regimul alimentar ,probleme cu colecistul

regimul alimentar ,probleme cu colecistul | Autor: cryss_cryss

Link direct la acest mesaj

Buna, fetelor!De ceva timp am probleme cu fierea si am fost nevoita sa tin um regim alimentar strict,numai ca am ajuns sa ma satur de fierturi.Dati-mi si mie cateva retete daca stiti!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

ce probleme cu fierea? pietrele nu trec, nu se vindeca si sunt o permanenta sursa de durere - asa ca din exeperienta mea de persoana fara colecist (care dureaza de o saptamana) as zice ca daca te-ai saturat de fierturi si ai manca si tu o rosie cu branza, cel mai bine viziteaza un chirurg.
daca ai alte probleme, n-am sfat ca nu cunosc.

c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

FEBRUARIE thing-a-day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cryss_cryss spune:

pietre nu am,dar am facut o infectie la canalul biliar si vreau,nu vreau trebuie sa mananc fiertura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

uh, nasol:( si nu trece infectia, ca inteleg ca ai tratat-o de ceva vreme?

c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

FEBRUARIE thing-a-day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Mama are bila lenesa si daca mananca o chiftea, o sarmaluta, o ciocolata sau un mititel imediat i se face rau. Nu reusesc sa o conving sa se opereze. Ii e frica de cutit.
Dar din cate vad rosii cu branza poate sa manance. Reteta cea mai gustoasa de-a ei e ciorbita de legume cu bors, dovlecel, ardei, rosie, morcov, telina, pastarnac, ceapa si fasole verde pastai.

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cryss_cryss spune:

am tratat infectia,am stat o saptamana in spital cu perfuzii si antibiotice.durerea a trecut dar imi este frica sa mananc ceva ca ma apuca din crizele.de operatie nu se pune problema ca este canalul coledoc si daca as scoate fierea nu m-ar ajuta cu nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cryss_cryss spune:

asa ca trebuie sa tin regim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Corap, din experientza mea de persoana fara colecist de vre-o doi ani si ceva iti dau un sfat : nu tine regim post operator (nu stiu daca tii, dar stiu ca in ro asa se face). Aici nu am tinut regim nici o zi. MArti m-am operat, miercuri am mancat lejer, ca eram dupa operatzie, joi am primit porc la gratar si a fost ok. am intrebat daca nu trebuie sa tin regim si s-a uitat doctorul crucis la mine : de ce? doar nu mai avetzi fiere. Buuuun. Hai sa fac ca el (desi mama la tel se ruga d emine sa tin regim) si bine a fost. Nu am avut nici o problema, si nici nu am. Toate persoanele din ro pe care le cunosc, si nu mai au fiere, sunt atente la ce mananca, si daca sar calu le e rau. O explicatzie poate este : cum iti invetzi organismul asa il ai, nu stiu. Ma gandeam ca poate te ajut .


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Si eu sunt "fericita" posesoare a unei operatii de colecist... totul s-a intamplat asa.. de-odata.. Dupa ce am nascut la sf. lui ian. au inceput niste dureri care eu credeam ca-s de la stomac/intestine... ma gandeam ca cine stie ce-au rascolit doctorii prin mine dupa operatia de cezariana. N-am avut NICIODATA probleme cu bila... toti imi spun ca din cauza ca mancam moderat si relativ ok.. nu faceam abuzuri ... nu mancam prajeli...
Cum s-a intamplat ... nu stiu dar am avut ditamai piatra cam cat o tasta... plus altele mai mici.
M-au operat laparoscopic si n-am avut nici o treaba... eu zic mereu ca a fost mai mare deranju' cu anestezia generala. Cand am intrebat ce regim sa tin mi-a zis "fara grasimi, fara prajeli... nu varza,fasole,linte...".
Asa ca... Emilia spune-i mamei tale sa mearga sa se opereze daca are pietre la bila... nu se stie niciodata cand pleaca una de la locul ei si-si face de cap de da Doamne Fereste intr-o pancreatita. Si in plus... de ce sa sufere atat si dansa si ficatul..

Pt. cine doreste vi-l recomand pe Dl Dr. chirurg Angelescu de la Elias. Super medic, super om. Pe mine m-au operat joi si sambata am plecat acasa ca aveam bebe mic de doar 7 sapt.

Cristina imi pare rau ca nu poti scapa asa usor cu infectia.
Eu imi fac multe legume la abur pe care le asezonez cu sos de iaurt, f. putin usturoi(doar de aroma) si mult busuioc proaspat.
Sanatate tuturor!

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

mcoca, multam de sfat, dar exact asa mi-a zis si dr care m-a operat - ca tb sa mananc absolut orice - mi-a zis de mai multe ori si a subliniat ca nu tre sa tin niciun fel de regim.
eu am fost mai bogata, am avut o piatra de 2 cm sferica si vo 50 mai mici - sa zic la vreo 4 mm, mi-a dat doctorul un "mostrar" pt acasa.
si eu il recomand pe dr. meu, are vo 30 de ani si e stilu' haios (opereaza la cmu, dar si la bagdasar-arseni). oricum, din pacate pt cryss_cryss, problema ei e mai complicat de rezolvat.

c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

FEBRUARIE thing-a-day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

a, teolinda, pb cu pietrele la colecist sunt si din cauza sarcinii - si pe mine unica criza m-a apucat cand alaptam - deci nu s-a pus atunci pb sa fac vreo operatie, dar dr. la care am ajuns de urgenta mi-a explicat o treaba cu hormonii de sarcina si alte chestii (a trecut ceva timp si nu ma pricep la chestii medicale ca sa detaliez) care determina formarea pietrelor la bila independent de regimul alimentar si de cantitatea de colesterol (ca eu stau bien cu colestrolu' in rest)

c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

FEBRUARIE thing-a-day

Mergi la inceput