Ghiocei de martie-aprilie 2009 ***243***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns saby spune:

Salutare!!!
Mai avem si noi cateva zile si plecam in concediu , abia astept. Am vazut poze cu copilasi frumosi, frumosi . Noi suntem bine, Maia mai are ceva mucisori sper ca pana plecam in Turcia sa-i treaca de tot, bine ca atrecut tusea. Am ceva emotii cu zborul cu avionul si adaptarea acolo dar cred ca va fi ok.
M-am amuzat si am facut si eu testul, nu stiu cat e de corect da arata cam asa
Varsa socializare: 2.74(2 ANI 9 LUNI )
Varsa limbaj: 1.88(1 ANI 11 LUNI )
Varsa autoservire: 1.85(1 ANI 10 LUNI )
Varsa cognitiv: 2.25(2 ANI 3 LUNI )
Varsa motor: 2.67(2 ANI 8 LUNI )

--------------------------------------------------------------------------------
Varsa mentala: 2.28(2 ANI 3 LUNI )
Varsa cronologica: 1.39(1 ANI 5 LUNI )
IQ: 164
130 + Exceptional/120-129 Foarte bun/110-119 Mediu - Superior/90-109 Mediu/80-89 Mediu - lnferior/70-79 Zona de granita/55-69 Retard usor/40-54 Retard moderat/30-39 Retard sever/Sub 30 Retard profund

Asa, acum pt. ca tot v-am spus ca sunt putin stresata cu avionul dati-mi si mie ceva idei de jucarie care sa o tina putin ocupata sa nu ne apucam sa facem zeci de ture si sa intrebam de vorba fiecare pasager, ca la cum o stiu eu pe Maia precis o sa vrea sa faca inspectia intregului avion.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saby spune:

Mihaela votat somnic dulce , si sa sti ca am votat in fiecare zi, chiar daca nu am mai scris.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Aoleu, Mihaela, nu asa se face testul!
Se raspunde la absolut toate intrebarile, de la toate categoriile, de la 0 la 4 ani iar raspunsurile e in functie de ce face ACUM, nu de ce facea la cateva luni! Deci tu raspunzi la toate la prezent; normal ca vor fi bifate cu da toate intrebarile ce tin de varsta 0-1 an (normal pentru noi, dar sunt copii cu retard care nici la 3 ani nu fac acele lucruri, de aceea acest test stabileste varsta mentala, dupa ce tu ii introduci varsta reala); iar e normal ca de la categoria 4-3 ani sa nu bifezi cu "da" niciun raspuns sau doar cateva...Deci trebuie sa refaci testul.
Tufete, d' apoi Sophiphi e proasta pe langa ale voastre!:))) Si eu, care eram mandra ca i-a iesit IQ 135 si nu vroiam sa zic, de teama sa nu para ca ma laud Trebuie s-o pun pe Phiphi sa recupereze: sa insire margele pe atza, sa mearga cu spatele, sa alerge sincronizandu-si bratele cu picioarele, sa denumeasca minimum 5 obiecte, sa taie cu foarfeca, sa pedaleze pe tricicleta (mai stii, poate stie dar n-am testat-o; poate-ar trebui s-o pun si pe semi-cursiera:))), sa decupeze linii curbe, sa sara intr-un picior de 5 ori consecutiv!
Ma duc s-o pedepsesc pentru rezultatele slabe!:))

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
1 AN!
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelacg spune:

ilinca iar m-ai facut sa rad la cat is de suparata.
o sa refac testul.
baga si tu o povestioara din aia cu elevii tai, plizzz.

saby, aseara ma gandeam la voi, ce faceti.eu ma gandeam ca sunteti deja in concediu.si multumim pt voturile din umbra.

IMI DATI SI MIE UN VOT? VA MULTUMESC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

I-a iesit asa:
Data: 28.08.10

Varsa socializare: 2.29(2 ANI 3 LUNI )- asta fiindca se joaca impreuna cu alti copii, da obiecte si jucarii altora etc.
Varsa limbaj: 1.22(1 ANI 3 LUNI )- aici credeam ca e chiar mai in urma, caci ea nu repeta ce-i spunem noi decat daca-i place in mod deosebit cuvantul (gol, caca, asa-si-asa:)), deci practic ea desi are un limbaj non-verbal bogat, in ceea ce priveste cuvintele, nu zice decat f. putine cu sens si directie si mai mult onomatopee (ham ham=cainele; gol=mingea).
Varsa autoservire: 1.65(1 ANI 8 LUNI ) daca as lasa-o ar manca singura cu linguritza (cu accidentele de rigoare) si ar bea cu cana, dar nu am lasat-o decat ocazional ca am zis ca e prea mica, de aceea la aceste intrebari legate de folosit lingura, cutit am raspuns nu. De asemenea inca nu i-am dat creioane, desi e foarte tentata, ca sa nu se raneasca, de aceea la intrebarile legate de mazgalit, desenat, am raspuns in consecinta.
Varsa cognitiv: 1.56(1 ANI 7 LUNI )= rezonabil
Varsa motor: 2.35(2 ANI 4 LUNI )= asta si fiindca de ieri urca scarile, erau multe intrebari pe tema asta. In plus, ea de ex. alearga, dar intrebarea legata de alergat era formulata:"alearga COORDONANDU-SI MAINILE cu picioarele", deci asa cum alergam noi, adultii? Normal ca am raspuns cu "nu", fiindca ea alearga...ca un copilash.


Varsa mentala: 1.82(1 ANI 10 LUNI )
Varsa cronologica: 1.34(1 ANI 4 LUNI )
IQ: 136
130 + Exceptional/120-129 Foarte bun/110-119 Mediu - Superior/90-109 Mediu/80-89 Mediu - lnferior/70-79 Zona de granita/55-69 Retard usor/40-54 Retard moderat/30-39 Retard sever/Sub 30 Retard profund


Deci prima data cand am facut testul m-am rushinat, am zis ca precis n-am fost obiectiva si am inflorit lucrurile, de a iesit asa bine; asa ca l-am refacut cu mare atentie sa raspund absolut corect. Si da, s-a vazut: intai ii iesise coeficient 136, la al 2 lea "doar" 135:))).

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
1 AN!
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Ce m-am mai gandit: in parculetz este un baietel de 1 an si 10 luni. Pai ala vorbeste bine de tot, face fraze, comunica in cuvinte aproape tot ce doreste, repeta tot ce-i spui...de aceea mie mi-a fost clar ca la Sophiphi n-are cum sa-i iasa la varsta limbaj ceva de genul asta, fiindca ea nu se compara cu acel copil; poate copilul e usor peste medie, ca ambii parinti is lingvisti (profi de engleza mai exact) dar oricum, si alti copii de peste 20 de luni spun:"da mingea"; "vreau hutza", "fac hopa" etc, iar la Sophiphi nu e cazul. Ea e cu "japoneza" ei plus:"goooooool! goooool!"(comentator sportiv o fac:))))

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
1 AN!
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelacg spune:

e clar, am constatat ca noua ne lipsesc un anumit gen de jucarii.in principal cuburi.
acum ne-a iesit asa
Data: 29.08.10

--------------------------------------------------------------------------------
Varsa socializare: 2.65(2 ANI 8 LUNI )
Varsa limbaj: 2.07(2 ANI 1 LUNI )
Varsa autoservire: 1.88(1 ANI 11 LUNI )
Varsa cognitiv: 1.83(1 ANI 10 LUNI )
Varsa motor: 1.91(1 ANI 11 LUNI )

--------------------------------------------------------------------------------
Varsa mentala: 2.07(2 ANI 1 LUNI )
Varsa cronologica: 1.47(1 ANI 6 LUNI )
IQ: 141
130 + Exceptional/120-129 Foarte bun/110-119 Mediu - Superior/90-109 Mediu/80-89 Mediu - lnferior/70-79 Zona de granita/55-69 Retard usor/40-54 Retard moderat/30-39 Retard sever/Sub 30 Retard profund
---------------------------------------------------------------------

sa vedeti faza.o laud si eu pic pe pisi, daca tot suntem la capitolul asta. m-a ajutat sa strang rufele. i-am aratat unde sa le puna in sufragerie si eu i le dadeam in balcon, ea venind singura cu cate un lucru punandu-l la locul indicat. si ce credeti? vine tati acasa , merge la baie si ma intreaba ce-am patit de-am pus prosoapele in cada. maria mea dusese prosoapele in baie. in rest celelalte haine erau in sufra.

a, si la 1 an si vreo 2+3 luni, vine la mine si-mi zice - tata, papa brr brr, ca e tati plecat cu masina.tare-s mandra de ea, indiferent daca face sau nu ceva deosebit.




IMI DATI SI MIE UN VOT? VA MULTUMESC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saby spune:

Ilinca eu nu am facut testul asa serios asa cum ar trebui si nici nu am avut rabdare sa ma gandesc si sa raspund corect la toate intrebarile. De exemplu la faza cu alergatul eu am raspuns da desi dupa ce am citit ce ai zis tu imi dau seama ca e nu dar la faza cu mersul cu spatele iar am zis da si ea chiar merge cu spatele si o amuza tare si o mai amuza sa se invarta iar cand ameteste o ia in sens opus . La limbaj Maia spune multe multe in bebelusasca ei dar eu o inteleg perfect ce vrea si mai nou acum imi raspunde destul de corect cu da sau nu cand o intreb ceva, bine "nu" la ea e mai mult tacere ca nu prea il spune inca nu ii place acest cuvant asa ca ma mai bucur si eu putin ca va veni sigur si perioada lui "nu" spus la orice .
Oricum ideea era ca,,, ghioceii nostri sunt cam la fel ca si dezvoltare poate cu mici diferente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelacg spune:

tu fetelor, daca nu apar maine seara la raport, sa stiti ca am ramas la slobozia.maine ma duc eu si maria peste ei sa semnam un contract de imprumut simplu la notariat.sa am dovada clara ca le-am imprumutat banii.faza e nesimtitii n-au raspuns la telefon azi cand intamplator a fost al meu cu serviciul la slobozia. le-a dat si mesaj ca e in slobozia, i-a si sunat, n-au raspuns.eu maine ma pun pe drum. ma duce finu.daca nu sucesc si nu vor sa semneze nu mai vin acasa pana nu semneaza sau imi dau banii.daca nu ma primesc ei, ma duc la calarasi la matusa-mea. ma duc pe capul lor. macar s-o facem pe nebunii. e naspa ca noi ne sacrificam pt asta, dar alta solutie calr nu mai exista. ma duc peste ei.
faza naspa e ca al meu nu poate merge ca e c olegul lui in co. mor de ciuda.sper sa fac fata situatiei si cu maria.


IMI DATI SI MIE UN VOT? VA MULTUMESC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saby spune:

Iti tinem pumnii maine si ne gandim la tine sa fi tare si sa nu te lasi intimidata de nesimtirea altora. Dar pe Maria de ce o iei cu tine, adica nu ai cu cine sa o lasi, ca ma gandesc ca daca se lasa cu ceva certuri sa nu se sperie biata de ea.
Oricum te pup si mult succes

Mergi la inceput