regimul alimentar ,probleme cu colecistul

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Cora - pai si pe mine m-au apucat crizele... si alaptam... da' au fost vreo 3 micute... treceau in max. 30 min iar la ultima "mergeam" in unghi de 90grade si dupa vreo 17 ore de criza.. m-am dus la spital mi-au facut echo si mi-au dat "vestea" cea mare. Apoi la analize aveam transaminazele 380 in cond. in care trebuiau sa fie de max 30 sau 38... ceva de genu'...
Nu vreau sa-mi mai aduc aminte... evident ca odata cu operatia s-a dus si laptele meu.. dar macar sunt bine, sanatoasa si-mi pot creste copii fericita

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Nici eu nu stiam ca am probleme cu colecistul pana nu am facut o criza. Eram gravida in 4 luni jumate. Nenea doctorul mi-a zis ca trebuie operatzie, ca am pietre multe si mici, si ca atunci era momentul. Ca nu puteam sa duc sarcina linistita la capat, ca voi mai face crize si ca e posibil sa plece vre-o piatra de acolo. In plus, in trimestrul 3, burta va fi prea mare si nu va mai putea sa ma opereze laparoscopic. Am mers pe mana lui, cu inima cat un purice si a fost ok.

Asa mi-au zis si mie, ca hormonii de sarcina au "activat-o".


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreeadeea spune:

Buna tuturor,
Si eu am fiere lenesa.e ingrozitor sa nu poti maca orice poftesti.
Eu castraveti de exemplu cred ca nu mananc de vreo 10 ani, imi e rau si de la mirosul lor.
La fel cu carnea tocata, usturoiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissandrada spune:

Fetele care v-ati operat ati scos fierea cu totul sau se pot scoate doar pietrele?
Si eu sunt fericta posesoare a catorva pietre la fiere are imi cam dau batai de cap in sensul ca imi este rau acusi-acusi, imi e greata, am diaree sau ma constip, ma doare capul si in partea cu fierea pana in spate simt durerea.


Bazar general DC


Criss de Alessia si Andrada
"Humor is mankind's greatest blessing" - Mark Twain (Umorul este cea mai mare binecuvantare a omenirii)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Criss se scoate si colecistul odata cu pietrele. Operatia mea a fost facuta laparoscopic , am 4 incizii micute... la fiecare am avut cate un firicel pe care mi le-au scos dupa o sapt.

Mcoca posibil ca si la mine tot sarcina sa fi fost de vina, tocmai pt ca n-am avut niciodata probleme cu colecistul. Dupa ce mi s-a intamplat "evenimentu'"... dand timpul inapoi mi-am adus aminte ca de pe la 3 luni de sarcina oboseam f tare si odata chiar am avut o criza in care am vomat clar de la fiere insa am pus-o atunci pe seama unei oboseli acumulate.
Din nefericire am avut si 2 evenimente neplacute in primele 3 luni de sarcina (mi-au murit bunica si apoi tatal)... si "batranii" zic ca se mai fac si pe fond de stress/suparare. Stiti vorba aia "Vorba fierea in el de suparare"

Cea mai tare faza e ca dupa operatie toti imi spuneau... gata acum ai scapat de ea nu vei mai avea probleme... iar eu tot eram nelamurita de ceea ce mi se intamplase tocmai pt ca eu n-aveam probleme cu fierea "DE-O VIATA" cum au f. multe pers. pe care le cunosc dar care n-au curajul sa se opereze.

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

se scoate totul - si pietrele si colecistul - numai pietrele e ecva experimental - o procedura de "macinare" si eliminare, in rom nu stiu daca o face cineva si se refac oricum pietrele.


c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

FEBRUARIE thing-a-day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

mcoca, nu sunt de acord cu ceea ce scrii. Daca nu esti atenta la ce mananci, poti dezvolta Sindromul post-colecistectomie riscul fiind de 40%. Eu din pacate, la 5 ani dupa operatie, am facut un soi de stenoza a sfincterului Oddi. Am primit tratament o luna si regim pe viata! Fara grasimi, fara prajeli, nu varza,fasole,linte, etc. si ma rog sa nu ajung la interventie endoscopica care sa-mi dilate sfincterul pt ca e risc de pancreatita.
Sa nu crezi ca am exagerat cu grasimile si prajelile pana acum, dar daca le excludeam de acum 5 ani aveam sanse sa nu dezvolt acest sindrom atat de rapid. In concluzie, paza buna trece primejdia rea.

Teolinda, ne luam de mana, si eu am fost operata (clasic!) la 6 sapt dupa ce am nascut primul copil. Am avut un colecist f mare si multi calculi pe arborele biliar. Eu sunt sigura ca si din cauza tratam hormonal luat pe toata durata sarcinii.
cryss_cryss, din cauza calculilor si coledocul meu a suferit si s-a latit. In timp, s-a latit mai mult si nu e bine. Se pare ca din cauza ingustarii sfincterului Oddi a facut presiune pe calea biliara pricipala si de aici latirea... Nu e de gluma, mergi la dr, ia tratam, fa RMN daca e cazul. Cu regimul, poti manca si gratare, nu numai fierturi, bineinteles fara zona arsa daca e sa-l faci la cel cu lemn/carbune. Bafta!


Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby-boom spune:

Off-topic: eu am un colecist lenes pe langa baiuri cu stomacul, mai exact ulcer...asta din urma l-am cam rezolvat, tin regim. Ca sa nu acaparez subiectul, daca stiti in amanunt exemple de regim pt colecist lenes dati va rog un PM.
Cu toate ca tin regim mai patesc sa vomit o data la 2- saptamani, senzatii de greata am o data la 2-3 zile. Poate nu fac ceva bine.

Mersi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

lbelciugsindromul post-colecistectomie nu are nimic de-a face cu regimul. El apare numai la 5% din pacientzi, desi 40% ar avea simptomele si este o "complicatzie" a operatziei. Tie ti-au zis ca din cauza regimului? Eu nu cred. Poate ai avut afectiunea inainte de a te opera, si doctorul ar fi trebuit sa vada ca nu functioneaza cum trebuie. Mai stiu ca daca iei codeina poate sa iti declanseze asta (codeina este interzisa la cei fara fiere).

Eu nu am decis singura ca nu tin regim, si prefer sa merg pe mana medicilor, mai ales ca sunt ok. Mananc normal, la fel ca inainte, cand aveam colecist dar era nefunctionabil (se atrofiase pe pietre), deci era numai de decor.




Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

mcoca, nu este o complicatie a operatiei ci o urmare a scoaterii colectistului. Daca era o complicatie, urmarile trebuiau simtite imediat nu abia acum. Mi s-a dat o explicatie clara a ceea ce se intampla in organism dupa o asemenea operatie si cum functioneaza treburile pe inauntru. In fine, scopul nu e sa ma contrazic cu tine, am vrut sa trag un semnal si sa spun ca indiferent cum te simti, o data ce ai scos coelcistul, regimul e important.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput