rinichi unic congenital

rinichi unic congenital | Autor: elenalica

Link direct la acest mesaj

buna,numele meu este elena,am 22 de ani si luna viitoare treb sa nasc.Am nevoie de un sfat:la 3 luni cand eram gravida am aflat ca m-am nascut cu un singur rinichi in urma unei infectii urinare.Sarcina a decurs bine,analizele mi-au iesit foarte bine, rinichiul functioneaza si chiar nu am avut probleme.Eu as vrea sa nasc prin cezarian insa ginecologul mi-a recomndat nastere naturala deoarece anestezia imi forteaza rinichiul. cum ar fi mai bine,natural sau cezariana?va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cori_mic spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenalica

buna,numele meu este elena,am 22 de ani si luna viitoare treb sa nasc.Am nevoie de un sfat:la 3 luni cand eram gravida am aflat ca m-am nascut cu un singur rinichi in urma unei infectii urinare.Sarcina a decurs bine,analizele mi-au iesit foarte bine, rinichiul functioneaza si chiar nu am avut probleme.Eu as vrea sa nasc prin cezarian insa ginecologul mi-a recomndat nastere naturala deoarece anestezia imi forteaza rinichiul. cum ar fi mai bine,natural sau cezariana?va multumesc


Elena, bine ai venit pe DC . Cred ca situatia ta este una deosebita si din aceasta cauza nu prea stie nimeni ce sa raspunda. Nici sfatul meu nu este unul in cunostinta de cauza ci doar cum as proceda eu in situatia ta: in general eu sunt pro nastere naturala, dar pentru linistea personala mi-as face o programare la inca un medic cunoscut ca fiind bun in oras (sau la o clinica dintr-un oras mare dc ai posibilitatea) si as cere o a doua parere. As pune apoi in balanta ce avantaje/ dezavantaje presupune fiecare optiune si lasand laoparte teama as alege varianta ce presupune mai putine riscuri atat pt bebe cat si pentru mine.

Cori 38+ cu Maya. Doamne ajuta-ne sa crestem sanatosi.

http://blogulluibebe.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns getik1 spune:

ele daca potii sa nasti natural este mai bine decat cezariana din cate stiu anesteziile sunt ff toxice si greu de filtrat de rinichi mai ales ca u ai unu .
cel mai bine mai incearca si parerea altui medic poopik bafta

getik mamika de
mika minune ariana-ioana 29.12.2009
ary poze si ary povestea unui aricy

poze nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Buna.
Eu am, congenital, un rinichi malformat (in forma de trifoi), mai mic decat normal si in timp a ajuns si ptozat (asa ca acum la ecograf mi-l gasesc medicii e pe undeva pe langa buric).
Functioneaza cam la jumatate din capacitatea normala.
Celalalt rinichi i-a preluat o parte din functie asa incat e mai mare decat normal.
Medicii nu mi-au dat nici o recomandare vis-a-vis de sarcina si nastere pt ca inca nu sunt insarcinata. Am intrebat eu acum ceva timp de asta si mi s-a zis ca daca totul decurge bine cu mine si viitorul bebe nasterea naturala nu e neaparat contraindicata desi presupune un efort mult mai mare. Daca nu se va putea natural atunci probabil vor opta pt cezariana dar cel mai probabil nu cu anestezie generala ci doar locala.


Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Nu ai indicatie de cezariana.Faptul ca ai un singur rinichi nu inseamna ca nu poti naste natural.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenalica spune:

multumesc pentru sfaturi.o sa mai ascult parerea unui alt doctor pentru linistea mea sufleteasca va pup si sa aveti grija de voi

Mergi la inceput