Spania sau España (2)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui maimutzica10

rodyka, da, lucreaza legal, numai ca noi nu suntem casatoriti; daca poti, te rog spune-mi care ar fi actele cu pricina (aici sau pe pm)
multumesc!


mergi la un centru medical aproape de voi, cu certificatul de la primarie (empadronamiento) si cu un act al tau (NIE, pasaport, CI), trebuie completat un formular, un exemplar iti ramane tie si te folosesti de el pana la primirea cardului acasa (dureaza cateva luni).

ca sa fii beneficiara pe cardul sotului, trebuie mers la Seguridad Social cu actele tale si ale lui si solicitata includerea ta ca beneficiar (oricum ei vad datele sotului online, daca e dat de alta). nu stiu exact cum ar fi la voi, daca nu sunteti casatoriti. dar sigur poti solicita cardul european, acolo stiu sigur ca esti beneficiara, pentru ca tu esti
Citat:
La persona que, sin ser cónyuge del titular del derecho, conviva maritalmente con él, al menos con un año de antelación a la fecha de la solicitud, así como los hijos de ésta.
. asta europeana o poti solicita si online, aici

ref la legea asta care se refera doar la romani, cred ca-i afecteaza doar pe cei care nu au lucrat niciodata legal in Spania. ca si eu aveam la un moment dat emotii, ca formularea era ambigua: cei care la data de 11 august nu lucreaza, nu sunt in somaj si nu solicita loc de munca (demanda de empleo)! eu ma incadram perfect la data de 11 august, ca din 8 martie nu mai lucrez, somaj am luat putin anul trecut in toamna... dar se pare ca nu e asa, figurez in baza lor de date (doar n-am platit degeaba atatia ani la SS!), deci is in regula. cei care vor sa vina ca si pana acum "in vizita", pot solicita rezidenta, dreptul la libera circulatie nu e ingradit. INCA!


am implinit un anisor!! Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)

am implinit 10 ani!!! Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Rox, dar voi (tu si copilul) sunteti "impadronati", nu? ca sa ceri tarjeta sanitaria pentru copil iti trebuie actele lui (empadronamiento, certificat de nastere, pasaport), cand depui cererea si iti da o copie tie, deja ai si un pediatru pentru copil! din oficiu. poti sa-l schimbi cand vrei, mai completezi un formular . la asta nu conteaza daca lucrezi sau nu, eu stiu ca acum 9 ani am solicitat ptr fata cea mare si nu aveam nici macar rezidenta niciunul din noi. depinde oarecum si de provincii, de cum se gospodareste fiecare dar, in linii mari, cam asta e...


am implinit un anisor!! Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)

am implinit 10 ani!!! Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimutzica10 spune:

olim, merci pt specificatii!
rodika, noi doua o sa plecam sambata asta (deocamdata suntem tot in Bucurestiul torid) ca ne-am tot lungit... pt gramada de detalii oferite! va tin la curent cu ce rezolvam!


Rox mami de maimutzica Marie Lorelei (18.01.2011)
think pink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

foarte frumos subiectul, imi place tare mult sa va citesc, cred ca e primul subiect pe un forum, cu lucruri pozitive despre spania :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulya1505 spune:

buna seara, multumesc pt raspuns rodica, insa tot am o nedumerire noi vom ajunge la sfarsitul lui septembrie sau octombrie in spania, si totusi imi este teama pt fetita mea sa o dau la scoala in timpu anului scolar, ea chiar nu intelege nimik am invatat-o eu sa numere, zielle saptamnaii dar totusi mi se pare ca o sa fie prea greu pt ea, credeti ca daca fac o cerere la minister pentru a merge la gradinita 1 an de zile chiar daca are 6 ani impliniti vor accepta sau sunt chiar stricti cu copii straini. despre meditatii se fac asa ceva acolo, profesoara sau invatoarea de la clasa care v/a fi trimisa fetita mea va accepta sa ii dea meditatii in particular. multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

iulya, de ce iti faci probleme ca fetita nu o sa se adaptaze in Spania, Intre copii si vorbind doar spaniola, o sa invete mai repede decat crezi tu
Nu cred ca iti accepta nimeni sa o trimiti la 6 ani la gradinita,Depinde mult de zona in care va duceti, de obicei copii straini primesc ajutor de cursuri de spaniole, cel putin unde statea noi asa era.
Bafta multa si nu iti fa probleme ca sigr o sa se acomodeze repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulya1505 spune:

Citat:
citat din mesajul lui olim

iulya, de ce iti faci probleme ca fetita nu o sa se adaptaze in Spania, Intre copii si vorbind doar spaniola, o sa invete mai repede decat crezi tu
Nu cred ca iti accepta nimeni sa o trimiti la 6 ani la gradinita,Depinde mult de zona in care va duceti, de obicei copii straini primesc ajutor de cursuri de spaniole, cel putin unde statea noi asa era.
Bafta multa si nu iti fa probleme ca sigr o sa se acomodeze repede

buna olim, noi vom merge in madrid, dar mi se pare complicat pt ea sa intre la scoala chiar in timpului anului scolar ea nu va intelege nimik din ce se va preda ei deja intrand in materie destul de serios in luna octombrie, cum va recupera ea materia, nu stiu imi este teama de reactia ei , nu vrea sa fie traumatizata psihic ca a ajuns intr-un loc unde nu intelege nimik ,nimeni nu vb limba ei etc.stiu ca copii se acomodeaza repede , dar poate unii copii au locuit acolo ceva timp inainte de a merge la scoala si le este mai usor,noi am mai fost in spania, fetita mea e nascuta acolo dar cand avea 3 ani noi ne-am intors deci ea nu mai tine minte nimik. nu stiu chiar mie teama pt ea cel mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

iulia, pt copii e mai usor si mai putin traumatizant, de exemplu sunt copii de marocani sau chinezi, carora clar le e mai greu cu limba, si se integreaza destul de repede, ai putea pe perioada vacantelor sa o duci la cursuri din astea speciale de limba sau alte activitati care au loc in vacanta
eu nu mi-am dat baiatul de la 3 ani cum se obisnuieste ci de la 4 ani, deci primul an l-a sarit, pt ca asa am decis eu:) si cu rabdarea profesoarei a reusit sa ajunga la acelasi nivel de scolarizare ca restul, bine ca el stia limba, el de fapt nu stie alta limba decat spaniola si fata la fel, ma rog ea e inca mica, dar eu nu-i invat romaneste:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kynderica spune:

fetelor nu va faceti griji pt copii ei se adapteaza mult mai repede ca voi....acum e cam greu de munca dar...cu putin noroc se mai gaseste....
fetelor din 5 sept baietelul meu merge la guarderie ...am asa niste emotii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulya1505

Citat:
citat din mesajul lui olim

iulya, de ce iti faci probleme ca fetita nu o sa se adaptaze in Spania, Intre copii si vorbind doar spaniola, o sa invete mai repede decat crezi tu
Nu cred ca iti accepta nimeni sa o trimiti la 6 ani la gradinita,Depinde mult de zona in care va duceti, de obicei copii straini primesc ajutor de cursuri de spaniole, cel putin unde statea noi asa era.
Bafta multa si nu iti fa probleme ca sigr o sa se acomodeze repede

buna olim, noi vom merge in madrid, dar mi se pare complicat pt ea sa intre la scoala chiar in timpului anului scolar ea nu va intelege nimik din ce se va preda ei deja intrand in materie destul de serios in luna octombrie, cum va recupera ea materia, nu stiu imi este teama de reactia ei , nu vrea sa fie traumatizata psihic ca a ajuns intr-un loc unde nu intelege nimik ,nimeni nu vb limba ei etc.stiu ca copii se acomodeaza repede , dar poate unii copii au locuit acolo ceva timp inainte de a merge la scoala si le este mai usor,noi am mai fost in spania, fetita mea e nascuta acolo dar cand avea 3 ani noi ne-am intors deci ea nu mai tine minte nimik. nu stiu chiar mie teama pt ea cel mai mult.


iulia, in materie nu vor intra serios decat pe la sf lui octombrie, dureaza pana se organizeaza, pana isi cumpara toti manualele si rechizitele necesare, pana se stabilesc profesorii... asa ca in Ro.

nu vreau sa te amagesc ca va fi usor, nuuu! ii va fi mai usor unui copil decat unui adult, clar! eu cunosc 2 cazuri la scoala Mariei mele, s-au adaptat repede si au trecut clasa cu bine, vb spaniola mai bine decat parintii lor acum, dupa doar un an! trebuie sa te gandesti ca, daca vei tine acasa fata un an (socoteste ca aici merg la colegiu de la 3 ani!!), cand o vei inscrie va conta varsta ei, nu clasa pe care nu a facut-o! si eu am dat-o pe Maria la scoala doar la 4 ani, a recuperat insa foarte bine si anul predecent, profesorii sunt foarte atenti si ingaduitori. n-am dat-o nu ptr ca nu as fi vrut, pur si simplu nu avea cine s-o duca la ora 9 si eu incepeam munca la 7 . si cand am zis ca vreau sa o inscriu in primul an mi-au spus ca nu se poate, se ia dupa varsta: are 4 ani, intra in grupa de 4 ani (anul II). in plus, sigur sunt cursuri de spaniola pentru straini, o dai la un curs pentru incepatori daca va fi cazul. dar copiii interactioneaza altfel, va invata jucandu-se, uitandu-se la tv, auzind lumea din jur. trebuie doar sa ai incredere, va fi bine!!


am implinit un anisor!! Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)
am implinit 10 ani!!! Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput