Pampers-ul de noapte

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ileana_a spune:

Zina, exista huse impermeabile de pat care pot fi comandate online, chiar si la dimensiuni mari (de fapt, asa am si dat peste topicul asta, gugalind dupa huse impermeabile ). Si noi avem aceeasi problema cu facutul in pat noaptea, desi baiatul meu a implinit 3 ani...Nu credeam ca o sa se dezvete asa greu, cu fratele lui am fost gata la 2 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elgom spune:

Stefan are 4.5 ani si noaptea face in pampers.
Am incercat sa-l trezesc noaptea, chiar de 3-4 ori ca asa era nevoie. Saracu de el chiar isi dorea sa se trezeasca si mergea singur cand ii spuneam, de frica sa nu faca pe el insa ...am rezistat eroic 2 sapt dupa care am cazut eu.
Eram terminata dimieata si el la fel.
Seara nu-i mai dau lichide dupa ora 20.30 insa fara explicatii , dimieata are pampersul plin iar de multe ori si hainele ude.
El tot imi spune ca se abtine noaptea ca nu vrea sa faca pe el, doar ca nu poate si nu simte umezela.
Mi-e mila de el ca se supara si cred ca-l voi lasa asa pana cand va crede el..indiferent ca-l apuca 9 ani ( am o pritena care a avut baiatul cu probl asta). Noroc ca e f slab si-l incap pampersii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:


Fimiu la doi ani jumate a declarat raspicat ca el e baiat mare si nu-i mai trebuie beben (biberon) si pepe (pampers). Din ziua aceea asa a si fost.
In prima noapte i-a pus mama un pampers in timp ce dormea si cand s-a trezit dimineata a facut un taraboi monstru ca de ce are pepe ca el e mare si nu-i mai trebuie. Asa ca am renuntat complet la pampersi si nu am avut nici un accident ulterior. Nu l-am trezit noaptea, nu-l trimit la toaleta seara, nu se trezeste noaptea si in plus mai are si obiceiul ca inainte de culcare sa bea o cana de apa in pat dar niciodata nu i-am zis ca nu-i dau apa ca poate face pe el cand doarme.
Primul lucru pe care il face cand se trezeste este sa se duca la baie.

Zina mai intai poate ar trebui sa renunti la pampers in timpul somnului de pranz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

eu am asteptat pana cand s-a trezit 4-5 dimineti la rand cu scutecul uscat si i-am scos scutecul. Merge seara, inainte de culcare, la WC, si foarte rar se trezeste noaptea sa ceara iar. Accidente mai sunt, dar rare.



blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Dragos, cel mare la 2 ani si 4 luni i-am scos pempersul de zi, iar la 2 ani si 9 luni pe cel de noapte (era iunie si am zis, daca o fi sa mai faca pe el asta e- am huse pe saltea) Rare au fost accidentele.
Cel mic are 2 ani si 8 luni si din martie nu mai are pempers. Nu a mai vrut el. Si la el mai sunt accidente, dar rare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Buey, ma omorati aici.

Sa inteleg ca, daca pampersul de noapte al Dariei este, la trezire, nu plin, ci super-plin de pipi, uneori chiar iese pipi din el peste noapte si se trezeste dimineata uda pana la brau, nu e pregatita sa i-l scot, da?

Am uitat de vreo cateva ori sa-i pun (la somnul de la amiaza si chiar si la cel de noapte), m-am culcat langa ea si m-am trezit fleasca.

(Poate supar pe careva, dar nu e cam mare varsta de 4 ani pentru scutece si suzeta?)

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Inca nici noi nu am scapat de el, noaptea. Dar la noi, este faptul ca bea ceai seara, si noaptea. Atunci normal ca face pipi mult. Pampers-ul are "o tona", deja cred ca asta este o problema. Voi incerca acum peste putin timp sa nu-i mai dau ceai, apoi sa-i scot pampi-ul. Sa nu fie prea tarziu pentru formarea reflexului peste noapte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

La noi a venit totul din partea baiatului si a fost mai usor, el impune ritmul si nu mi-a iesit niciodata ceva ce am vrut numai eu.

Copilul nu a mai vrut ziua pampers cam de anul trecut din vara, ca nu ii placea. Cand vroia sa faca pipi venea cu pampers, nu vroia wc, olita. De Craciun am avut concediu si l-am invatat sa faca pipi la wc. In scurt timp nu a mai vrut nici la somul de pranz sa i se puna pampers. Si nu facea pe el. De vreo doua luni nu a mai vrut nici noaptea. Ii puneam dupa ce adormea.
Cand a inceput sa se trezeasca noaptea ca sa isi dea jos pampersul ca facuse pipi, am zis ca este pregatit sa nu mai faca pe el. Am luat protectie de pat impermeabila din Metro(un fel de cerceaf mai gros,nu are plastic, dar nu trece prin el).Si de atunci suntem cam asa: are nopti cand face pipi si ma trezeste, nopti in care nu face deloc si cam o data pe saptamana accidente, dar se trezeste instant cand se simte ud.
Ce nu am facut eu: nu i-am scos laptele dinainte de somn (dupa ora 20.00 bea de obicei 2 bibe cu 8 masuri lapte) si nu il trezesc din somn. Asta imi suna ca sculatul din somn sa manance.


Didi si bb Mihail (22.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

si David are 4,6 luni si ii pun noaptea pampers pt ca nu vrea sa se trezeasca sub nici o forma ,cateodata mai face in el de multe ori nu dar eu ii pun ca sa fiu sigura ,vreo cateva zile nu iam pus ca nu facea nimic in el apoi a facut 2 nopti la rand pe el si iar i-am pus..uneori se mai trezerste noaptea si-mi cere apa,cum sa nu-i dau daca ii este sete?cand ii este sete ii dau apa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Eu la Diana i-am scos pampersul de zi pe la 2 ani si 5 luni si cel de noapte cam dupa o luna, cand am avut 3 nopti consecutive scutecul uscat, dar i-am pus protectie sub cearceaf, n-am trezit-o niciodata noaptea sa faca pisu, daca ii trebuia, se trezea ea si-mi spunea, pot spune ca am avut noroc si-am scapat foarte usor.

Mergi la inceput