Sarcina dupa un avort: cat de curand?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns frapi08 spune:

Multumesc Cristinuta_M pentru cuvintele tale. Sotul imi este alaturi, ma sustine, insa am senzatia ca el nu realizeaza ca deja avem o problema..Este optimist si sigur ca noi o sa avem un copil..desi am 33 de ani si doua sarcini oprite din evolutie..Imi este si teama sa ii iau speranta asta, asa ca incerc pe cat pot sa gasesc raspunsuri si sustinere la persoane care au mai trecut prin asa necaz si de la care pot sa invat si sa inteleg unele lucruri..
Momentan o sa merg la control la medicul care m-a supravegheat sarcina asta si o sa vad si la ce analize s-a gandit sa imi\ne dea, poate si unele lamuriri, dupa aceasta intalnire vom decide daca mergem inainte cu acest dr sau il schimbam..Indiferent de ce analize o sa-mi recomande, o sa fac tot ce am scris mai sus si as vrea sa-mi investigez si plamani si inima, pentru ca de o saptamana respir mai greu, de parca nu-mi ajunge aerul..Poate sa fie de la anxietate, dar mai bine verific.
p@ulici, am citit tot blogul tau si am plans lacrimi amare pentru tine si puiul tau..esti o femeie puternica si sensibila, un "suflet de mama" cum rar am intalnit ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_nic spune:

Salutare!
vineri, 16 sept am facut si eu un avort spontan; am 27 de ani, prima sacina, fara probleme, analize la zi perfecte..deci nu stiu. M-am dus la medic dupa ce am gasit pete de sange pe chilot si mi-a zis ca sarcina s-a oprit din evolutie la 9-10 saptamani, nu se stiu cauzele..pot fi mii sau niciuna.. poate fi stressul, poluarea, aditivii, celulele, genetic, emotiile sau spaimele puternice,..etc...etc...eu nu stiu ce am avut dintre toate astea....m-am pazit ca de naiba si totusi.. mi s-a intamplat nenorocirea, analizele le am aproape perfecte..deci nu stiu care e cauza
nu puteam sa ma opresc din plans.... m-au internat 2 ore, m-au chuiretat 10 minute, ca sa fie medicul sigur ca este eliminat tot si sa nu fac vreo infectie si acum trebuie sa stau cumintitca vreo 4 luni pana sa incer din nou... sunt distrusa oricum
- eu nu am facut analizele de trombofilie si nici nu mi le-a recomandat nimeni.
acum inca ma refac dupa trauma..
dar toata lumea mi le recomanda, asa ca sigur mil e voi face luna viit.. pana la iarna cand putem reincerca sa ramanem 'gravizi' as dori sa inlatur orice dubiu fizic asa ca voi face si trombofilia ca sa fim siguri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristina_nic

Salutare!
vineri, 16 sept am facut si eu un avort spontan; am 27 de ani, prima sacina, fara probleme, analize la zi perfecte..deci nu stiu. M-am dus la medic dupa ce am gasit pete de sange pe chilot si mi-a zis ca sarcina s-a oprit din evolutie la 9-10 saptamani, nu se stiu cauzele..pot fi mii sau niciuna.. poate fi stressul, poluarea, aditivii, celulele, genetic, emotiile sau spaimele puternice,..etc...etc...eu nu stiu ce am avut dintre toate astea....m-am pazit ca de naiba si totusi.. mi s-a intamplat nenorocirea, analizele le am aproape perfecte..deci nu stiu care e cauza
nu puteam sa ma opresc din plans.... m-au internat 2 ore, m-au chuiretat 10 minute, ca sa fie medicul sigur ca este eliminat tot si sa nu fac vreo infectie si acum trebuie sa stau cumintitca vreo 4 luni pana sa incer din nou... sunt distrusa oricum
- eu nu am facut analizele de trombofilie si nici nu mi le-a recomandat nimeni.
acum inca ma refac dupa trauma..
dar toata lumea mi le recomanda, asa ca sigur mil e voi face luna viit.. pana la iarna cand putem reincerca sa ramanem 'gravizi' as dori sa inlatur orice dubiu fizic asa ca voi face si trombofilia ca sa fim siguri.

Cristina, eu sunt cea care pe un alt forum te intrebam daca nu ti-au fost indicate analizele de trombofilie ... iti spun din nou imi pare sincer rau ... sunt sigura ca doare ... Pe topicul http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=166729&nm=Trombofilia-o-cauza-a-infertilitatii-63-
vei avea parte de informatii utile si sfaturi de la femei a caror povesti seamana mult cu a ta. Imi pare rau pentru pierderea bebelusului, iti doresc multa putere ... alte cuvinte sunt de prisos.

PS; Acum am vazut ca deja ai scris acolo.


MTHFR A1298C – HOMOZIGOT si PAI 675 4G/5G – HETEROZIGOT
Trombofilie descoperita la prima sarcina tratament pt trombofilie de la 10 saptamani de sarcina: Clexane 0.4, Acifol 5mg 2/zi, Dr. Heim Satu Mare
O fetita Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 nascuta prematur la 28 de saptamani devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

buna,

Saptaman trecuta am facut si eu chiuretaj in urma unui avort spontan. Duminica trecuta am inceput cu scurgere maronie apoi a continuat cu sangerare ca la cilcu.
Am avut si dureri...asa pana miercuri, cand la ora 17.30 s-a intamplat chiuretajul.....
Luni dimineata sangeram, am mers la analize sa fac BCG a carui valoare a aiesit exact sarcina la 8 saptamani...apoi am repetat miercuri dimineata analiza si a scazut destul de mutl..deci era clar ca sarcina era pe duca.
Mai am acasa un baietel pe nume Stefan de 6 ani si inaintea lui tot asa am pierdut o sarcina la 4 saptamani.

Vreau sa pecizez ca sunt intr-o perioada de stres, saptamana viitoare am 2 examene foarte importante din viata mea.....si ma gandesc ca stresul a fost factorul principal.
Oare de ce am pierdut sarcina?
Acum sunt acasa.....ma simt foarte bine....mucoasa mi-e curata....
Dupa cat timp pot sa raman iar insarcinata, 1 luna sau 2? Eu mai vreau un copil. Probleme cu Stefan n-am avut deloc...n-am luat in viata mea nici un fel de tratament sau analize de specialitate. Nu suntem cu probleme.
Dupa 2 sapt. merg la medic la control....
Se poate lua Duhpaston sau altele?
Ce ma sfatuiti?




Mami de Stefan Peter 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CharissaJ spune:

Si eu am pierdut o sarcina cu aproximativ un an in urma, iar acum sunt in a 7 luna de sarcina. Doctorul nu a stiut sa imi spuna cat timp ar fi bine sa nu mai incerc sa fac copii, asa ca eu am continuat nu dupa mult timp sa raman din nou insarcinata, iar acum pot spune ca sarcina decurge normal si eu sunt foarte fericita.
P.S. Cred ca va fi fetita... 90 % sanse sa fie fetita :D.

Mergi la inceput