Alaptatul in public ...

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

am alaptat si azi in public-la greu..suntem in perioada de crestere.am fost la gratar.deci ori alaptam in public ori stateam singura in masina, alaptam cate o ora, apoi stateam juma de ora afara si tot asa...vreo 5 ore,daca ma luam dupa "Teoria" lui Marinica !


Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Acu am citit mai multe pagini din urma ale topicului. Marina82, nu stiu daca esti femeie sau barbat si nici nu ma intereseaza asta, dar nu pot sa nu remarc cat de SF sunt "teoriile" tale. Cel putin citatele din codul penal m-au lasat cu gura cascata (dar nu prea mult, pentru ca m-a apucat rasul imediat). Se vede treaba ca nu ai absolut nicio treaba cu alaptatul (in public, in cadru intim sau pe unde o mai fi el...). Cata teorie a chibritului pentru o chestie atat de simpla si fireasca.

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Sincer, eu am alaptat acum la al doilea copil si in parc si acasa de fatza cu familia.Nu mi se pare nimik indecent, consider ca cei considera alaptatul public ca indecent au ei o pb la mansarda, un mod mai ciudat de a vedea lucrurile. Daca o persoana vede un pui de pisica sa zicem ca suge de la maica-sa oare i se pare indecent sau pervers? Si faza cu o femeie care alapteaza sau o gravida care numai sunt atractive, sincer tradeaza niste frustrari....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samantha123 spune:

sunt sustinatoarea alaptatului la san dar nu ma vad nici in ipostza de a hrani pruncul la piept in vazul lumii, pentru ca mi-ar fi rusine de barbati mai ales si de copii. nu am copii inca dar nu cred ca imi voi schimba parerea. si treaba mica este un gest natural dar pentru asta folosesti toaleta. pentru alaptat de ce nu ai alege tot un loc mai ferit?
a mai zis cineva ca si-a hranit copilul in autobuz ca doar nu iesea afara in frig cu copilul. intrebarea mea e: ce faci cu un prunc de cateva luni afara din casa la -X grade celsius???
cred ca poti hrani copilul si intr-o toaleta, nu ma refer in cabina cu wc-ul ci in acel hol cu oglinda sau sa te retragi intr-un loc mai ferit oricum. exista atatea posibilitati trebuie doar vointa. asa nu moare nici copilul de foame, nici privitorii sa nu se simta jenati. unele vor sa se expuna in playboy, altele in autobuz. evident, pretextele difera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Alt troll, maaama, cica n-are copii si isi face cont pe "desprecopii" numai sa ne dezvaluie niste panseuri "intelepte" cum ca alaptarea e ca treaba mica si deci o poti face linistita si in WC...
Atrage alaptarea asta trolli de parca-i hartie de prins mushte, ba vin barbati deghizati in femei, ba vreo adolescenta rebela care vrea sa puna la punct "laptaresele"...ce lume nebuna, maica!

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samantha123 spune:

nu inteleg de ce trebuie sa ma jignesti doar pentru ca am o parere diferita de a ta. am citit aproape tot topicul, la care by the way, am nimerit din intamplare, eu m-am inscris aici pentru altceva, nerelevant, in fine. si daca tot l-am citit, m-am gandit sa si postez. vad ca oricine are ceva cu expunerea tzatelor in public (sub pretextul alaptatului, normal), este jignit, contrazis fara argumente logice dar cu multa vehementa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui samantha123

nu inteleg de ce trebuie sa ma jignesti doar pentru ca am o parere diferita de a ta. am citit aproape tot topicul, la care by the way, am nimerit din intamplare, eu m-am inscris aici pentru altceva, nerelevant, in fine. si daca tot l-am citit, m-am gandit sa si postez. vad ca oricine are ceva cu expunerea tzatelor in public (sub pretextul alaptatului, normal), este jignit, contrazis fara argumente logice dar cu multa vehementa.


Da, da, asa e! Toate mamele care alapteaza au ca singur scop sa isi expuna sanii. Desigur!
Noroc ca sunt si atatia "voaioristi" care casca ochii in decolteul lor poate, poate vad si ei pe langa fata copilui o bucatica de piele sau de sfarc.

Samantha, am sa te rog, daca nu uiti, sa revii la subiect dupa ce o sa fii parinte.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samantha123 spune:

draga laura,
nu cred ca o femeie alaptand poate fi privita in mod sexual. nici macar de cel mai pervers barbat.
la modul in care a decurs discutia aici, si anume mamele care tin cu tot dinadinsul sa alapteze in vazul lumii si nu vor sub nici o forma sa faca asta intr-un loc mai ferit, desi am observat ca exista in parcuri si malluri zone mai putin circulate, cred ca da, vor sa se expuna. de ce discutia nu a ajuns la propuneri de genul: hai sa facem ceva sa se amenajeze locuri pentru alaptat in parcuri, malluri etc... hai sa fim serioase ca daca exista vointa se poate! mie mi-ar fi rusine sa-mi arat sanii unor barbati necunoscuti, si altor copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Alaptatul in public este permis prin lege. De ce ar trebui femeile sa se zbata pt locuri speciale pt alaptat?!? Tu de ce nu militezi pt un loc special unde sa iti manaci biscuitii cand vii de la servici si ti se face foame in autobuz?



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samantha123 spune:

pai eu vreau sa existe locuri speciale. eu m-as simti foarte incomod sa imi arat sanii in public. sa ma vada barbati si copii. o spui de parca locurile astea care ar putea fi amenajate ar fi o corvoada, de parca e o placere pt tine sa iti vada toata lumea partile intime. ei bine, mie imi e rusine sa ma vada lumea descoperita.

Mergi la inceput