De ce atit de multe operatii cezariene in RO?(2)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dolcebaby spune:

Am gresit si am papat un NU
" Stiti foarte bine ca NU toata lumea isi permite sa dea....."
Scuze

dolcebaby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

Dolcebaby,
Te inteleg, si eu simt la fel. Si eu am schimbat un dr., acum am ramas la al doilea si mi-e groaza de momentul in care o sa nasc. Dr. meu de acum e ok, dar nu e singurul din spitalul ala, nu stiu ce o sa fac, dar deja mi-e o frica de nu mai stiu de mine!
Si eu am 37 de saptamani, deci mai am putin. As pune bombe la toate spitalele, sa moara tot sistemul asta corupt!

toujours optimiste
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20724;122/st/20060107/dt/8/k/0200/preg.png
Pozici:
http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/gatita_pequena2004/album?.dir=e131

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

din lasitate. toate mamele care fac cezariana " la cerere" se tem de durerile nasterii. eu am nascut normal, ca asa e dat de la Dumnezeu, si la urmatoru/ii tot asa voi face. e cea mai mare minune de la Dumnezeu.

ALEXA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Eu toata sarcina am trait cu gandul ca voi naste normal,ma pregatisem sufleteste...dar iata-ma la 36 saptamani cu tensiune 17,cu sarcina pelviana si ....fara doctor(ca a zis ca nu are loc pentru mine in spital).Asa am ajuns la doctor Ancar ,am nascut cu cezariana o fetita de 3,220kg si 49cm si a fost mai bine.Cate am auzit in spital,cate tipete....mai bine asa.
Catutza si Bianca-Maria (2.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

alexa si mami, cam radical post-ul tau, nu crezi...?

Poze cu burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monip spune:

Chiar asa, de ce suntem lase? Eu am facut cezariana la cerere, pe corpul si pe banii mei.A fost alegerea mea si nu regret nimic.Cui, ce trebuia sa demonstrez? Cred ca fiecare e libera sa aleaga solutia care i se potriveste mai bine, eu cunosc femei care si-au dorit foarte mult sa nasca natural; eu nu - nici macar un moment si sunt multumita ca a iesit cum mi-am dorit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

quote:
Originally posted by monip

Chiar asa, de ce suntem lase? Eu am facut cezariana la cerere, ...A fost alegerea mea


monip, nu te supara ca te citez, insa alexa si mami scria despre motivele pe care le au cele care fac cezariana la cerere... motive care pot fi luate ca lasitate, renuntare la un lucru lasat de Dumnezeu. Asa, cel putin, am inteles eu din respectiva postare. Este parerea ei, nu cred ca e cazul sa ne certam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monip spune:

Pai nici eu nu am intentionat sa ma cert cu nimeni. Am spus ca pur si simplu ar mai putea fi si altfel de motive, nu neaparat lasitatea, poate ca multe considera ca nu li se potriveste acest mod de nastere, poate nu doresc sa nasca asa in conditiile din Romania, etc, etc.si daca se poate si altfel, de ce nu? Sunt multe lucruri naturale pe lume care nu sunt chiar cele mai bune, si daca omul poate sa le evite de ce nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monip spune:

Pai nici eu nu am intentionat sa ma cert cu nimeni. Am spus ca pur si simplu ar mai putea fi si altfel de motive, nu neaparat lasitatea, poate ca multe considera ca nu li se potriveste acest mod de nastere, poate nu doresc sa nasca asa in conditiile din Romania, etc, etc.si daca se poate si altfel, de ce nu? Sunt multe lucruri naturale pe lume care nu sunt chiar cele mai bune, si daca omul poate sa le evite de ce nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sori1980 spune:

quote:
Originally posted by Lidia

quote:
Originally posted by Reliana

Cred ca tuturor femeilor le e frica.... Consider ca īn cazul īn care conditiile medicale se vor schimba si īn Ro, iar standardele aparatelor se vor īmbunatati, atunci nu va mai fi "epidemie" de cezariene. Cred ca si contributia medicilor spre a crea o atmosfera prietenoasa legata de nasterea normala ar fi un īndemn. Si ar mai fii un punct de luat īn seama, informatia legata de nastere, īn general.

Tot ce-ti doresti se poate realiza, atunci cānd vrei cu adevarat!
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=117&cid=16




Reli, cred ca raspunsul tau ar fi fost corect (din punctul meu de vedere) daca ar arata asa cum l-am citat, cu amendamentul "multor femei le este frica..". Atunci cand eu l-am rugat pe medicul meu sa nasc prin cezariaana, asta a fost motivul. Cred ca fiecare dintre noi trece la un moment dat prin acea stare de teama de nasterea naturala. Un alt motiv este comoditatea medicilor. Este mult mai spmlu pentru medic sa programeze cezariana miercuri la 11, la 12 a terminat, si-a luat banul triplu decat la o nastere normala si dus a fost. Pe el nu-l doare nimic! Nici in cot!
In rest, de acord cu tine.

Sa incerci sa-i multumesti pe toti... o tentativa ce se va dovedi imposibil de finalizat.
Lidia

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Lidia



Lidia si alte mamici de prin Canada/Toronto, ati putea sa imi spuneti daca se poate cere cezariana pe aici pe meleagurile noastre, si cat de flexibili sunt OB/GYN?

Eu si sotul meu suntem aspiranti...speram sa punem de un bebe poate in cursul anului acesta. Problema ca eu de pe la 18 ani (acum am 25) sufar de un fel de migrene ciudate (migrene retiniene). Am aceste migrene pe baza de stres, fizic sau psihic, frica, panica, orice fel de efort putin mai intens...am o presiune mare in ochi, dupa care orbesc complet timp de 10-30 minute, fara durere de cap; mi s-a explicat ca este ca un mini-stroke in ochi... Am facut toate testele posibile, toate au iesit normale, prin urmare, se pare ca sunt migrene. In rest, sunt sanatoasa. Am citit mult despre aceasta conditie, este f. rara, nu stie ce efecte poate avea pe termen lung.

In fine, medicii (neuro, oftal.)care m-au consultat sunt cam delasatori, unii mi-au spus sa am grija sa fac efort moderat, altii sa nu imi fac griji ca PROBABIL as putea naste fara probleme, iar altii mi-au spus efectiv, sa vin la ei peste 10 ani, poate o sa fie mai cercetat subiectul...

Numai eu stiu ce presiune simt in ochi si cum orbesc de la efort cel putin de 2 ori pe luna de ani de zile, si pentru asta categoric vreau sa nasc cu cezariana. Am emotii, stiind ca aici este incurajata nasterea cat mai naturala, eventual cu moasa, sau chiar acasa. Se poate discuta cu OB/GYN sau decizia este numai la latitudinea lor?

Orice sfat este binevenit.

Mersi frumos.



Sorina1980

Mergi la inceput