help parchet

help parchet | Autor: carmaw

Link direct la acest mesaj

buna
as, dorii si eu un sfat
Am un parchet din lemn masiv care 'cu ajutorul de nepretuit al chiriasilor a fost inundat'!
S a uscat l am raschetat sa scot partile care erau negre dar nimic negreala a ramas
Atunci in lipsa de timp l am dat cu lac!
E urit f urit
Acum am ideea sa scot lacul-CUM? SI sa l vopsesc intr o vopsea mata ca sa nu se mai vada negreala
credeti ca ar fi ok?
MULTUMESC

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

lacul se poate indeparta cu solventul corespunzator, imposibil sa nu existe ceva in gama de produse din care ai ales lacul, sau la alte firme

cat de mata si de inchisa sa fie vopseaua, incat sa camufleze petele de negreala ?!? pare cam mohorata o astfel de pardoseala, mai ales daca si camera e mica, o micsoreaza si o intuneca de tot, plus ca se vad toate scamele si firimiturile...

nu ar fi mai ieftin sa inlocuiesti (cu ajutorul unui meserias) doar portiunile afectate de negreala (daca nu sunt prea multe, desigur) si apoi sa dai cu bait sau un lac mai inchis la culoare, astfel incat sa uniformizezi nuanta ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

BUNA
DEASUPRA mea sta o doałna in virsta care a avut tevile de sub cada sparte i le am reparat ce sa fac cu toate ca am asigurare
Aceata doamna ma tot inundat si imi e frica sa pun p archet laminat(care la inundatii se umfla) poate ar fi bine sa scot tot sa pun sapa de ciment si deasupra linoleu frumos pt ca imi e mereu frica de instalatiile vecinei....DAR tot ce zic eu acum sunt bani si bani pt un aprt care e de inchiriat
Sigur ca mai ieftin ar fi da curat lacul si sa dau cu o vopsea
nu stiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

da, cam aiurea

daca tot e de inchiriat apartamentul si voi nu aveti de gand sa locuiti in el, o solutie pe termen lung ar fi sa pui gresie semi-mata(exista unele care imita perfect modelul de parchet) in toata casa si gata...cine va locui cu chirie isi poate pune (sau pui chiar tu) cateva covorase/mochete cu suport antiderapant, ca sa nu fie rece si sa nu se alunece pe ea...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput