Spania sau España (2)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

caro, ma tem ca e acul in carul cu fan ce cauti tu. mai ales in Barcelona! eu nu te pot ajuta cu asta

iulya, sa ne dai de stire ce ati rezolvat


am implinit un anisor!! Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)
am implinit 10 ani!!! Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apsara spune:

Caro, ai incercat pe Facebook?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulya1505 spune:

Citat:
citat din mesajul lui rodyka

caro, ma tem ca e acul in carul cu fan ce cauti tu. mai ales in Barcelona! eu nu te pot ajuta cu asta

iulya, sa ne dai de stire ce ati rezolvat


am implinit un anisor!! Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)
am implinit 10 ani!!! Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)


buna fetele, asa cum am zis trebuia sa mearga sora mea la o scoala luni sau marti, a mers la o scoala si i-a spus ca nu este nici o problema cand ajung fetita mea va merge la scoala obligatriu pt ca are 6 ani ,indiferent ca ajung la inceputul sau mijlocul anului scolar,trebuie sa merg sa impadronez fetita , apoi cu empadronamiento libro de familie si pasaportul ei trebuie sa merg la inspectoratul scolar din coslada, acolo voi solicita matricula , imi vor da o cerere pe care o completez cu scolile unde vreau sa mearga sau care sunt mai aproape de domiciliul meu si ei imi vor repartiza fetita la scoala in clasa 1.obligatoriu trebuie s afie unu din parinti. asa ca pot sta linistita ca fetita va fi primita la scoala. doar ca m-a cam speriat sora mea cand avazut o lista cu cele necesare pt primaria si era undeva la 280 euro ,dar a vazut in fuga si nu stie ce cuprindea acea lista, daca erau si manualele, doar rechizitele si uniforma!!! oricum eu voi pregati 500 euro pt scoala fetitei sa fiu mai sigura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

al meu e inca la colegiu infantil si cartile sunt 250 de euro, totusi depinde de scoala, pt ca fiecare are alte carti de la alte edituri , dar in jur de 200 sunt, uniforma nu au toate scolile, doar unde decid parintii, trening la fel si halate, apoi tot parintii decis dupa inceperea scolii, ce suma de bani se strange, pt a le cumpara cadouri de sarbatori copiilor, pt aperitive la diverse festivitati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caro spune:

am incercat pe facebook.... dar sunt atat de multi si nu l-am gasit printre cei care au fotografii postate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

iulya, cum zice si dayanara, uniforme nu au toate scolile. cheltuielile care le ai acum la inceput sunt pentru tot anul scolar, noi mai platim 10-15 euro un fel de fond al scolii pentru cadouri de Reyes, pentru prajiturele si suculete cand au festivitati la scoala (destul de dese). cartile s-ar putea sa nu trebuiasca sa le cumperi, nu mai stiu pentru care ani scolari sunt gratuite, dar sunt caiete tipizate care sunt scumpe rau (sunt cate unul pentru fiecare trimestru). daca tu ai pregatit 500 de euro, pai sigur iti ajung si pentru cheltuieli neprevazute! ai vazut ca nu e asa de greu cu inscrierea? doar ca nu trebuie mereu sa ne luam dupa primul zvon, mai bine intrebam direct la sursa


Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)
Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

asa , un fel de fond al clasei, ca nu-mi gaseam cuvintele :))
la ivan am dat 50 anul trecut, dar depinde ce hotarasc parintii
ne-a aprobat si noua transferul asa ca de maine la noul cole! nu i-am cumparat nimic pt ca nu stiam la care ramane pana la urma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulya1505 spune:

succes tuturor copiilor care au inceput scoala sau gradinita.
noi deocamdata mergem la gradinita aici la grupa pregatitoare sper ca pana la sfarsitul lunii octombrie sa ajungem in spania, deocamdata incerc eu sa o ajut cu spaniola. m-am uitat pe situl scolilor din coslada si 3 din ele vor fi aproape de unde voi locui, au afisat si lista cu cartile ce trebuiesc cumparate in jur de 250 euro costa, sper sa fie ok cand vom ajunge acolo, in rest sper sa fie bine. va multumesc tuturor de sfaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimutzica10 spune:

salutare,

am ajuns si noi in madrid acum 3sapt, n-am reusit sa scriu ca tare greu s-au miscat astia cu internetul (orange-ul).. am platit taxa de instalare acum 2 sapt si abia de 2 zile avem net; pfui, parca as fi fost in codru..
am reusit cu asigurarea de sanatate a fetitei, suntem in regula si respir usurata, luni ne vede si pediatra (aglomerati mai sunt medicii astia, sau poate asa am nimerit-o noi pe tanti asta)

sta careva in vallecas? ca al meu sta pana tarziu la serviciu si sunt doar eu cu maimutzica mica, mi-ar prinde bine o socializare in parc, la o cafea.



Rox mami de maimutzica Marie Lorelei (18.01.2011)
think pink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Bine ai venit, Maimutzica, succes in tot ce veti face aici, si de ce nu (?) si noroc!! Acomodare usoara!

Mergi la inceput