris se simte bine asa ca ne-am reorganizat si din Ianuarie nu mai merge in weedend decit duminica dimineata la innot si biserica in rest o sa mergem doar prin biblioteci, librari, acuma ii caut niste cluburi de citit trebuie sa-i ridic nivelul la citit si scris.

Alycia eu cu gospodaria am schimbat putin regulile adica mincare fac pentru 3 zile aseara am facut ardei umpluti de exemplu si curatenia le-am pus reguli nimeni nu lasa nimic imprastiat prin casa sau vase murdare si tati da cu aspiratorul.
Asa ca curatenia mea se rezuma la frecat baile si bucatatia cind ii dau lui Joshua cite un test de 20 minute curat baia :)
Asa ca avem timp de plimbat.

Acuma am descoperit ca-i place sa-i dau bani si sa-l las singur la un loc de joaca Chuck cheese.
Asa ca-i dau bani si-l las singur iar eu ma duc la magazinele vecine cit el se joaca :)


Dana_d aici sint niste carioci washable care se curata destul de usor iar la scoala nu scriu decit cu creion normal nici vorba de pix sau stilou. Eu nu-i dau nimic la el cica au la scoala creioane aici nu vor sa incurajeze competitia asa ca toti copii scriu cu aceleasi creioane normale.

In weekend am fost la ski dar nu s-a putut skia ca a inceput ploaia ca zapada era artificila ce-i drept dar era.

Altfel m-am dus cu el la un test pentru ca inca-i mult prea activ si mi-a zis ca "poate ceva are" dar ca se pare ca-l duce capul pentru ca la testele pe care i le-a dat se pare ca la mate este cu mult peste medie iar la reading este medie si chiar daca nu-i atent in clasa se pare ca poate acoperi fara probleme neatentia.
Insa trebuie sa mergem la mult mai multe teste si momentan doctora nu ne-a aprobat cica sa mai astept vreo juma de an sa vedem cum evoluaza.

Daca nu i-am mai gasit cursuri la sky acuma caut bilete sa plecam la plaja in Cuba saptamana viitoare si cum m-am sucit prea repede tati nu poate sa-si ia concediu asa ca o sa plec doar eu cu Joshua.
Eu abia astept Joshua nu prea el vroia la sky sau in Dubai ca a a aflat ca s-a costruit acolo un turn mai inalt decit CN Tower din Toronto si vrea sa mearga acolo.
L-am mai ametit eu putin aseara ca o sa vada cum traiesc copii foarte saraci acolo parca incepuse sa se mai schimbe ca
o sa le cumparam sapun si pasta de dinti sa le dam , ca daca i-am spus ca mergem la plaja, facem castele i-am aratat poze cu hotelul, plaja nu parea deloc entuziasmat.

Aici e deja nebunie cu cadouri , Craciun , petreceri - am impachetat aseara la cadouri ca are 16 profesoare
La scoala romaneasca a avut serbare simbata i-a placut asa mult sa spuna poezia si sa vina Mos Craciun care i-a a duc exact ce vroia el un aparat de fotografiat elicopter sa poata face poze de sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Vroiam sa va zicem Craciun Fericit, multa liniste suleteasca si un Mos cit mai bogat pentru toti copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Va uram si noi tuturor Craciun cu sanatate, liniste sufleteasca, bucurii, clipe langa toti cei dragi si daruri bogate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Hohoho!
Un Mos plin de cadouri, sanatate si noroc!
Va dorim Sarbatori fericite!

Numai bine tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alycia spune:

Craciunul, sper ca v-a gasit sanatosi, alaturi de cei dragi...in jurul bradului, ascultand colinde...este imaginea Craciunului perfect pentru mine...Pe noi asa ne-a gasit cu o exceptie, Andrei, cel mare a plecat cu gasca lui la colindat si ne-a urat din varful buzelor cand a iesit pe usa Craciun fericit! S-a intors dimineatza la 6...ehhh...ale tineretii valuri...de acum imi pot lua gandul ...aproape ca a zburat din cuib!Mircea a fost foarte fericit de cadoul adus de Mosu'...si in rest am ce sa va zic...au trecut zilele astea foarte repede...printre colinzi, sarmale si caltabosi...cozonaci si prajituri...(de care zau nu-mi trebuie sa mai aud pentru o buna perioada de timp).Maine incep din nou munca si din ianuarie trebuie sa ma pregatesc din nou de sesiune .
Voi cum ati petrecut? Ce va adus Mosul?
In caz ca nu mai reusesc sa trec pe aici va urez de pe acum "Un an nou fericit, muuuuult mai bun ca cel care da sa se incheie...si muuulta multa sanatate, ca restul vine de la sine!"
Pupici tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alycia spune:

---------------------------------------------------------------------

...era sa uit...Daiopri,aratati f bine in poze, se vede ca va prieste din plin Craciunul, sau oare magia lui sa fie de vina pentru bucuria de pe chipurile voastre? Pupici.



Mergi la inceput