Prietene la bine si la greu - 43

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Paulita si Geo sa cresteti, infloritori

mami de Vlad (29.10.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Monisu, iote ca raspund eu la faza cu alaptat in tandem. Eu nu ma vad clar in stare, dar le admir pe cele care pot si vor!
La fel cum le admir si pe cele care alapteaza in public, eu cu chiu cu vai alaptez fata la ingramadeala in masina, ca mi-e tarsa in vazul tuturor sa se uite toti la tatzoaile mele mari si lasate de vacuta fulga. Plus de asta eu o si alaptez doar culcat, in fundulet nu vrea sa stea matza sa suga.., deci e clar ca nu ma pot intinde pe banci in parc sa o alaptez
Bine io v-am intrecut deja si la faza cu biscotii, ce sa mai..is cam cea mai denaturata..

Smara, mie pedi mi-a zis ca pana la 38.5 e febra de la dureri de dintzoci pe cale sa apara, deci inca esti in grafic. Ce e peste tre sa te intrebi daca nu e de la altceva. Si eu imi salvasem repejor ce ii scrisesei Diana lui Floricik

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Laura aceeasi distinsa doamna (Capisoneasca) zice ca din ce au studiat ei, nu din scaunelor ieftine rezulta accidentari, ci din cauza sistemelor de prindere defectuoase... (daca am retinut eu bine ). Asa ca asigurati-va ca-l prindeti bine si cred ca isi va face bine treaba si al vostru.

Am pus link in prima pagina cu manevra Heimlich postata de tine

Lylyana am vazut la pranz ca ai postat poze, dar ma uit de acasa ca aici innebunesc pana se incarca una. lui Alex sa nu mai tuseasca si tie un manunchi de racoare.

Andre chiar vroiam sa fac prezenta azi (dar n-am apucat ca am avut o tona de invitati ) si sa intreb pe unde umblati

Tina racoreala placuta

Smara nu te panica pls. Urmareste-l pe Timi ca sigur va raspunde la un antitermic si vezi maine ce si cum (nu cred ca febra i-a crescut neaparat de la baie).

iaca si Many la ceas de seara

Monis si piticutzul Santiago (02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Monis si toate celelalte fete, ne "auzim " maine ca imi strang laptopul, fac bagaje.
Mami.ilinca, noi am luat un scaun inglesina Marco Polo, nu are isofix, dar nici nu ne-am dat prea mult peste cap, masina mea nu este cu isofix, a sotului da, insa ma interesa sa pot pleca si singura cu copilul (cu fetele in parc ), ceea ce imi place foarte mult este ca am primit si o husa de bumbac, foarte utila pe caldurile astea, nu a transpirat copilul deloc in ea.
NB

mami de Vlad (29.10.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coquelicot spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5

Laura aceeasi distinsa doamna (Capisoneasca) zice ca din ce au studiat ei, nu din scaunelor ieftine rezulta accidentari, ci din cauza sistemelor de prindere defectuoase... (daca am retinut eu bine ). Asa ca asigurati-va ca-l prindeti bine si cred ca isi va face bine treaba si al vostru.

Monis si piticutzul Santiago (02 nov '09)


Da, da, retinut corect, 90% din accidentele facute cu scaun prins in centuri (nu cu isofix) sunt produse din cauza faptului ca nu-s corect prinse.

Santi ce mai face?

mami de MATEI -TUDOR (10.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Buna seara

Nu puteam sa las sa treaca aceasta zi fara sa urez "La multi ani" tuturor Mariilor, Marianelor etc!

Si "La multe lunite" Paulei si lui Geo!



Lumi SEXY MUMMY de Alexa Annabelle Denise 7 Oct 2009

Poze Alexa Annabelle Denise
www.youtube.com/watch?v=mzOPlaMmkSg" target="_blank">Filmulet1
www.youtube.com/watch?v=nbjgqqH5BN8" target="_blank">Filmulet2
www.youtube.com/watch?v=JiHmBGr3F6I" target="_blank">Filmulet3

`Daca asteptam sa traim intr-o lume mai buna trebuie sa contribuim la crearea ei.`
Mahatma Ghandi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Smara uite acum citeam la dovlecei ce zice o mamica:

