De ce atit de multe operatii cezariene in RO?(2)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Simina, tu stii ca intensitatea contractiilor nu se masoara in nici un caz in decibeli, ci se vede pe cardiotocograma. Sa inteleg ca nu te-au monitorizat cardiotocografic?



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Tot timpul, dupa ce am insistat ca de 2 zile nu mai pot de dureri si nu mai dorm, nici nu mai maninc. Nu despre asta era vorba, ca atunci am ajuns la cezariana in timp util, adica Deiu a fost f. OK. Intrebarea mea era despre ce s-ar fi putut intimpla aici, unde nu ti se face cezariana sub nici o forma!



Simina & Andrei (Deiutzu)

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Aaa, si am uitat sa spun: atit de spastic era colul, ca dupa 2-3 zile a trebuit sa mi se faca o dilatare a colului... o minune de senzatii!!!



Simina & Andrei (Deiutzu)

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by Siminaf

Tot timpul, dupa ce am insistat ca de 2 zile nu mai pot de dureri si nu mai dorm, nici nu mai maninc. Nu despre asta era vorba, ca atunci am ajuns la cezariana in timp util, adica Deiu a fost f. OK. Intrebarea mea era despre ce s-ar fi putut intimpla aici, unde nu ti se face cezariana sub nici o forma!




Aici, unde, in US? Cum sa nu ti se faca cezariana sub nici o forma? Ce vrei sa zici, ca nu inteleg?... Sigur ca ti se face, daca este justificata medical... Sorry daca nu pricep eu ce vrei sa spui...



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Adica probabil ca aici se mai astepta pina cind BCF erau deja in scadere, semne de suferinta fetala si abia apoi ziceau ca este "justificata medical". Acolo (in Ro), nu s-a asteptat atit si totul a fost mai mult decit bine. Probabil, ca sa fie eu sigura ca totul decurge ca lumea, trebuie sa string bani din timp, sa ma asigur ca pot plati, la o adica, o cezariana...



Simina & Andrei (Deiutzu)

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by Siminaf

Adica probabil ca aici se mai astepta pina cind BCF erau deja in scadere, semne de suferinta fetala si abia apoi ziceau ca este "justificata medical". Acolo (in Ro), nu s-a asteptat atit si totul a fost mai mult decit bine. Probabil, ca sa fie eu sigura ca totul decurge ca lumea, trebuie sa string bani din timp, sa ma asigur ca pot plati, la o adica, o cezariana...
Simina & Andrei (Deiutzu)



Simina, zau, eu cred ca iti faci probleme inutil... n-or fi nici astia tampiti, mai mama!! Nu cred ca neaparat aici ar fi asteptat pana la semne de suferinta fetala, din cate inteleg eu problemele au fost doua: circulara dubla de cordon si distocia de col. Iar distocia de col nu se diagnosticheaza prin semne de suferinta fetala, insa este indicatie de cezariana, la o adica! Deci, nu era cazul sa se astepte pana la semne de suferinta fetala (care, btw, puteau sa apara sau nu, sunt o multime de copii cu circulara dubla nascuti bine mersi pe cale vaginala, fara nici o problema!)
Hai, eu zic sa fii linistita ca totul va fi bine Priveste si fateta cealalta a problemei, in sensul ca da, o cezariana trebuie justificata medical ca sa fie platita de asigurari, insa pe de alta parte, nimeni nu se risca sa se intample ceva, pentru ca aici din cate stiu eu personalul medical mai si plateste pentru greseli, deci... presupun ca stau cu ochii pe gravide "ca pe butelie"
Curaj!



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Multumesc mult de incurajari! Problema asta cu colul cred ca e din familie, mama a patit la fel. Eu am mai avut o sarcina oprita in evolutie in prima casnicie, de era sa ma curat, ca ma vazuse o tipa ginecolog (acum ma intreb, oare chiar era medic) si m-a lasat asa aproape 2 saptamini. Eu, mica, studenta, o crezusem. Pina ma ia aproape pe sus fostul meu sot, nu de alta, dar aratam ca un cadavru ambulant aproape... si ma duce la un cabinet particular de linga noi... era ajun de Craciun, doctorita de acolo cica nu vroia sa faca avorturi, ca deh... Craciunul, dar cind ma vede se sperie de cum aratam, ma baga direct la echo, se sperie de ce vede, imi zice ca e de cel putin 10 zile oprita in evolutie si pac! pe masa direct. Anestezie locala, supozitoare cu antispastice, etc, nu tu linie venoasa, nimic. Si se chinuie aia, saraca, ca nu reusea deloc sa dilate colul, mai mult de 5 nu a mers sub nici un chip... la un moment dat era sa fac si o sincopa vago-vagala... ce sa mai, nu mai vreau sa-mi amintesc! Cert e ca, colul meu asa e el, nu vrea sa se deschida si pace!!!
Aaa, de atunci am o parere foarte... "buna" despre o anumita clinica de pe strada Marasesti din Bucuresti (parca), ca din cauza alora era sa ma curat eu! Daca faceam CID, pe unde mai scoteau aia camasa?
Sa dau nume, sa nu dau nume?!?
Multumesc mult pt. incurajari, Catalina!



Simina & Andrei (Deiutzu)

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina1 spune:

Parerea mea este ca multe femei apeleaza la cezariana numai pentru a scapa de durere si de emotii.
Dar stiu ca si la nasterea normala se poate face anestezie. Eu chiar nu le inteleg pe femeile care nu vor sa nasca natural din ambitie...
Cred ca pierd cel mai frumos moment din viata lor. Buneinteles ca parerile sunt impartite din aest punct de vedere.
Eu nu sunt mamica dar sper sa concep un puiut cat mai curand posibil dupa nunta pe care o voi avea anul urmator.
Va pup si va felicit pe voi mamicile pentru ca ati avut curajul si v-ati asumat responsabiliatea referitor la a face sau a nu face un puiut ! Pentru mine opilul este cea mai de pret comoara pe care o poate avea o femeie !

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rene spune:

quote:
Originally posted by Siminaf

Sa dau nume, sa nu dau nume?!?



Siminaf de ce sa nu dai nume? Pe mine cel putin m-ar interesa cine e "desteapta" care ti-a facut ce ti-a facut.
Sunt si eu insarcinata in 11 saptamani si as prefera sa stiu care sunt doctorii din Bucuresti de care sa ma feresc la o adica.
Eu spun sa nu va sfiiti sa dati numele celor care erau pe cale sa va nenoroceasca tocmai pentru ca numarul victimelor acestor "doctori" sa scada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Tocmai, ca nu am pierdut nimic, ci am castigat.
Neavand dureri, m-am putut bucura din plin de nastere, nu ca cele care urlau de zor " mor, aoleu, nu mai pot, nu mai fac copii, etc".
Am vorbit cu ele dupa, am stat in acelasi salon, si pot spune ce traumatizate au fost dupa nasterea naturala. Nu vorbeau decat de durerile infioratoare, de dorinta de a se termina odata ca nu mai rezista, de faptul ca au simtit cusatura, cu toate ca au avut anestezie locala, si a durut ingrozitor.


Crinuta si Rayan


Mergi la inceput