Alaturi de Siluan! Puiuti de Randunici 2008! (447)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zozela spune:

Miha,ma bucur tare mult pentru vestea roz!!Felicitari!!

Nico,sanatate Mateiului vorbaret! Va tin pumnii stransi,sa gasiti apartamentul dorit!

Ramo,imi pare rau pentru zbuciumul de saptamana asta Sper sa va gasiti un echilibru si sa te mai linistesti si tu!

Kya,bucura-te de ce ai acum! Mai departe..vedeti voi-casa se "modeleaza"!
Nu-i asa ca e mai bine fara carnatul ala cu capitole sute?!

Ei nah,ziceam ca fac si eu scrisorica Trebuie sa inchid-nu mai am baterie si nenea electricianul schimba prize/intrerupatoare,pune lustre
Rectific-maimutoiul de electrician
Puup



Siluan trebuie sa traiasca!!



Mamica lui Mihai si cu Maria Sa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimonix spune:

Multumim pentru urari Nu prea e antren, asa ca mai luati Acum 17 ani pe vremea asta abia facusem cunostiinta cu fata mea , parca-s amintiri dintr-o alta viata ...
Am intrat sa va spun de fapt La multi ani pentru toate Teodorele noastre dragi, ca e si Sf Teodora azi
Lipsesc un pic, va rog sa ma scuzati, simtiti-va bine pana ma intorc
Si daca vreti o infuzie de sentimente de adolescent, iata ce asculta ieri fata mea :


Va mai aduceti aminte vremurile alea?
PS Aseara a venit cu DOI trandafiri Si mi-a trasat sarcina sa am grija de amandoi

Simona,mamica de Teo (17 ani) siDuuDuu (DOO ANI )


Acum "doo" ani fericirea a batut a "dooa" oara la usa mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Deci ratai ziua Geckolinei...

La multi ani fericiti, Gecko! sa iti iasa toate planurile, copiii sa fie mereu cei mai frumosi, si cei mai ascultatori!

La multi ani Teo de Mimo! sa fii fericita, sa ai la cap numai gargauni dinaia buni, si sa iti iasa pasentele in dragoste

Ma duc sa adun prin casa. Pana miercuri seara sunt cam singura cu piticii. Deja vad dublu. La un moment dat nu stiam de ce mi-e rau. Ma relaxasem ca hranisem si schimbasem copiii, si cand colo, eu uitasem sa mananc

Kya, spor la pachete! tzi tare esti! (cum ar zice sasa).

(\/) pozici www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=293160224b605501d6e9fd" target="_blank">MONTAJE
(='.'=) nasterea lui Sasha, 17.04.08
(")_(") nasterea Anei, 03.09.09 .... povestioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

LA MULTI ANI, LIGIA! SA FII FERICITA SI SENINA!

LA MULTI ANI, TEODORA! mai ,dar mare te-ai facut! sa fii fericita si senina!
Mimo, ce fata mare ai! nu-mi vine sa cred. inca mi-o amintesc, mica, zburlita, cum statea in carutzul de cumparaturi din sellgros (cred ca avea cam 5 ani...). si cum ne povesteai tu ca vrea adidasi cu crampoane

" SALVEAZA-L PE SILUAN!!! TU IL POTI AJUTA!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Hello, hello, ne-am intors!
Am desfacut bagajele, a mers deja omasina, ploada doarme si eu in loc sa ma intind v-am citit pe voi, repejor-repejor!
LA MULTI ANI GECKOLINA PT IERI!
LA MULTI ANI TEO, FATA MISTO!
Deci am fost la Slanic, de fapt langa Slanic, pana joi dimineata. Ar fi multe de povestit despre pensiune, dar pe scurt-o locatie de vis, o gradina absolut splendida, o sa pun poze pe mailul comun dar...n-am rezistat mai mult pt ca apa era pe sponci si calda mai deloc (si, nene, eu am stat si cu cortul in Delta dar cu un copil de 2 ani jumate treaba asta nu merge si nu cred ca-s fitze), camerele erau minuscule (bona si Iulia s-au inghesuit in cea "mare" iar in dormitor, in spatiul dinafara patului, eu si al meu nu ne puteam fatzai amandoi deodata, ne schimbam si ne puneam in pat cu randul. Si, colac peste pupaza, in ultima seara in timp ce "cloceam" eu linistita la WC, am constatat ca nu eram singura in camera in care si imparatul intra singur ci aveam drept companie...un soarece!. Asa incat, cu regrete pt ca Iuliei i-a placut la nebunie la salina, ne-am luat talpasita si ne-am dus invartindu-ne la pensiunea noastra draga de la Paltinu, pe Valea Doftanei si desi ieri si mai ales alaltaieri a plouat mult, ne-am simtit taaare bine. Si,fiind si cu bona, am mai simtit si eu dupa fff multa vreme ce-i aia relaxare in concediu. Iulia nu ne-a scutit de fitze si crize dar in ansamblu a fost f fericita si i-a priit mult, chit ca ne-am intors cu mucisori aposi (dar deh, dupa stat in ploaie si ceata...).
Tot de discutii despre gradi am tot auzit si eu, bona tot vorbea cu fiica-sa care de luni isi da baietelul la gradi de stat, nepermitandu-si particulara si e f nemultumita. Li s-a dat o lista de cumparat chestii de peste 3 milioane si, peste asta, acum li se cere cheta ca sa cumpere pt grupa lor, mica...televizor! Cica pt ca sa se uite copiii la TV! Si tipa, normal, e indignata-pai de-aia trimite copilul la gradi, sa-l tina la tv??
Eu in mod cert mai stau 1 an dar am inceput sa intreb, sa cer pareri...Planul meu ideal in momentul asta (spun ideal pt ca om vedea ce-o mai fi cu toate pana atunci) e sa o dau la o gradi de stat buna de langa noi la program scurt, pana la 13 si sa tin in continuare bona care sa o ia, sa o culce si sa stea cu ea dupa-amiaza atat cat am nevoie(si voi mai avea nevoie! pt ca acum sunt cu doctoratul in continuare neterminat, nu fac studii clinice ca alti colegi, nu mai pot citi sau scrie articole etc pt ca eu cum se termina programul sparg usa spitalului sa vin acasa...). Ma gandesc ca avantajul ar fi inclusiv cand se va imbolnavi, sa stea bona cu ea pt ca eu alta solutie nu am. Un coleg mi-a zis ca el n-a fost de parere ca e bun programul scurt pt copil, ca se disciplineaza mai bine daca si doarme acolo la pranz si sta mult cu copiii si educatoarele. Eu nu vad sensul-de ce trebuie sa doarma mai bine in alta parte decat acasa la ea? Nici la scoala, nici la facultate, nici la serviciu nu va dormi acolo, nu? Iar daca vreau sa faca de mica o limba straina, un sport sau eu stiu ce alte activitati nu vad de ce musai le-ar face tot la gradi. Evident, vorbim pana la grupa pregatitoare, aia e altceva...DAR, DAR-asta e planul ideal; pt asta trebuie sa fim sanatosi, sa avem bani sa ne permitem si gradi si bona, sa vrea si bona sa continue cu noi etc etc
Ai vostri sunt acum inca destul de mici si e greu de prevazut ce reactii au si la inceput si dupa. Cred ca vi se rupe sufletul oricum, of, of!
Eu am detestat gradinita. Eram vesnic bolnava, eram agresiva si acolo si acasa, nu intelegeam rostul (cand acasa aveam bunicii gramada numai pe mine). Am urat-o. Parintii mei erau chemati mereu de educatoare pt ca eram problematica; faceam (Delphin!) pipi in pat mereu la somnul de pranz acolo si, deseori, noaptea acasa-clar, de protest. Scoala insa mi-a placut din prima zi si acolo am devenit copil-model. Asta e, sunt etape pe care le trecem cu totii intr-un fel sau altul si, vorba Dacianei, oricum ca acasa la mama nu este si nu va fi nicioadat nicaieri pe lumea asta..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Sovi, ai grija de tine! Hai ca pana miercuri nu mai este mult!

Mimo, sa-ti traiasca fata si sa fie fericita!!

La multi ani, Teodorelor!

Naty, discutia cu gradinitele este extrem de complicata, stii. Sunt parinti care prefera varianta asta fie fiindca nu au bani de bona+gradi, fie fiindca nu au gasit o bona buna. Programul lung ii avantajeaza astfel pe multi. Stii si tu ca, daca Iulia s-ar fi adaptat la cresa si nu ar fi fost toate bolile respective, asta ar fi fost la momentul respectiv solutia perfecta! Cu dormitul, comparatiile cu serviciul sau cu scoala nu mi se par "productive", la scoala, la serviciu, la facultate copiii/oamenii vor fi destul de mari sa nu mai aiba nevoie de somn de amiaza. Partea cu disciplinarea de la gradi care s-ar produce mai bine la programul lung... Da, la gradi trebuie sa doarma toti, dar nu mereu se intampla asta, sunt copii care de la 3 ani nu mai au nevoie de doarma de pranz si la gradi mimeaza somnul... Cu limba straina sau alte activitati extracuriculare :): din experienta: ce se petrece asa, mai la gramada, rar da rezultate bune. Nici engleza, nici dansurile, nici altele nu le-a invatat copilul meu cel mare de la gradi, erau 20-25 in grupele respective. Calitatea? Spre minim. INSA mergea la tot ce se facea, pentru socializare si diversitate, le prinde tare bine.

Ma bazaie toti la cap sa iesim la plimbare, mesajul nu este nici complet, nici coerent... dar intelegeti voi ceva din el, pana la urma... Paaa!

-------------------------------------
Hai la drum si-om vedea noi ce si cum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimonix spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariel_7000
Mimo, ce fata mare ai! nu-mi vine sa cred. inca mi-o amintesc, mica, zburlita, cum statea in carutzul de cumparaturi din sellgros (cred ca avea cam 5 ani...). si cum ne povesteai tu ca vrea adidasi cu crampoane

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)

" SALVEAZA-L PE SILUAN!!! TU IL POTI AJUTA!"

Ma ,cinci n-avea dar nici mult mai multi Adica de atatia ani ne cunoastem noi? Si iata cum a evoluat de la adidasi cu crampoane la :

PS Asta asculta azi

Simona,mamica de Teo (17 ani) siDuuDuu (DOO ANI )


Acum "doo" ani fericirea a batut a "dooa" oara la usa mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

mimo, cred ca am gresit eu cand am zis 5 ani...avea fiica-mea vreo 5 luni atunci, deci, calculand, acum 7 ani fuse evenimentul. acu' intreb eu, de atatia ani ne cunoastem ?? oricum, mi-a ramas aia cu adidasii in minte

naty, bine ai revenit. ai niste offline-uri de la mine.

" SALVEAZA-L PE SILUAN!!! TU IL POTI AJUTA!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Ariel, , am vazut, stai sa ma dezmeticesc ca nu stiu ce sa fac prin ograda mai intai...Cred ca maine "te calc" cu un telefon
Nicoleta, da, in principiu cred ca ai dreptate in toate privintele. Nici aici nu e o reteta universala pt toti copiii...unii parinti nu au bani de bona, altii nu au cu cine lasa copilul daca gradinita i-l imbolnaveste...si tot asa. Sigur, cu alegerea programului (scurt/lung) mai am destul timp sa decid dar na, de-aia cer dezbatere. Si cu somnul-iar imi amintesc de mine. Eram la gradi la program lung, cu somn la pranz si era jale,ca-i rascoleam pe toti copiii sa nu doarma, exasperam educatoarele. Cat despre activitatile extracuriculare asa cred si eu, ca nu se prinde "la gramada" dar e buna socializarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

cugetari de azi:

Alex:"Teo, ma iubesti?"
Teo:"Nu pot acum, fac baie!"

Alex:"Miam, imi place spanacul!"
Teo:"Asta nu e spanac, e iarba storcita!"

" SALVEAZA-L PE SILUAN!!! TU IL POTI AJUTA!"

Mergi la inceput