De ce atit de multe operatii cezariene in RO?(4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simonica_G spune:

Multumesc la fel Ruthie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Si eu am avut anul trecut o cezariana dupa ce-am fost lasata 8 ore in travaliu. Problema e ca la spitalul de stat unde am nascut eu, semnatura pentru cezariana se da ffff greu si la mine clar era caz de cezarina, bb-le fiind pelvian, nici macar nu venea cu piciorusele inainte, ca venea cu salele, ar fi fost monstruos sa nasc natural si acele ore de dureri crunte au fost pt ca dr mea se zbatea sa-mi obtina semnatura
Nu stiu daca as naste natural vreodata, dupa operatie mi-am revenit extraordinar de repede, o zi am facut calmante, a doua zi m-am dat singura jos din pat, a durut, da dupa mine nu se compara cu travaliul. Dar acuma cred ca depinde de fiecare organism in parte.
Probleme deosebite n-am avut, k norocul.


Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORENA28 spune:

SALUT TUTUROR...EU AM TERMINAT FACULTATEA DE MEDICINA DIN TIMISOARA IN 2006..SI NORMAL CA AM FACUT SI F. MULTE ORE IN SALA DE NASTERI...TIN SA SPUN CA INITIAL DOREAM SA NASC NATURAL,APOI,MI-AM SCHIMBAT PAREREA...NU CRED CA POT EXPLICA CONDITIILE DIN SPITALUL BEGA DIN TIMISOARA...ORIBIL...INITIAL IMI PLACEA SA MERG SA ASIST LA NASTERI,DAR PLACEREA S-A INLOCUIT TREPTAT CU GROAZA...NU CRED CA MA CREDE CINVA DACA SCRIU CA AJUNSESEM SA AM COSMARURI NOAPTEA !! AUZEAM DOAR FEMEI CARE TIPAU SI URLAU DE DURERE !! AM VAZUT CUM FEMEI LA PRIMA NASTERE AU FOST LASATE FARA NICI UN AJUTOR,LASATE SA TIPE DE DURERE..DE OBICEI ERAU CAM 3-4 IN CAMERA..UN BEC MIC LE UNEA PE TOATE,SI DUREREA LOR...INCA AM IN MINTE IMAGINEA UNEI FETE CARE NASTEA PENTRU PRIMA DATA:INITIAL CUROAJOASA,EU INCERCAM SA O RELAXEZ CU VORBELE,DAR PE PARCURSUL ORELOR AM AUZIT DOAR TIPETELE SI GEMETELE EI...IN ULTIMELE ORE LA FIECARE CONTRACTIE TREMURA ATAT DE TARE CA SE MISCA SI PATUL CU EA...LA UN MOMENT DAT MI-A PRINS MANA CU O FORTA IMENSA SI MI-A ZIS "MOR" VROIA SA O AJUT SA SCAPE DE DURERE..DAR EU NU PUTEAM FAC ENIMIC,ERAM ACOLO DOAR SA VAD CEEA CE FACEA MEDICUL SI MOASA,CARE NORMAL LIPSEAU...MI-AM SCHIMBAT IDEEA DUPA ACELE LUNI INFERNALE IN CARE ERAM OBLIGATA SA MERG SA VAD CEEA CE FACEA MEDICUL SI MOASA(IMPREUNA CU UNELE DINTRE COLEGELE MELE DE FACUTATE)IN "CAMERA INFERNULUI"..FARA A PUTEA FACE NIMIC PENTRU ACELE FEMEI...DACA INCERCAM SA ZIC CEVA MEDICULUI SAU MOASEI IMI RASPUNDEAU "CA ASA SE NASTE...TREBUIE SA SIMTA CA DEVIN MAME !" INCREDIBIL....APOI AM CUNOSCUT PE ACTUALUL MEU SOT,LOCUIESC IN ITALIA,IAR IN DEC 2006 AM NASCUT PRIN CEZARIANA INTR-UN SPITAL DIN ITALIA...CEEA CE DORESC SA SPUN ESTE CA AM PLECAT DIN ROMANIA CU GANDUL CA VOI FACE SIGUR O CEZARIANA,APOI,PE PARCURSUL VIZITELOR LA GINECOLOG MI-AM SCHIMBAT PAREREA !VAZAND CONDITIILE DIN SPITALUL ITALIAN,CHIAR IMI DOREAM SA NASC NATURAL...AM VAZUT CUM SE COMPORTAU CU O VIITOAREA MAMICA,TOTI ITI ZAMBESC SI SE COMPORTA BINE CU TINE..APOI AM VAZUT CONDITIILE DIN SALA DE NASTERI...NU SUNT CUVINTE CARE SA DESCRIE DIFERENTA MAI BINE...TIN SA PRECIZEZ CA NU AM DAT NICI UN BAN LA NICI UN MEDIC,TOT CE AM PLATIT AU FOST TICHETE NORMALE CARE SE PLATEAU LA INTRAREA IN SPITAL !!NU PUTEAM SA CRED CA CINEVA (INTR-UN SPITAL )POATE SA-MI ZAMBEASCA SI SA FACA TOTUL PENTRU A MA SIMTI EU BINE FARA SA-I DAU BANI IN BUZUNAR !.. DIN PACATE,LA SFARSITUL SARCINII AU APARUT COMPLICATII SI AM FOST OBLIGATA DE SITUATOIE SA FAC CEZARIANA DE URGENTA!..MA CREDETI CA AM PLANS ?? BINE,NU AM AVUT DELOC PROBLEME CU CEZARIANA DUPA ACEEA,DUPA 8 ORE AU VENIT 3 INFERMIERE CAR E M-AU AJUTAT SA MA RIDIC DIN PAT SI SA FAC CATIVA PASI,APOI PERIODIC VENEAU 2 INFERMIERE SA MA AJUTE SA MERG...ASTA DOAR IN PRIMA ZI,A 2 ZI ERA TOTUL PERFECT,MERGEAM FARA AJUTOR SI SIMTEAM DOAR O MICA DURERE...TOTUSI,DE CE SE FAC MULTE CEZARIENE IN ROMANIA ? DE FRICA,ACESTA ESTE RASPUNSUL...FEMEILE CARE NASC NATURAL IN ROMANIA AU 2 POSIBILITATI :SA PLATEASCA BINE MEDICUL SAU SA ALEAGA DUREREA PURA,SUFERINTA,DAR CEEA CE DOARE CEL MAI TARE ESTE FAPTUL DE A FI ABANDONATA...DE A FI LASATA SINGURA PE PERIOADA DE TRAVALIU(CONTROLATA DOAR LA CATEVA ORE)...TOCMAI CAND FEMEIA ARE NEVOIE DE AJUTOR,DE O PERSOANA CARE SA O INCURAJEZE,SA-I FACA UN MASAJ LA SPATE,SA SE RELAXEZE..APOI POSIBILITATEA DE A FACE O EPIDURALA ? SLABE SANSE !...IN STRAINATATE FEMEILE CARE NSC AU TOATE LANGA ELE BARBATII LOR CARE LE POT TINE MANA,LE INCURAJEAZA..APOI ATMOSFERA IN ACEA CAMERA ESTE RELAXATA,CU MUZICA ALEASA DE VIITOAREA MAMICA....O VIITOARE MAMICA NU ARE NEVOIE DE DURERE CA SA INTELEAGA FAPTUL CA VA FI MAMICA(ASA CUM MAI ZIC MULTI MEDICI ROMANI),ARE NEVOIE DE DRAGOSTE,CUVINTE DULCI,TREBUIE SA SE RELAXEZE,ARE NEVOIE DE UN AMBIENT PRIVAT,(((NU DE O CAMERA IN CARE STAU 3-4-5 FEMEI (TOATE IN TRAVALIU),NORMAL CA DACA VEZI CU TINE IN CAMERA 4 FEMEI CARE TIPA DE DURERE SI URLA SI TREMURA DE DURERE ORICAT DE CURAJOASA AI FI DEVII AGITATA SI NERVOASA,IAR ACELE CLIPE CARE AR TREBUI SA ITI RAMANA IN MINTE CA CELE MAI MINUNATE,RAMAN IN CREIER CA CELE MAI NEPLACUTE CLIPE DIN VIATA(PENTRU UNELE FEMEI,CA MAI SUNT SI FEMEI NOROCOASE CARE NASC USOR SI REPEDE))))...VA MAI TRECE APA PE DUNARE PANA SA AJUNGA ROMANIA LA NIVELUL SPITALELOR DIN STRAINATATE !! SPER CA NU V-AM SUPARAT CU CEVA,AM POVESTIT DOAR CE AM PATIT EU SI AM INCERCAT SA VA FAC SA INTELEGETI DE CE IN ROMANIA SE FAC ATATEA CEZARIENE...PUPICI LA TOATE MAMICILE SI DUMNEZEU SA VA AJUTE !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORENA28 spune:

