SILUAN, 6 LUNI - TRANSPLANT HEPATIC

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Am vorbit cu Simona si din pacate vestile sunt o lovitura de teatru: Simona nu poate fi in acest moment donator pt ca nu are un ficat sanatos, are steatoza (grasime) si trebuie sa urmeze un tratament timp de 3 luni, cu reverificare ulterioara. Cei de la Hanovra nu isi asuma riscul operatiei in acest moment-risc, adica, de a i se intampla ei ceva grav. Le-au spus ca ei considera ca Siluan e acum suficient de stabil incat sa reziste inca 3 luni si deci cat de curand ii vor externa. Copilul va fi luat in Ro in evidenta unui medic care sa-i ia analize la 2-3 zile si pe care le va comunica constant celor din Hanovra si va urma tratament cu Ganciclovir si altele...ceva estimat total la vreo 1000 euro pe luna.
Intrucat Romania nu este in programul de eurotransplant, nu se putea pune problema sa primeasca organ de la alt donator decat o ruda (adica din banca de organe). Interesant (si cumplit de dureros pt Simo) este ca tot azi, o fetita din Ghana fusese acceptata pt transplant in aceleasi conditii...
Nu va pot descrie in ce stare e Simona. Mi-a rupt sufletul...Am cautat sa o incurajez storcandu-mi kmintea sa gasesc orice argument ca poate e mai bine asa: ca inseamna ca puiul chiar e mai bine pt ca altminteri nu-si puteau asuma raspunderea sa-l puna pachet pe avion acum; ca isi va mai putea reveni si ea acasa si ca si Siluan va papa poate mai bine acasa; ca-si va revedea fratii si ea puii care plang de atata timp dupa ei si ca ceilalti doi copii le vor da forta si incredere; ca in felul asta poate reusim sa facem demersurile catre...nemernicul de Minister al Sanatatii si poate vor fi ajutati cu ceva financiar (apropo, mentionez ca cea ce deja platisera la Hanovra, aproape jumatate din suma NU le va fi returnata!!). Dar...ea se simte vinovata ca i s-a spus ca ea e singura lui sansa si iata, ea nu e sanatoasa...Ufff
Asadar, sa ne rugam in continuare, sa strangem bani in continuare, sa fim alaturi de ei in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

de cand m-a sunat naty, sa-mi dea vestile, sunt paralizata efectiv. nu pot sa gandesc...

" SALVEAZA-L PE SILUAN!!! TU IL POTI AJUTA!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Of, Doamne!

Dar un alt donator voluntar - unchi, bunic - nu merge??

Doamne ajuta!

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
cioburi de viata in 3
SILUAN are dreptul la viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dudurutza spune:


Doamne ajuta-i Simonei sa se faca bine, Micului sa reziste



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

monn, am inteles ca nu au grupa de sange potrivita

eu deja ma intreb, oare in alta tara, ne-membra UE, nu s-o putea face, cu grefa din banca de organe? da, atunci isi iau adio de la orice ajutor de la statul asta, care ajutor oricum nu e, ca statul suge de la noi ca o capusa si cand e de dat ceva.... dar banii ii vom strange !
uitati statistica din contul lui George:

Cont LEI: 253.000 lei
Cont EURO: 18.300 euro.


cu ce am mai strans noi, aici, cu ce se va mai dona, sigur se vor strange banutii!!! macar de s-ar gasi ficatul pt transplant! sincer, simt ca m-a lasat speranta acum! incerc sa ma adun, sa pot spera ca in curand se va gasi solutia optima! 3 luni!!! mi se pare enorm de mult

" SALVEAZA-L PE SILUAN!!! TU IL POTI AJUTA!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Imi pare rau sa aud astfel de vesti!
Poate ca ar fi bine sa se orienteze catre America. Un transplant de ficat aici costa intre $100,000 si $300,000. Cunosc un caz, tot un bebelus care a primit un ficat de la donator copil (mort nu stiu exact in ce circumstante). Starea copilului era f grava, iar operatia a fost un succes. Daca Siluan are stare stabila, poate ca parintii vor reusi sa stranga banii mai repede si vor putea face operatia aici.
Clinica Mayo din Fl este printre primele cinci programe din SUA si este chiar in Jacksonville, unde VioletaH (colega voastra)locuieste si cam la o ora de condus de orasul in care locuiesc eu.
Eu o sa le trimit un email cu permisiunea voastra bineinteles, s-ar putea ca () costurile sa fie mult mai mici, intotdeauana se pot obtine reduceri semnificative, iar dc cazul este dificil, uneori medicii opereaza gratis urmand a se plati doar taxele de spitalizare si medicatia (care si astea ajung destul, dar totusi se pot obtine reduceri).

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramo_cata spune:

off doamne ,de ce atatea piedicinici nu vreau sa ma gandesc ce-i in sufletul simonei dar sa nu ne pierdem speranta..trebuie sa fie invingatori,trebuie sa fie bine...sa mergem mai departe...sa gandim si sa gandeasca POZITIV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Macrina spune:

Of, ce vesti rele.. Naty, spune-le sa incerce in alta parte, sa bata fierul cat e clad, acum e important sa se miste ca daca ajung inapoi in Romania.... cine se mai uita la ei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Doamne ajuta sa fie bine! Mi se rupe sufletul cand ma uit la poze .... Mititeltul de el...



Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Ariel, da' ce grupa are Micul de nu se gaseste in toata familia un donator? [nu e un repros, ci o incercare de solutionare, mai stii de unde sare iepuroiul...]

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
cioburi de viata in 3
SILUAN are dreptul la viata!

Mergi la inceput