ariana-ioana povestea unui mik aricy

ariana-ioana povestea unui mik aricy | Autor: getik1

Link direct la acest mesaj

povestea noastra incepe demult acum vreo 5 ani. dupa moartea tatalui meu. cand pe stres mi sa declansat o pilozitate imensa pe fata. am mers la endocrinolog la noi la targoviste a zis ca nui nimik dar sa merg la parhon in bucuresti sis si facut. ajunsa la bucuresti dupa investigatii descopar ca am ovare polichistice virilizante si ca daca fac tratament sa fie bine. am facut tratamnent dar mai rau a fost am facut noduli la sani si am fost suspecta de cancer de col toate sperantele de afi mama incepeau sa dispara,ciclu nu mi se reglase nu imi venea decat la 3-4 luni odata era groznik am ajuns la un medic din ora care mia zis ca este o posibilitate sa fac drilingovarian dar presupunea interventie laparoscopic pe ovar si mia fost frica asa ca am luat mastodinon si a inceput sa se regleze menstruatia dar doar cat am luat dupa nimik fara menstruatie si cu ovare polichistice bebe nici ca mai venea.
in martie 2009 ma ajutat cineva sa ajung al spitalu militar la endocrinologie teste, analize ecografi o multime de chesti rezultatul: daca fac tratament conform indicatiilor intr-un an pot sa incerc sa raman gravidaa. am inceput tratamentu nimik neobisnuit pana am inceput sa slabesc cam 10 kg si somn in continu am zis ca sunt anemica ca aveam doua locuri de munca, dar am ramnit la capsuni cu zahar, sormea ia vezi ca esti gravida nu am cum doctoru azis ca deabia peste un an .adoua zi primu lucru la munca test de sarcina apar cele 2 liniute si nu imi venea sa cred, am mai facut un test la fel apar cele doua liniute il sun pe cez si ii zic iubi in sfarsit o sa avem un bebik ff fericit dar eu tot nu credeam ajunsa acasa mai iau un test de la farmacie care iese pozitiv.
adoua zi ma duc la spital sa imi fac un control sa ma conving si iese pozitiv mia zis ca este uter de aproximativ 7 sapt. am ramas la doctora aceea din spital care la inceput primele 2 luni a avut grija de mine, dupa tipa urla ca o nebuna si aveam o sarcina ff toxica si apa o varsan si asa a fost pana am nascut.
la 22 de sapt am facut 3D si mi sa spus ca are fetita hipertrofie clitoridiana. pana aici ok dobitoaca de doctora la care eram nu mia zis ce inseamana aas ca la 28 de sapy imis chimb medicu super naspa dar asta a fost am dat peste o doctora super super buna mia luat analizele si ma intreaba daca stiu ce presupune hipertrofia clitoridiana si iam zis ca nu mia raspuns ca este posibil sa fie hermafrodit nu mai stiam de mine era tot ceea ce imi lisea ma calmat apoi ma consultata si apoi ma facut eco si a constatta ca copilu are un retard in dezvoltare am inlemnit eu lucrand la psihiatrie am crezut ca este un retard adica un pic nebun sa zic asa dar ma linistit ca asa se exprima ei cand este vb de cresterea si dezvoltarea intrauterina , la o sapt ma chemat din nou mia facut eco si ma linistit mia zis ca se dezvolta normal doar ca nu intelege ce se intampla ecografic aparea 29 sapt dar dupa ultimu ciclu menstrual apareau 31 asa ca era ff ciudat nici pana am nascut nu am fost lamurite.
mia zis ca va nevoie de cezariana deoarece am uteru stramb si nu se poate intoarce copilu asta e m am obisnuit cu ideea ,la 34 de sapt luni seara mi sa rupt apa pe la 9 am ajuns la spital pe la 11 deabia la 2 dimineata au inceput contractiile cu toate ca eram in travaliu vomitam la fel ca la inceputu sarcinela 5 dimineata aveam dilatie 5 dar copilu era cu fundu inainte nu am vrut sa risc am sunat doctora (care era spre ghinionu meu in concediu trebuia sa plece inainte de revelion ca omu) si la 6:30 era la spital pana ma pregatit de cezariana contractiile erau groaznice. au adus la terapie si mau trezit primu lucru pe care l am intrebat a fost daca fata mea este hermafrodit si sora mea care a stat si in sala cu mine mia zis ca nu am o fetita superba, dar ca trebuie sa imi zica ca are un piciorus stramb dar ca au vazuto medici si este ok. in ziua respectiva a fost tinuta la oxigen nu putea sa respire singura nu se stia dc ca nu arata ca un copil prematur oricum pana seara a fost bine si a aduso la salon la mine. de dimineata la 7 adoua zi cand nea ajutat sa ne ridicam am luato si am puso la piept si a inceput sa suga ca o mika fomista probabil ca nu sa alimentat cum trebuie in burta mea ca si apa o vomitam mancare nu mai zic.
asa ca am facut primu revelion impreuna cu fata mea la spital ca doar am nascut pe 29 decembrie 2009.
acum are 8 luni si este un mik aricia un arici deoarece la baita o trageam si i se ridica parutu in sus ca la un arici.
multumesc lu Dumnezeu ca mia dat ceea ce imi doream un mik ingeras si poate cu ajutorul lui mai o sa avem unu.
doctora dupa cezariana mia zis ca este mai mult ca sigur imposibil din cauza ca problemele mele sunt grave si nu au tratament: uter malformat congenital, trompe nedezvoltate adica infantile si 2 ovare polichistice care nu prea au sanse de a fi normale deci un bilant urat si concluzia mediculuii: cum am reusit sa raman gravida?? si cum am reusit de am tinut sarcina pana la 34 de saptamani??
asta este povestea unui mik arici dorit, iubit adorat de mami si tati


