Obligatii nasi la nunta - ce parere aveti?

Obligatii nasi la nunta - ce parere aveti? | Autor: zisaCami

Link direct la acest mesaj

Am ezitat mult daca sa scriu despre experienta mea, ca nasa de nunta ... mi se pare atat de jenant ...
In luna august am fost nasa de cununie a fratelui meu. Toate bune si frumoase, eram foarte bucuroasa si onorata ca s-au gandit la noi ( de fapt, eu i-am sugerat ) si am vrut sa fac tot posibilul ca totul sa decurga cat mai bine, mai ales in conditiile in care ei nu-si permiteau financiar o nunta.
Ne-am oferit sa sustinem financiar toate cheltuielile ce tineau de nunta ( incepand cu invitatiile, avans restaurant, bautura, tort, tinute miri, etc. ), urmand ca ei sa ne returneze banii dupa eveniment si asta in masura in care-si acopereau cheltuielile, altfel nu era nici o problema daca nu aveau de unde; ni-i dadeau cand puteau.
Din exces de zel, le-am dat ca dar de nunta 1000 de euro cu 3 luni mai devreme, intrucat ei au optat pentru o excursie in Antalia, care costa 1270 de euro si pentru care trebuiau sa plateasca din luna mai, urmand ca ei sa-si suporte diferenta. In plus, sotul meu le-a promis ca vom plati in plus si "spaga la chelneri", la restaurant.
Intrucat erau ingrijorati ca nu-si vor acoperi cheltuielile, le-am spus ca mai pot conta pe inca 150 euro contravaloarea meniurilor, deci darul nostru 1150 de euro.
La randul nostru, am dat si noi invitatii din partea nasilor. Desi, la inceput, pareau ca vin toti ( 5 familii ), au intervenit diverse probleme si nu a mai venit nimeni. Mentionez ca nici una din familiile invitate nu aveau vreo obligatie fata de noi si nici nu-i cunosteau pe miri decat ocazional.
In saptamana de dinaintea nuntii, finii erau ingrijorati ca nu vor avea suficiente persoane prezente la nunta si ca nu-si vor acoperi nr. de persoane la care s-au angajat in contract ... pentru ca era fratele meu si pentru ca voiam sa-i ajutam, ne-am hotarat sa mai suplimentam pana la 1270 euro ( cat valora excursia ) - asta si in ideea ca daca nu vin persoanele pe care contau, isi mai acopera din paguba, mai ales ca nici din partea noastra nu venea nimeni.
Sotul meu le-a dat cardul de la banca, sa cheltuie atat cat considerau ca au nevoie, fara sa le impuna vreo limita la cheltuieli.
In plus, le-am mai facut cadou o rama foto digitala, inelul de logodna al miresei ( aur alb de 18 k cu safir ), coafura miresei ( 450 lei ), asta pentru ca mi-a facut placere nu ca as fi avut vreo obligatie.
La sfarsitul nuntii, spaga chelnerilor de 10 % era ~ 2000 lei, din care sotul meu a dat jumatate, adica 1000 lei, considerand ca restul era acoperit oricum de tot de dadusem in plus. Mai ales ca nu mai era cazul, venisera toti invitatii pe care contase, chiar si in plus ( e drept, ca unii dintre ei "pe datorie"!) In acest caz, nu ne-am mai simtit "datori", ca nu venisera invitatii nostri.
Nu are rost sa mai lungesc povestea, desi au fost multe alte maruntisuri despre care s-a facut caz ... insa cel mai socant pentru mine a fost faptul ca, in ziua urmatoare nuntii, fratele meu m-a sunat sa-mi spuna ca am fost "nesimtiti" ca nu ne-am platit meniurile si spaga integrala la chelneri!
Nu comentez faptul ca pe cheltuielile obligatorii am mai dat peste 2000 lei, nici nu i-am pus la socoteala ... dar daca adun numai darul si tot ce am platit extra si nu intra in obligatia noastra depasim 1500 de euro, adica de cel putin 10 ori pretul celor 2 meniuri ale noastre! Iar daca fac un total, nunta lor ne-a costat ~ 2500 de euro + tinutele noastre!
Ce sa zic, nu frecventam prea des astfel de evenimente, nu ma pricep, nu am mai cununat pana acum, nu mi-am pus problema sa clarific aceste aspecte de la inceput gandindu-ma ca e fratele meu, nu un strain care ar putea avea pretentii ... poate gresesc eu, poate nu vad lucrurile in mod obiectiv ... voi ce parere aveti: ne-am platit meniurile sau nu?! Darul e dar si meniul e separat?! Considerati ca m-am achitat de obligatiile mele sau nu?!
Mai mentionez si faptul ca finii nu ne-au facut nici un cadou si nici nu am avut pretentia; chiar ne-au spus dupa nunta ca se vor revansa, iar sotul meu le-a specificat sa fie doar ceva simbolic, sa nu cheltuie asa cum am auzit ca se practica ( echivalentul cheltuielilor facute de nasi ).

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

recent am auzit de un alt caz la fel de "FRUMOS"

pur si simplu nuntile si stilul asta de organizare sunt o afacere in care mirii strang bani, nu le pasa de nasi spirituali, de nimic...te-ai lecuit? mai nasesti ?



devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

"Daca abatoarele ar avea pereti de sticla, am fi cu totii vegetarieni." Linda si Paul McCartney

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

zisaCami... te rog, nu vrei sa ma nasesti si pe mine ?
glumesc, ca nu suntem surori, nu ne cunoastem si deci chiar n-ai nici o obligatie. Dar mi se pare super tare si super mult ce ai facut pt fratele tau.
Eu ma marit anul viitor si nasii mei vor fi fara obligatii. Adica ma astept sa plateasca fix ce trebuie si nimic mai mult. Lumanarile, biserica, meniul si atat. Daca vor sa ne dea ceva peste meniu sa ne ramana si noua e ok, daca nu, asta e. N-am pretentii, nu vreau sa bag oamenii la cheltuieli si nu mi s-ar parea normal sa cheltuie 2000 de euro pe nunta mea ca e a mea nu a lor. E destul ca ma nasesc cu lumanare si tot ce cere traditia, ca platesc biserica, ca semneaza ca martori, ca sunt acolo pt noi imbracati frumos si zambareti.
In afara de asta e si faptul ca traditia cere ca mirii sa cumpere nasilor un cadou. Si decat sa imi dea 2000 de euro la nunta ca pe urma sa ma simt obligata sa le iau un cadou (ce m-ar taia pe mine capul) de aproximativ aceeasi valoare (o plasma si un sistem home cinema de exemplu) mai bine sa isi pastreze banii si sa isi cumpere ei singuri ce au nevoie, nu? Ca o sa le iau un cadou ca asa se face si ca imi face placere sa le ofer ceva pt ca sunt draguti si ma nasesc asta o fac cu draga inima. Dar una e sa le cumpar o lenjerie de pat, un lantisor de aur sau cine stie ce gasesc eu dragut si alta e sa le cumpar ditamai cadoul.

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

parerea mea e ca voi chiar ati exagerat cu cheltuielile...despre fini...nu am cuvinte

bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

scuza-ma daca o sa fiu cam dura, dar fratele tau nu v-a "vazut" ca pe niste nasi in adevaratul sens al cuvantului, ati fost pur si simplu "rudele bogate" care s-au lasat induplecate sa-i cunune si sa le plateasca nunta, ciubucul la restaurant, luna de miere, inelul, etc.

daca nu-si permiteau financiar o nunta, trebuiau sa amane pana economiseau ceva si faceau acum doar cununia civila, ori faceau o nunta mai mica, in familie, la un restaurant mai putin pretentios, dar nu mi se pare deloc corect ca tinerii insuratei sa va puna pe voi la cheltuieli doar fiindca esti sora mirelui si ca ai mai multi bani decat ei...au mizat desigur pe faptul ca fiind sora lui, pot intinde coarda mai mult decat si-ar fi permis cu alti nasi, din afara familiei...

de curiozitate, sotul si-a verificat extrasul de cont pentru cardul pe care l-a dat cu prea multa usurinta ?!?