a...uitasem...cred ca numarul mare al cezarienelor este legat si de faptul ca medici taie fara motiv...pe parcursul lunilor in care am asistat la nasteri,f.putini au fost medicii care sa nu foloseasca foarfeca...au vazut si cazuri in care medicul a taiat fara anestezie...parca ma durea pe mine ca vedeam doar ce se intampla ! un medic(nu dau nume) a facut anestezia locala dupa ca a taiat( ca femeia l-a intrebat daca a facut anestezia(saraca femeie ,de durere nici nu a mai simtit ca o taiase deja,era in faza expulsiva)....sigur acele femei vor povesti ce au patit ele in sala de nasteri,si sigur prietenele lor nu vor opta pentru o nastere naturala,ci pentru o cezariana !...ca sa mai scriu ceva....imi aduc aminte de o femeie care nstea pentru prima data si nu avea medicul ei,deci a trebuit sa nasca cu cine era de garda...travaliul a durat 23 ore...am vazut-o initial cand avea doar dureri usoare,era mereu zambitoare,si facea glume pe seama eisi cand am plecat eu acasa incepuse deja sa tipe(noaptea)... a 2 zi nu credeam ca o mai gasesc acolo,eram sigura ca nascuse ,in schimb cand am am vazut-o dupa 23 ore de travaliu era mai mult moarta decat vie,nu mai puteasa mearga,nici sa planga sau sa tipe nu mai reusea...normal ca moasa tipa la ea ca la un copil mic...ii zicea ca nu impinge bine,ca nu se face asa...ca nu o asculta...tipa incontinu ca vroia cezariana,ca moare...nu vreau sa-mi imaginez durerea ei...dupa ce a nascut medicul trebuia sa-i traga placenta delicat(mai mult sa astepte sa iese singura decat sa traga de placenta)...ceea ce am vazut m-a facut complet alba,incat colegele care erau cu mine m-au scos afara,aveam piciorele moi...medicul in loc sa astepte sa iese placenta ea singura si sa traga delicat a tras cu toata puterea incat saraca femeie(care trecuse print-un travaliu de 23 de ore,si care in sfarsit era calma,mai mult lesinata) s-a ridicat brusc tipand de durere...aceasta scena m-a speriat f.tare,si mi-a ramas in minte ...la final,aceasta femeie a fost vizitata de 2 prietene (una insarcinata)...care la ascultarea intregii povesti(spuse de prietena lor care tocmai trecuse print-un travaliu de 23 de ore)..au spus clar ca nu mai vor nastere naturala !...de fapt cred ca toate fetele care au vorbit sau vazut nasteri cu travaliu f.lung...isi doresc sa nasca cu cezariana...le este frica ca aceleasi lucruri li se pot intampla lor !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORENA28 spune:

