Alaptatul in public ...

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Vai, bata-ma soarele sa ma bata! Maria_1! Cum de nu mi-a picat fisa?!! Acelasi stil, aceeasi incapatanare, aceeasi manie de a provoca, de a combate cu argumente absurde! Si eu care am luat-o in serios si i-am raspuns ca unei persoane nou-venite pe forum, nu ca unui troll inflamator ce este Cica link-uri si argumente de bun-simt unei persoane care doar de dragul de a starni indignare si polemici compara laptele matern cu secretiile vaginale si sperma!
Pentru cine mi-am luat eu avertisment (a se da click pe triunghiul meu si a se tine cont ca replica urma afirmatiei Marinei cum ca "sarmanele educatoare, nu sunt intelese caci parintii nu-si dau seama ca rolul lor este de a le pune copiii la punct").
Am luat avertisment pentru atac la troll!
(in schimb trolul poate sa sugereze ca toate care nu si-ar lasa bebelusul sa planga neconsolat in autobuz sunt lipsite de educatie, bun-simt, respect pt. ceilalti etc; isi permite sa se distreze imaginandu-si ca Sabina i-ar putea stropi cu lapte pe "opozantii" sai si le-ar "face vraji ca zavoranca"; isi permite sa faca afirmatii rasiste mesaj dupa mesaj, reluand cu obstinatie teme precum "anumiti etnici care urineaza pe plaja; anumite persoane etnice care alapteaza in autobuz, poarta fuste largi si fura telefoane mobile etc; isi permite, la sectiunea "Alaptare" (!!) sa compare alaptarea cu urinatul, alaptarea in public cu sexul in public, sa sugereze ca un barbat ar prefera o prostituata infectata cu hiv decat o femeie care a nascut sau alapteaza, sugereaza ca barbatii nu mai sunt atrasi de nevestele care alapteaza (:)))) etc etc.)
Asta nu e "sanctionabil", nu merita avertisment, trollul se poate manifesta in toata splendoarea lui!

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina82

Citat:
citat din mesajul lui pisi-pis

Dar de fapt este valabila si varianta inversa, libertatea adultului de a se simti dezgustat se termina gand incepe sa ingradeasca libertatea copilului de a fi hranit. Si existand amandoua, societatile civilizate prin legile lor dau catig de cauza copilului.


Dupa acelasi principiu, libertatea ta de a te simti dezgustata ar trebui sa se termine cand incepe sa ingradeaza libertatea unor indragostiti de a se reproduce intr-un autobuz. Valabil cam pentru orice activitate care implica eliminarea de lichide biologice ( lapte, secretii vaginale, saliva, sperma, sange ). Reactia fireasca este sa te distantezi.
Fiind animata de acest topic mi-am intrebat azi doi colegi de serviciu. Amandoi mi-au raspuns pe un ton mirat si revoltat ca alaptatul in public este dezgustator.


N-ai inteles. LEGEA imi da mie dreptul sa alaptez in autobuz. Punct. Nu conteaza ce crede fiecare din cei 50 de calatori, prin lege eu am dreptul sa desfasor acea activitate. Si tot legile statului roman interzic sexul in public.
Nu conteaza ca unii cetateni sunt oripilati sau de ce nu incantati de sexul in public, daca facem sex in public vine politistul si ne amendeaza. Sarutul in public nu tine de incidenta legii, deci fiecare se comporta cum crede mai bine, tine de eticheta.

Citat:

Pentru sustinatoare: Din 50 de calatori dintr-un autobuz cati ar trebui sa se simta lezati astfel incat sa va determine sa n-o faceti ? Va rog frumos sa-mi raspundeti la aceasta ultima intrebare pentru ca sincer sunt curioasa.


In general in viata trebuie sa faci alegeri. Iarna, zapada, autobuz plin, care face un parcurs de 20 de min in 1 ora si ceva. Copilul sta linistit vreo 30 de min si incepe sa planga. Ce face mama?
1. Il lasa sa planga, provocand suferinta propriului copil flamand si stresat, stersand mama si suparand o parte din calatori (hai sa zicem 25 de calatori din 50) stresati de plansul neconsolat unui copil de 6 luni.
2. Ii da sa suga cat de discret poate ea, provocand dezgustul unei parti din calatori (hai sa zicem tot jumate din calatori, deci 25).
3. Iese cu copilul din autobuz, in mijlocul nametilor, sa-i dea sa suga in parc , ca sa nu lezeze sensibilitati.

He, he, parca vad ca se vor gasi unii sa se intrebe retoric cum de si-a permis mama sa iasa din casa, si de ce n-are pregatit un biberon de lapte praf?

