Spania sau España (2)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Salut!
Cu fiestele astea, n-am mai reusit sa ma ating de comp, ca a avut sotul liber, si cand e el acasa, e nedezlipit.
BUBU, bine ai venit! Noi la Madrid platim 550 pe ap cu 3 camere, nemobilat. Despre alte zone, sau sa fac vreo medie, nu stiu, dar iti pot spune ca anunturile de pe net sunt ireale in mare parte, si se cere contactarea unei agentii si vizionarea in persoana, ca altfel te expui la pacaleli. Aviz YASMARI, cu mirifica suma de 350.
Uite si un site cu oferte de munca in domeniul IT: http://www.stratos-ad.com/index.php?section=2 . Din pacate siteul e specializat pe domeniul sotului, nu e foarte general, nu stiu daca va foloseste, insa doar pe asta l-am gasit in "favoritele" sotului.
La mocheta am renuntat dezamagita, oferta mult prea mica, iar pretul nejustificat de mare. Am luat covoare din Ikea, cu jumatate din banii de mocheta. La Luca am luat unca unul de lana, identic cu cel pe care il aveam, si se cam scarpina la nas (eu am rinita alergica, sper sa nu ma mosteneasca), si sper ca are reactia asta doar acum, cat e nou covorul, ca altfel ma zgarii pe ochi! In rest, toate bune.
YASMARI, eu eram cu jucariile de la Tomy, dar intre timp le-am dibuit, aici sunt undercover sub numele de "Bizak" ( stii ce spuneam intr-o postare anterioara, cu numele de scena spaniol al firmelor).
CARLIN, ai dreptate in privinta asteptarilor in functie de persoana si de relationarea cu necunoscutii, insa eu personal, n-am simtit vreodata nevoia sa fiu nepolititcoasa, nici cu tigancile cu fuste lungi care vindeau oale in intersectiile din bucuresti, nici cu cersetorii, de fapt cu niciun individ care mi-a jignit, sa zicem, in vreun fel, intelectul, simtul estetic, sau orice alt simt, oricat de superioara m-as simti, atata vreme cat nu m-am simtit agresata sau amenintata (si nici chiar atunci). De imbracat, ma imbrac decent (copilul e chiar dichisit mereu), nu injur, nu fumez, nu mananc seminte pe strada, n-am furat sau inselat in viata mea, am o facultate, deci stiu sa articulez si sa vb corect gramatical (cat-de-cat), iar indivizilor de care v-am povestit, nu le-am cerut nimic altceva, decat permisiunea ca Luca sa mangaie cainele, nu si numarul de telefon. Asa ca pun in continuare lipsa amabilitatii pe seama faptului ca, cel putin unii romani, nu se bucura de compania altor romani. E simplu. Dupa mine, intr-o tara straina, originea si limba materna sunt suficiente lucruri in comun ca sa te faca interesat sa cauti si altele, ca doar comunitate de romani nu inseamna club de carte.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carlin21 spune:

Hola la toata lumea
Bubu, bine ai venit
Iti doresc succes in demersurile tale pt a te stabili in Spania daca asta doresti.
De Barcelona se indragostesc majoritatea turistilor care o viziteaza si nu sunt putini deloc, li se pune pata la modul, "uite, aici as vrea sa stau".
Ma includ si eu
Eu stau la 100 de km de ea, deci ajung relativ usor, dar totusi.
Referitor la pretul chiriilor, trebuie luati in calcul mai multi factori, dar ma indoiesc tare ca acelasi apartamant sa coste egal in Barcelona si zona metropolitana, aici ma refer la situare,suprafata mp, dotari, acces la mijloace de transport, facilitati cartier ca supermarket aproape, scoli, parcuri, farmacii, etc.

Nu zic nici da nici nu, trebuie vazut concret, dar ca idee generala Barcelona e un oras scump, si Catalunña in general e mai scumpa ca multe alte zone ale Spaniei.

Yasmari, multumesc pt aprecieri
Eu n-as zice deloc ca esti un om lipsit de ambitii, dimpotriva, doar faptul ca te-ai gandit sa deschizi o afacere spune multe.
Eu de exemplu nu am deloc acest spirit antreprenorial.

In legatura cu pretul mic la chirie al unui apartament in centru, prima idee care imi vine in cap ca poate fi una din cladirile alea vechi, si reabilitate din centrul vechi, in general sunt f mici, pe strazi ff inguste, fara vegetatie, in general o sufragerie si un dormitor sau 2 care dau spre o curte interioara si aia super ingusta,camere extrem de mici, scara ff ingusta, fara lift evident.
Astea sunt mai ieftine ca si un apartament de bloc, sunt foarte centrale, dar asta nu e neaparat un avantaj, nu ai parcare,comunitatea de vecini nu e cea mai selecta, nu ai parcuri sau zone verzi f aproape,etc.
Ca tot visezi la taramuri insorite, vine caldura ai putea petrece aici cateva zile insorite, aici in zona vin foarte multi britanici, Ryanair are zboruri la Barcelona, Girona si Reus, uite ca iti fac si propuneri de calatorie.
Imi place tare mult cum scrii, te mai asteptam.

Simplyana, bine ca ai rezolvat cu covoarele, e mai simplu, le poti, muta, schimba, curata mult mai usor.
Nu stiu de ce ai simtit nevoia sa te justifici ca esti o persoana ok, eu sunt convinsa de asta, problema nu e la tine, problema e la aia cu care te-ai intersectat si s-au comportat ca niste magari( pardon, ca magarul aici in Cataluña e un simbol al tinutului, replica la taurul spaniol, ca nah, Cataluña nu e Spania)
Probabil o sa mai ai experiente neplacute, chiar nu inteleg ce i-a piscat asa tare, eu cred ca le-as fi zis doua, daca tot vorbim aceiasi limba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihamora spune:

Carlin - multumesc frumos pentru raspunsuri, am sa incerc sa izolez si eu usile, geamurile cu banda de aia. Intre timp mi-am mai revenit, am avut cateva zile cu muult soare si foarte frumoase care m-au bine dispus.
Am cumparat bradut si ornamente, ne pregatim de serbarile copiilor si il asteptam cu drag pe Mos Craciun. M-am sucit la 180 de grade,eram cat pe ce sa plec de sarbatori in Romania si sa stam o
luna, dar vremea frumoasa m-a facut sa raman, sper sa mai tina

Simplyana - am auzit si eu de un magazin de jucarii care are copii dupa firmele cunoscute si orice produs e la 10 euro. Abia astept sa ajung acolo, sper ca luni.

Yasmari - sa stii ca si pe mine m-a fascinat faptul ca stau pe malul marii si privesc muntele, e super ca intr-o ora ajung pe un varf de munte
Oricum peisajul e superb, din cauza asta m-am mutat aici, iar acum imi place foarte tare cum arata gradinile cu portocali si portocalii de pe marginea strazilor(probabil ca sunt si mandarini si alte specii, dar eu nu le recunosc).

Bubu - bine ai venit, nu stiu sa iti raspund la intrebari.



Michelle cu Mateo 18.11.2009 si MARIO 15.05.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihamora

Yasmari - sa stii ca si pe mine m-a fascinat faptul ca stau pe malul marii si privesc muntele, e super ca intr-o ora ajung pe un varf de munte


asa e si la noi, nici nu ne dam seama cum ajungem de la una la alta... la Sierra Nevada de Granada e superb!!

am promis acum cateva zile ca voi reveni, intre timp vad ca au mai venit fetele cu pareri

chiar ca ar fi multe de spus, si pro si contra, ideea e ca daca nu vezi, nu simti tu, nu stii daca iti place... ref la restaurante de fite, selecte, romanesti nu prea sunt. adica romanul e tot roman, apreciaza mancarea, bautura, biliardul, dar curatenia mai putin (nu generalizez!). de fapt, barurile sunt mormane de gunoaie, la noi ar fi fost demult inchise de protectia consumatorului, dar aici esti fericit sa stai la un tinto pe terasa pe plaja si te bate vantul cu nisip sau pe centru si te uiti la masina care trece la o juma de metru de masa ta... asta e stilul de viata in sud, poate in nord e mai altfel. dar iti dai seama ca e altceva! si iti place sau nu. fieste peste fieste, zilele care se termina la miezul noptii, "cina" luata seara in oras la o tapa (care aici intra in pretul bauturii).

chiriile depind foarte mult de zona, de cladire, de sezon. si de cum au fost intretinute. ca sa poti lua un ap/o casa in chirie, neaparat mers la fata locului si vazut/cerut lamuriri. cheltuielile sunt pe masura, mai ales ca aici nu este gaz decat la butelie, cu care incalzesti si apa la baie/bucatarie si folosesti si la aragaz )in caz ca nu ai plita electrica). si inafara de apa, curent si gaz, telefon+internet si alte nimicuri, mai sunt si cheltuieli anuale, cum e taxa ptr gunoi (ajunge la 100 euro pe strada mea, ca e si in functie de m cubi de gunoi ridicati anual) sau comunidad ptr apartamente (40 euro lunar pe-aici)... ar mai fi multe de spus, dar clar ca nu am termina intr-o zi. asa, le mai luam la puricarit pe rand...

_
www.ticker.7910.org/as1cHxFVM0V1104MDAwMjU1cHw5N3B8SXNhYmVsYSAtIHByaW11bCBDcmFjaXVu.gif" target="_blank"> primul Craciun al Isabelei

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

bubu, bine ai venit! avem bb de aceeasi varsta

sfatul meu, il iei cum vrei: vara e mai greu sa te acomodezi, vi direct intr-un cuptor, este putin de lucru, de obicei lumea de aici pleaca in concediu in tara vara... daca nu ai pe cineva sa-ti dea informatii reale sau sa faca anumite demersuri inainte ptr voi, va fi destul de greu sa veniti la sigur...

_
www.ticker.7910.org/as1cHxFVM0V1104MDAwMjU1cHw5N3B8SXNhYmVsYSAtIHByaW11bCBDcmFjaXVu.gif" target="_blank"> primul Craciun al Isabelei

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carlin21 spune:

Mihamora, ma bucur ca te-au mai inseninat zilele cu soare, totusi iarna e destul de mult soare pe aici chiar daca sunt zile reci e senin cu soare si vant bineinteles, cel putin aici la mine.

Insa pe mine la un moment dat ma oboseste atata soare si caldura, nu ma impac foarte bine cu caldura, tot timpul stau cu aerul conditionat in casa vara si geamurile inchise, erau zile cand nici seara nu se racorea nu stiu ce, noptile calde, ziua nu mai zic, apoi mie nu prea imi place sa umblu tot timpul despuiata, daca ieseam undeva m-as fi pus si altceva dar din cauza caldurii nu poti.

Imi aduc aminte ca anul trecut in toiul verii cand aici erau 36-38 de grade am fost la Liverpool, waw, super, parca respiram altfel, 18 grade, acolo as fi ramas, seara am iesit cu camasa si cu o geaca subtire si nu-mi era cald deloc, m-am incheiat pana sus la gat si aveam si o esarfa care am legat-o bine, dar eu am savurat aerul si temperatura aia.

Rodyka, aici la inceputul verii sunt cele mai multe locuri de munca, zona are mult turism se deschid statiunile si multe domenii adiacente turismului cresc foarte tare, fata de iarna de exemplu. In general scade si somajul la inceputul sezonului tocmai datorita turismului.
La ce anume te referi cand zici ca aici nu este gaz decat la butelie, in ce zona?
Intreb pt ca stiu ca multe lume are incalzirea pe gaz, si asta merge cu gaz natural, eu am gaz, si doar cladirile mai vechi nu au dar si acolo fiecare isi poate pune indiferent de vecini platind bineinteles, si cred ca numai ieftin nu e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu1980 spune:

Buna fetelor,

Multumesc de primire.

De ieri ma chinui sa va raspund, insa nu am reusit din cauza lipsei timpului. Am inceput diversificarea de ceva vreme si acum experimentam fructe si legume, branza si cereale, pe care le prepar zilnic inaintea fiecarei mese. Asa ca timp liber nu prea mai am, doar noaptea cand doarme bebe. Am citit cu mare interes tot ce ati scris si va multumesc, orice sfat e bine venit.
Noi ne propusesem sa ne mutam in Spania cel tarziu in iunie anul viitor, insa asta depinde foarte mult de gasirea unui loc de munca. Am mai spus ca nu vrem sa plec fara ca macar sotul sa aiba ceva asigurat. Sau ne-am mai gandit noi azi sa luam in calcul si varianta ca el sa plece primul si sa-si caute loc de munca de acolo, ne gandim ca poate unii angajatori vor un interviu face to face. Inca nu am stabilit nimic concret, tot analizam diferite variante.
simplyana_m : multumesc pentru link-ul cu job-uri si despre parerea expusa vis a vis de chirii. Eu ma gandisem ca e mai avantajos sa inchierem ceva fara ajutorul unei agentii (din cauza costurilor, evident), dar neaparat sa vedem inainte locuinta.
Carlin21 : Unde stai langa Barcelona? Nu am luat in calcul toate detaliile la care ai facut tu referire in legatura cu gasirea unei locuinte, dar ma voi uita de acum inainte. Ca idee vazusem niste anunturi cu apartamente in Barcelona in zona Parcului Guell, mobilate, cu 3 camere, pe la 700 Euro. Si in zona stadionului Camp Nou tot cam la fel. Evident ca sunt si mai scumpe, dar eu m-am uitat la cele mai ieftine (daca le pot spune asa). 700 euro chirie e mult, e putin? Evident ca depinde de fiecare in parte, dar asa, o parere. Ca spre exemplu pentru Bucuresti mi se pare enorm, raportand la salarii, oras si restul. Ce este mai scump in Barcelona/Catalunya? Am fost doar in vacanta de doua ori (a doua oara in honeymoon) si pot sa spun ca nu am stat sa fac calcule, am fost sa ne relaxam, nu sa ne zgarcim, dar nici nu am aruncat cu banii. Dar mancarea la supermarket parca mi s-a parut mai ieftina ca in RO.
mihamora : multumesc. Multumesc ca mi-ai adus aminte de portocalii de pe strazi. Of, ce dor imi este... Unde stai in Spania?
rodyka : multumesc de primire. Bebe a mea e mai mare decat bebe a ta, e nascuta pe 9 iunie. Wow, da, in vara banuiesc ca e super cald. Noi am fost de fiecare data in septembrie si a fost OK, nu am murit de cald. Dar tin minte ca in 2008 cand am fost prima data erau 26 grade si mi s-a parut sufocant. Nu avem pe nimeni acolo, cel putin nu in Barcelona, dar imi doresc foarte mult sa plecam si sunt convinsa ca Doamne-Doamne ne va ajuta. Mai ales pentru micuta noastra. Ma uitam ca acum cand e frig afara nici nu avem unde sa ne plimbam aici...

Cat am scris... va urez noapte buna. Eu merg sa mai pregatesc una-alta pentru maine dimineata pentru bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carlin21 spune:

Bubu, eu stau in Reus, langa Tarragona, la cativa km de Salou si Port Aventura, repere mai cunoscute.
Sunt 100 km pana la Barcelona de aici, destul de aproape ca sa mergi cand ai chef dar totusi un pic departe ca sa faci naveta decat daca nu mergi zilnic sau e ceva f special.
La pretul 700 de euro s-ar putea sa gasesti ceva relativ ok, dar te poti astepta si la et 4 fara lift, sau apartament mic ca suprafata, mobila veche, ma rog, zic si eu, ideea e ca trebuie sa vezi la fata locului.

Eu nu am cautat apartament in Barcelona, asa ca nu-ti pot spune la concret. Dar 700 de euro poate fi mult sau putin in functie de cat castigi, dar ca idee generala pt salariile din Spania e destul de mult doar pt chirie, la care mai trebuie sa adaugi multe cheltuieli, stii si tu.
Barcelona e cel mai scump oras din Spania la parcarea pe zona albastra, de exemplu, si nici cu restul de parcari nu sta mai bine, toate sunt foarte scumpe, apoi transportul la fel, pret de capitala, unele impozite, carti pt scoala si material scolar, chirii evident.
La celelalte utilitati nu stiu sa iti spun la cat poti ajunge .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu1980 spune:

Da, am auzit de Reus chiar inainte sa venim prima data in Barcelona. Era o varianta aeroportul de acolo, faceam eu tot felul de scheme de zboruri, vroiam cu escala pe undeva ca sa ma vad si un alt oras in drum spre Barcelona. Dar a picat varianta asta, am ales zbor direct pe El Prat. La Port Aventura am fost in 2008 si ne-a placut foarte mult, ne-am promis ca vom reveni si cu copilul. Drumul cu trenul a fos OK, dar asa cum spui si tu, facut zilnic - naveta - s-ar putea sa fie prea mult.
Mi-ai raspuns foarte OK vis a vis de chirie, am inteles acum cum stau lucrurile. Ca idee, tu in Reus stai cu chirie? Cat platesti? Asta ca sa incerc sa-mi dau seama cam care este diferenta dintre un oras mare si unul mai mic. Incerc sa fac tot felul de calcule, sa vad cum ar fi mai bine. La parcari stiam ca au cel mai mare pret din Spania, de curand am citit o stire in acest sens. Mai citisem pe undeva, nu mai stiu daca in vreun ziar online, ca salariile in Catalunya sunt pe locul 2 cele mai mari, dupa Tara Bascilor. Asa e?
Tu esti de mult timp in Spania? Cum te descurci cu statutul de emigrant?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carlin21 spune:

Referitor la chirii in Barcelona m-am uitat acuma un pic si multe sar de 1000 de euro, sau sunt pe la 850-900, dar trebuie sa cauti , sunt asa multe.
As vrea sa iti mai zic ceva referitor la chirii. Am vazut asa intamplator acuma ca la unele se cere o garantie la unul am vazut de 2400 de euro.
Aici legislatia e foarte in favoarea chiriasului, ceea ce e bine , dar evident ca sunt multi care profita de asta intr-un mod negativ.
Inchireirea se face cu contract, nu cred ca exista nici un proprietar care sa faca la negru, iar conform contractului, de ex. proprietarul nu iti poate creste chiria decat cu un anumit procent in fiecare an, nu-ti poate cere cat ii tuna lui, apoi cat timp e contractul in vigoare proprietarul nu te poate da afara daca tu nu vrei sa pleci pana la expirarea contractului.
Daca de ex, el vrea sa vanda apartamentul, si se inteleg, sigur ca se poate renunta la contract dar doar din partea chiriasului, sa plece de bunavoie.
Si partea cea mai tare e ca daca nu platesti, nu-ti poate face nimic, nu poate sa-ti intre in casa si nu te poate da afara daca tu nu pleci, decat prin hotarare judecatoreasca, chestie care la concret, poate dura intre 6 si 12 luni de la data sesizarii instantei, si toate cheltuielile cu avocatul, etc, le plateste proprietarul, timp in care un an, de exemeplu, ala sta in ap fara sa plateasca un cent.

Chiar ieri am citit un articol in ziarul local de Tarragona, ca datorita acestui aspect, multi prefera sa tina apartamentele goale fara sa le inchirieze, pt a avita astfel de situatii.
Sau altii cer fel si fel de garantii, pe langa dovada ca lucrezi, o garantie mai mare, sau o garantie bancara.

Eu nu stau in chirie, am luat un apartament cu ipoteca.
Chiriile aici sunt cam in jur de 400-500 media asa, poti gasi si sub 400, poate nu chiar in oras, sau apartament mic, mai vechi iar la 500-550, sunt noi,spatioase si bine dotate.
Referitor la salariile in Cataluña, nu stiu ce sa iti zic, depinde de multi factori, se fac tot felul de clasificari, depinde cine le face.

Eu sunt de 5 ani aici, m-am acomodat bine si imi place in general, cu statutul de emigrant nu am nici o problema, in Spania sunt multi.
Nu stiu exact anume la ce te referi, poate daca intrebi mai exact.

Mergi la inceput