Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Citat:
citat din mesajul lui eladea2005

ceva util:

Cum deosebesti voma de regurgitare?

In cazul regurgitarii cantitatea de laptic pe care bebelusul o elimina este mica si lapticul este in stare proaspata, lichid.

Atunci cand vomita, cantitatea de lapte este mai mare sau poate fi chiar tot lapticul pe care l-a supt, iar aspectul este digerat, branzit. Aceasta voma nu mai este normala.

Voma poate sa apara in mai toate situatiile patologice in care se poate afla bebelusul, voma insotind aproape toate afectiunile; infectii renale, respiratorii, digestive, din sfera ORL, evident ca in aceste cazuri voma este insotita si de febra.



Ce trebuie sa ai in vedere cand bebelusul vomita?

In primul rand trebuie sa il duci la doctor sau sa chemi doctorul, mai ales daca prezinta si febra. Insa pana la ajungerea bebelusui in contact cu medicul trebuie sa ai ce sa ii relatezi doctorului, asadar iata ce trebuie sa ai in vedere:

#9632; Cand au aparut varsaturile;
#9632; Daca acestea au fost insotite de febra si care era temperatura copilului (ii masori temepratura cu un termometru pediatric si notezi rezultatul);
#9632; Daca micutul era agitat, plangea sau tipa ori din contra era letargic, raspundea greu la stimulii exteriori sau la joaca atunci cand a inceput sa vomite;
#9632; Frecventa varsaturilor, daca a vomitat de mai multe ori;
#9632; Analizeaza aspectul varsaturilor: lichide, cu laptic digerat sau nu, aceste informatii sunt deosebit de utile pentru medicul pediatru;
#9632; Legatura dintre voma si alimentatie, la cat timp dupa alaptare au aparut etc.
#9632; Daca varsaturile sunt insotite si de alte semne si simptome in afara febrei, ca de exemplu de diaree, umflarea burticii, flatulatii, convulsii, tuse, colici etc.

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
ERIC SI FILIP - POZE RECENTE

Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...


Acum chiar ca sunt ingrijorata.Pana sa citesc pe aici de voma eu credeam ca e regurgitare,caci asa spuneau asistentele batute'n cap,caci e o mare mare diferenta.Iar eu de unde sa stiu????Offf abia astept sa ajung maine la medic sa vedem ce e
Multumesc Eladea
Belu cu intarziere iti multumesc pt raspunsul privind intarcarea



Bytz,Ovi si bebe PAUL CHRISTIAN 21.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarmenAlbu spune:

La Multi Ani delfinaselor si delfinasilor nostri frumosi!!! Multa sanatate si o viata frumoasa!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

a plecat tati cu copilul in port-bebe tati ar iesi mereu cu baietelul la plimbare, in fiecare seara ma intreaba daca nu il scoatem acum i l-am dat in port-bebe ca sta mai ferit de vant la tati in brate si nici nu este urlator

dar a urlat pana l-am montat acolo se incalzise , ii era somn si urla de numa numa pana l-am scos pe balcon sa continuam manevrele si a adormit instant

mami de brotacel Andrei Ioan
9 iunie 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui btz_ovi

LA MULTI ANI ANDRA,CLARA SI RAFAEL




Bytz,Ovi si bebe PAUL CHRISTIAN 21.07.2010



LA MULTI ANI SI DE LA NOI!! SA FITI SANATOSI, IUBITI SI SA AVETI O VIATA PLINA DE NOROC!!

mami de brotacel Andrei Ioan
9 iunie 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beluistef spune:

Buna si de la noi...cu toate ca nu-i asa buna

Al meu pui nu stiu ce mai are..si-a schimbat programul de somn sera ...doar ce l-am laudat...adoarme in jur de 22, dar pana pe la 1 tot alterneaza intre somn si plans...aseara l-am adormit in final in scoica...
IAR ziua cand va aud pe voi ca povestiti cu ei si ca rad la voi si ganguresc...mi-e ciuda pe el. Nu sta decat maxim 5 min la povesti dupa aia plange si iar plange...eu nu stiu de unde atata plans pe copilul asta....vreau sa-i fac jocuri, sa povestim...dar n-ai cu cine .

La multe lunite sarbatoritilor de azi

Iar plange incerc sa vad cu ce pot sa-l pacalesc ...

****************************************
Elena, mamica fericita de Yanis Stefan(08.07.2010)
si de Luisa ( 23.07.2005) & Beatrice ( 02.06.2003)

Ne votati si astazi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

btz-ule draguta, nu te impacienta...de cele mai multe ori aceste stari sunt cauzate de imaturitatea orificiului dintre esofag si stomacel...care in timp se dezvolta si va fi totul in regula...si Eric a avut episoade de voma in jet, de cateva ori pe zi, concluzia: reflux gastoresofagian...ne-a dat atunci Debridat si magne b6 si nu mai stiu ce...dupa diversificare va fi totul ok...

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
ERIC SI FILIP - POZE RECENTE

Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns imaya spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilinca79
[ Ati folosit careva aparatul Salin? Am citit ca ar ameliora astfel de simptome...

Ilinca, mama lui Victor (09.07.2010)


Eu am folosit aparatul salin. Nu stiu sigur daca de la aparat sau ca deja trecusera 3 zile de cand era infundat dar i a trecut. puneam ser in nas si trageam cu pompita. Oricum aparatul are efect pe timp indelungat de folosire. Eu l am luat pentru ca toata copilaria mea am fost racita si sper acum ca bebe sa nu ma mosteneasca.

http://picasaweb.google.com/114659626015280951445/August#5501259545032676626

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Btz, pt moment, bbii nostri nu au toate sfincterele inchise, de unde acest reflux, daca ia in greutate eu una nu-mi mai bat capul, doar ca ma doare sufletul sa-l vad asa...

Cat despre moduri de a ne petrece ziua, pe gagiul meu pitic il mai las in patut la carusel, il mai pun pe bucrtica, el oricum isi ridica si capusorul binisor din saptamana a doua, mai in scoica, dar fara urlete nu stiu sa zic cat sta... oricum, sunt multumita, nu vreau sa vad pe ceas cat plange si cat tace ca probabil ma apuca depresia.
Cand am timp fac un cont de picasa, acolo o sa-i bag pozicile, ca n-are rost sa mai aglomerez contul comun, si asa, la cate poze ii fac.

Alina Mamica fericita de Victor Andrei - 23.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iul_aug2010 spune:




BUMBLEE cand musca,ori e pt ca nu stiu inca sa suga,ori nu vine lapte,ori nu e sanul format si ei il formeaza.asa e la primul copil,dureri mari.mie imi tremura picioarele de durere,cand sugea Sofia.un chin.am folosit protectoare din alea de silicon,dar se cam invatase sa suga cu plasticul..Pana ii dau dintii ii va trece.e acum la inceput.

RACUSOR daca nu vrei sa ii mai dai sa suga asa des,nu il mai pune la san cand sughite.eu nu le-am facut niciodata nimic copiilor cand au sughitat,doar tinut vertical si mangaiat si vorbit,e fiziologic,ca si stranutul,nu se chinuie,doar ei sughitau din burta si nu le faceam nimic.lasa-l linistit,si il pui la san atunci cand consideri tu.
nu iti fie frica de sughitat,nu trebuie sa le facem nimic,stiu ca multa lume da apa sau lamaie...mie sincer asta cu lamaia mi se pare crunt.


am ramas logata.
Aelita.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

am luat-o razna, nu mai stiam ce zi e azi si voiam sa va intreb pe voi, noroc ca am vazut la calculator ca e joi

toata ziua am fost convinsa ca e miercuri, desi aseara cand implineste saptamana Andrei l-am cantarit...offf....sunt varza

mami de brotacel Andrei Ioan
9 iunie 2010

Mergi la inceput