Spania sau España (2)

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Mihaela, eu cu draga inima te-as ajuta si pe tine si pe toti cei care sunt in situatia ta . intr-adevar e nasol rau acum sa cauti de lucru in orice zona si in orice domeniu. zona de sud e axata mai mult pe agricultura, care merge cum merge . incearca la un oficiu INEM, poate iti pot oferi ceva si conform studiilor sau cel putin sa te ia in evidenta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns guti spune:

Rodyka,
Sunt Mihaela si vroiam sa ti multumesc mult, pentru ca mi-ai raspuns si de asemenea pentru recomandarea facuta.Sper sa gasesc ceva.Am o intrebare:
1.Ce acte-daca trebuie apostila-imi trebuie pentru reagruparea familiei?
Multumesc mult,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui guti

Rodyka,
Sunt Mihaela si vroiam sa ti multumesc mult, pentru ca mi-ai raspuns si de asemenea pentru recomandarea facuta.Sper sa gasesc ceva.Am o intrebare:
1.Ce acte-daca trebuie apostila-imi trebuie pentru reagruparea familiei?
Multumesc mult,


pai acum rezidenta poate obtine oricine, nu mai conteaza daca e pur si simplu sau pentru reunirea familiei. daca bine stiu, la extranjeria ai nevoie de pasaport valabil si empadronamiento de la primarie. iti da un imprimat care trebuie completat si o hartie de platit la banca. parca si vreo 2 poze mici trebuie... sper ca bine am inteles si nu ti-am raspuns aiurea


Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)
Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Si acum, mai nou, nu se poate inscrie la INEM pentru un loc de munca, daca nu a lucrat aici in Spania si nu este deja "in sistem".
Acum este asa: ai lucrat/cotizat, acum somer - te inscri la INEM, cu innoire la 3 luni. Nu te-ai reinscris, la revedere. Ai pierdut dreptul de munca. E valabil si pentru cei care au lucrat la negru, fara acte. A patit-o o prietena de-a mea care a mers sa se reinscrie la INEM dupa ce au trecut cele 3 luni.
Pentru cei noi veniti, dupa iulie 2011,....nici macar atat. NIE-le nou contine la final o fraza conform careia nu ai dreptul de a fi angajat pana la 31 dec 2012.
Iar studiile superioare trebuie recunoscute de statul spaniol, actiune care poate dura mai mult de un an...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kynderica spune:

eu nu vreau sa s`perii pe nimeni...dar la cum stat treab ain spania.....fara un ajutor e aproape imposibil sa gasesti de lucru....nu ma e de ff mult timp spania ce era o data acum e jale.....eu daca as putea as ajuta cu mare drag dar...abia avem de lucru...e ff greu ...
spr din suflet sa gasesti ceva si sa va implinisti visele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns guti spune:

Buna tuturor,
Daca este vreo persoana care locuieste in Madrid sau zona Madridului si are posibilitatea de a inchiria sau stie pe cineva care poate face acest lucru,un piso sau o locuinta, pentru o familie de 3 persoane, cu pretul de 250-300 euro totul inclus, va rog sa mi scrie-ti, fie pe site sau adresa mea de email-[b]tibmiha15@yahoo.com
Mihaela
va multumesc mult,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kynderica spune:

buna guti....sincer te vad ff nehotarata....euy am dat ceva tel pt o camera in barcelona..dar vad ca teai razgandit....jiji....hai ca mam ars si cu romani nostri...
omul cat traieste invata jiji

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns guti spune:

Buna kynderica,

stiu ca mi-ai spus ca ai dat telefon,dar nu mi-ai spus ceva concret;tu mi-ai spus ca ti-ai gasit in alta parte cu 400 de euro, pentru voi, si din cate imi amintesc nu mi-ai spus ca ai gasit ceva pentru noi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Un piso la 250 - 300??? Poate o camera! Un piso gasesti de la 500 in sus!!
Dar tu (voi) unde sunteti acuma? In Ro sau aici, in Spania?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns guti spune:

Buna Karmenutza,
Noi suntem in romania si intentionam sa venim in spania sa ne gasim de lucru.bine, eu m-am referit la o locuinta, pt. ca imi dau seama ca preturile sunt mari pt.un piso.cautam de lucru , dar si unde sa stam.Initial vroiam Barcelona, pt. ca mi-a placut de prima data de cand am venit in 2003, insa am luat legatura cu mai multe persoane de aici si spun ca lucrurile stau rau.prin urmare, ne-am gandit la madrid, fiind capitala si indeplinind atatea functii, poate avem o sansa.vrem sa muncim, nu vreau acte deocamdata,vreau sa mi dau fata la gradinita.
am dat in august un concurs in Madrid,nu am luat, fapt pt. care mi-am pierdut locul de munca din romania, pt. ca trebuia sa dau examen aici.De asta am pus peste tot anunturi cum ca cautam de munca si un loc unde sa stam.
mihaela

Mergi la inceput