De ce atit de multe operatii cezariene in RO?(2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AC spune:

quote:
Originally posted by NinaB

poate daca ai admite ca nici acolo nu curge numai lapte si miere ai fi mai clara! negru nu e doar aici.
................

concluzionand, ca sa ramanem on-topic: cezariana la cerere e accesibila oriunde indiferent de sistemul de asigurari... doar ca acolo unde asigurarile sunt f bine puse la punct orice cezariana este platita majoritar din buzunarul personal - ceea ce nu-si permite toata lumea, motiv pt care CEL MAI PROBABIL nimeni nu are interes sa ceara/performeze "taieturi est-vest" oricand-oricum!



Te inseli amarnic. Imi puteam permite o cezariana din buzunar fara nici o problema acum doi ani. Eram disperata de pericolul de ruptura uterina pentru care m-au stresat toata sarcina, copilul era pozitionat cu capul in jos dar occiput posterior (spatele lui bebe in spatele mamei). Ceea ce inseamna nu doar ca la fiecare contractie simti os pe os deci doare de francezii ii zic "nastere prin rinichi", dar daca bebe are proasta inspiratie sa nu revina in pozitia anterioara spontan in travaliu... te mai poti alege si cu o cezariana de urgenta...

Deci eram dispusa sa platesc...la cat de gasca panicata eram, nici nu s-a putut discuta asa ceva la nici unul din cele trei spitale din zona. Asa ca m-am resemnat sa fiu monitorizata si in caz de ceva sa ajung la taietura est-vest. Si nu a fost cazul si ar fi fost o prostie sa fie lasata o decizie medicala pe mana sperieturii mele.
Deci nu trage concluzii despre alte sisteme din afara lor.

Nu spun ca nu exista o elita care face ce vrea. Si daca vrea cezariana est vest cu iepurasi festonati, nu poate sa o aiba. Dar oameni care sa-si poate plati o cezarina sunt destui pe aici si nu lasa nimeni asa decizie pe mana lor. Ci pe mana unui "fel de ginecologi", nu neaparat doctori in medicina.

Andreea si galusca si ghemotocul asteptat pe 4 iulie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

cataghe, in primul rand nu am vrut sa te jicnesc in nici un fel; pur si simplu, venind din alt grup de "forumiste" am aflat tangential si probabil incorect cate ceva despre tine;
papadie, draguto, ce nu intelegi in fraza citata ?
este foarte simplu : m-au trimis sa ma lamuresc la voi, iar disputa de aici mai rau m-a bagat in ceata...

dienutagraviduta si bebelus 10+

aaa si pentru pisi ella, intrade-var, cred ca discutiile sunt orientative...binenteles ca nu voi stabili nimic on line pe forum legat de ceva asa de important...ai perfecta dreptate...

si stiti ce mai cred eu ? ca doctorii astia cu reputatie si care sunt un nume in domeniu contribuie de cele mai multe ori mai putin cu vastele lor cunostinte la tratarea si urmarirea sarcinilor pacientelor comparativ cu cei mai putin "poleiti", dar cu bun simt si drag de meserie...

scuze, nu vreau sa ofensez pe nimeni, voi continua sa va citesc, insa, pentru ca parerile si trairile voastre mi se par importante...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

quote:
Originally posted by dienutagraviduta

[[b]papadie, draguto, ce nu intelegi in fraza citata ?
este foarte simplu : m-au trimis sa ma lamuresc la voi, iar disputa de aici mai rau m-a bagat in ceata...

dienutagraviduta si bebelus 10+



uite asta nu inteleg:
quote:
Originally posted by dienutagraviduta


cineva zicea ca cataghe ar fi doctor ginecolog....hm, dupa ce am citit aici, poate ginecoloaga...



poate imi explici exact ce vrea sa spuna fraza de mai sus ca oricat mi-am batut capul nu am inteles.

"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

eu intelesesem ca discutia cauta explicatii pt numarul ridicat de cezariene din .ro! si nu e o discutie despre experiente si profesii personale...

ce chef de facut presupuneri are lumea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Mamma mia, am intrat pe topicul asta cu catva timp in urma....si uite unde s-a ajuns.

Dupa cum spuneam cu catva timp in urma eu am miopie -7,5 la ambii ochi si astigmatism si medicul ginecolog mi-a spus ca abia de la -8 dioptrii in sus s-ar face cezariana, si imi recomanda dispensarizare oftalmologica. Luni am si fost la oftalmolog care mi-a facut un control amanuntit inclusiv verificat fund de ochi, cristalin, retina, tensiune intraoculara si altele si a constat ca deja un pic vederea s-a inrautatit si m-a prevenit ca vederea se mai poate inrautati (nu este obligatoriu, dar este posibil). Trebuie sa merg deci periodic la oftalmolog pana inainte sa nasc, dar deja mi-a trecut in fisa recomandarea cezarienei din cauza riscului prea mare de dezlipire de retina si hemoragie intraoculara.

Asta e, va fi cezariana si ma voi obisnui cu ideea. Eu ma bazez pe medicii la care merg si sper sa-mi dea cele mai bune sfaturi. Probabil te refaci mai greu dupa o cezariana, habar n-am cum se va face taietura: est-vest (am o prietena la care la un an dupa operatie abia se mai vede taietura) sau nord-sud (am o alta prietena operata asa care arata groaznic -a fost operata acum 6 ani-cusuta in mod ordinar ca un sac). Esential este ca bebe sa fie bine si santos.

Eu oricum mai am o taietura pe burta naspa de tot: in 1978 cand aveam 5 ani mi-au scos apendicele si mi-au facut o taietura cat China, e cusuta ca dracu, dar asta e. Noi sa fim sanatoase si bebeii nostri.

Si mai cred ca nu e bine sa judecam pe nimeni, eu cred ca toate mamele indiferent de modul in care nasc sunt mame bune. Si nimeni nu ne da dreptul sa judecam pe altii ca...de fapt nici noua ne place sa fim judecati de altii.

Aveti grija de voi

Mandy 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

quote:
Originally posted by NinaB

eu intelesesem ca discutia cauta explicatii pt numarul ridicat de cezariene din .ro! si nu e o discutie despre experiente si profesii personale...

ce chef de facut presupuneri are lumea...



Mai ales tu NinaB. Zici ca alti nu-si permit financiar si de aceea nu au cezariana prin alte tari. Vezi D-ne in .ro isi permit si de aceea sunt atatea cezariene. Fals in alte tari decizia medicala apartine medicului si profesionalismului si nu sperieturii mamei sau cantitatii de spaga primite de medic. Ceea ce este cat se poate de normal si firesc.x

Andreea si galusca si ghemotocul asteptat pe 4 iulie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

ma rog... daca cheful unora insista in a lua totul personal... insistand sa omita niste realitati economice (costuri/eficienta/organizare/mediatizare) si medicale (riscuri/beneficii)... fie cum doriti! daca asta va face senine si zambitoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

quote:
Originally posted by papadie

quote:
Originally posted by dienutagraviduta

[[b]papadie, draguto, ce nu intelegi in fraza citata ?
este foarte simplu : m-au trimis sa ma lamuresc la voi, iar disputa de aici mai rau m-a bagat in ceata...

dienutagraviduta si bebelus 10+



uite asta nu inteleg:
quote:
Originally posted by dienutagraviduta


cineva zicea ca cataghe ar fi doctor ginecolog....hm, dupa ce am citit aici, poate ginecoloaga...



poate imi explici exact ce vrea sa spuna fraza de mai sus ca oricat mi-am batut capul nu am inteles.

"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)



Adica e femeie, nu barbat. Cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Wow NinaB... e foarteeee personal.. faptul ca nu se poate cezariana la cerere... Nu, gresesti este un fapt cat se poate de general. Nu-i nevoie de operatie nu faci!
Mediatizarea nasterii vaginale este evident dictata si de asigurari, dar nu numai. Ca doar trebuie luptat cu frica pacientelor.

Andreea si galusca si ghemotocul asteptat pe 4 iulie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Femininul de la "ginecolog" - "ginecoloaga" e folosit cu sens peiorativ. Ce nu intelegi?

quote:
Originally posted by papadie

quote:
Originally posted by dienutagraviduta

hop si eu pe aici...
m-au trimis fetele de pe forumul nostru, "mamici de noiembrie-decembrie 2005", au zis ca pe aici ma lamuresc !!! hahaha
cineva zicea ca cataghe ar fi doctor ginecolog....hm, dupa ce am citit aici, poate ginecoloaga...
dienutagraviduta 10+ si bebisor micut de tot


adica?

"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)



_Ella, Emma & din burtica

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput