Alaptatul in public ...

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina82
N-am pretins niciodata ca misiunea de mama e una usoara si potrivita tuturor femeilor. Inainte sa concepi un copil trebuie sa te gandesti daca ai timpul necesar si banii necesari sa-l intretii.
Si eu poate ca imi doresc un cal dar pentru ca locuiesc la bloc , pentru ca nu pot lua acel cal dupa mine oriunde m-as duce, nu sunt dispusa sa-mi dedic viata acelui animal. Pentru a nu-l supune la chinuri inutile doar ca sa-mi fac damblaua, nu mi-l cumpar.
Mai era cineva pe forum care spunea ca face drumuri regulate Romania-Italia sau ceva de genul asta si ca trebuie sa-si hraneasca pruncul pe durata calatoriei. De acord, odata facut nu il poti lasa sa moara de foame dar astea sunt chestii la care trebuie sa te gandesti inainte sa-l faci.


Hmmm, cred ca la asta exact asta pune o viitoare mama responsabila in balanta... Sa fac un copil... sa nu il fac... Daca tb sa calatoresc cu autobuzul sau cu avionul?

Pe cal il chinui daca tb sa stea in casa, dar pe copil nu cumva sa il scoatem la lumina zilei pana la circa 6 luni cat e alaptat exclusiv, ca daca ranim sensibilitati? Lui chiar ii prinde bine sa stea inchis, eventual sa ne ascundem si in baie ca nu cumva pe sot sa il alunge privelistea dezgustatoare.

Sa iti spun un secret, exista tati/barbati carora privelistea unui bebe sugand nu li se pare oribila. Din contra sunt preocupati de sanatatea puiutului lor. Pe mine ma amuza preocuparea sotului meu cand ma vede ca ii dau bebelinei lapte din canitza: "Daca ii dai lapte nu ramai tu fara lapte si se intarca?"

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

2 catgorii sunt dezgustati:
mitocanii si frustratii
nu tine de rasa sau eucatie academica



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Pis, un barbat adevarat e cel care isi priveste cu duiosie sotia alaptand. Si cu naturalete oricare alta femeie.
restu sunt niste neterminati.
tot asa, nu tine de educatioa academica treaba asta :D



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

Pis, un barbat adevarat e cel care isi priveste cu duiosie sotia alaptand. Si cu naturalete oricare alta femeie.
restu sunt niste neterminati.
tot asa, nu tine de educatioa academica treaba asta :D


Exact.

Oricum, eu sunt convinsa ca lucrurile se vor imbunatati cu timpul, si alaptatul va fi privit cu naturalitate de generatia copiilor nostri. Eu ma uit la Laura cu cata duiosie si curiozitate se uita la copii alaptati si cat de draguta e cand imi aduce papusa sa ii dau si ei laptic. Pana la urma noi suntem generatia copiilor hraniti cu biberon, pana la maturitate n-am vazut niciodata un copil hranit la san.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Barbat'miu m-a muls la propriu cand eram imediat dupa nastere si facusem febra laptelui. Eu stateam cu sanii goi in fotoliu uitandu-ma la TV , iar el cu manusi chirurgicale ma mulgea sistematic sa-mi eliberez sanii de tensiune. Asta imediat dupa ce-mi faceam singura injectia cu oxitocina. Si nu s-a simtit scarbit sau oripilat, stia ca vb de hrana copilului sau, Soarele vietii noastre!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

Marina, te dai medic si mama! Eu, sincer, cred ca nu esti niciuna din ele. Ne dai exemplu un blog de pitzi de maxim shaishpe ani. Si cam atat, caci este Vinerea Mare si imi pare rau ca am intrat sa iti citesc postarile: mi-au lasau un gust extrem de amar!

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Nu ma dau medic nici (nu) par-a-medic (cine lucreaza in sistemul sanitar cunoaste gluma care se face pe tema SMURD-ului).
N-am facut decat sa afirm, atunci cand am fost ,,confundata'' cu o educatoare, ca sunt ,,cadru medical cu studii superioare''( si postuniversitare). Mai multe detalii nu e cazul sa dau pentru simpul motiv ca functia mea nu e atat de comuna si prefer sa-mi pastrez anonimatul. Pentru a inaltura alte presupuneri aiurite pot doar sa va spun ca lucrez in sanatate si sunt (prost) platita din banii mamicilor eroine.
Toleranta mea pentru copii n-a intrat in discutie. Pana acum doar toleranta mea pentru unele categorii de parinti mi-a atras oprobiul public. Schimba-ti tactica, altfel iar ma vor acuza de rasism. Bagarea copiilor la inaintare nu e traditie romaneasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisi-pis

Hmmm, cred ca la asta exact asta pune o viitoare mama responsabila in balanta... Sa fac un copil... sa nu il fac... Daca tb sa calatoresc cu autobuzul sau cu avionul?

Pe cal il chinui daca tb sa stea in casa, dar pe copil nu cumva sa il scoatem la lumina zilei pana la circa 6 luni cat e alaptat exclusiv, ca daca ranim sensibilitati? Lui chiar ii prinde bine sa stea inchis, eventual sa ne ascundem si in baie ca nu cumva pe sot sa il alunge privelistea dezgustatoare.

Sa iti spun un secret, exista tati/barbati carora privelistea unui bebe sugand nu li se pare oribila.


1) Ai perfecta dreptate. Copilul e bina sa ajunga in parc si sa stea la aer, la fel cum calul e bine sa ajunga pe pajiste.
Daca eu nu detin o remorca cu care sa-l transport pe pajiste, nu plec cu calul pe bulevard sa incurc traficul pentru ca eu am vrut cal. Nici nu strig la soferi ,, ce aveti cu calul meu? ''. Eu sunt responsabila pentru ca bietul animal nu are discernamant si eu l-am cumparat si l-am manat in trafic.
Daca nu pot ajunge cu copilul in parc decat mergand 2 ore cu autobuzul si n-am nici bani de masina, nici sot care sa ma ajute, nici rude amabile, nu concep copilul. La fel si daca am de facut saptamanal deplasari in China cu avionul.

Cat despre treaba cu sotoul pot spune doar ca e in egala masura responsabil de binele copilului. Nu compara sotul cu un alt om care nu e responsabil pentru decizia ta de a ramane gravida. Sotul e partenerul tau si e normal sa nu fie stanjenit de corpul tau. Daca spun ca nu e frumos sa umbli goala in parc nu inseamna ca nu e frumos sa umbli goala in fata sotului in casa( cata vreme n-ai musafiri).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Marina, te legasi degeaba de ultima propozitie! Nu-ti era dedicata, este citatul care insoteste toate postarile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

Marina, te legasi degeaba de ultima propozitie! Nu-ti era dedicata, este citatul care insoteste toate postarile mele

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Scuze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

Pis, un barbat adevarat e cel care isi priveste cu duiosie sotia alaptand. Si cu naturalete oricare alta femeie.
restu sunt niste neterminati.
tot asa, nu tine de educatioa academica treaba asta :D


Am auzit si eu unele teorii pe tema asta. Unii pe la tara spun ca nu e barbat cel care evita sa taie porcul , alte colege spun ca nu e barbat adevarat cel ce nu le intretine material. Nici nu mai stii cum sa-ti alegi barbatul in ziua de azi..bine ar fi sa dea si cu mopul dupa ce alapteaza alta femeie in autobuz si asta fara sa puna copilul la colt.
Totusi ,ca sa nu dai gres,cel mai bine este sa iti alegi un barbat cu un nivel de educatie asemanator.

Mergi la inceput