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Vai, bata-ma soarele sa ma bata! Maria_1! Cum de nu mi-a picat fisa?!! Acelasi stil, aceeasi incapatanare, aceeasi manie de a provoca, de a combate cu argumente absurde! Si eu care am luat-o in serios si i-am raspuns ca unei persoane nou-venite pe forum, nu ca unui troll inflamator ce este Cica link-uri si argumente de bun-simt unei persoane care doar de dragul de a starni indignare si polemici compara laptele matern cu secretiile vaginale si sperma!
Pentru cine mi-am luat eu avertisment (a se da click pe triunghiul meu si a se tine cont ca replica urma afirmatiei Marinei cum ca "sarmanele educatoare, nu sunt intelese caci parintii nu-si dau seama ca rolul lor este de a le pune copiii la punct").
Am luat avertisment pentru atac la troll!
(in schimb trolul poate sa sugereze ca toate care nu si-ar lasa bebelusul sa planga neconsolat in autobuz sunt lipsite de educatie, bun-simt, respect pt. ceilalti etc; isi permite sa se distreze imaginandu-si ca Sabina i-ar putea stropi cu lapte pe "opozantii" sai si le-ar "face vraji ca zavoranca"; isi permite sa faca afirmatii rasiste mesaj dupa mesaj, reluand cu obstinatie teme precum "anumiti etnici care urineaza pe plaja; anumite persoane etnice care alapteaza in autobuz, poarta fuste largi si fura telefoane mobile etc; isi permite, la sectiunea "Alaptare" (!!) sa compare alaptarea cu urinatul, alaptarea in public cu sexul in public, sa sugereze ca un barbat ar prefera o prostituata infectata cu hiv decat o femeie care a nascut sau alapteaza, sugereaza ca barbatii nu mai sunt atrasi de nevestele care alapteaza (:)))) etc etc.)
Asta nu e "sanctionabil", nu merita avertisment, trollul se poate manifesta in toata splendoarea lui!

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


Ilinca, sunt perfect de acord cu tine! Dar sa nu iti para rau ca ai incercat sa-ti spui opinia atat la subiectul asta cat si la cel cu , pentru ca poate intra si alte persoane care isi pot schimba opinia despre alaptare si educatie. Eu pot sa spun cu mana pe inima ca am invatat 90% din ceea ce stiu despre alaptare pe DC, de la persoane ca Sabina si AB-AC.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina82 spune:

Iata dragele mele ca inevitabilul s-a intamplat si am fost aspru sanctionata de catre exponentii de seama ai grupului de oameni dezinhibati si cu probleme fiziologice prioritare.
As dori totusi sa fac unele precizari:

@pis-pis : LG 321 C.P. se refera la ultrajul contra bunelor moravuri iar prin asta se inteleg acele actiuni susceptibile de a provoca prejudicierea,incalcarea deprinderilor ce sunt compatibile cu respectul decentei si cu respectul reciproc . ( acele sabloane de la care faceam referire acum ceva vreme). Sau invoci starea de necesitate care inlatura raspunderea penala? Care e legea care iti da dreptul sa alaptezi in Romania ? ( Nu va legati de lipsa precedentelor, nici pentru perversiuni sexuale in public ( art 201 C.P ) nu veti gasi prea multe analizand jurisprudenta romana dar infractiunea exista).Tolerarea nu e echivalenta cu legalizarea.

Referitor la cazul expus de tine cu autobuzul:
2. Ii da sa suga cat de discret poate ea, provocand dezgustul unei parti din calatori (hai sa zicem tot jumate din calatori, deci 25).

Mi se pare ca asta e o atitudine normala in cazul dat, corelat cu incercarea de a se evita situatia pe viitor. ,, Cat de discret poate ea'' e cheia. Dorinta de a nu deranja si preocuparea pentru cei din jur. Nu sunt ipocrita..se poate intampla oricui. Dar daca se intampla zilnic nu mai e ,,intamplare''.

@Ilinica_M : Partial ai dreptate, unele raspunsuri mi-au provocat zambete deci unii ar spune ca sunt un troll.
Ideea e ca habar n-am cine e Maria_01, am incercat sa gasesc posturi ale ei pe site si nu mi-a functionat..sper sa ma poti ajuta in acest sens pentru ca imi place sa citesc ce scriu si alte persoane inteligente
Cu toate ca nu-mi pot stapani tonul ironic uneori, te asigur ca m-am straduit sa dau niste raspunsuri sincere si lipsite de ipocrizie, in concordanta cu convingerile mele pe teme sociale si de educatie.
De exemplu am apreciat ca pe topicul cu alaptatul ai scris sincer ca ti-a fost rusine s-o faci in public.

