Pensiuni de EVITAT

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui danutz

Mi-am mai amintit de o "bila neagra":
Casa Elena- din Sibiel
Reclama zice ca are 4 margarete, eu cu indulgenta i-as da doar 2.
Ce probleme am avut noi:
- parcarea extrem de mica si inghesuita: am reusit sa zgariem lejer masina fiindca la nivelul rotilor sunt montati niste stalpisori de ciment, pe care nu-i vezi si daca nu stii de existenta lor risti sa dai cu bara de jos fix in ei (noi asa am reusit)
- facusem rezervare confirmata pentru o camera simpla si cand am ajuns acolo ni s-a zis ca nu mai au camere si ca ne cazeaza in apartament. Bine bine, am zis dar noi nu platim decat ce am rezervat, adica camera; nu a fost chip sa ne intelegem cu patroana, si fiindca nu aveam alternativa sa ne cazam in alta parte (am ajuns seara tarziu si a doua zi participam la o sedinta in zona, plus ca ni s-a subliniat ca este nu stiu ce tteam building in zona si peste tot cica era full)) nu am avut de ales. Deci la partea asta, a fost jaf pe fata!
- pensiunea este extrem de kicios decorata si cand spun asta ma refer ca sunt acolo obiecte expuse aproape ca la muzeu. Nu discut aici gusturile patronilor pentru tot felul de colectii (papusi, obiecte de artizanat, de sticlarie, de lemn, etc), toate sunt expuse pe rafturi si in vitrine peste tot, inclusiv in restaurant. Si bineinteles ca nu ai voie sa pui mana pe nimic. Ei bine, pentru copilul nostru a fost un adevarat chin. Fiindca curios din fire ca un pusti de 3 ani, a primit repetate observatii din partea patroanei gen: "nu pune mana", " nu ai voie sa atingi nimic", "nu alerga ca misti mobila/ lucrul x", "nu ai voie sa faci cutare chestie", "nu inchide/deschide cutare uasa", "nu te juca cu telecomanda de la TV", "nu apasa pe butoanele de la combina muzicala" etc. La un moment dat m-am enervat si i-am replicat dur patroanei ca daca are ceva de obiectat sa-mi zica mie si nu copilului si ca daca nu le convine sa "gazduiasca" copii, sa puna un anunt mare la intrare si un anunt pe site, macar sa stim din start.
Deci pentru familii cu copii sub 7-8 ani, aceasta pensiune trebuie evitata cu orice pret, fiindca patroana are impresia ca pensiunea ei este un muzeu iar mobile, vesela, tacamurile si bibelourile ei sunt exponate.
- mancarea la restaurant lasa de dorit, nu se gaseste mai nimic proaspat, se cumpara produse congelate din supermarket si se gateste la microunde (gen peste, legume, pui, etc). Noi ne-am fi asteptat sa gasim preparate proaspete, traditionale si am fost crunt dezamagiti. Plus ca comanda venea foarte foarte greu.Intr-o seara am cerut clatite special ca sa le primim mai repede si a durat o ora pana au venit, in general, ca sa evitam timpii mari preferam sa facem comanda pentru pranz/cina de dimineata sau cu o zi inainte.
- am explicat patroanei ca ne trebuie acces partial la bucatarie+frigider pentru necesitatile culinare ale copilului (incalzit lapte, preparat cereale, dat fructe pe razatoare, etc). Initial nici nu a vrut sa auda, apoi s-a gandit sa ne ceara bani in plus...dupa negocieri repetate s-a lasat cumva convinsa, dar ne arunca priviri ucigatoare de fiecare data cand intram in bucatarie (nu stiu la ce se astepta, am avut grija sa nu stricam nimic, sa spalam totul in urma noastra, dar tot urat se uita)
In total noi am fost nevoiti sa stam in zona 4 zile/3 nopti si a fost extrem de frustrant, plictisitor si in loc sa ne simtim oaspeti ne-am simtit de parca eram persoanele non-grata care inoportuneaza patronii.
Deci, de evitat!