inca ceva,,,baietelul meu a fost perfect sanatos,nu a avut probleme,eu am putut sa-i dau un pupic imediat ce l-au scos ,apoi l-am alaptat imediat ce am ajuns in camera mea...am plecat acasa a 3 zi dupa cezariana,si spre surprinderea mea am reusit sa continui cam tot ceea ce faceam inainte de cezariana(fara sa exagerez)..m-am refacut f.repede...doar ca mi-a ramas un gust amar..dorinta era f. mare a nasc natural...conditiile din spitalul italian m-au facut sa-mi doresc acest lucru ..sper sa fie asa pentru urmatorul copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushbv spune:

Si eu am nascut prin cezariana o dulceata de fetita. Am ales cezariana tot de frica desi am invocat motive medicale. Mai tarziu s-a dovedit a fi o sarcina pelviana, asa ca o nastere normala a fost scoasa din discutie. Operatia a fost usoara si m-am recuperat bine.
Sunt adepta cezarienelor, dar nu ar trebui facute la programare cum fac majoritatea doctorilor.
Orice mamica trebuie sa traiasca acele clipe de panica, daca pot sa le numesc asa (cand ti se rupe apa in toiul noptii si-ti trezesti sotul care se panicheaza mai tare ca tine) si in primul rand cred ca e foarte important pentru copil sa vina pe lume atunci cand este timpul.
Ma consider fericita ca am avut parte de o cezariana fara dureri si la momentul potrivit exact asa cum mi-am dorit.

Sanatate la bebei si mamici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

cred ca se pune prea mare accent pe felul cum esti tratata in spital la nasterea naturala si pe tipetele femeilor care nasc.
la urma urmei e vorba de o zi (aproximativ). o zi care se uita in timp.
sunt pt. nasterea naturala. de ce? simplu, pt. ca e naturala.


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

LORENA28 - multumim mult pt. povestile de groaza din "camera infernului" cu care ne-ai delectat. sigur o sa ne foloseasca faptul ca am aflat asa ceva.


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

cred ca se pune prea mare accent pe felul cum esti tratata in spital la nasterea naturala si pe tipetele femeilor care nasc.
la urma urmei e vorba de o zi (aproximativ). o zi care se uita in timp.
sunt pt. nasterea naturala. de ce? simplu, pt. ca e naturala.



Dar pe ce ar trebui sa se puna accentul cand esti insarcinata in 9 luni si astepti sa nasti? Pe noptile nedormite care urmeaza? Pe cele 4-6 saptamani de colici ale bebelusului, care plange non stop de dimineata si pana seara? Pe problemele cu alaptatul si sanii facuti varza?

Draga mea, cand esti insarcinata prima oara vrei sa afli absolut totul in legatura cu nasterea. Este uman asa. Ti-e teama de necunoscut, ti-e teama de cum va fi sa fie, etc. Acele ore de travaliu sunt teribil de angoasante pentru orice femeie. Pana nu traiesti asa ceva, nu ai cum sti.

Eu am nascut natural, dar cu epidurala. Am ajuns la spital cu dilatare 5 cm, si am crezut ca-mi dau obstescul sfarsit acolo. Slava Domnului ca s-a inventat epidurala! Nu cred ca exista durere mai mare ca cea de la nastere... Doar daca te sfarteca in bucati.
Bietele fete care nasc in tara!... Sunteti niste sfinte, pe cuvant!


Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

LORENA28 - multumim mult pt. povestile de groaza din "camera infernului" cu care ne-ai delectat. sigur o sa ne foloseasca faptul ca am aflat asa ceva.



