Nou stil de viata (302)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Carmen, cantaritul la o luna mi se pare o idee extrem de buna, dar as face asta in paralel cu masuratul. Pentru cineva care face sport constant, masuratul este cea mai buna metoda de a monitoriza progresul.
As zice ca toata lumea ar trebui sa posteze ce mananca si ce activitati sportive are. Pentru cele care nu pot posta meniul zilnic, o pot face pe scurt cand intra dupa cateva zile.
Ma mai gandesc si revin.

Tumpi, iti doresc sanatate, ca-i mai buna decat toate. Mancare sanatoasa, activitate fizica moderata, stres cat mai putin, suplimente alimentare daca este cazul. Din ce imi amintesc, parca analizele de ficat nu erau ok, nu? Ti s-a prescris vreo dieta speciala?

Emilia, eu stiu site-ul Ligiei si retetele sunt interesante, insa in unele dintre ele amesteca carbo cu indice glicemic mare cu grasimi si eu cu asta nu sunt de acord.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Raport: 72.7 kg (inaltime 1.77 m)

Meniu ieri:
- dimineata: mango cu smochina si capsuni, iaurt natural, si flaxseed
meal; cafea cu lapte
- in cursul zilei: un carnat si jumatate, legume la gratar (rosie, ceapa, ardei gras, jalapen~o), o felie mare de paine neagra cu seminte, inca doua cafele cu lapte, un mar.
Sport: o ora la sala, din care 10 minute pe banda, 30 pe eliptica, si restul exercitii pentru brate si abdomene.

Adriana, LA MULTI ANI!!!!! Fericiti si impliniti! Iti tin pumnii sa puteti sa mai incercati si sa reusiti!

Crys

Daniela, superba vacanta

Ruxi, mie mi-a mai placut mult in Tailanda la Chiang Mai, este in munti si e o atmosfera tare faina. Poti merge cateva zile chiar in munti-munti in conditii rustice sa vizitezi diverse comunitati etnice; in orasel poti sa te bucuri de templele budiste, de mancarea excelenta, de masaje tailandeze poti sa mergi la cursuri de bucatareala tailandeza. A, si inca o chestie misto de facut in Tailanda, sa mergi la croitor, au f buni si ieftini; sa-ti cumperi niste matase tailandeza de la ei si sa-ti faci diverse.

Sabina, cum sunt ochiurile romanesti?

Mik, va intoarceti in Mexic doar pentru cateva luni si apoi reveniti in Franta definitiv?

Tumpi, multa sanatate!

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Si eu asa fi de parere ca masuratul ar fi o idee pe langa cantarit.Iarasi raportul la o luna mi se pare interesant,fiinca nu mai e un stres, parerea mea.Cine vrea normal se cantareste la o saptamana.

Ruxi,da, la ficat au iesit analizele naspa,desi valorile alea pot fi si din alte cauze, alea de nu le cunosc,fiinca ficatul arata bine, e in valori si marimi normale(15 min m-a chinuit dr la ecograf sa il masoare, de simteam ca raman fara aer).oricum ce ma bucura e ca au mai scazut valorile.
Vitamine iau, acum iau de ex un complex de vitamine(magneziu+vit D si calciu).Magneziu mi-a fost recomandat de neurolog ca am pb cu genunchiul stang.

Eu azi am in plan pastrav la cuptor pe pat de quinoa cu legume.
Diseara inca nu stiu, poate avocado cu ton


"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Tumpi, presupun ca ai facut analizele de hepatite A B si C,nu?
Lai, se pune apa la fiert si ouale se sparg inauntru :)
Merg de minune la mancarica de fasole, la broccoli, varza de bruxells...
Eu le mananc la salate.


Io n-am idei, pt ca io n-am voie sa fac sport deocamdata....nici nu ma simt in stare.


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

indata plec la aerobic, sper ca diseara sa-mi vina ceva idei de reorganizare, .

Sabina, nu spargi oul cand apa incepe sa fiarba? Mi-ai facut .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Lavinia , la multi ani !
La multi ani, Zuzilici !

Marilena, iti doresc mult calm si putere. E greu cind bolnavul nu mai are putere sa se bata.

Lai, da, in Mexic mai stam un trimestru si apoi ne intoarcem in Franta.

Sabina, tu nu trebuie sa maininci carne? Lasa mofturile cu frasa/slaba ca nu e momentul. Fa bine tratamentul pina dai gata timpenia de boala si apoi incepi sa te gindesti la kilograme.

Eu am ramas in urma cu episoade, nu stiam ca a plecat Anda si de ce. topicul e nitel dezlinat ca are lumea treaba (in general )
Am o durere crunta de cap si casa vraieste si musafiri care vin acusica (la 6). Cine mai a ca mine ?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

a, ba da:)

se pot face si ochiuri obisnuite fara ulei in tigaie de teflon.da tot iz de prajeala au...pt mine nu sunt indicate, dar in general sunt ok.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Buna ziua!

Si eu pe aici........

Intai urez, cu (sper) iertata intarziere, LA MULTI ANI sarbatoritelor din ultima vreme!

Apoi, urez BINE ATI REVENIT DIN CONCEDII fetelor plimbate si sa va fie de bine!

Gusta, multa sanatate mamei tale! Iar tie multa putere si echilibru in suflet!

Sabina, sanatate multa!

Acu' urmeaza sa va supar, ca noua fiind ma bag in seama cu pareri, dar ma cam retrasesem parte din criza de timp, parte ca incepusem sa ma simt aiurea, ca intram zilnic si dadeam meniul; si mi se parea ca sunt doar eu pe campii si inca vreo cateva fete idem.
De treaba m-am tinut, am ajuns la 76,500.
Asta pt raport.

Va rog nu dati pt ultima parte a postarii! Sau nu dati prea tare!

Multu!






Cecilia, mami de Nicolle Adelina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Lai,

Marilena, in astefel de momente tb sa fiti alaturi de ea, sa-i aratati ca are pt ce sa lupte

Sabina,da, de la astea am plecat.De la niste amarate de analize,asa am descoperit ca am avut hepatita A,desi habar n-am cand am facut-o si m-am vaccinat impotriva hepatitei B.Pe langa hepatita de tip A, B si C am facut analize si pt cea de tip D si E.


"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Mik, nu, pt ca anemia mea nu e data de ce mananc, ci de pardalnicii aia de anticorpi.
cand mancam carne am avut Hg 5....





Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput