Trombofilia o cauza a infertilitatii - 35 -

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ruxandrada spune:

Paunas, e bine sa iti faci analizele de profil la Synevo- dr. U. face si la Fundeni cateva, insa, pentru o privire de "ansamblu", sunt indicate seturile complete.
Aristica, papa bine si stai cumintica, sa se simta bine embrionasii la ultra all inclusive!
Floaredemac, cum merge cu tratamentul?
Maria, te asteptam cu impresii de vacanta si cu vesti bune!
Denisa, !
Anna, Brotacel, Paula, Tammy, MRN, RAMO,!
Felix, a fost tare emotionant, mi s-a strans inima cand i-am anuntat ca ne despartim din decembrie... Asa e, am primit muuuulte flori ( eu le multumesc razand de fiecare data si le spun ca doar profele rele primesc flori, ca sa se "imblanzeasca"). Am o clasa tare dragutza, 27 de fete si 2 baieti, sunt acum a XI-a, si erau asa de frumosi, mi s-a parut ca au crescut, ca s-au deschis, fetele s-au "domnisorit" de-a binelea.
jasmine, sa nu iti pierzi speranta1 Mutantele n-au voie sa renunte!
Petruta, eu incerc sa fac Clexane-ul la acceasi ora; l-am inceput imediat dupa ovulatie.
Pup toate mutantele si va doresc o zi minunata!

R. 16 + ?
tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Paula, atat vreti sa asteptati sau va ganditi ca o sa dureze mult pana se intampla din nou minunea? Sa fii sigura ca voi fi aici, macar din 2 in 2 sa va citesc desi sper sa va gasesc cat mai putine negravidute sau fara bebic acasa, pe aci.

Paunas, Uschi investigheaza in general efectele trombofiliei asupra organismului insa nu prea-ti spune de la ce apare. Ar fi bine sa faci profilele acelea de pe prima pagina pentru ca, de exemplu, in cazul mutatiilor se poate activa trombofilia cand esti gravi, cu efecte urate asupra ta si mai ales a lui bebe. Macar stii cu ce te lupti si cum trebuie abordata problema. E parerea mea, nu-s medic, dar eu una ma bucur ca am descoperit balaurul inainte de FIV si mai ales, inainte de bebe, lucru pentru care sunt indatorata la maxim predecesoarelor mele care s-au informat si au postat aici tot ce au facut si ce au gasit.

Aristicule, da-i cu albus de ou, carnica, fructe si legume! Abia astept sa-mi spui ca faci tripleti! Iti dai seama ca vei fi vedeta lui dr. White!

Petruta, sa ai noroc la FIV!!! Eu am facut clexan-ul seara la ora 8 dar l-am facut doar dupa punctie. Nu are ce sa- iti faca rau, oricum hormonii pe care-i bagam in noi ingroasa sangele, chiar e nevoie de anticoagulante.

Felix 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Ruxi, m-ai emotionat! M-ai facut sa-mi aduc aminte de cursurile si practica de metodica si pedagogie din facultate. Ma lipisem de o clasa de a 8-a, niste duuuulci! Cand am terminat facultatea am zis ca profa ma fac, chiar mi-am dat licenta la metodica, dar am luat-o pe un cu totul alt fagas.

Felix 17+



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmine30 spune:

Mie mi-a dat Clexane din prima zi dupa ovulatie. Dar nu e o regula, oricum... La fiecare da doctora dupa cum considera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns housepocket480 spune:

Felix76 am fost la synevo sa fac analiozele acelea specifice pentru mutatii si ma costa 4 analize 1000 Ron. Mai stoti si in alta parte unde se fac, mai ieftin? Imi zicea tipa de la receprtie de la Synevo de Institutul de hematologie de pe dr. felix. stie cineva daca se fac acolo si costa mai putin?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_leah27 spune:

Buna fetelor,
Ma bucur ca sunteti bine, eu nu sunt grozav , dar o sa-mi revin.
Mi-a raspuns d-na Viorica la mail si m-a rugat sa ii scriu cum ma simt, i-am spus ca sarcina s-a oprit in evolutie...toata povestea si am cerut sfaturi pentru alte analize , mi-a zis ca am destule facute si ca nu mai e cazul sa mai fac nimic, doar ca la urmatoatrea sarcina din momentul pozitivarii testului sa iau de urgenta legatura cu dr u si ca o sa primesc alt tratament, probabil clexane(ma gandesc eu).Mi-a mai spus sa iau in continuare tratamentul, asa ca nu scap de inghitit pastilute.
Cred ca trebuie sa imi modific semnatura,cu asta ma descurc eu si o sa o rog pe floaredemac cand are timp sa faca o mica modificare la informatiile mele de pe prima pagina:
Anna_leah27 28ani MTHFR C677T genotip heterozigot,A1298C genotip heterozigot,uter bicorn, prima sarcina obtinuta natural oprita in evolutie la 21 saptamani,a doua sarcina obtinuta natural oprita in evolutie la 6 saptamani, tratament: Thromboass, Medyn forte, Acifol

Mama unui ingeras din ceruri...
MTHFR C677T genotip heterozigot , A1298C genotip heterozigot, 2 sarcini oprite in evolutie:21s si 6s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SARA_HS spune:

fetelor.
Anna, ma bucur sa constat in mesajul tau o nota de curaj si dorinta de a incerca din nou, cat mai repede.
Vreau sa te intreb daca tu ti-ai facut si alte investigatii, gen dozari hormonale, sau teste imunologice. Daca nu, inainte de a incerca iar, fa si din astea, pentru ca nu mereu exista doar o cauza, din pacate.
E atat de trist cum noi ne chinuim atat sa avem macar un copilas, pe cand alte femei nu si-i doresc pe cei avuti fara niciun fel de probleme....

luptatoarele mele.

Eu mi-s iar cazut in butoi, asa ca, mai bine nu mai postez o vreme....

---------------------------------------------
---------------------------------------------
2 sarcini oprite in evolutie la 8 sapt.
FVL heterozigot + Mutatia C677T HOMOZIGOT in gena MTHFR + LA pozitiv

Sometimes I seem to tremble in the dark, I cannot see
When people frighten me
I try to hide myself so far from the crowd
Is anybody there to comfort me
GOD, take care of me...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brotacel83 spune:

va pup, fetelor.
anna curaj sa mergi mai departe trebuie sa lupti!
ruxandra f tare profesia ta, mai ales ca eu te-am si cunoscut mi-ar fi placut sa am o profa asa draguta in liceu, normal ca le pare rau elevilor tai ca va despartiti in dec.
intreba cineva de analize mai ieftine, incearca si la centrul medical Matei Bals, au niste pachete de trombofilie.eu acolo le-am facut.
eu sunt binisor, dorm f prost noaptea, visez f urat si gandul ca se va intampla ceva rau (si anume ca sarcina va pati ceva) ma urmareste. ma trezesc de f multe ori si ma cuprinde disperarea. ziua e mai bine insa noaptea cred ca inconstientul meu o ia razna.ma bucur tare mult de sprijinul sotului care ma incurajeaza.
imi verific intruna sanii sa vad daca ma dor, daca sunt umflati ca asa cred eu ca e semn ca sarcina evolueaza.azi sau maine ma duc iar la eco sa ma linistesc eu desi dr meu a zis sa ma duc pe 20 dar nu pot sta pana atunci.

mutatie MTHRF C677T heterozigot
2 sarcini oprite din evolutie la 8s, inainte sa aflu de mutatie, acum cu voia lui Dzeu insarcinata a treia oara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Felix vrem sa asteptam mai mult, sper sa nu fie probleme si sa raman la fel de usor ca prima data, dar acum nu mai vrem un copil, cel putin nu pana ne pregatim din toate punctele de vedere.


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

paunas,nu sunt de ajuns analizele de la Fundeni.


3 SARCINI EXTRAUTERINE,
FACTOR V LEIDEN-POZITIV HETEROZIGOT-GENA1691A,
URMEAZA FIV 3 LA BUDAPESTA-DR. KOVACS

Mergi la inceput