Danutz, mami de Maria-sa Rares (14.12.2006)

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank"> fulguleti



Noi am stat o singura noapte si am ris cit n-am ris toata vacanta. N-am vazut niciodata atita kitch la un loc, atitea anunturi gen nu aprindeti luminarile, sint doar de decor, cine le aprinde le plateste :)). Pina si curtea era kitchoasa, baia avea inimioare rosii pictate de patroana si geamul baii dadea in balconul camerei vecine! Noi am mincat doar micul dejun acolo, de mincare nu avem ce sa zicem, dar in rest la toate capitolele pensiunea asta e de evitat sau de vizitat doar daca vreti sa rideti nervos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anangel_lexi

O mare bila neagra primeste de la noi Vila La Famiglia din Eforie Nord.


Am patit-o si eu anul trecut la aceeasi pensiune. Patronul este om de afaceri, daca te uiti pe net ti se pare nemaipomenita vila si descrierea la fel. Eu am fost anul trecut cu mama mea care este pensionara si copilul mic, avea 1 an si 2 luni atunci. Marea teapa a fost ca ne-am luat pensiune completa nestiind ca terasa la care ne trimiteau ei era in capatul celalalt al statiunii. Dupa un mic scandal, ne-am recuperat banii de mancare. Dar daca am folosit aerul conditionat, ne-au zis de cateva ori sa nu-l mai folosim atat... No comment!

Mamica fericita de Raducu (11.04.2009)
Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terishka spune:

Evitati pensiunea BIBANUL LITERAT din Sulina.

Daca nu, riscati sa fiti intampinati dupa un drum lung cu 2 copii cu o invitatie la masa la terasa si o convorbire telefonica in care angajata intreaba: "sefu', sa ii conduc in camera?" desi aveti rezervare si avans platit, sau sa va stergeti dupa dus cu prosoape din alea mici, pe care sunt desenate picioarele, sau la masa sa vi se ofere numai peste cu paine, ca nu ati cerut nimic in avans si nue timp sa mai faca (era 3 dupa-amiaza), sau sa se supere personalul daca vreti sa bagati ceva in frigiderul lor sau daca baiatul de 1 an jumate muta cosul de gunoi din living 1 metru mai incolo si tot asa.
Chiar dupa replica angajatei ce se ocupa de pensiune cand nu e seful prezent, ea "vrea sa plece si ea acasa"; am tras noi concluzia - nu sa se ocupe atata de turisti.

Nu-s primitori deloc, mai ales daca aveti copii si mai au indrazneala sa mai fie si mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:


DE EVITAT WWW.VILAIULIA.GO.RO din Vatra dornei

Ma interesa oferta program Craciun 2011 i am scris... in sf mi a raspuns apoi eu din nou i am scris sa i comunic ca vreau 3 pers si ca retin un apartament si o garsoniera plus ca exista certe posibilitati sa mi doresc extinderea acestui program cu vreo 2 sau 3 nopti cind se poate inainte sau dupa Craciun.O rugam sa mi spuna cum sa fac ,cind o aranjeaza si ca ma grabesc pt ca am de luat un bilet de avion catre Ro si in fiece zi preturile urca
Am trimis 4 zile acest email in care in plus ma tot scuzam,basca un mesaj pe tel in care o rugam sa mi raspunda
Aseara o terta persoana a sunat o sa o roage sa mi raspunda la email dar tot NIMIC
Nu va spun incurcaturile si scandalul in care atitudinea acestei persoane ne a pus...bartbatl meu NU INTELEGE DELOC DE CE TREBUIE SA NE RUGAM PE BANII NOSTRI SI NICI CUM SE FACE TURISM IN RO!
ALO Mme Udrea unde sunteti stiti aceste aspecte???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmaw



ALO Mme Udrea unde sunteti stiti aceste aspecte???



Ce treaba are Madam Udrea sau oricine altcineva? Fiecare isi gospodareste afacerea asa cum considera de cuviinta, ca presupun ca nu e vorba de o pensiune de stat. Oricum, din ce citesc aici, constat ca sunt destui cei care nu considera ca "clientul nostru e stapanul nostru". Oare cum de le merge afacerea??


de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput