Spania sau España (2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns apsara spune:

Peanut, normal ca sunt si case. Municipiul nostru cred ca are mai mult case decat blocuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peanut spune:

ne-am uitat pe google la La Coruna si pare un loc foarte frumos.Cum e limba galiciana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apsara spune:

E...cum sa spun? Din ea s-a "nascut" portugheza. Pare un amestec de portugheza si spaniola. Se invata repede, insa in Coruña toata lumea vorbeste "castellano". In zona rurala e foarte raspandita.

Ca o curiozitate: in Galicia nu se folosesc timpurile verbale compuse, din cauza faptului ca limba "galego" nu are timpuri compuse. Pentru straini nu prea e clar cand are loc actiunea. De exemplu, daca te intreba ceva de genul "comiste?", nu prea stii la inceput daca e vorba de un moment in trecutul indepartat sau apropiat :)).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui apsara

Ca o curiozitate: in Galicia nu se folosesc timpurile verbale compuse, din cauza faptului ca limba "galego" nu are timpuri compuse. Pentru straini nu prea e clar cand are loc actiunea. De exemplu, daca te intreba ceva de genul "comiste?", nu prea stii la inceput daca e vorba de un moment in trecutul indepartat sau apropiat :)).

http://community.webshots.com/user/just_bluewind

Asta e foarte interesant! Si pentru noi, astia necunoscatori in ale gramaticii spaniole. Pentru mine sunt inca o mare brambura formele de trecut ale verbelor. In romaneste stiu ce vreau sa spun dar in spaniola nu stiu sa traduc exact timpul care imi trebuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diplodocus spune:

Citat:
citat din mesajul lui apsara

E...cum sa spun? Din ea s-a "nascut" portugheza. Pare un amestec de portugheza si spaniola. Se invata repede, insa in Coruña toata lumea vorbeste "castellano". In zona rurala e foarte raspandita.

http://community.webshots.com/user/just_bluewind


Am fost si noi doua zile in Porto, si nu am avut probleme cu inteleseul limbii...Cu putina imaginatie e chiar ok

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apsara spune:

Eh, limba se invata repede :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ang_21_costi spune:

hola fetele mele dragi
ce mai faceti?
noi suntem acum in Ro, o sa ne intoarcem acasa pe la sfarsitul sapt.
in general, pe la noi nimik nou ...
aaaa cred ca o sa inghetz aici , mi se pare f friggg
si cand ma gandesc ca sapt trecuta stateam acasa la mn in tricou si pantaloni scurti
si aici am 2 bluze pe mn , se cam uita lumea chioras ...

aaaa, Cristina iti urez si aici (oficial):
Bienvenidos a España

va
angi


Doamne ajuta-ne sa gasim comoara mult cautata.
Aspiranta optimista, cu ajutorul Tau Doamne: Viitoare
noi 2 prin lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apsara spune:

Ministri noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leistra spune:

sunt si fete din ZARAGOZA?
caut si eu o prietena care locuieste in Zaragoza, nu mai stiu nimic de ea de cativa ani, dar mi-e dor de ea, as vrea sa stiu ce mai face, daca e bine (este din Tulcea, o cheama Carp Liliana)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diplodocus spune:

Citat:
citat din mesajul lui apsara

Ministri noi.

http://community.webshots.com/user/just_bluewind


Daaaa...sa vedem ce schimbari o sa aduca pentru noi
Oricum au o misiune grea, in aceste timpuri...

Mergi la inceput