getik mamika de
mika minune ariana-ioana 29.12.2009

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

frumoasa poveste..sa va traiasca. sa fie sanatoasa, iubita si fericita.
ai avut ceva de tras pana ai nascut-o...oricum in Targoviste...nu prea sunt doctori buni...fiind un orasel mic...



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns getik1 spune:

da asa este dar pentru bucuresti nu aveam timp si bani lucram in doua locuri iar sotu nu avea servicii dar cu toate astea nu m am dat batuta

getik mamika de
mika minune ariana-ioana 29.12.2009
ary poze si ary povestea unui aricy

poze nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_adina spune:

A trecut totul...acum ai o printesuca frumoasa si scumpa,iar cu ajutorul lui Dumnezeu vei mai face un bebe.
Te



Poze Razvanel
Happy-mamy
Adinadewww.totsites.com/tot/razvanmic" target="_blank">Razvan mic si frumos(14.08.2009)
"Un ingeras minunat,o creatura binecuvantata....sa facem cunostinta,eu sunt Razvan Ioan,traiesc o lume minunata!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

esti o curajoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Felicitari!!
Mi-ai dat sperante!



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns getik1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Felicitari!!
Mi-ai dat sperante!



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.



mergi inainte ca o sa reusesti cu vointa, putere si mai ales cu Ajutor de la Dumnezeu si bafta

getik mamika de
mika minune ariana-ioana 29.12.2009
ary poze si ary povestea unui aricy

poze nunta
am produse la bazar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Felicitari

Prin cate ai putut sa treci, dar multumita lui Dzeu aveti o fetita superba langa voi..si poate tot cu ajutorul Lui veti mai avea si alti bebei
Sa creasca mare, sanatoasa si sa va bucurati de ea pana la batrante
Felicitari inca o data si multi la amandoua


Mami de printesuca mica si iubita 05.05.2009...si surpriza 15+
Buburuza mea******In asteptare...
*********************
Povestea Stefaniei
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

F f f frumos Geti!
Te inteleg f bine la partea cu raul in timpul sarcinii, am ajuns si pe la spital din cauza asta, dar BB-ii asa-i natura, isi iau tot ce au nevoie de la noi, ca noi mamicile, avem mai multa putere sa rabdam.
Cum este acuma cu problema la piciorus, ca ai zis ca la nastere era ceva neinregula?
Cat despre doctori, eu mi-am mai zis parerea despre ei, ei pot doar sa constate maretia lucrurilor facute de , nici decum sa o inteleaga sau sa o repete. Si reusesc doar sa o bage in niste grafice, tabele, curbe...
Felicitari pentru minune, ca ati fost alesi sa aveti parte de ea!



harnici la de 10 luni
Cresterea in greutate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns getik1 spune:

acum cand a inceput sa mearga mikul arici are din nou probleme cu piciorusul,am fost la medic nea dat ghetute ortopedice si cu ajutorul lui Doammne Doamne o sa ne facem bine

ariciu a crescut in curand face un anisor,intre timp asteptam sa si cel mai important
ary poze si ary povestea unui aricy


am produse la bazar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kityy_33 spune:

fato ai reusit sa ma faci sa pling
amretrait acele luni si acele momente unice cind m-am uitat in burtica ta cind a i adus-o pe lume pe ary mik sa-mi traiti amindoua si va iubesc


Mergi la inceput