Prietene la bine si la greu - 44

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

sa va povestesc ce a facut fii-mea azi dimineata
ca de obicei, cum se lumineaza, incep trezirile mai dese, insa de cand am luat-o cu mine in pat, ii bag in gura si mai adoarme de cateva ori, spre fericirea mea, somnoroasa somnoroaselor...

azi dimineata aproape de ora 8, cand m-am intors cu fatza la ea, era toata unsa de kk din cap pana-n picioare... facuse kk, si-a scos pampersul si a inceput sa se joace cu el. avea pe tot corpul, pe manutze, pe cearsaf si pe camasa mea de noapte la spate...
la inceput ne-am pus mainile in cap, apoi ne-a pufnit rasul pe amandoi, insa fata s-a apucat de plans cred ca si-a dat seama ca ceva nu e in regula...
cum era ea sa faca baie la ora 8 dimineata...

si uite asa am mai invatat o lectie: sa-i pun chilotel sau pantalonas scurt peste pampers macar noaptea, desi cu caldurile care au fost, numai asta mai lipsea, un strat in plus la fund...




Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

si, cu toata rusinea de rigoare as intreba-o pe Diana ce se poate lua pt. Candida, avand in vedere ca alaptez? bineinteles ca dupa atatea antibiotice, mi-a aparut si o frumusete de Candida, doctorul mi-a dat ovule Meclodin. e ok?



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Monis Pinky a scapat de diaree, varsaturi, temperatura. Momentan suntem bine, .... dar tot pe vitamine. Mi se pare ca parca s-a mai ingreunat si ea un pic. Sper sa fi ajuns si noi, macar la 7 kg. Este vesela, mai nou, a invatat sa faca 2 rostogoliri la rand. In fundulet nu sta. DAr, a inceput sa-mi opuna rezistenta cand ii fac baita la curulet in chiuveta. Indoaie piciorele, nu vrea sa stea in genunchi ca inainte. Ii face mai mare placere sa stea in picioare, binentels sustinuta. Nu face pasi, dar sta destul de batoasa in picioare. I-am schimbat caruciorul cu unul sport (tip umbrela). Se trage de bara din fata si sta in fundulet cu mainile pe bara, ca sa vada ea mai bine. Cum isi pierde interesul se lasa, pe spate.

Broscuta eu ii pun legumele amestecate cu carnita sau ousor in bibe. Altfel nu se poate. Nici forta gravitationala nu ne ajuta cand vine vorba de legume. Cred ca e o buna idee, sa o tii pe tusa un pic cu legumele. Ea mananca fructele din lingurita, dar legumele, sub nici o forma.

Simina eu cand zic ca Pinky bea suculet ma refer la:
-o felie de pepene galben/rosu blenduita
-portocala+ mandarina + grepfruit
Pinky nu bea ceai. Poti masura gramajul mancarii intr-un bibe. Eu nu masor ca ma enervez.
Eu nu i-am dat niciodata branza calcica. Am cumparat de la tanti care aduce lapte si de la care luam de ani de zile de la ea. Ieri am luat din CArrefour, o cutiuta de branzica bio. O sa manance mult si bine din ea.
Eu i-am dat 3 luni de calciu. O data i-am dat 2 luni la rand si o data o singura luna.
Nu cred ca e grav cu Vigantolul, mai ales daca i s-a inchis fontanela. LA noi e inca deschisa si suntem pe 3 picaturi.
Te-am votat!

Laura Andreea ai PM. Treci la nr 2 la lapte. Pai la 6 luni trebuie schimbat pe nr 2. LA 10 luni pe nr 3. Schimbai-l cat mai repede.

Ramonika ce o sa se mai amuze ea cand o fi mare si tu o sa-i povesteti.

Lumi ai mare drteptate cu solidele. Important este s ale manance cum necum.

Dana, mama lu' Pinky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_seby spune:

Ramonika, tare haioasa fie-ta, macar isi vedea de ale ei, statea linistita

Simina, eu ii pun mancarica intr-un borcanel de 125mg sau ii mai puneam intr-un biberon gradat.
Cu Vigantolul nu stiu ce sa zic..
Branzica calcica i-am facut, dar nu-mi place..iese..gumoasa, vreau sa incerc varianta lu Diana cu iaurt.

Laura-Andreea, ai PM

pozici botez 07.02.2010


poponitzu' meu Matei-Andrei

Credinta face totul posibil, Dragostea face totul usor :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura - andreea spune:

Pentru doritoare: http://dl.transfer.ro/Tracy_Anderson_Post_Pregnancy_Workout-transfer_ro-18aug-a1db03.avi

Bafta!


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissa13 spune:

hello,

Flavours eu tot decalotez copilul de la 4-5 luni la recomandarea pediatrei, si tot eu miercurea trecuta la baita cand decalotam copilul am tras mai tare sau ceva de genul astfel incat a doua zi dimineata copilul meu nu udase scutecul si cand facea pipi plangea de mama focului din cauza durerii. Si-a revenit complet dupa acest incident traumatizant (in special pt mine pt ca si acum ma simt vinovata ca l-am ranit), dar acum la baie cand mai umblu acolo o fac cu foarte mare grija. Dr de familie mi-a spus ca bebele meu are fimoza din nastere, dar cu timpul, adica cu decalotari la baita o sa se rezolve si nu o sa fie cazul de operatie.

Ramonik

Simina eu nu ii masor mancarica, si nu stiu cam ce gramaj mananca. Eu nu i-am dat niciodata calciu gluconic copilului.Branzica calcica inca fac, dar noi suntem mai mici.Suculet ii dau de morcovi pt ca ii regleaza tranzitul si ii mai pun uneori si mar sau portocala in el.

nu mai stiu ce vroiam sa mai spun!!

A, acum fac plangerea la OPC!!


mamica implinita de bebe Robert Andrei (14 decembrie 2009)
poze bb Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coquelicot spune:

Ielou,

Laura -Andreea- ma bucur ca ai scris. LMA, cu intarziere..
Curios ce ai spus despre Lp-ul fetitei. Adica daca eu il trec pe LP pe Matei, el fiind alaptat si acum, ar trebui sa ii dau o formula cu nr.1? Nu sa ii dau formula 3 parca, care se aplica celor cu varsta de peste 9 luni? Nu stiu daca asta este regula la toate formulele de lapte, intreb ipotetic.
LMA si FDanielei, mai baga un ochi si o tasta pe aici.

DozzSi eu am incercat cu mancarea in parc. Insa pune gura pe carut, imi da peste mana, trebuie sa spal carutul intr-una si nu se scoate husa cu usurinta.
Insa, eu fac acum asa: 6-7 lapte, uneori chiar si 7 jumate. La 8.30-9, eu ii dau fructele chiar daca nu ii e foame foarte rau, alaptez in parc pe la 11 si apoi, daca nu e prea suparat il bag acasa direct in legume daca nu, lapte si la o ora cel mult, legumele. Realizez ca mesele lui Matei sunt completari ale laptelui, insa la noi nu merge cu taiat portie de lapte ca sa manance mai bine solide. Parca le vede ca pe 2 chestii distincte. Nu spun ca dupa masa de pranz de la 13.30-14 pana la 7 cand ii dau a treia masa mai suge de 3 ori, dar nu pare asa de infometat seara, evident.

Incearca sa ii dai fructele inaninte de parc, chiar daca nu sunt 3 ore de la supt. O sa manace mai putin. Eu cred ca oricum laptele nu le mai da senzatia de burta plina de cand s-au obisnuit cu solide, asadar nu aplic un interval de 3 ore intre mese.

Multe, multe incurajari pentru ca trebuie sa fie dificil tare. Iti admir modul in care privesti situatia.

Smarandita- esti absolut delicioasa in relatari. Matei scrasneste rau de tot,isi mai musca buzele,zic ca e normal sa fac asta, simt si ei senzatia de corp strain in gura. Asa si noi, cand ne-am scos un dinte sau ne-am pus o plomba, ducem limba intr-una in locul cu pricina, cel putin eu asa fac.
Scrasnitul = Lipsa de afectiune nu cred sa se aplice. Citisem ca faptul de a se legana (pe care Matei il presteaza cu succes si cu niste sunete ce nu par chiar inteligente)si asocierea lui cu nevoia de afectiune se poate stabili numai dupa 2-3 ani. Pana atunci nu. La fel, eu as putea sa ma intreb de ce isi da palme peste ureche cand e obosit..
A-propos de stridor, ORL-istul a zis ca e ok. A zis ca dupa cum il aude ca plange, sigur nu are (Matei a inceput sa planga in locuri straine, sa se agate de noi, etc, el care nu plange aproape niciodata). Ca stridorul asa apare: fie la inceput si dispare repede, fie mai spre un an si dispare dupa un an jumate. Acum, auzindu-l pe Matei cum face ma intreb daca a avut la o luna. Daca nu stiam ce e, clar m-as fi panicat acum. Inspira foarte zgomotos, ca un magarus, insa nu mereu, la respiratie normala ci cand inspira puternic, face efort,etc. Doctorii spun ca nu se aude nimic la plamani, etc, este clar pe laringe, altfel nu se aude nimic, nu tuseste deloc, insa inspiratul asta este genul ala de chestie pentru care iti vine sa intervii. Astept sa vina doc a mea din concediu sa ma sfatuiesc (a se citi cultiv pitici) si cu ea.



mami de MATEI -TUDOR (10.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavours spune:

crissa, cred ca te-ai speriat...
am inteles ca toti se nasc cu aceasta fimoza. ma intreb daca pe vremuri la tara mai statea cineva sa ii decaloteze sau se rezolva natural mai tarziu.
offtopic:
uite ca in sfarsit am gasit si un avantaj in a avea pasarica; pana acum credeam ca numai de belele avem parte datorita ei.

mamica lui Tudor (04.11.2009)


Tudor in filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavours spune:

am uitat sa va spun... pe 5 septembrie, in sfarsit il botez pe Tudor. :)) suntem codasii

mamica lui Tudor (04.11.2009)


Tudor in filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Salutare. N-am nici un chef de scris, cele intamplate la Giulesti m-au ravasit de-a dreptul...

Ramonika, draguta faza cu kk, imi si inchipui.... Ptr Candida cel mai ok ar fi ceva cu ketokonazol (Nizoral-ovule), miconazol (cp vaginale), Lomexin sau daca nu-ti trece cu astea chiar Fluconazol per os (celebrul Diflucan). Dar, bebe e deja maricel, substantele introduse in vagin dau o concentratie serica destul de scazuta, in lapte ajung cantitati neglijabile, asa ca merge cam orice pana la urma.

Pupilici!

Mergi la inceput