mie mi se pare extraordinar de mare suma ptr chelneri, cati invitati si cati chelneri au fost pana la urma ? vorbim totusi de un ciubuc de 20 milioane lei vechi, pentru cateva ore...or fi prost platiti chelnerii, nu stiu, dar ei oricum isi iau si salariul pentru orele lucrate, plus ce mai ramane de la masa...

auzi la fratele tau, ce tupeu sa-ti reproseze asa ceva, ma mir ca nu i-a crapat obrazul de rusine, dupa cate ati facut pentru ei...

acum v-ati invatat lectia, stii ce ai de facut cand se va pune problema botezului, da ?!? "cine s-a oparit cu ciorba, sufla acum si-n iaurt"...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Tu crezi ca degeaba s-a inventat proverbul "frate, frate, da' branza-i pe bani" ???

Sunt intrutotul de acord cu CorinaDani, presupun ca situatia financiara a fratelui tau este mult inferioara sub cea a voastra si ati fost vazuti ca rudele bogate, asta si din vina voastra, pentru ca ati exagerat cu cadourile, din punctul meu de vedere ... Gandeste-te ca acum nu vorbesti numai cu fratele tau, ci si cu sotia lui, care este o persoana straina de familie (si asa va fi tot restul zilelor, indiferent cat de bine va intelegeti).

In general eu ma feresc sa ofer mai mult decat mi se cere (pentru ca oricum ti se cer destule) ...

*****************************
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Deus ce sa spun ... m-am lecuit, cel putin cu nasitul in familie! Culmea e ca finii nostri nu-si doreau decat sa-si scoata cheltuielile, sa nu ramana datori; nu pareau interesati sa faca profit ...
emilia.m Mi se pare de bun simt asa cum pui problema, insa se pare ca nu multa lume gandeste asa! Iti doresc casa de piatra si o nunta frumoasa!
bulinuta27 stiu ca am exagerat cu cheltuielile, dar nu ne-am gandit la bani nici un moment; tot ce mi-am dorit a fost ca fratele meu sa aiba o nunta de vis!
CorinaDani ai dreptate; cu siguranta ca ei ne-au perceput doar ca pe "rudele bogate" cu ajutorul carora isi pot realiza cele propuse ( nu numai legate de nunta ). O mica mentiune aici - nu ne-am lasat induplecati, ci chiar eu m-am oferit sa le fim nasi, inainte de cererea lor. Ei au vrut sa amane nunta, dar tot noi ne-am oferit si am insistat sa faca totul o data ... poate si datorita exemplului personal, ca am facut cununia religioasa la 7 ani dupa cea civila si nu m-am mai imbracat in mireasa si de aici regrete ... de aceea am si pus atata suflet in nunta lor si nu ne-am uitat la cheltuieli, ca ei sa aiba tot ce-si doresc la timpul potrivit!
In ce priveste cardul - nu s-a pus problema sa nu avem incredere sau sa verificam ceva.
Nu stiu cati chelneri au fost, stiu ca au fost 88 de invitati si masa 23.000 lei, la restaurantul Quattro Stagioni din Herastrau ( locatie aleasa tot de noi, in ideea de a face ceva deosebit ). Diferenta la meniu intre un restaurant de cartier si cel mentionat a fost de aproximativ 5 euro/meniu.
Burtocika intr-adevar situatia financiara a fratelui meu e mult inferioara, dar nu am considerat asta un impediment ... am exagerat cu cadourile ca asa am simtit, am vrut sa le fac o bucurie, pe care nu au apreciat-o deloc din pacate ... nu regret deloc banii cheltuiti ... sunt doar dezamagita de fratele meu si atat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ba da, v-ati lasat "induplecati", fara sa va dati seama
fratele tau te cunoaste foarte bine, stie cu precizie cum vei reactiona intr-o anumita situatie, doar sunteti frati
stia ca ai banii necesari
stia ca iti doresti ca ei sa aiba nunta de vis, daca tu nu ai avut-o la vremea ta
asa ca s-a vaicarit de ochii lumii ca nu-si pot permite sa aiba nunta dorita si ca amana pentru ca nu au bani, stiind ca tu, surioara iubitoare si cu bani, nu-l vei lasa sa sufere si ii vei sari rapid in ajutor.
daca era un frate bun, ar fi apreciat cum trebuie eforturile voastre, nu v-ar fi facut "nesimtiti" la telefon...
acu' stau si ma gandesc : nu cumva reactia asta a lui e de fapt o rabufnire a sentimentului lui de inferioritate "financiara", frustrarea ca el nu a putut sa-si permita o nunta de vis si a acceptat locatia, meniul, inelul, cadoul de luna de miere, etc. propuse/cumparate de voi, dar care lui (sau sotioarei) nu i-au placut/convenit ? sau, nu cumva proaspata mireasa baga "strambe" si il influenteaza negativ, il intoarce impotriva ta ? cum te intelegi cu cumnatica, cat de bine o cunosti ?
scuza-ma, dar inelul de logodna nu trebuie sa-l cumpere mirele ?!? de ce l-ati facut voi cadou ?!? in antalia au fost sau urmeaza sa plece ? au putut/vor putea sa stea cu burta la soare, cu constiinta impacata ?!?
daca intr-un moment atat de special a fost in stare sa gafeze monumental si sa te dezamageasca atat de mult, parerea mea este ca ar trebui ori sa discuti cu fratele tau si sa lamuresti o data pentru totdeauna aspectele legate de nunta, ca sa nu ramana resentimente intre voi, ori sa te distantezi un pic de el si noua lui familie, sa-i lasi un pic pe cont propriu, sa invete ca nu totul pica din cer, poate isi va "revizui" atitudinea si va intelege/aprecia cat de mult ai facut pentru ei, din dragoste de sora...daca nu, asta e...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

CorinaDani nu stiu daca e chiar asa, nu cred ca a premeditat totul chiar asa ...
E foarte posibil sa ai dreptate in privinta cumnatei! Ce sa-ti spun, ma intelegeam ok cu ea, au mai fost unele aspecte care nu mi-au placut, dar mi-am pastrat parerile pentru mine. De exemplu ea, niciodata nu mi-a spus in fata daca o deranja ceva, comunica doar prin el. La capitolul comunicare am stat foarte rau, in sensul ca vorbeam, dar nu spunea "nimic"!
Inelul de logodna sigur ca mirele trebuia sa-l ofere, numai ca nu-si permitea ... si cum eu am primit inelul de logodna la cateva luni dupa casatorie , m-am gandit sa nu aiba si ea parte de "intarziere"!
In Antalia au fost imediat dupa nunta si nu au avut nici o constiinta incarcata ... mai mult, imediat ce s-au intors fratele meu i-a spus sotului la telefon ( cu mine a refuzat sa mai vorbeasca, intrucat am fost foarte revoltata cand m-a abordat prima oara si a considerat ca sufar de "depresie"! ) ca nu vor sa mai aiba de-a face cu noi, ca vor doar o relatie "civilizata" ( adica buna ziua daca ne vedem ocazional si sms-uri de sarbatori ), ca suntem "halal nasi", ca ei s-au interesat si pe la cei din jur si ca darul e dar si meniul se plateste separat si ca oricum nu am cheltuit mai mult decat se "practica", ca toti nasii fac o masa cu invitatii lor si noi nu le-am adus invitati la nunta s.a.m.d. ...
Iar noi suntem intru totul de acord cu relatia "civilizata"! Mai avem doar de mers duminica la biserica cu lumanarile ( ne vom indeplini datoria pana la capat ), dupa care nu mai avem ce sa ne spunem!
Asta este, viata merge mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

da, foarte urat din partea lor
s-au vazut "cu sacii in caruta" si acum nu mai au nevoie de voi
sau, stii vorba-ceea "facerea de bine e....."
cam asa s-a intamplat si cu voi
si stai, ca inca nu ti-a ajuns la urechi ce au comentat ei in cercul lor de prieteni/rude, cine stie cum or fi "inflorit" ei faptele, sa picati voi prost in fata acestora
mai bine ca va veti distanta
pacat ca, in loc sa castigi o sora (cumnata), ai cam pierdut un frate...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Cami, si
Eu zic cum se zice in Moldova "ea l-a pus la cale".

Sunt oameni si oameni, e clar ca ei nu sunt normali si nici decenti si-s mai rasfatati. Sa nu carecumva sa te prinzi nasa la copii.



Mergi la inceput