M-am hotarat.....adoptie(70)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Pinuta, Pogonici a avut prima vizita a celor de la asistenta sociala. Pana la "fata sau baiat, bebelus sau marisor" , mai trebuie sa treaca putin timp.

Pogonici, sa fie intr-un ceas bun. Asteptam impresii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dariela spune:

Felicitari Kora!
Ma bucur din tot sufletul pentru tine si asteptam mai multe amanunte.


http://www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

e ok cu tipele alea

pinuta pana la bebe drumul e lung...dar sigur..til voii arata pe privat la timpul potrivit...

deocamdata e procedura cu hartoagelen lor la dosar.....si nu bebe

viitoare mami de bebe surpriza...caci doamne doamne ne va ajuta si in curand vom fi si noi parinti


http://davf.daisypath.com/O2Kmp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmine30 spune:

Eu am urmatoarele intrebari:

1.dupa ce obtin atestatul am dreptul sa stiu cati copii sunt declarati adoptabili in sectorul meu si cati sunt in conformitate cu cerintele mele?

2.cei de la sector cauta automat in listele cu copii adoptabili din tara daca nu se gaseste copil in sectorul meu sau trebuie sa solicit eu expres acest lucru?

3. tipele care se ocupa de cazul meu par a fi retinute in ceea ce priveste plasamanetul - oare tot cu ele pot vorbi despre lista cu copiii ce pot fi luati in plasament sau nu?

4. nu reusesc sa vorbesc asa sincer cu ele...parca sunt cam retinute si mi se pare ca vorbesc cu mine prea protocolar. Voi cum ati facut sa le intrati in gratii si sa vorbiti cu ele pe sleau despre situatia voastra? Adica despre urgentarea prezentarii unui copil sau despre un copil cu un istoric putin mai sumbru decat al altora...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Jasmine o sa incerc eu sa-ti raspund.Eu nu sunt din Bucuresti dar am avut o experienta cu Bucurestiul.

1.ai dreptul sa stii daca sunt copii adoptabili in sectorul tau.Teoretic se cauta o familie potrivita pentru copil si nu invers , adica sa alegeti voi copilul.

2.se cauta copil doar in sectorul tau nu pe listele din tara, fiecare judet lucreaza pentru familiile lui.Pentru asta trebuie sa faci tu cereri in tara dupa ce se implinesc 30 de zile de la data eliberarii atestatului si esti inscrisa pe lista ORA.

3.nu se mai practica plasamentul si nu o sa-ti spuna despre copii care nu au situatia clara.Riscurile sunt mari!

4.eu una n-am discutat despre urgentarea situatiei si nici despre dosar.A fost optiunea mea sa accept sau nu sa vad un copil pe baza dosarului.Cat despre discutii deschise.....depinde cat de deschise si daca e cu "dar" .La mine nu a fost si am colaborat bine.

Sper ca te-am lamurit cat de putin.



Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

jasmine-
eu sunt din bucuresti si pot sa-ti raspund la aceste intrebari
1- dupa obtinerea atestatului cei de la DPC iti vor spune ce copii au conform cerintelor tale si uneori daca sunt oameni de bine iti vor spune si inafara cerintelor.au fost cazuri cand anumite familii au trecut peste cerintele lor vazand un copil care le-a placut foarte mult.
2- mie cei de la sectorul meu mi-au spus ca voi intra automat pe lista de la ORA daca si numai daca in decurs de 30 de zile nu imi vor gasi copilasul.Acum stii tu cum e ,atatea bordee atatea obicee....
Oricum ei primesc si din tara liste cu copilasi adoptabili care nu au fost acceptati in judetul lor .
Noua ne-au aratat din doua orase.
dar...dupa cele 30 de zile de la obtinerea atestatului poti sa trimiti tu in tara cereri la DPC-uri fie prin fax,email sau chiar sa suni.Totul e sa fii dispusa sa calatoresti.Noi am strabatut tara dupa Alex insa a meritat!!
3-plasament in Bucuresti nu se mai acorda decat foarte foarte greu si stii tu cum.....
4-cat despre urgentare si dicutii protocolare......aici depinde doar de tine..ele sunt cam rigide insa iti vor spune clar ca sunt si alte familii inaintea ta care asteapta de mult timp..bla bla bla...ele sunt obisnuite cu astfel de cerinte si decat sa auzi numai raspunsuri negative...
Acum depinde de cerintele tale..daca vrei un copilas mai mare lista e lunga daca vrei un copilas micutz....putin probabil sa fie asa de repede .
iti dai seama ca sunt multe familii in bucuresti care asteapta si care vor cat mai repede insa din pacate nu merge totul ca pe roate.
Trebuie sa ai multa rabdare !!
Acum discutia cu d.nele de la DPC- sinceritate??depinde la ce te referi...insa poate daca ai fii mai deschisa cu ele s-ar prezenta si ele altfel.Depinde de echipa care vine la tine ca daca nimeresti cum am avut eu ...e clar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmine30 spune:

Simo, eu am fost cat se poate de sincera cu ele, si sunt niste tipe chiar ok, dar mi se pare ca ar spune mai mult dar ca au asa o retinere impusa cumva profesional, lucru perfect normal, dar...Eu va intrebam cum ati pus voi problema, adica le-ati spus pe sleau cum ar trebui sa faceti ca sa vedeti mai repede un copil conform cerintelor voastre, sau ati tacut pur si simplu si ati urmat procedurile standard ? Sunt absolut sigura ca sunt fff multi care fac presiuni si nu as vrea sa stau sa astept doar pt ca sunt eu corecta...

Voi dupa ce ati trimis faxurile prin tara, cam in cat timp ati primit un raspuns?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Jasmine, ar fi bine sa incerci o discutie cinstita si deschisa si macar stii ce drum apuci. Adica, te bazezi doar pe cei de la DPC-ul tau sau trimiti cereri in tzara.
In ce sector esti?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ngh21 spune:

Buna,

Am si eu o intrebare.

Cei care v-au dat recomandarile au fost cumva sunati de cei de la DPC?
Ca noi suntem o firma noua...si nu ne cunoastem prea bine. Oamenii sunt draguti, imi dau recomandare, dar cred ca doar atat. La voi cum a fost?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmine30 spune:

In cazul meu (sectorul 6) din cate stiu eu nu a fost sunat nimeni, doar ca au cerut sa vorbeasca cu un prieten/ruda depsre modul in care ne va sprijini in procesul adoptiei. O alta persoana decat cele care au dat recomandarile.

Tu la ce sector esti?

Mergi la inceput