FIV Gynatal Timisoara

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns larisa7712 spune:

BUNA fetelor din pacate ieu am 2..FIV ..NEREUSIT LA DR .DORNEANU AMANDOUA ESUATE ....ESTE TOTAL AMATOR NU-L RECOMAND MERGETI LA MEDICI CU EXPERIENTA ,,,,,APROPO NU AM AUZIT PE NIMENI SA AIBA REUSITA CU DR DORNEANU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

Nu avem fete pe formum care fac FIV gratuit la Timisoara?

Am citit stirea in ziarul local
http://www.tion.ro/prima-fertilizare-in-vitro-reusita-la-timisoara-prin-programul-ministerului-sanatatii/998205

Felicitari!

Centrul de Reproducere Umana Asistata din Timisoara a anuntat succesul primei fertilizari in vitro din Romania prin Programul National de Fertilizare derulat cu ajutorul Ministerului Sanatatii.

Pacienta care a beneficiat de transferul embrionar si care a ramas insarcinata are 34 de ani si este din judetul Arad. Aceasta este, conform reprezentanntilor Centrului de Reproducere Umana Asistata din Timisoara inclus în programul MS, „prima fertilizare in vitro în Romsnia reusita prin Programul National de Fertilizare in Vitro si Embritransfer, derulat prin Ministerul Sanatatii”.
Dr. Florin Dorneanu, coordonatorul centrului timisorean, a precizat ca alte patru femei au mai beneficiat pana acum de fertilizare in vitro si se asteapta rezultatul procedurii. „Avem mai multe dosare acceptate de Ministerul Sanatatii in acest program, si pana acum alte patru femei au beneficiat deja de fertilizare in vitro iar in acest moment asteptam rezultatul procedurilor”, a precizat dr. Florin Dorneanu.

Obiectivul programului derulat prin Ministerul Sanatatii, FIV/ET, consta in finantarea de la bugetul statului a procedurii de fertilizare în vitro si embriotransfer pentru familiile care isi doresc un copil si nu reusesc sa-l aiba pe cale naturala.



14+ Doamne, ajuta-ne sa fie bine pana la capat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eri.ka spune:

Si noi tot la Gynatal facem analizele pt ce o sa urmeze... inseminare sau ICSI, inca nu stim sigur cum stam cu analizele, dar avem ceva probleme :-( Am fost la dr.Cezara Muresan si urmeaza spermograma, ecografii etc. Eu zic ca toate tin de noroc si de optimism. Noi ne-am hotarat sa mergem la ei dupa ce am studiat "piata" si am facut o balanta cost-reusite. Mai era si Polisano Sb pe aceeasi prima treapta, dar au costurile cam mari. Acum poate sa-mi spuna cine vrea ce vrea de rau de cei de la Gynatal, dar eu am incredere. Nu cred ca se dadeau aprobari asa dupa ureche pt fiv si mai ales pt cel gratuit. Mie mi-a placut de cezara muresan si am incredere foarte mare in ea si in echipa. Si apoi mai am incredere in mine si in sotul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eri.ka spune:

felicitari lelu. Sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia1976 spune:

buna eri.ka si eu fac fiv la Gynatal, dar cu Dr.Dorneanu.Eu am mai facut un fiv la el dar din pacate nereusit,si merg pe mina lui.pot sa spun ca cu mine in tura a mai fost o fata la care a reusit din prima,mai trebuie si putin noroc de la doamne doamne.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia1976 spune:

sarcina la termen si nastere usoara lelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eri.ka spune:

felicia, noi inca speram sa gasim ceva la sot si sa nu fie nevoie de ICSI. dar daca trebuie incercam si asta. E nasol ca costa, dar ce nu facem ca sa avem copii??...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monilaza spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicia1976

buna eri.ka si eu fac fiv la Gynatal, dar cu Dr.Dorneanu.Eu am mai facut un fiv la el dar din pacate nereusit,si merg pe mina lui.pot sa spun ca cu mine in tura a mai fost o fata la care a reusit din prima,mai trebuie si putin noroc de la doamne doamne.


Buna Felicia. Zici ca ai mai facut FIV cu doctorul? Noi avem aprobat dosarul pt FIV gratuit de la stat si am fost deja cu analizele la el. In a 21-a zi a ciclului din noiembrie incep tratamentul. Un lucru pot spune ca m-a deranjat la doctor. I-am povestit ca in august am facut un FIV la Szeged(12 folicului cu doar 2 ovocite; tratament cu gonal f 112,5 unitati) si cand mi-a dat tratamentul a zis" pai daca la Szeged ai luat asa, atunci mergem la fel". Pai nu trebuia sa imi dea tratamentul in functie de analizele hormonale? Mi-a dat menopur 3/zi care inseamna 225 unitati, mult mai mult ca la Szeged. Mi-e frica sa nu fie suprastimulare. O sa lamuresc problema cand mai merg la consultatie.
Tu ai inceput deja procedura? Ce tratament ai? Iti doresc bafta de data asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia1976 spune:

buna fetelor,monilaza,eu la el am facut primul fiv,nu am putut depune dosarul din cauza amh mic chia foarte mic 0.26,eu am inceput tratamentul cu gonapeptyl 1 injectie pe zi din a 21 zi de ciclu iar cind imi vine ciclul il sun sa vad cind incep cu menopur.eu am 4 pe zi asa ca tu cu 3 nu e mult, la mine sunt 4 din cauza ca am amh mic cred.la prima tot 4 de menopur am avut,dar am avut o problema -am cumparat de la mine din oras menopurul de la farmacia catena iar idioti nu au avut grije sa le tina la rece(frigider)si le-au tinut la cald 35 de grade,au devenit inactive si dupa 5 zile de intepaturi cind am fost la dr.nu aveam nici un folicul.am schimbat putin tratamentul 2 menopur de la el si 2 de brevel.si dupa 3 zile aveam 5 foliculi.nu am facut hiperstimulare si iti dau un pont sa bei foarte multa apa dupa puncti ,lapte si iaurt sa maninci mult.multumesc si tie si fetelor care se afla in focuri sa aveti noroc si mosul sa vina cu 2 liniute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monilaza spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicia1976

buna fetelor,monilaza,eu la el am facut primul fiv,nu am putut depune dosarul din cauza amh mic chia foarte mic 0.26,eu am inceput tratamentul cu gonapeptyl 1 injectie pe zi din a 21 zi de ciclu iar cind imi vine ciclul il sun sa vad cind incep cu menopur.eu am 4 pe zi asa ca tu cu 3 nu e mult, la mine sunt 4 din cauza ca am amh mic cred.la prima tot 4 de menopur am avut,dar am avut o problema -am cumparat de la mine din oras menopurul de la farmacia catena iar idioti nu au avut grije sa le tina la rece(frigider)si le-au tinut la cald 35 de grade,au devenit inactive si dupa 5 zile de intepaturi cind am fost la dr.nu aveam nici un folicul.am schimbat putin tratamentul 2 menopur de la el si 2 de brevel.si dupa 3 zile aveam 5 foliculi.nu am facut hiperstimulare si iti dau un pont sa bei foarte multa apa dupa puncti ,lapte si iaurt sa maninci mult.multumesc si tie si fetelor care se afla in focuri sa aveti noroc si mosul sa vina cu 2 liniute.

Eu am AMH-ul bun. Si analizele hormonale bune. La noi este problema masculina. De aceea zic sa nu fie prea mult menopur. Oricum voi vorbi cu doctorul.
Bafta si tie.

Mergi la inceput