Altceva vreau eu sa zic: sa nu te mai sperii de o febra de 39 grade care insa cedeaza (chiar si pentru putin timp) la antitermice. Isa mea a avut la fel saptamana trecuta: febra mare, 38,8-39 grade, 2 zile pline. Si noaptea si ziua. In alte tari nu se da nici antitermic sub 38,4 ca sa lase corpul sa lupte, sa infierbante virusul ala un pic. Eu i-0am dat, nurofen si panadol alternativ la 4 ore, mai scadea, dar cam la 1 ora si jumatate 2 ore dupa ce ii administram doza, stateam cu ochii pe ea si termometrul de ureche (buna investitie) in mana dar nu i-am dat antibiotic.
Sora mea este medic ORL, a venit si a vazut-o, a spus ca are rosu in gat, peste tot, si pe amigdale si gatul e rosu rosu insa nu are puroi. Si mi-a mai spus ceva ce voi tine minte mereu pt ca a fost intocmai : La orice viroza are voie sa faca 2 zile febra mare. Iar a treia zi, ori deloc, ori febra 37 cu ceva, pana in 38, oricum sa se vada ca este in scadere.
Am rezistat eroic, nu i-am dat antibiotic, oricum ar fi fost degeaba, ba nu, m-ar fi pacalit, -ar fi scazut oricum si as fi spus: uite domle ce bun e antibioticul asta!
Si i-a scazut exact cum a spus: 2zile full cu febra ff mare care crestea ca balaurul imediat, inainte de cele 4 ore, a 3-a zi febra mai mica si ca prin minune deodata deloc. Si fara antibiotic.

Acuma si isteria asta cu antibioticele. Dupa parerea mea, cand se duce lumea pe un trens apai se duce nenica...de nu se mai opreste.

De la sora mea citire: in caz de infectie bacteriana sunt f bune si necesare. IN caz de infectie virala nu sunt nici nicesare nici bune, mba chiar fac un pic de rau. Nu rau de tot, omoara niste bacterii saprofite care ar fi avut un rol de aparare pe viitor si lasa terenul mai vulnerabil o perioada pentru alti crocobauri dar nu distrug tot in cale, si se reface corpul dupa ele. Nu ramane copilul fara aparare dupa niste antibiotice :-)




Monis si piticutzul Santiago (02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DORIS_71 spune:

Monis, Laurairina ptr. parola.

Sa ne traiasca toate mamicile si fulgusorii care poarta numele Maria.

Doris mamica implinita de Matteo - 7.12.2009 ..
poze

26/04/2010-----80---78---76,5---76---75---74---72
target-----65





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Buna seara.

Eu incerc sa tin pasul cu voi citindu-va ...mai greu cu scrisul.

Laura-andreea si sarbatoritilor de astzi.
Laurici, ptr metoda Heimlich.
Dankutza, ai o dulceata de fetita.
Lylyana, sa va fie de bine iesirea la mare. Se vede din poze ca v-ati simtit bine.
Many, la bagajele ptr concediu te-ai gandit? Poate ne intalnim pe acolo. Tot de pe 21 pana pe 28 stam si noi.
Smaranditza, sa treaca febra la baiat.la fel si ptr Maria de Floricik, multa sanatate.
Simina, nastere usoara surorii tale si un bebe perfect.

Am luat si noi saptamana asta scaun de masina. Ne-am decis la un Römer King Plus.

Va las pe bancuta racoare, ploaie mocaneasca si cateva poze incepand de aici.

------------------------
Dana, mami fericita de David (2 noiembrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Monis, mersi mult.

S-a trezit putin mai inainte si i-am desfacut repede pampersul sa ii iau din nou temperatura. Avea 37,5. Sper sa nu urce din nou. Il pazim cu randul in noaptea asta. Mai greu imi e ca se trezeste saracutul cand ii pun sosetutele ude, sau cand ii desfac pampersul, si asa se mai sperie si plange... desi incerc sa fac minimul de miscari.
Of, si nu a vrut sa manance nimic in seara asta. A baut doar apa. Sper sa se trezeasca in curand la papa.

Multumesc de sfaturi si incurajari. Nu stiu daca e de la dinti. Chiar azi-dimineata i-a plesnit gingia si au iesit cei doi de pe centru sus. Langa ei se mai vad niste mugurasi albi...oare de la aia o fi?

Noapte buna va doresc!

Mergi la inceput