Spania sau España (2)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Hola, chicas!

Am recitit azi cele doua capitole spaniole si am facut o lista cu toate fetele din grupul nostru. Cum zicea Angi, chemam fetele la raport, ce mai fac cele din Spania, cine a mai plecat dintre aspirante, cum s-a adaptat?

Ang 21 Costi, Castellon
Roxana 28, Madrid
Apsara, Galicia
Diplodocus, Galicia (cred ca ai aceeasi pregatire ca sotul meu, ce ti-ai gasit de lucru?)
karmenutza, Barcelona
Carlin 21, Tarragona
Mihamora, Malaga (Cum merge firma? Ati avansat cu spaniola?)
kynderica, Barcelona (cum a fost nasterea in spania? ai gasit de lucru?)Ellablue5, Valencia
Brun3tica09, Palma (sper ca ai o sarcina frumoasa, sa vina bebe sanatos!)Simlyana_m, Madrid
Rodyka, Granada
Marivar, Toledo
Marami, Almeria (v-ati mutat?)
Jasmin012
Bianca_teo

Brazuca 25, aspiranta Madrid
Mittzzi, apiranta Valencia (cum ai trecut iarna?)
Andreea 11, aspiranta
Ariel 700, apiranta Valencia
Adialex, aspiranta (te pregatesti de nastere in ro? mai plecati in es?)
Norris, aspiranta Alicante (ct)
Corco, aspiranta (2011)
Peanut, aspiranta Barcelona (2011)
Cosminik, aspiranta
Yasmari, aspiranta
Bubu_1980, aspiranta Barcelona
Marimar


Mai am si eu 3 intrebari...
1. Care e cea mai buna ruta cu masina
2. cat costa sa inmatriculezi o masina adusa din ro? merita?
3. cum ati facut sa aveti canale romanesti (in afara de protv intl si tvr intl)?

Haideti, fetelor sa mai animam subiectul!

Happy-mami de Filip, 1 august 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Noce, la primele doua intrebari nu pot sa te ajut, dar in privinta televiziunii: eu am avut Digi, dar din pacate experienta noastra nu a fost placuta fiindca dupa ce am achizitionat aparatul de Digi din Ro, in Spania a trebuit sa cumparam parabolica (+60euro), cablul (de la parter pana pe bloc, 3 etaje) care ne-a costat alte cateva zeci de euro, (50-60 euro cablul). Plus ca cei de la asociatia de locatari nu ne-au lasat sa ne instalam singuri antena, ci ne-au obligat sa-i chemam pe cei cu antenele, si ne-au luat numai pe instalare (mana de lucru) 120 euro. Culmea e ca dupa toate aceste cheltuieli am vazut programe romanesti cca 2 luni, ca ni s-a stricat aparatul de digi. . Deci:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanuta spune:

Buna ziua fetelor din Spania!

Am o intrebare pentru voi: planuim o vizita in Spania si vrem sa vedem Alhambra.

Ce sugerati pentru cazare, transport? Cel mai probabil nu vom inchiria masina asa ca depindem de transportul public.
Ce aeroport e mai aproape? Care perioada a anului e mai buna?

Multumesc
Roxanuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carlin21 spune:

Cel mai apropiat aeroport e in Granada, te poti uita aici pt diverse info

http://www.alhambradegranada.org/en/

In legatura cu cazarea cel mai bine e sa te uiti tu pe booking sau alt site si vezi care e distanta de la hotel pana unde te intereseaza, si ce fel de hotel iti place.
Personal, prefer sa imi fac eu documentarea cand plec undeva, recomandarile cuiva s-ar putea sa nu fie pe gustul meu, si invers e valabil, evident.
Nu am fost la Alhambra(inca). Asa ca nu te pot ajuta cu impresii personale de la fata locului, poate dintre fetele de aici a fost careva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carlin21 spune:

Noce, ruta ti-o poti face cu via michelin, dar in mare poti veni din Austria prin Italia sau Germania, eu am fost de 2 ori cu masina o data pe una o data pe alta pt variatie, nu imi place sa merg cu masina in Ro.

Eu am o cunostiinta care circula cu masina adusa din Ro, teoretic nu cred ca e un impediment, insa cred ca se complica lucrurile in cazul unui accident pt partea cu asigurarea, desi nici asta nu e neaparat.

Programe din Ro nu am, am avut doar cand au venit la pachet cu internetul si tv-ul, Pro Tv Int cu ONO si TVR international cu Telefonica.
Unele stiri si programe din tara le poti vedea online.
Eu personal nu simt deloc nevoia sa ma uit la tv din Ro, ma uit cu placere la emisiuni si programe de la televiziunea spaniola.
Cred ca asta te ajuta un pic sa te integrezi, auzi vorbindu-se, te obisnuiesti cu pronuntia, mai vezi mentalitati, obiceiuri, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

noce,mama mea are in spania,Digi,cumparat de noi aici,i-am trimis doar aparatul fara parabolica,si-a luat ea de acolo,am iinteles ca a dat vreo 40 de euro pe parabolica...n-a avut probleme cu nimeni pt montat....

Jasmin,Carlin,ma bucur sa va gasesc aici!

si noi avem ganduri de plecare din nou,ca aici nu se mai poate...

MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT
A&M


Viata...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanuta spune:

Carlin21

Multumesc pentru info!
Am urmarit aseara o emisiune despre Andaluzia si m-a fermecat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carlin21 spune:

Roxanuta, n-ai de ce, Alhambra e un loc foarte vizitat si poti gasi multe info pe net despre ce te intereseaza.
Intrebai si de ce perioada a anului ar fi mai bine.
Eu nu as recomanda vara pt Andalucia, poate fi foarte cald, si astfel placerea de a te plimba pe stradutele acelea incantatoare nu mai e o placere, in rest oricare anotimp, primavara si toamna e mai placut dar nici iarna nu e frig, pentru vizitat e foarte bine.
Eu am fost la sfarsit de ianuarie la Sevilla, era soare si deloc frig, purtam o jacheta subtire, orasul e incantator in orice anotimp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Fetelor, multumesc pentru raspunsuri.

Mai am o intrebare, daca ajungem in Malaga si pentru inceput stam intr-un apartament turistic inchiriat pe termen scurt, se poate sa ne ia proprietarul in spatiu sa ne luam NIE? Sau cum sa procedam sa luam numarul asta?

Happy-mami de Filip, 1 august 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui noce

Mai am si eu 3 intrebari...
1. Care e cea mai buna ruta cu masina
2. cat costa sa inmatriculezi o masina adusa din ro? merita?
3. cum ati facut sa aveti canale romanesti (in afara de protv intl si tvr intl)?


1. prin Slovenia. e si frumoasa ruta aia, si scurta. daca te referi la ruta Ro-Es

2. nu prea merita, platesti vama pentru ea. daca risti sa nu o inmatriculezi in termen de 6 luni, iti confisca masina pana o platesti vama si o inmatriculezi

3. noi avem Digi de cativa ani. trebuie intai intrebat administratorul daca aproba instalarea antenei, sunt cazuri in care nu sunt de acord pe motiv de aspect estetic. in rest, noi nu am avut nici o cheltuiala (oala o aveam, cablul a fost vreo 20 euro 2 etaje). merge si in ziua de azi

delfinasul Hannah Isabela 2011(19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput