Ajutor-Sacou patat cu stropi dintr-o balta

Ajutor-Sacou patat cu stropi dintr-o balta | Autor: denisabia

Link direct la acest mesaj

Am mare nevoie de un sfat pentru ca nu stiu daca mai pot salva una din hainele cele mai dragi.Asteptand la semafor un sofer m-a improscat destul de rau cu apa murdara dintr-o groapa pe un sacou gri deschis.Am facut greseala sa o ascult pe mama si sa il pun in masina de spalat, sperand ca se va rezolva cu detergent si vanish.Bineinteles ca nu s-a dus si acum l-am lasat in vanish de azi-dimineata, dar nu vad mari schimbari pete fiind destule.Am mers la curatatorie chimica sa intreb si mi-au spus ca din moment ce am pus vanish pe haina, pata e deja fixata si nu au cum sa ma mai ajute.Ace mi-a fost teama sa aplic pe sacou pentru ca de multe ori te trezesti ca ti-o coloreaza in galben.
Intentionez sa il las pana maine in vanish si sa incerc totusi la curatatorie chimica pe riscul meu.Mai am vreo speranta sau doar foarfeca mai rezolva?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

toata Romania e uscata ,tu ai gasit groapa cu apa
lasand gluma la o parte, de ce nu-l duci la vopsit? o nuanta mai inchisa sau chiar negru.


Gabriela
25 + viitoare mami de Tudor Andrei

"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Incearca la un NUFARUL nu la curatatoriile noi. Am patit si eu cam la fel cu un palton bleu si mi l-au salvat.

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delalex spune:

Incearca cu sare de lamaie.Umezesti sacoul si presari sare de lamaie, lasi 10-15 min apoi speli frecand usor.
Sper sa mearga, eu am scapat de multe pete asa.
Bafta si sa-mi spui daca a mers!

Mergi la inceput