Daria-Nandini - haiosenii si dragalasenii

Daria-Nandini - haiosenii si dragalasenii | Autor: Selene_Bunny

Link direct la acest mesaj

Daria inca nu are doi ani, dar deja ne face sa radem in hohote. Cum-necum, le scoate si le potriveste.

In concediu am fost la mama mea, la Singeorz-Bai, si la Cluj,la matusa mea si la bunicile mele, din partea tatalui si din partea mamei.

Daria este o mica scormonitoare, la mama, a luat la rand sertarele si a scos de acolo ce a gasit: forfecuta, pila, medicamente, baterii... Le lua si fugea cu ele. Pana cand mama, dornica de o pauza de pazit copilul (satula de urmarit fiecare miscare a gazei), a izbucnit: "Daria, mama ma-sii, mai lasa-le si la locul lor!" . Daria a receptionat instantaneu tonul vocii (nu de cearta, dar mai ridicat), a zbughit-o pe hol, si, uitandu-se la reflexia ei in oglinda, numai ce o aud: "mama ca-sii..."

Sau, la Cluj, la bunica din partea mamei, se straduia sa se suie in pat, pat mai inalt putin decat cele cu care era ea obisnuita. Si pune un picior, si se agata de cuvertura, nimic, pune celalalt picior, iar se agata de cuvertura, nimic. Si spune ea, ca un om obosit de atata efort: "u mege, u mege" (nu merge, nu merge). Tare haioasa a fost.

Din seria potrivelilor:

Eu cu tati discutam in camera mare, tati se plimba prin camera, manios pe oaresce, tot emitea propozitii cu "nu" in fatza, la care apare dragalasa si tranteste un "Ba da!" hotarat.

Alta discutie cu tati, se gandea el la alte surse de venit, mi se pare, si tot spunea ceva de "nimic", "n-o sa reusesti nimic daca asa si asa", "nu iese nimic", la care dragalasa spune, cu o fetisoara de om care renunta "mimic, mimic".

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=Selene_Bunnx" target="_blank">Daria pe coperta!

Particip la bazaruri - periodic produse noi, nu uitati sa verificati!




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Din seria dragalaseniilor

Cum deja facem diferenta intre "mare" si "mic" si mami ii tot spune ca acum este mai mare decat a fost cand era bebe mic, cum sunt cei din carucior, cum vede un bebe in carucior, se duce la el, isi baga capsorul mai aproape, sa-l vada mai bine, si zice "mic, nani", adica bebe e mic si sa faca nani.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=Selene_Bunnx" target="_blank">Daria pe coperta!

Particip la bazaruri - periodic produse noi, nu uitati sa verificati!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Daria inca nu face la olita, dar am invatat-o sa ma anunte macar atunci cand face treaba mare, sa stiu sa o schimb, sa nu se irite, asta daca nu detectez urgent mirosul. S-a prins repede ce trebuie sa faca, dar, uneori, se mai si joaca.

Cum a fost si ieri, cand, spre seara, simt eu in aer un miros cunoscut.

Iau copilul pe genunchi si ii spun: "Daria, cum te-a invatat mama sa spui?"

La care Daria se lipeste de mine, isi vara capsorul sub bratul meu si, cu un zambet strengaresc si-o voce subtirica, spune: "caca?"

Am izbucnit in ras amandoi, eu si tati.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=Selene_Bunnx" target="_blank">Daria pe coperta!

Particip la bazaruri - periodic produse noi, nu uitati sa verificati!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Mergem azi la Billa, sa ii cumpar o cutie de lapte praf Junior de 900 de g, mare minune ca la Billa este 49,90, cu 5 lei mai ieftin ca la Carrefour.

Asa...

Tati e fan doze de bere, de regula, fara alcool, ii place lui sa le testeze (amu' nu va ganditi ca bea litri de bere, nici vorba).

De data asta alege o doza cu ceva in germana. Daria incepe sa strige, "da, da, da, da!!!' (de la verbul "a da"), cu manuta intinsa spre raft. O intreb, "ce sa-ti dau, mami, ce sa-ti dau?" Si ea, hotarata: "bere!"

De unde o fi stiut ca aia e berea...

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=Selene_Bunnx" target="_blank">Daria pe coperta!

Particip la bazaruri - periodic produse noi, nu uitati sa verificati!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Alta dragalasenie

Plecam ieri din parc si imi uit rucsacul pe banca. Fug repede dupa el, cand revin, calc stramb cu stangul (imi fuge glezna) si cad cat sunt de lata, dupa vreo doi metri de mers impiedicat rau, ca pierdusem controlul asupra propriului corp. Ma adun de pe jos, tati speriat, ca ce am, ma durea tot piciorul stang. Ma scutur de praf, simt ca ligamentele de la glezna au fost fortate, dar reusesc sa ajung pana acasa, unde ma ung cu gel de arnica si ma pun in pat.

Spre seara, Daricuta avea chef de joaca, dar pe mine chiar ma durea piciorul, asa ca ii explic ca uite, mami a facut un buf mare in parc si acum o doare piciorul, are buba. La care dragalasa se apropie incet de mine, se apleaca cu buzele spre piciorul dureros si depune pe el cel mai dulce si delicat pupic posibil. M-a induiosat pana la lacrimi...

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=Selene_Bunnx" target="_blank">Daria pe coperta!

Particip la bazaruri - periodic produse noi, nu uitati sa verificati!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Doua faze de azi

Acum vreo doua saptamani, am mers cu Daria la Plus, numai noi doua, ca fetele. Cand am iesit, i-am explicat ca mami tre' sa dea telefon la taxi, ca avem bagaje grele si vine taxi sa ne ia si sa ne duca acasa. Boon... Azi iar la Plus, in parcare, de data asta eu, iubi, cumnata si Daricuta. Cu cosul plin, doua sacose si un bax de apa plata. Zic: "dati telefon dupa un taxi" (eu nu-mi luasem telefonul). Cumnata, pe un ton mai poruncitor, asa: "Doru, hai, da telefon la taxi". Iubi molfaia ceva dulce, nu se executa, la care fi-sa, din carucior, intinzand mana spre masinile din parcare: "tasi, alo!" Pe un ton poruncitor, evident... "Bine ca ai ajuns si tu sa-mi spui sa dau telefon la taxi", a mai zis ta-su.

Venim acasa, Daria se pune pe jucat si invartit prin casa. Noi o alintam "pucu", si pucu in sus, pucu in jos, a retinut si ea, spre seara tot zicea "pucu, pucu". Si o intreb, "cine e pucu?" La care ea, hotarata: "YO!"

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=Selene_Bunnx" target="_blank">Daria pe coperta!

Particip la bazaruri - periodic produse noi, nu uitati sa verificati!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

te mai astept cu perlute ca tare m-am distrat cu "pucu" tau
e faina ideea sa le scrii aici pt ca in timp se uita toate replicile astea haioase si de moment





Anca, mamica fericita de Sabina Ioana (03 nov 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Dulce e printesa ta cu pelutele pe care le spune.Mi-a placut cea cu taxiul, a fost foarte tare.

alexia_07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Multumesc, fetelor!

Daaa, o "pandesc la interval", ca e o figuraaa...

Deocamdata am depasit 100 de cuvinte constiente, asociem 2-3 cuvinte, facem propozitii simple...

E draguta tare cand isi ia telefonul de jucarie si poarta ea o conversatie, combinand cuvinte inteligibile cu bebeluseasca...

Exemplu:

"Alo, Maya?" (Maya e cumnata). "Seius. Daia. Ce tace pisi?"

("Alo, Maya? Servus. Daria (la telefon). Ce face pisi?")

Acum vreo doua seri venim de la Carrefour, intuneric in fatza blocului, ca tocmai atunci isi gasise felinarul sa se stinga. Si constata Daria (zau daca stiu de unde a stiut, probabil ca ne-a auzit pe noi): "S-a tins... (pauza) becu'", adica "S-a stins becul".

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Pantofiori de vanzare - noi, frumosi!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

De regula, eu spal pucu' si tati o scoate in prosop, o sterge, ii pune scutecul si o imbraca. Tati are alt fel de a o sterge decat mine, el o sterge prin tapotare pe portiuni mici, si ii place mandrei, ca e si gadilicioasa metoda.

Facem dusul de dimineata, tati o scoate in prosop (tati nu mai merge la serviciu, somaj tehnic o luna :( ), o face "omida" si incepe sa o tapoteze. Eu ii cautam hainute curate in dulap. Si numai ce o aud: "masaj...". Ha? Ia uite ce stie copchilu' meu... Si o rog sa mai spuna o data, si ea, tot un zambet, "masaj"...

Ca sa vezi...

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Pantofiori de vanzare - noi, frumosi!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

De vreo trei zile, Daria s-a hotarat ca o cheama Dragos (Gagosh). Daca o intrebi cum o cheama, iti spune "Gagosh".

Suntem acasa eu, iubi, Daria si cumnata, Maya. Cumnata a avut treaba cu imprimanta, a adus-o la noi, e o imprimanta HP, cutie mare. Daria se tot suie pe cutie si a cam indoit-o. Acu' vreo zece minute statea pe cutie, sprijinita pe vine, cu fundul la noi si ochii la TV. Ii spune Maya: "Daria, mai da-te jos de pe cutia aia, ca, daca o strici, iti mananc fundu' ala mic si frumos". La care Daria isi duce manutzele la fund si si-l mangaie, sa vada daca mai e acolo...

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Pantofiori de vanzare - noi, frumosi!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput