Spania sau España (2)

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corco spune:

Minunat !!!! Asa ma gandeam si eu. o sa ma interesez cum va trebui sa procedeze ca sa-l poata avea. O veste buna !!!

Tocmai am primit raspuns ca au stabilit mai mult sau mai putin toate detaliile si ca pe 1 martie pot fi deja acolo la treaba.

Eu o sa inchiriez de aici direct o mica camera la o familie ( host family) dupa care trebuie sa-mi caut o camera intr-un apartament pentru 2-3 luni pana va veni sotul si atunci sper sa ne mutam singuri intru-un apartament / garsoniera.
Sa vad cum ma descurc cu inchiriatul nestiind limba spaniola sa pot intreba toate cele necesare.

Va tin la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui karmenutza

Ba da. Daca unul din familie lucreaza, ceilalti membrii (sot, copii majori etc) au drept de munca si ei. Asta e valabil pentru toti imigrantii, indiferent de unde vin. Si pt romani la fel. Dar trebuie sa astepte el sa ai tu intai toate actele in regula.


nu sunt sigura ca e asa... adica daca unul din soti avea drept de munca sau era in somaj inainte de 22 iulie, da, are si celalalt drept de munca. dar cum e vorba de drept de munca obtinut in baza unui contract individual, nu stiu daca mai e acelasi lucru, ca in ultimii ani aveai drept de munca neconditionat. iar inainte de asta, se faceau intai acte pentru reintregirea familiei (dar asta nu mai conteaza, ptr ca rezidenta se acorda acum oricum) si apoi era nevoie de contract de munca pentru a dobandi dreptul. nu stiu acum cum e exact. corco, mult succes in demersurile tale


Isa = parfum de fericire - 2012 (19 iunie 2010)
Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corco spune:

Multumesc mult.
Am rezolvat cu cazarea, am rezervat zborul, iar pe 5 voi incepe munca acolo . Asadar acum incerc sa pun la punct aici anumite lucruri si ma rog ca totul sa merite si sa ma descurc acolo din toate punctele de vedere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui corco

Multumesc mult.
Am rezolvat cu cazarea, am rezervat zborul, iar pe 5 voi incepe munca acolo . Asadar acum incerc sa pun la punct aici anumite lucruri si ma rog ca totul sa merite si sa ma descurc acolo din toate punctele de vedere.


si...? cum e?


Isa = parfum de fericire - 2012 (19 iunie 2010)
Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Hahaha!! Rodyka, exact asta voiam sa scriu si eu acum!
Corco, ce faci? Cum e? Merge? Te-ai adaptat? Povesteste-ne ceva, nu ne lasa in suspans...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corco spune:

Buna fetelor !!!

Cum sa fie ? greu; sunt intr-o continua stare de depresie din pacate; am crezut ca sunt mai puternica insa se pare ca nu sunt deloc; sunt aici de doua saptamani deja , la servici pretentiile sunt mari si vor sa le invat pe toate intr un timp descul de scurt, nu ma pot apuca sa invat spaniola pentru ca trebuie sa mi imbunatatesc engleza, unii dintre colegii nu sunt deloc intelegatori , sunt singura si imi este tare greu.

Deocamdata sincer nu stiu cum va arata viitorul meu - pe moment tot ce mi doresc este sa fiu acasa, in Romania. Nu-mi este deloc usor . Inca nu am apucat sa vad cum trebuie sa aplic pentru NIE si altele.

Va admir pe toate pentru curajul si puterea de care ati dat dovada ai ales Carmen - de care stiu ca a plecat din tara tot singura ulterior venind si sotul. Trebuie sa fi tot tare puternica si motivata.

Fetelor eu sunt cu moralul la pamant .
Acum impart un apartament cu o fata, iar daca voi mai rezista aici si va veni si sotul ne vom cauta un apartament numai pentru noi - dar sa vedem daca isi va gasi de lucru el - asta in cazul incare voi rezista aici si nu ma voi intoarce acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Capul sus, Corco!!! Fii barbata! Cred ca depresia e ceva normal la inceput, toti am trecut prin asta! Insa tu esti o fericita ca ai un loc de munca!!!!! Gandeste-te cati ar vrea sa fie in situatia ta? Este maaare lucru! Fa tot ce ti se spune, imbunatateste-ti engleza, tine-te tare pe pozitie la serviciu! Ai de fapt lucrul care este cel mai important, nu uita asta! Strangi din dinti si mergi mai departe! E pacat sa renunti acum, ca ai de lucru. Si mai gandeste-te ca daca ei te-au ales pe tine sa lucrezi cu ei, nu degeaba au facut-o! Au avut incredere ca te vei descurca. Deci poti, esti puternica, nu??
Concentreaza-te pe ce ai de facut, lasa depresia pe alta data, da??? Te rog!

Pentru NIE iti trebuie intai empadronamiento, sa mearga cineva cu tine la primarie sa te ia in spatiu. Apoi cu acea hartie mergi la politia pt straini sa ti-l faci. Am inteles de la altii ca la Madrid dureaza mult, cateva luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Colegio publico sau "privado concertado"? Vreau sa o mut pe fii-mea la o scoala "concertata" si nu stiu daca fac bine sau nu. Este la 2 minute de casa, cealalta la 5 . Ce stiti despre cele din urma? Am toate actele pregatite, si inca nu stiu 100% daca e bine ce vreau sa fac. Ea nu vrea sa o mut din cauza colegilor. Si-a facut prietene aici, ma rog. Taxa nu e mare, 80 euro pe luna. Voi ce parere aveti? Aveti experiente cu scolile astea?
Nu cunosc pe nimeni cu copii la aceasta scoala, nu am pe cine sa intreb din interior, doar pe secretare si pe director - irelevant!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Nimeni nu stie nimic? Nu aveti nici o idee?
Corco, ce mai zici?

Mergi la inceput