Alaptatul in public ...

Alaptatul in public ... | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Alaptatul este cel mai mare cadou de sanatate pe care il poti face copilului tau. Dar, ce faci cand e timpul pentru o masa in afara casei, sau in incaperi in care sunt si alte persoane? Mamicile care alapteaza trec des prin situatii cand se intreaba: este sau nu indecent sa iti alaptezi copilul de fata cu alte persoane? Dar in locuri publice? Cum este privit alaptatul in public, in Romania? Dar in alte tari? Ce primeaza? Pudoarea sau starea de bine a copilului?
Voi ce parere aveti?

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

oriunde, oricand, exista metode sa nu se vada mai nimic, un batic etc, nu trebuie sa te exhibi, e dreptul copilului sa fie hranit si al mamei sa nu stea inchisa 24 din 24 in casa.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Eu mi-am alaptat copilul in parc ori de cate ori a fost nevoie, mai ales ca pe baietelul mai mare nu puteam sa il iau dupa 1-2 ore de la joaca mereu. Eu nu ma uit la cei din jur sa vad daca ma privesc ciudat, m-am concentrat asupra alaptatului meu.
In schimb am fost in Republica Moldova si am fost uimita cat de relaxate sunt mamicile acolo in privinta alaptarii in public. Ma plimbam pe o alee unde la doua-trei banci erau mame care isi alaptau copiii, de obicei acoperind sanul cu cu prosop. Acolo am vazut si magazine cu " haine pentru alaptat " , discutam cu mamici, majoritatea nu erau pro formula, faceau tot ce se poate pentru laptele matern. Eu am multe cunostinte din Brasov care au renuntat usor la alaptat din comoditate sau au alaptat numai 6 luni etc.
Eu insami la primul copil am introdus foarte devreme biberonul pentru ca mi se parea ca nu ii ajunge laptele+bb a fost cam bolnavior in primele 9 luni de viata si in Spitalul de copii nu ma astepta pe mine nimeni cu alaptatul meu cand trebuia sa fie consultat, ecografiat etc, asa ca era mult mai sigur biberonul, copilul era satul mai mult timp si evident, mai calm, asa cum doreau medicii. Rezultat, s-a intarcat singur la 5 luni din cauza biberonului si m-am muls 4 luni.
M-am cam intins...

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006) si Horia (27 aprilie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

nu am tinut cont ca eram in public. primeaza copilul, restul sunt amanunte neimportante. si nu e musai sa alaptezi in public, asa in your face
aici sunt locuri de alaptat langa toaletele de schimbat bebelinii sau in Mothercare. insa mi-am alaptat fata si in masina, parc, la prieteni, in shopping centre pe bancuta, in parc, etc.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica Floricele frumusele



POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofie-iubi spune:

am auzit cu uimire in cadrul unei emisiuni tv ca alaptatul in public ar fi interzis in Romania...este adevarat? ati auzit de asa ceva?
eu am alaptat-o pe Sofie o singura data in parc, fara probleme. dar eram curioasa.
era prezenta si o mamica in studio, dar nu a avut nici o reactie...

http://sunt-mamica.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

La noi lucrurile sunt foarte simple si nu incercam sa le facem complicate. Ii este foame, ii dau sa manance.Indiferent de locatie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

Eu fac naveta Romania-Italia, si da, am observat ca acasa se uita lumea ciudat daca alaptezi in public. Si daca stau sa ma gandesc acasa am doar imaginea celor de etnie roma alaptandu-si copii in public, si mai putin a noastra, a celorlalte femei.
Aici,insa, nu are nimeni treaba. Te lauda daca reusesti sa alaptezi, asa ca e ceva normal cand ii e foame sa manance.
Eu una, nu m-a interesat unde sunt, ii e foame copilului, atunci ii dau sa manance. Eu una mananc pe strada sau unde ma apuca foamea..el nu ar manca?
Nu m-a oprit alaptatul sa nu ies din casa, nici nu am luat in vedere acest aspect, unde eram, i se facea foame, ma asezam frumos undeva, acopeream asa sa nu se vada sanul in toata splendoarea si pofta buna!
Si clar: pentru mine primeaza starea de bine a copilului meu!

si sa nu uit: nimeni, dar absolut nimeni nu a venit sa se uite la sanii mei, ca sa zica ca sunt indecenta ca alaptez. Mi se pare mai lipsit de bun simt acel care isi casca ochii mari, da de vede o bucata de ceva


de printisor Alessandro - 15.04.2010
privim si il asteptam pe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

Eu nu am alaptat decat o singura data in public. eram cu sotul meu la momentul respectiv, baietelul meu avea o luna si m-am acoperit cu o esarfa. am evitat pe cat posibil sa alaptez in public si mi-am calculat timpul astfel incat sa nu fiu nevoita sa alaptez afara. pana acum am reusit cu succes sa-mi planific ziua.

am evitat sa-mi hranesc copilul in public nu din cauza rusinii sau alte motive ci din simplul motiv ca, pentru mine, alaptatul reprezinta un moment extrem de intim, personal si nu am vrut sa-l impart cu nici un strain. de altfel, in casa, atunci cand imi alaptez copilul nu sunt decat eu si sotul meu.

******************************************************************

Ioana si Carol Ioan asteptandu-l pe Mos Craciun Trazbâtii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns si_monna spune:

bravo, mamici! alaptati in public! nu inteleg?!? ce e asa ciudat? iti hranesti copilul... si ce daca se vede sanul? e hrana copilului. nu am vazut sa ii fie numanui rusine ca mananca un corn pe strada. mie de ce mi-ar fi rusine sa alaptez in public? o fac oriunde, oricand imi cere. avem 6 luni aproape si nu ne e rusine in public. sanii ni i-a dat Dumnezeu ca sa ne hranim copiii, nu pentru altceva. noi i-am transformat in altceva decat le-a fost scopul initial. asa ca, mamici, ganditi-va la asta si alaptati-va copiii. cat mai mult timp posibil. e cea mai buna hrana pentru ei. pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Eu alaptat si eu in public fara sa ma deranjese privirile celor din jur... am alaptat chiar si in tren. Veneam de la munte si fetitei mele ii era foame si somn ... asa ca nu m-am simtit jenata nici o clipa sa nu imi hranesc copilul.
Alaptati dragi mamici oriunde si oricand fara sa va simtiti jenate.
Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andata spune:

Primii doi copii i-am alaptat o luna, respectiv 5 luni, din motive independente de mine. Mezina insa am alaptat-o pana aproape de 2 ani.
Am alaptat-o si in public, dar doar pana pe la vreun an, cand era preferabil sa ii iau borcanas cu mancare la ea si apa, in cazul in care nu puteam ajunge inapoi pana la ora mesei. Si mie mi se pare un act intim cel al alaptatului si da, mi se pare indecent sa imi expun sanii, indiferent de motiv. Alaptarea se poate face astfel incat sa nu se vada mai nimic; eu chiar nu pot pricepe cum de se recurge la subterfugiul dreptului copilului de a manca (mai ales daca e suficient de mare pt a manca ziua mancare solida) pentru a explica privelistea sanilor goi. O fi o problema a mea ca ma duce gandul la tigancile care isi alapteaza tancii din mers.
Stiu ca multe mame nu vor fi de acord cu mine, dar mie acoperirea sanului in cursul alaptarii in public mi se pare o dovada de bun simt si de respect fata de cei din jur.



Mami de un fecior, o fecioara si o scumpa racusoara

Tutu land

blog de mama
Si ingerii au nevoie de ajutor
Blogul lui Mihaita

Mergi la inceput