@ Laura25: Sa inteleg ca am fost sanctionata pentru mesajele mele rasiste. Imi permit sa te citez:
,, ...sper ca am inteles corect: Doar in triburile africane (adica aia saraci si fara prea multe posibilitati) si tiganii alapteaza. Doamnele bine nu se fac de ras...'' .
Din replica ta reiese ca tigancile si africanele nu sunt ,,doamne bine'' ci sarantoace fara posibilitati. Ma linisteste sa constat ca nu sunt singura rasista de pe forum.
Cat despre jigniri...poti sa-mi exemplifici? Eu cel putin stiu cand am fost numita ,,idioata'' . Imi pari o moderatoare usor nemoderata dar cu toate acestea am incredere ca te vei stradui sa-ti recapeti obiectivitatea si imi vei aprecia rabdarea de a-mi argumenta afirmatiile, fara a raspunde cu aceeasi moneda celor cu alt nivel de educatie, eventual superior. Faptul ca parerea mea deranjeaza nu este un argument, cu atat mai mult cu cat nu sunt singurul cu astfel de opinii in mediul din care traiesc.
Dar ce mai conteaza toate astea cata vreme singura mi-ai zis ,, Daca bebelushul meu plange si are nevoie sa fie alaptat, mi se rupe de lezatul tuturor celor 50 de calatori.'' ? - Lupul paznic la oi si Laura25 leader de opinie in materie de buna convietuire si educatie.

Acesta imi este testamentul in cazul in care incapacitatea de a da contraargumente si de a face fata unui schimb de idei contradictorii va determina ,,alungarea'' mea de pe acest forum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina82

@pis-pis : LG 321 C.P. se refera la ultrajul contra bunelor moravuri iar prin asta se inteleg acele actiuni susceptibile de a provoca prejudicierea,incalcarea deprinderilor ce sunt compatibile cu respectul decentei si cu respectul reciproc . ( acele sabloane de la care faceam referire acum ceva vreme). Sau invoci starea de necesitate care inlatura raspunderea penala? Care e legea care iti da dreptul sa alaptezi in Romania ? ( Nu va legati de lipsa precedentelor, nici pentru perversiuni sexuale in public ( art 201 C.P ) nu veti gasi prea multe analizand jurisprudenta romana dar infractiunea exista).Tolerarea nu e echivalenta cu legalizarea.



N-am timp sa caut acum in amanunt, dar sunt de buna credinta si cred ca exista si in Romania legi care sa protejeze copii si mamele care alapteaza, derivate in general din legile care vizeaza respectarea Drepurilor Omului, asa cum sunt in majoritatea tarilor civilizate.
In multe tari a nu lasa o femeie sa alapteze in public (in autobuz) este considerat un act de discriminare, echivalent cu a nu lasa o persoana de culoare sa se urce in autobuz.

Niste exemple:

Marea Britanie - Sex Discrimination Act 1975

USA - Forty-five states, the District of Columbia and the Virgin Islands have laws that specifically allow women to breastfeed in any public or private location. (Alabama, Alaska, Arizona, Arkansas, California, Colorado, Connecticut, Delaware, Florida, Georgia, Hawaii, Illinois, Indiana, Iowa, Kansas, Kentucky, Louisiana, Maine, Maryland, Massachusetts, Minnesota, Mississippi, Missouri, Montana, Nebraska, Nevada, New Hampshire, New Jersey, New Mexico, New York, North Carolina, North Dakota, Ohio, Oklahoma, Oregon, Pennsylvania, Rhode Island, South Carolina, Tennessee, Texas, Utah, Vermont, Washington, Wisconsin and Wyoming.

Australia - Discrimination Act 1991

Canada - asa repede n-a gasit legea, dar sunt sub incidenta Comisiei pt Drepturile Omului

Si uite ce frumos scriu canadienii:

www.ohrc.on.ca/en/resources/Policies/PolicyPregBreastfeedEN/pdf" target="_blank">POLICY ON DISCRIMINATION BECAUSE OF PREGNANCY AND BREASTFEEDING

Citat:

Referitor la cazul expus de tine cu autobuzul:
2. Ii da sa suga cat de discret poate ea, provocand dezgustul unei parti din calatori (hai sa zicem tot jumate din calatori, deci 25).

Mi se pare ca asta e o atitudine normala in cazul dat, corelat cu incercarea de a se evita situatia pe viitor. ,, Cat de discret poate ea'' e cheia. Dorinta de a nu deranja si preocuparea pentru cei din jur. Nu sunt ipocrita..se poate intampla oricui. Dar daca se intampla zilnic nu mai e ,,intamplare''.


Si cum s-ar putea evita situatia pe viitor? Ia sa mai stea mama acasa, ce tot atata vajaiala prin oras, auzi, domne, doar n-are pretentia sa iasa zilnic din casa...

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

O intamplare recenta, weekendul trecut. S-a petrecut intr-o zona de restaurante, intr-un centru comercial micut. 2 familii fiecare cu o fetitza de aproximativ 5-6 luni.

Una din bebeline incepe sa planga, mama o ia in brate, ii da suzeta, aceasta o scuipa, plange, dupa ceva timp trece tatal la inaintare, reusesc sa ii puna suzeta, tatal se scutura bebelina care continua sa scanceasca din cand in cand vreo 15 min.

Dupa ceva timp, a carei familii era asezata exact langa masa noastra, cealalta bebelina incepe sa planga. Mama se aseaza pe scaun, scoate sanul, fara jene si paturici ajutatoare care sa sufoce copilul, bebelina tace imediat. In mai mutin de 60 s bebelina adoarme. Dupa 3 min o pune in carut unde bebelina doarme profund, si mama continua sa manance. Interesant ca la masa cu ea erau 3 barbati, sotul si exact in fata ei inca 2, unul tanar si celalalt la vreo 50 de ani, nici unul nu si-a dat ochii peste cap. Era o femeie tanara frumoasa .

Care dintre copii si parinti credeti ca a deranjat mai mult pe cei din jur?

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina82 spune:

Ipocrizie si anomalie mai mare decat politica americana in privinta discriminarii nici ca exista. Gratie lor orice arab e catalogat din start ca fiind terorist in schimb orice angajat furacios exclama atunci cand este prins ,, Is it because I am black? ''...uneori si cand e alb .

Cine pretinde ca nu discrimineaza minte, ideea e sa discriminezi trecand prin filtrul gandirii. Daca suna la usa si vezi doi rromi pe vizor ai acelasi sentiment pe care il ai cand vezi doi albi? dar daca vezi doua femei? E discriminare rasiala? dar sexuala? Conteaza daca poarta cravata sau nu?. Dupa chestiile astea ne ghidam in viata doar ca moda vestica te invata sa n-o spui in public pentru a nu ti se pune eticheta de rasist sau pentru a nu primi avertisment pe forumul DC.
Era sa uit: Eu am fost prost inteleasa de catre moderatori. Cand am facut referire la triburile de rromi si de africani in contextul alaptarii am vrut doar sa pun accentul pe traditie. Traditiile trebuie sa se pastreze si eventual sa se inregistreze la comisiile europene de specialitate.Cum sa se pastreze altfel decat prin propagarea si la cei din jur? Exista legi menite sa protejeze traditiile...asa am vazut la TV.

N-am pretins niciodata ca misiunea de mama e una usoara si potrivita tuturor femeilor. Inainte sa concepi un copil trebuie sa te gandesti daca ai timpul necesar si banii necesari sa-l intretii.
Si eu poate ca imi doresc un cal dar pentru ca locuiesc la bloc , pentru ca nu pot lua acel cal dupa mine oriunde m-as duce, nu sunt dispusa sa-mi dedic viata acelui animal. Pentru a nu-l supune la chinuri inutile doar ca sa-mi fac damblaua, nu mi-l cumpar.
Mai era cineva pe forum care spunea ca face drumuri regulate Romania-Italia sau ceva de genul asta si ca trebuie sa-si hraneasca pruncul pe durata calatoriei. De acord, odata facut nu il poti lasa sa moara de foame dar astea sunt chestii la care trebuie sa te gandesti inainte sa-l faci.
Nu stiu daca imi e permis pe acest forum dar voi oferi si un link catre un blog peste care am dat cautand pe google subiecte legate de alaptarea in public. Este vorba despre : https://thcgirl77.wordpress.com/2009/09/27/bleahhhhhh/
Blogul pare ca apartine unei femei si va invit sa cititi comentariile pentru a nu fi acuzata ca sunt singura nebuna de pe aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

individa aia e in primul rand agramata (o fi auzit de virgule?), ce sa mai stai sa te chinui sa vezi si ce prostii a vrut sa spuna.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Marina, te dai medic si mama! Eu, sincer, cred ca nu esti niciuna din ele. Ne dai exemplu un blog de pitzi de maxim shaishpe ani. Si cam atat, caci este Vinerea Mare si imi pare rau ca am intrat sa iti citesc postarile: mi-au lasau un gust extrem de amar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

individa aia e in primul rand agramata (o fi auzit de virgule?), ce sa mai stai sa te chinui sa vezi si ce prostii a vrut sa spuna.


Nu sunt entuziasmata de articol, am dat intamplator peste blog si n-am deschis alte subiecte. Va invitasem doar sa cititi comentariile pe marginea subiectului. Incercam doar sa va conving ca procentul celor ingretosati de alaptarea ,,la inghesuiala'' difera in functie de categoria din care fac parte cei intrebati. Hormonii influenteaza deciziile si parerile persoanelor cu o autocenzura slaba.

Mergi la inceput