Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (50)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fluturas2010 spune:

eu am facut doar eco de la inceput pana acum si mereu s-a vazut colul ecografic, acum chiar a crescut de la 3 la 3,8...

apropo, cumnata unei prietene a nascut gemeni la termen, aveau peste 3 kg fiecare si a fost nastere naturala....iar tipa era fff mititica, burta ce era de ea...

oare o sa reusesc si eu sa ajungem la termen? sau macar aproape? sau o sa pot macar sa incerc sa nasc nasc natural??o sa pot?o sa am vointa? o sa ma bucur de sprijinul medicului?o sa pot ajunge rapid la bucuresti??

doamne cate..cate intrebari mai am???

fluturas 22 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAVINUTZA spune:

Buna- Dragaica si eu am avut probleme cu regurgitatulla Alessia- in prima faza regurgita dupa masa iar in ultimele sapt ajunsese sa vomite si la jumatate de ora si la o ora dupa masa - cred ca jumatate din cat manca. Am vb de fiecare data cu pediatra si in afara de Gaviscon-sirop pentru bebelusi pe baza de bicarbonat pe care mi l-a adus cineva din Franta, mi-a zis ca nu ii pot face nimic- ca daca creste in grutate e ok?! eu ii spuneam camananca din ce in ce mai putin si ca varsa, ca lua 100g intr-o sapt si ea imi spunea ca o sa rezolvam cand va incepe diversificarea....intre timp am vazut Humana Anti regurgitare si am luat- am intrebat-o si mi-a zis un da- puteti sa-i dati....de 2 sapt bea din acesta si nu mai vomita- mai regurgiteaza un pic dupa masa dar e simtior mai bine. Cu gretatea nu stiu ce sa iti zic- nici eu nu sunt multumita de cum cresc fetele- au 5500gr la apropae 4luni si cand citesc pe forum de bbei de 7-8kg la varsta lor ....in fine -important e sa fie santoase, sanatosi- nu toate merele sunt mari si nu toate merele mari sunt bune :)eu zic sa intrebi medicul si daca ii mai dai formula sa incerci variantele de anti regurgitare.
Pupici,
Lavinia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Lavinuta, Jocurban, Elenacatalin multumesc de raspunsuri.
Am cumparat (de capul meu) formula antiregurgitat (aceeasi formula care o folosim de obicei doar ca e antiregurgitat) si niste probiotice Biogaia care cica fac minuni, la ce pret au sper sa faca .....sa vedem ce rezolvam.

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Dragaica si Ana a avut reflux si am icercat sa o miscam cat mai putin dupa ce papa si sa ii scoate ma aerul. din fericire pt noi Ana a luat foarte bine in greutate in ciuda refluxului. Dupa fiecare masa varsa si a tot varsat pana cand am ajuns la diversificare.
Mie pediatra mi-a spus ca atata timp cat ea creste foarte bine in greutate sa nu ii dam medicamente. Am mai citit si eu atunci pe alte forumuri din afara si am vazut ca si pediatri de prin tari straine nu recomandau nic un tratament daca crestea copilul bine in greutate.
Cel mai bine discuta cu pediatrul copiilor.

Pupici fetelor

elena fericita de pitici pretiosi Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti



***
CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenada

Dragaica si Ana a avut reflux si am icercat sa o miscam cat mai putin dupa ce papa si sa ii scoate ma aerul. din fericire pt noi Ana a luat foarte bine in greutate in ciuda refluxului. Dupa fiecare masa varsa si a tot varsat pana cand am ajuns la diversificare.
Mie pediatra mi-a spus ca atata timp cat ea creste foarte bine in greutate sa nu ii dam medicamente. Am mai citit si eu atunci pe alte forumuri din afara si am vazut ca si pediatri de prin tari straine nu recomandau nic un tratament daca crestea copilul bine in greutate.
Cel mai bine discuta cu pediatrul copiilor.

Pupici fetelor

elena fericita de pitici pretiosi Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti



***
CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!





Cu pediatra am vorbit, mi-a zis ca e normal si ca o sa verse in continuare. Ultima data la control lua 28g/zi acum am calculat eu 23g/zi deci sub limita inferioara . Am vorbit cu farmacista mi-a spus ca sunt sigure 100la 100, nu au efecte secundare, iar probioticele se dau si la nou nascuti, oricum marti avem intalnirea de 2 luni cu pediatra pentru vaccin sa vede ce spune.

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Dragaico, se pare ca nu esti singura cu probleme cu regurgitarea.
Acelasi lucru patesc si eu cu Mara, in ciuda acestui fapt, ea ia mult mai bine in greutatea ca Maia.
Marei i-am facut eco dar degeaba, desi am fost la particular, nu am fost deloc multumita, am facut-o degeaba........ Astea sunt serviciile de la noi, fie ca-s gratuite fie ca-s platite.
Nascute la 2400gr Mara, respectiv 2300 gr Maia , in prima luna Mara a luat in greutate 1400gr, iar Maia 800gr, si uite asa ne-am ales cu diferenta destul de mare intre ele, dar na fiecare copil cresc in ritmul lui.
Pana de curand le-am dat lapte muls si completare lapte praf, de cateva zile am ramas doar pe lapte praf.
La 4 luni(le implinim maine), Mara are in jur de 5600-5700 gr, iar Maia 5000gr,si 60 si ceva de cm, asa ca ai tai flacai la nici 2 luni stau f bine.
La carte parca zice ca pe luna, la inceput copilul tb sa ia minim 7500 gr. Dar sunt boom-uri de crestere in anumite luni, urmate apoi de luare mai mica in greutate.




binecuvantata cu gemanutele MARA&MAIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lumy_Clt

Dragaico, se pare ca nu esti singura cu probleme cu regurgitarea.
Acelasi lucru patesc si eu cu Mara, in ciuda acestui fapt, ea ia mult mai bine in greutatea ca Maia.
Marei i-am facut eco dar degeaba, desi am fost la particular, nu am fost deloc multumita, am facut-o degeaba........ Astea sunt serviciile de la noi, fie ca-s gratuite fie ca-s platite.
Nascute la 2400gr Mara, respectiv 2300 gr Maia , in prima luna Mara a luat in greutate 1400gr, iar Maia 800gr, si uite asa ne-am ales cu diferenta destul de mare intre ele, dar na fiecare copil cresc in ritmul lui.
Pana de curand le-am dat lapte muls si completare lapte praf, de cateva zile am ramas doar pe lapte praf.
La 4 luni(le implinim maine), Mara are in jur de 5600-5700 gr, iar Maia 5000gr,si 60 si ceva de cm, asa ca ai tai flacai la nici 2 luni stau f bine.
La carte parca zice ca pe luna, la inceput copilul tb sa ia minim 7500 gr. Dar sunt boom-uri de crestere in anumite luni, urmate apoi de luare mai mica in greutate.




binecuvantata cu gemanutele MARA&MAIA


Am sa-i cer si eu pediatrei trimitere la gastro, sa vad daca are reflux. Le-am dat acum formula antiregurgitare pentru prima data si vad ca mi-o respinge, am luat si cutie mare .
Nu mai stiu ce sa zic, vad ca aseara nu s-au mai scremut, sa fie oare de la probiotice , au dormit de la orele 22 la 5 dimineata, am zis saru'mana la amandoi, m-am odihnit .


http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAVINUTZA spune:

buna seara! Dragaica -formula de lapte AR se introduce treptat-pima data pui o masura, apoidoua - depide ce cantitate desupliment le dai- se trece total in 2 zile.Eu ii pun si acum Alessiei o masura din cl normal pt ca cel AR mi s-a parut cam fad. Tu ii cantaresti zilnic?
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

neata fetelor

am si eu o problemuta
de ceva timp imi simt pielea de pe burta amortita si ma doare
nu mai stiu pe ce parte sa dorm, pe oricare m as aseza ma doare
motanii se misca destul de tare

pe ce parte sa dorm?
si de ce ma doare?

sunt momente in care daca stau mai mult in picioare mi se intareste burta.........ii dau cu nospa si magneb6

+24 cu motaneii Razvan si Robert si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris86 spune:

buna fetelor,felicitari noilor mamici si niitoarelor mamici de gemeni sau tripleti.
Sunt foarte fericita ca am reusit si eu sa ma alatur voua

cristina http://community.webshots.com/user/cris8674

Mergi la inceput