Puisori de mai 2003 (8)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

danad, sanatate multa la toata familia, si tie sa te linistesti cu gandurile negre
Asa e cu enterocolita, e nasoala rau.
Aalina, voi ce mai faceti, ca vaz ca nu mai scrii nici dincolo
Cum mai sunt flacaii tai?
Alycia, cum merge scoala?
Danamario, gata vacanta?
Noi suntem bine, nu stiu cand a trecut timpul de la revelion incoace. Incercam sa planificam o vacanta, dar nu stim cand. Acum a ramas ca poate de ziua lui cel mare sa mergem la Disneyworld. Speram sa ne iasa.
In rest, dai cu teme de la noi, ca de la scoala slabut. L-am zapacit de cap, si chiar ma gandeam intr-o zi ca poate numai datorita lui dc si ce citesc pe aici ca tot insist,altfel poate as fi fost mai relaxata.
Ast mic cu nervisori, da tot un scump e. Smecher nu gluma. Tableta care era pt al mare de la mos, si-a insusit-o si da din degete de ma zapaceste. Eu inca nu stiu sa folosesc ca el
Vremea la noi este buna pana una alta, am avut nitica zapada prin ianuarie cand a fost si mai frig. Acum in ultimul timp a fost ca primavara.
Cam atat de pe la noi.
Va dorim toate cele bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Buna mamici, mai sunteti pe recepti?
Eu m-am mai gandit la voi si am tot zis sa mai intru sa mai citesc, sa mai scriu.. dar stiti cum e cu viata de zi cu zi, mereu se gaseste cate ceva mai urgent.
Noi am iesit cu bine din iarna, suntem sanatosi cu totii si multumiti unii de altii si de viata in general.
Alexa s-a facut o frumusete de fata inalta si slaba (a mai slabit cateva kg)si mai ales cuminte si studioasa. Nu va spun si cat se implica in gospodarie si cat de atenta e cu hainele si lucrurile ei ca nu vreau sa o critic aici. Important e ca are note foarte bune, absente foarte putine si ca pare hotarata sa-si urmeze scopul propus de a pleca la studii in Europa.
Ilinca invata foarte bine dar e si foarte obraznica uneori cand i se pune pata. E cam agresiva cu colegii, uneori sau cu unii, si cam sfidatoare cu mine cand nu-i convine cum ii fac programul. Se uita foarte mult la desene, o pasioneaza donozaurii si salvarea planetei si mai ales e pasionata de caini si animale in general. Zice ca "habitatul ei natural e intre caini". Doamne fereste! Sper sa-i treaca. Teme avem destule de la scoala, doar in weekend mai dam ceva de la noi.
De ieri mergem din nou la dans la alt club si suntem din nou cu partenerul nostru demult pierdut si regasit. Se pare ca chimia dintre ei nu piere asa usor.
Eu sunt tot somera, aplic din cand in cand cand mai apuca supararea si hotararea la cateva oferte de job, apoi ma lasa si ma iau cu altele si cateva zile iar nu ma mai uit pe joburi, si tot asa, aplic in valuri, ma preocupa in valuri... Acum inchei un curs gratuit si saptamana viitoare dau examenul. O sa am inca o diploma inutila la dosar...
In rest ne bucuram de primavara si am luat deja bilete la mare, tot acolo ca anul trecut, ca acum doi ani..., ce sa facem, damblaua sotului.

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Bravo dana pt Alexa. Ai vazut cum se schimba copii? Maine poimaine te aud si de Ilinca
Noi suntem bine cum ne stiti, cu scoala si cu taunele mic care sta lipit de mine ca timbrul.
ne pregatim de vacanta la disneyworld, unde sa il sarbatorim pe cel mare de ziua lui.
Abia astept, ca la noi a fost o iarna destul de urata si rece si nici primavara nu a venit inca, de m-am saturat. Vreau mai la caldura.
Scoala e cat de cat ok zic eu, ca tocmai ce au terminat vacanta de primavara si tare mi-a parut bine ca nu mi-am mai batut capul cu lectiile desi pe el l-am pus sa faca
Si am tras concluzia ca in fiecare an m-am ocupat mai mult pana in vacanta de primavara, dupa ma ia lenea
Alte noutati nu avem asa ca mai asteptam vesti si de la voi.
Aalina, alycia, DanaMario voi cum mai sunteti?
Sperante de parpa sa scrie nu mai am

Numai bine tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Buna

Noi sintem pe aici dar am fost asa ocupata cu problema mea ca n-am avut timp sa respir. Dar partea buna este ca s-a rezolvat acuma am revenit la normal doar ca am cheltuit pe avocati ceva de neimaginat puteam sa nu mai muncesc pina la pensie dar asta e viata merge inainte.


Daiopri si eu tot disney vreau de ziua lui Joshua (ca tot vorbesc copii la scoala si el cica n-a fost acolo) dar el inca nu s-a hotarit.Astept sa se hotarasca in ordine are pe lista Science Center, Riviera Maya (sa innoate cu delfini) si Cruise.
Mie care-mi placea atita sa plecam acuma (din cauza stresului cu problema mea ) nu-mi mai trebuie nimic nu-mi place sa plec nicaieri decit sa merg la biserica si sa reincep sa ma ocup de Joshua (tati cica sa mai astept astept vreo luna ca-mi trece :))
Nu mai vad farmecul la a merge si a sta la plaja si a minca pina nu mai poti.

Dana_d pe Alexa sustine-o cit poti este o idee excelenta sa faca facultatea in Europa.

Cu scoala cred :) ca si noi sintem ok dar eu nu prea am avut puterea sa ma ocup de el.
A fost la o olimpiada la mate si a facut 80% (in ideea in care eu uitasem complet de concurs si l-am trimis asa "ciine sur la vinatoare")
Cu inotul progreseaza antrenoarea cica este pregatit sa incep sa-l duc la antrenamente de 3 ori in timpul saptamani , simbata in concursuri.
Mie mi se pare ca-i neomenesc el sta la after school pina la 6 si ar trebui sa-i dau ceva repede sa manince (un croisant ceva) si sa plecam la antrenament si abia pe la 8:30 sa manince de seara.
Si-n zilele la care nu se duce la inot se duce oricum de Spirith of math si kumon (reading si math).
Si desi i-am explicat antrenoarei de la inot se uita la mine "ca la o ciudata" care-si cocoloseste copilul.

Parpalak este bine ne mai intilnim din cind in cind chiar acuma intentionez sa o sun simbata sa mergem la Science Center.
Sint bine nimic deosebit servici , scoala o sa-i zic sa mai intre pe aici.

O sa mai intru pe aici mai des de acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

DanaMario, ce bine ca ti-ai rezolvat problema, stiu ca te-a stresat tare si asta poate chiar sa afecteze si sanatatea daca esti mai sensibil. Acum poti sa te relaxezi si s ate bucuri de activitatile normale, sa te bucuri de rutina.
Si mie mi se pare exagerat sa tii copilul asa de multe ore plecat de acasa, mi s-ar parea un program incarcat si pentru un adult. Stiu ca doar daca vrei performanta se munceste atat la un sport, sau altceva dar faptul sa sta la scoala pana la 6 deja ii cam ocupa toata ziua, trebuie sa se mai si relaxeze la el acasa cateva ore in afara de somn.
Daiopri si DanaMario, dar voi cand plecati in vacanta? cum faceti ziua copiilor in vacanta? Ce vacanta e aia? De Paste? Ca noi plecam in vacanta doar vara si pana atunci mai e.
Eu cu Doina ma mai intersectez pe facebook pe la jocuri, nu am prea mai vorbit dar o simt acolo prezenta si asta imi da de inteles ca totul e bine la ei. Voi nu aveti facebook? sau nu vreti sa va faceti? Acolo am putea sa ne "intalnim" mai des si sa ne vedem si pozele. Are Aexa acolo niste poze foarte frumoase, si Ilinca. Toate trei avem cont

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Buna

Cont pe Facebook nu am si nici nu-mi fac mi se pare ca pierd prea mult timp aiurea.

Concedii aici lumea pleaca tot timpul anului in concediu, vara mai putin ca atunci sint in oras sau pe linga foarte multe optiuni.
Concediu si-l ia fiecare cind vrea nu trebuie sa fie nici o vacanta , copilul nu se duce la scoala si gata.
De obicei in vacanta platesti ceva in plus acolo unde mergi si atunci organizeaza ei ceva ii cinta, ii pune pe cap diferite chestii.
Noi si aici in oras in preajma zilei lui cind mergem sa mincam undeva platim 10-15 $ si-l cinta , ii face poze i-o pune intr-un fel de rama poza , e o tombola , ii aduce un tortulet mic.
Iar la copii la scoala , la after school duce niste pungulite cu mici chestii in ele.

Cu sanatatea vad ca eu am fost mai rezistenta dar tati a iesit cam afectat acum e pe pastile de tensiune nu mai reuseste sa-i scada tensiunea fara pastile.

Weekendu-l asta Joshua vrea sa mearga la Niagara sa treaca granita in USA ca tocmai i-a sosit ieri pasportul reinnoit iar eu vreau sa-l duc la o catedrala la slujba sa auda un cor de copii cintind si sa-l pun si pe el sa invete un cintec sa vedem ca cine o sa iasa
aici vreau sa-l duc
https://www.youtube.com/watch?v=7HijWyBjZrE&feature=related

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Dana, arata frumos corul de baieti in catedrala aia impresionanta, unde e catedrala asta? De ce religie e? Pana la urma unde l-ai dus? Banuiesc ca se puteau face ambele planuri in weekenduri diferite ca doar e timp pentru tot.
Cum adica pot lipsi de la scoala oricand? Nu pierd materia predata? Nu raman in urma? Mi se pare ciudat stilul cu plecatul in concediu in timpul anului si statul acasa vara, la noi e exact invers. Si aici vara e mai scumpa cazarea peste tot dar asta e, ce sa faci? In timpul scolii nu putem lipsi decat daca suntem bolnavi. Si in general activitatea e scazuta mult vara pe aici, Bucurestiul e amortit, traficul lejer, cred ca populatia se reduce mult. Sotul nu ar lipsi de la firma in restul anului cand ar avea mai multi clienti, ideea e sa piarda cat mai putini clienti in timp ce e in concediu pt ca el e singur, cand e plecat firma e inchisa.
Noi suntem in febra pregatirilor de Paste. Aproape am terminat curatenia si am facut-o ca la carte de data asta (asta pt ca mi-a spalat altcineva geamurile). Sunt foarte multumita si simt aerul curat si mirosul perdelelor spalate... Afara e soare puternic dar de maine cica vine iarasi iarna si o sa ploua pe geamurile mele perfect spalate.
Noi suntem bine, Ilinca a intrat in vacanta, continuam sa mergem la dans unde aud ca le chinuie sa le formeze corp frumos si pozitie corecta.. ne-a spus instructoarea sa aducem cate o curea sa le stranga mijlocul sa faca corp frumos pt cha-cha. Si ne-a mai spus sa stam cu gura pe fetite sa tina tot timpul abdomenul incordat si supt. Chiar daca nu va ajunge dansatoare macar sa devina o fata frumoasa.


Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Un Paste linistit va dorim tuturor !

Noi nu facem prea multe pregatiri aici a fost mare agitatie saptamana trecuta cu Pastele catolic acum nu mai este nimic.
Eu saptamana trecuta am inrosit oua , a venit iepurasu, am fost la inviere , am cumaparat miel (eu n-am mincat inca am tinut post) ca la scoala copii vorbesc doar de pastele catolic.

Saptamana asta doar mergem la biserica , inrosim oua si cumparam un tort.

Da Dana nu-i nici o problema doar vorbesti cu invatatoarea si-i da temele si toate testele in avans pentru o saptamana doar trebuie neaparat facute pina se intoarece la scoala.
Concediu astia aici "cica e prea stresanta iarna canadiana si nu rezista trebuie sa se relaxeze pe plaja" de prin ianuarie incep sa plece.
Dar anul asta nu a nins nici 5 cm si acuma sint singura de la servici care pina in aprilie n-am plecat la soare la plaja.
Vara mai toti emigrantii prefera sa plece acasa si canadienii toti inebuniti cu cabanele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Danad, asa e, in general la clasele mici ii poti scoate din scoala sa mearga in vacanta. Prea mult nu pierd:) Apoi noi am vrut sa mergem in vacanta de primavera, da a trebuit sa plece sotul cu sv asa ca am amanat.
DanaMario, bravo ca ati terminat si te poti linisti. Vroiam sa te intreb daca vreunul din programe face cu ei gramatica si compunere? Ca el asa cu cititul si intelesul e ok zic eu numai ca nu ar scrie mai mult de 3-4 cuvinte:(( De stiut stie da nu are rabdare. Scurt si la subiect:)))Apoi, poti sa imi spui te rog cam ce face el la scoala (mate in special). Mersic.
Noi suntem bine pana una alta, nu stiu daca evolutia la scoala e cea care ar trebui, adica el e ok dar nu sprea stiu ce sa zic de inv de anul asta. Anul trecut parca facuse mai mult ca acum. Incep sa ma gandesc din ce in ce mai serios daca este necesar sa il dau la un liceu privat. La generala nu ma bag ca ajungem la sapa de lemn:))
Aalina, cum mai sunteti? Alycia voi?
Eu fac de mancare saptamana asta, dar cu curatenia mai slab asa ca nu am cand si plus am ajutoare la facut mizerie inapoi:))
Cam atat de la noi va uram un iepuras bogat si un Paste linistit!

Numai bine tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Daiopri ei la scoala fac Nelson Math.
Este un fel de matematica aplicata in viata de zi cu zi este diferit de cum am facut noi.
La noi invatam tabla inmultiri pe de rost si gata ei nu invirtesc inmultirea pe toate partile.
Eu i-am cumparat cartea si caietul de exercitii dupa amazon si vad ca urmeaza cartea capitol cu capitol nu fac nimic altceva in plus.

In legatura cu gramatica si compunere
- KUMON face si gramatica
- READIND TOWN faca gramatica, compunere

Cu privat da si pe mine ma bate gindul.

Mergi la inceput