Eu sunt de parere ca este mai bine sa stii ce te asteapta decat sa ignori totul si sa speri ca va fi bine. Sunt pentru informatie. Cu cat stii mai multe despre nastere si care-i procedura la spitalul unde vei naste, cu atat esti mai in masura sa hotarasti cum vrei sa fii tratata, daca optezi sau nu pentru cezariana, etc.
Eu am fost la cursuri de pregatire inainte de nastere, cu sotul meu, am vizitat chiar si sala de nasteri de la spitalul in care am nascut, si am stiu in mare la ce sa ma astept. Ca sa nu mai spun ca sotul meu mi-a fost alaturi pe toata durata travaliului si m-a tinut de mana in permanenta cand am nascut. Daca nu ar fi fost langa mine, nu stiu cum as fi trecut prin asta.
Greseala mea este ca m-am concentrat pe nastere si mai putin pe lunile care urmeaza, inclusiv alaptarea, care la mine a fost o experienta traumatizanta.
Daca vreodata voi mai avea un copilas, am sa pun accentul pe ce nu am pus prima oara.

Ma apuca groaza cand ma gandesc ca in tara femeile sunt lasate singure sa zbiere de durere pana se hotaraste un medic sa vina sa le ajute sa nasca... Este inacceptabil asemenea comportament in mileniul 3!

Mamica de Zanuta mica, Anna Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

buna fetele,
incredibil si totusi adevarat.....
mai e o varianta, medicul recomanda cezariana, din pc lui de vedere, ca nu il solicita asa de mult....vine, taie, coase, pleaca.....la o nastere normala ar trebui sa te supravegheze....ore in sir....dar in Romaniaaaaaaaaa lasa.....acum, el nu mai da detalii ca ar putea aparea complicatiiin cazul unei cezariene, ca ar putea fi ft lung timpul de vindecare.....pt ca exista si asa ceva.....
mai avem mult pana sa ajungem ca spitalele din Italia sau alte tzari.....
nu sunt adepta cezarienelor, sunt insarcinata si am optat pt o nastere normala (alta obtiune nici nu aveam pt ca sunt in Belgia iar in afara granitelor Romaniei cezarienele se fac in caz de forta majora). dar ca si Lorena, am parte de un tratament uman, ma simt ca cea mai imp pers de pe planeta, pt ca asa sunt educati medicii si tot pers medical sa ii tarteze pe cei ce le asigura painea si asa mi se pare si normal. pana insa sa se implementeze si la noi acest sistem.....mai dureaza si imi pare ft rau sa o spun dar mai dureaza ft mult.
un asa zis medic de pe foum zice de forceps si de vacum in cazul epiduralei.....poate, in epoca in care a invatzat el asa se facea numai ca lumea a evoluat. ce ne mai mira asta daca in Rom nu se fac testele necesare in timpul sarcinii....fete care se plang ca nu au facut testul pt diabet de sarcina (inadmisibil asa ceva) si se trezesc dupa nastere ca li se spune ca sorry dar ai faut diabet de sarcina....
la ultima intalnire pe care am avut-o cu medicul am intrebat si eu asta, pt ca eram viteaza si am zis.....fara epidurala ca de, nu mor eu si nu vreau sa mi se traumatizeze bebelusul....mi-a zis sa stau linistita nu se foloseste asa ceva si sa nu o fac pe vireaza ca oricum am libertatea sa o solicit atunci daca e, deocamdata sa ma mai gandesc si la varianta epiduralei....
si....doamna doctot, intreb eu, daca are cordonul in jurul gatului? asa si?? rasp ea....crezi ca e din otel? relax, se naste ft bine chiar daca bebe are cordonul in jurul gatului ori ba....fara nici un fel de complicatii.
si doamna doctor, am control asupra impingerilor???ai sa ai pt ca te vom ajuta noi, noi pentru asta suntem acolo....
m-am gandit, concl e ca nu vreau sa fiu eroina, vreau sa fiu mama.
doamne ajuta si numai bine la toata lumea

Mergi la inceput