FIV Dr. ALBU DRAGOS 9

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sonya_mea spune:

Citat:
citat din mesajul lui samira33

Albu mi-a spus ca PRG trebuie sa fie sub 1,5...l-am intrebat in mod expres treaba asta.


3 SARCINI EXTRAUTERINE,
FACTOR V LEIDEN-POZITIV HETEROZIGOT-GENA1691A,
URMEAZA FIV 3 LA BUDAPESTA-DR. KOVACS



Ma bag si eu ca musca in lapte, dar lamuriti-ma si pe mine...progesteronul inainte de punctie trebuie sa fie mai mic de 1,5 si dupa punctie sa inceapa sa creasca?

Aristica, chiar daca nu scriu nimic, sa stii ca te urmaresc si ma rog sa fie bine pentru tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

da,sonya,PRG trebuie sa fie mic in perioada ovulatorie-pe un Prg mare in faza ovulatorie foliculii nu se dezvolta,nu se produce ovulatia sau se intampla cine stie ce bazaconii si trebuie sa aibe valoarea de max. 1,5 in ziua ET-peste acesta valoare endo devine secretor si deci impropriu implantarii si de asemena endo trebuie sa fie trilaminar.
in faza luteala,apoi,PRG e bine sa fie mare pentru a sustine sarcina.
in fereastra de implantare ,insa,sunt obligatorii cele 2 conditii:
-endo-trilaminar
-Prg-max 1,5.

asa mi-a spus Albu insa am observat ca nu toti medicii urmaresc chestiile astea.


3 SARCINI EXTRAUTERINE,
FACTOR V LEIDEN-POZITIV HETEROZIGOT-GENA1691A,
URMEAZA FIV 3 LA BUDAPESTA-DR. KOVACS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

neata

ramo, vb lui ady, sigur ai citit bine valoarea prg ului?
ar fi trebuit sa fie 0, ceva nici decum 2,6, vb cu nenea Albu

iar plansul e de la hormoni mama, stai transchila

+19 si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

mai fetelor, atat e valoarea! e hipermare!

ce ma fac?

_

Babyblue va pupa pe toti!!
In asteptarea unui ingeras in viata noastra....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

baby,eu spun sa nu te impacientezi deocamdata...fiecare organism are particularitatile lui.
cel mai bine este sa-i trimiti un sms doctoruluui si iei de bun ce-ti spune el.



3 SARCINI EXTRAUTERINE,
FACTOR V LEIDEN-POZITIV HETEROZIGOT-GENA1691A,
URMEAZA FIV 3 LA BUDAPESTA-DR. KOVACS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

mai fetelor, atat e valoarea! e hipermare!

ce ma fac?

_

Babyblue va pupa pe toti!!
In asteptarea unui ingeras in viata noastra....





i ai dat mesaj lui nenea Albu, el ce a spus???

+19 si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

buna dimineata, fivoase dragi mie
Vad ca vorbiti de progesteron...din cauza lui (ieri, cand trebuia sa termin injectiile, aveam progesteron de doar 0,5). Am mai primit o zi de stimulare (3 menopur seara+1 diphe dimineata) si acum m-m lipit de biroul cumnata-mii sa astept rezultatele. Daca progesteronul e o.k. azi, ma opresc cu injectiile, daca nu e o.k, ma injectez si maine. Deci mi s-a schimbat ziua punctiei, in ziua de marti. Daca mai lungesc tratamentul cu o zi, ma punctionez miercuri.
Stiti, joi a venit un prieten de-al meu din camin (in studentie am stat in camin) - el a terminat teologie si acum e preot - ne-a sfintit casuta si ma gandeam la un singur lucru: Maria/Marian...apoi, ieri Dr. White era incantat de cei 7 foliculi (5 de aproape 16 mm si 2 de 12mm, am endometru triplustratificat de 8,6mm) si-mi spunea ca s-ar putea sa iesim cum a preconizat el initial: 5 embrioni grad 1, 3 sa-i transferam vineri(el crede ca facem punctia miercuri...va zic in vreo 2 ore ce decide) si 2 sa-i congelam, dar eu ii spuneam sa aiba grija ce alege din gigeii sotului si pentru prima data, Domn' Doftor mi-a zis foarte increzator: Avem nevoie doar de un embrion bun! Feteloooor eu fac un copil in 5!!! Eu+sotul+embriologul+ginecologul+hematologul
...una peste alta, ma doare burta de la injectii (doctorasul grizonat a zis sa nu ma injectez in maini, caci substanta e cel mai bine absorbita in burta), am o productie mica, dar serioasa, am evitat hiperstimularea prin care am trecut data trecuta, am cumparat pregnylul, am profitat de corpul sotului folosind prezervativ (exact ca-n facultate) , ma simt bine si merg in continuare pe principiul: "Ce-o fi, o fi!"
Va pup pe toate

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

aristica d zeu sa te ajute pana la capat!
cate zile de stimulare ai facut pana acuma? am uitat


"Tant qu'il y a de la vie, il y a de l'espoir."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

brunadria sar'mana!
...cred ca pe 25 august am inceput sa ma injectez cu menopur (parca 3 zile m-am injectat cu 2 fiole/seara, in rest cu 3 fiole/seara), asta inseamna ca acum am 11 zile de stimulare si pot avea maxim 12 (dupa asta deja cresc prea mult cei 5 foliculi mari). Sincer, desi ma doare foarte tare burta de la injectii, prefer sa mai fac si maine o serie, ca sa am timp de-un ultim gratar cu dezmat...nush ce am, dar ma comport de parca mi se incheie copilaria

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

Citat:
citat din mesajul lui aristica

brunadria sar'mana!
...cred ca pe 25 august am inceput sa ma injectez cu menopur (parca 3 zile m-am injectat cu 2 fiole/seara, in rest cu 3 fiole/seara), asta inseamna ca acum am 11 zile de stimulare si pot avea maxim 12 (dupa asta deja cresc prea mult cei 5 foliculi mari). Sincer, desi ma doare foarte tare burta de la injectii, prefer sa mai fac si maine o serie, ca sa am timp de-un ultim gratar cu dezmat...nush ce am, dar ma comport de parca mi se incheie copilaria

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA


super tare ai fost
asa aveam si eu impresia la fiv urile trecute, mi se parea ca incep o alta viata..dar abia astept sa o incep , de prea mult timp dureaza asteptarea!
daca luni totul e ok pt mine, vom face punctia deodata!


"Tant qu'il y a de la vie, il y a de l'espoir."

Mergi la inceput