De ce expira cosmeticele dupa deschidere?

De ce expira cosmeticele dupa deschidere? | Autor: sirimie

Link direct la acest mesaj

Poate sa imi explice cineva de ce expira cosmeticele la 6-12 luni de la deschidere? Am citit undeva ca pentru ca intra aerul, dar unele nici macar nu sunt sigilate.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Pentru ca oxideaza sau contin compusi chimici care-si modifica proprietatile din motive de temeperatura,(se separa uleiurile, se evapora alcoolul) lumina, umiditate sau contin ingrediente de origine vegetala/animala care, in limbaj simplu, se altereaza sau cate putin din toate. Ideea e ca nu-si pastreaza caracteristicile la nesfarsit si de multe ori faptul ca expira nu inseamna ca devin nocive, ci doar isi pierd din proprietati (farduri care se matuiesc, parfumuri care-si modifica aroma etc, lac de unghii care se ingroasa)
Un fard de ochi, de exemplu, care intr-adevar nu este sigilat, nu se poate tine in raft 3 ani pt ca apoi sa fie valabil inca 2 dupa cumparare. Plus ca se merge pe ideea ca distribuitorul/producatorul le depoziteaza in conditiile indicate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

eu tin cremele , demachiantul in frigider una
ca 'recele' face bine la ten
si
a doua ca aici prod cosmetice .....unde e f cald....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

Simona, ghici de ce?! ca sa cumparam repede altele...

serios vorbind acuma, daca e sa ne gandim la rujuri, cica au la baza "sau/grasime de ..." yakkk... si na, fiind organica materia prima, expira si ea dupa un timp... e bine ca tine si niste luni; parfumurile si alte creme, probabil la fel, plus ca la chimie nu ma pricep prea bine, dar sigur interactiunea cu aerul/vaporii/apa/tenul si pielea in cele din urma le schimba calitatile si in loc sa ne infrumuseteze, ne trezim cu ce stiu eu ce bubite/dermatite etc...

si ca un de ce te framanta intrebarile astea existentiale? te-a intrebat vladut ca si cu aia cu "tu stii mami cum m-ai facut?" ca raspunsul aparent e simplu, dar de fapt in spate e o intreaga chimie...


karligutza
sunt mamica Adelutei

are mama o fetita... are si un blog!

_

ALAPTATUL HELPLINE
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Am inteles.

De fapt e o recomandare sa fie folosite 6-12 luni de la deschidere si un fel de garantie ca doar atit timp sunt optime. Cu dorinta evident sa se reinnoiasca repede repede.

A avut cineva dermatite de la cosmetice la care a trecut timpul recomandat?

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Si mai e un aspect: tot folosind din ele, le contaminezi: pot ajunge pe cosmetice microbi care-si fac o adevarata cultura in cutiuta.
Patit eu: ruj contaminat cu zabaluta. Creion de ochi nu tocmai nou care mi-a dat o conjunctivita alergica de toata frumusetea. Sticla mare de sampon care era duper-ok initial, dar pe la sfarsitul flaconului m-a umplut de matreata.
Asa se intampla daca cumperi cosmetice si le folosesti din an in paste .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Maria_alexia are dreptate, tocmai d-asta e recomandat sa fim atente la recipiente. De exemplu e mult mai igienic la creme flaconul cu pompita sau tubul decat cutia. La cea din urma e recomandabil sa se foloseasca spatula, nu degetele.
Eu m-am umplut de bubite pe obraz de la un fard, dar nu pot stii daca nu cumva era ceva pe pensula. In general insa, cosmeticele "uscate" sunt mai putin periculoase. (un fard praf, fata de un ruj de exemplu).
Sunt bine de respectat recomandarile pt ca nu se stie niciodata in ce conditii au fost depozitate sau care ti-e sensibilitatea intr-un anumit moment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia

Si mai e un aspect: tot folosind din ele, le contaminezi: pot ajunge pe cosmetice microbi care-si fac o adevarata cultura in cutiuta.
Asa se intampla daca cumperi cosmetice si le folosesti din an in paste .


Exact ! Tocmai ce mi-am facut curatenie in cutia de farduri si am aruncat o gramada, ca sa nu fiu tentata sa el mai folosesc ! Va vine sa credeti ca aveam inca rujul cu care m-am dat la nunta ? Si ca era inca functional ? Chiar l-am pastrat

*****************************
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_OR spune:

nu toate produsele cosmetice expira imediat dupa deschidere, unele pot fi folosite fara probleme si 3 ani.motivele pt care se deterioreaza le-au expus fetele aici.

ca distribuitor de produse cosmetice, vroiam sa va dau un sfat, o recomandare, cum vreti s-o luati:incercati ca toate produsele ce le folositi sa fie doar in interes personal, intim, sa nu le impartiti sau imprumutati altor persoane, oricat de apropiate ati fi.am observat ca este o moda printre liceene, sau la o petrecere, atunci cand se aduna mai multe femei la toaleta, sa isi imprumute sau "probeze" cosmeticele.eu nu am adoptat niciodata metoda asta si nu mi se pare deloc igienic(la fel ca si piaptanul, de exemplu).hai, sa zicem, un parfum mai merge, insa altceva.....nu prea imi surade.




Cristina, mamica lui Denis Mare(17 iunie 2004)




Mergi la inceput