Spania sau España (2)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui noce

Fetelor, multumesc pentru raspunsuri.

Mai am o intrebare, daca ajungem in Malaga si pentru inceput stam intr-un apartament turistic inchiriat pe termen scurt, se poate sa ne ia proprietarul in spatiu sa ne luam NIE? Sau cum sa procedam sa luam numarul asta?


Malaga e superba!! daca ai un contract de inchiriere te duci la Primarie (ayuntamiento) si ceri sa te inscrie -cu pasaportul si contractul. nu e nevoie de proprietar pentru asta. pentru a obtine NIE ai nevoie de pasaport (original si copii), poze, un formular care ti-l dau ei sa-l completezi si o taxa care se plateste la banca (10 euro)

delfinasul Hannah Isabela 2011(19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanuta

Buna ziua fetelor din Spania!

Am o intrebare pentru voi: planuim o vizita in Spania si vrem sa vedem Alhambra.

Ce sugerati pentru cazare, transport? Cel mai probabil nu vom inchiria masina asa ca depindem de transportul public.
Ce aeroport e mai aproape? Care perioada a anului e mai buna?


aeroport international ai Malaga, e destul de aproape. mi se pare ca poti inchiria din aeroport (nu stiu daca bifezi optiunea cand faci rezervarea la avion...) o masina cam cu 7 euro/zi.

daca va stabiliti in granada, ai autobuze regulate spre alhambra (iti ia o zi sa poti vizita toata alhambra, e minunata!), de fapt e un cartier al granadei.

ref la perioadele anului, e buna oricare. iarna in granada e destul de rece, e catre munte si ninge destul de des! in sevilla intr-adevar e cald, vara sunt frecvent 40º, granada e mai racoroasa. totusi, e de evitat luna august, cand e "vacanta universala". dar in lunile mai, iunie, septembrie e perfect! nu e nici full de turisti, nici prea cald, nici sezonul ploilor.

sper ca nu am raspuns prea tarziu, daca am vazut ca e asa liniste aici, am stat si eu deoparte...

daca vreuna din voi are nevoie de lamuriri suplimentare si pot ajuta, imi puteti trimite PM, o sa ma "prind" mai repede

delfinasul Hannah Isabela 2011(19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Citat:
citat din mesajul lui rodyka

Citat:
citat din mesajul lui noce

Mai am si eu 3 intrebari...
1. Care e cea mai buna ruta cu masina
2. cat costa sa inmatriculezi o masina adusa din ro? merita?
3. cum ati facut sa aveti canale romanesti (in afara de protv intl si tvr intl)?


trebuie intai intrebat administratorul daca aproba instalarea antenei, sunt cazuri in care nu sunt de acord pe motiv de aspect estetic.
delfinasul Hannah Isabela 2011(19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)


noua ni s-a zis ca deranjam antenele altora si ca nu ne pot permite sa ne urcam pe cladire si din motive de siguranta, asa ca ne-au obligat sa-i chemam pe cei de la firma aceea. Si din motive de estetica nu ne-au permis apoi sa punem cablurile pe fatada blocului, ci prin spate, ocolind o gramada si consumand mult prea mult cablu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carlin21 spune:

Eu una sunt de acord cu asta ca nu poti pune pe fatada blocului orice te taie capul. In Romania mi se par oribile unele blocuri cara arata ca niste pomi de craciun de prost gust, termopane de toate culorile, inclusiv rosu, unele balcoane inchise, fiecare cu alt model si alta culoare, aparate de aer conditionat, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireluta39 spune:

Hola,fetelor,va citesc de mult timp mesajele,dar abia acum m-am gandit sa intru si eu in discutii,mai bine zis am o intrebare pt.Carlin 21.Am inteles ca locuiesti in Reus? Sau gresesc? Eu sunt venita in Spania din iulie anul trecut,am stat 2luni in Zaragoza la cumnata mea si de 7luni ne-am stabilit,eu si sotul meu,in Valls-Tarragona.Sigur cunosti magazinul romanesc din Reus,vroiam sa te intreb daca mai sti vreunu in Tarragona.Caut innebunita frisca romaneasca si nu gasesc.Astept raspuns si va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carlin21 spune:

mireluta 39, in Reus sunt 2 magazine romanesti, cel putin erau acum cateva luni, dar unul sigur e tot acolo. Unul e mai mare unul mai mic. Cel mare e aproape de Carrefour, aproape vizavi, un pic mai spre Paseo Mata, sau discoteca La Fabrica, nu stiu daca cunosti Reus. Celalalt mai mic e pe o straduta ce da in Prat de la Riba, in centru aproape de Plaza Prim.

In Tarragona am intrebat o prietena pe care am auzit-o ca a fost, dar nu l-a gasit deschis, e pe undeva mai in spate stanga de Mercado Central pe o straduta, zilele astea mi-a spus ca o sa intrebe o colega care sta in Tarragona si ea crede ca stie adresa.

Tu daca vii din Valls, ai ajunge f usor la cel din Reus, iesi de pe autovie la Reus nord si ajungi usor la Carrefour , si acolo e la doi pasi.
Eu am fost doar de vreo 2 ori, dar la cel de langa Carrefour am vazut frisca lichida.
Daca aflu adresa celui din tarragona iti scriu, daca tu ajungi mai des acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Buna, fetele!

Am ajuns si noi de 3 zile in Spania, azi am inchiriat un ap dragut in Fuengirola. Doamne, ce frumos e aici! Inchirierea a fost destul de usoara, fara contract de munca, cont bancar, etc. Vazut, placut, semnat pe un an.
Acum sunt intr-un locutoriu romanesc, inca nu avem net in ap, dar e dragut si asa.
Mi-ar placea sa ne intalnim fetele din zona!


Happy-mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carlin21 spune:

Bine ai venit! Sa ai succes in tot ce vei face pe aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireluta39 spune:

Carlin21,iti multumesc mult,azi am fost la mag.din Tarragona,l-am gasit mai sus de Plaza de Torros,aproape de Mercado Central si apoi am ajuns in Reus la cel de pe Carrera Carasco Iformighera,deci sunt 3 mag.romanesti in Reus.De acesta mi-au spus cei de la mag.Bucuresti de langa Carrefour,suntem prieteni,de la mine iau ei prajituri.Ca nu ti-am spus,sunt cofetar si ramasesem de cateva zile in pana de frisca.Iti multumesc si te invit sa gusti prajiturile mele de la mag.lor,dar nu saptamana asta,ca sunt plecati in tara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui noce

Buna, fetele!

Am ajuns si noi de 3 zile in Spania, azi am inchiriat un ap dragut in Fuengirola. Doamne, ce frumos e aici! Inchirierea a fost destul de usoara, fara contract de munca, cont bancar, etc. Vazut, placut, semnat pe un an.
Acum sunt intr-un locutoriu romanesc, inca nu avem net in ap, dar e dragut si asa.
Mi-ar placea sa ne intalnim fetele din zona!


bine-ai sosit, noce. esti aproape de mihamora (Marbella), bine tin minte? si nici eu nu-s chiar foarte departe, daca stai sa te gandesti... vreo 2-3 ore cu masina... iti doresc o sedere placuta si sa va indepliniti planurile!


AMR 7 zile

delfinasul Hannah Isabela 2011(19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput