Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(49)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Moniland

luminita, si eu care speram ca a trecut perioada grea. Chiar ma gandeam ca in primul an de viata e o grija fata de copii sa manance, sa creasca..., iar acum incepe educatia...o alta grija...
Azi e prima zi cand Irina s-a deplasat doar in picioare. Prin urmare la 1 an si 1 luna. Laura a facut asa la 1 an si 1 sapt. Usor de tinut minte .
Eu le las liber sa circule prin casa in living si in camera lor. Fiind diametral opuse au si tot holul la dispozitie. Asa isi cara jucariile dintr-un loc in altul. Ele merg una dupa cealalta, nu in directi opuse cum am mai vazut. Sper sa-si caute compania in continuare si mai ales cand vor fi afara.



ei, asta cu educatia e cea mai mare grija...
ai mei afara merg (adica alearga, nu stiu sa mearga) de regula in directii opuse. nu merg de manuta decat rar (adica rar se intampla sa coincida directia in carea as vrea eu sa mearga cu cea aleasa de ei). in casa au momente in care se tin/iau unul dupa altul, dar si momente in care unul se joaca intr-o camera si fratica in cealalta. sper ca la voi sa fie mai usor, mai ales afara.

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiutasg spune:

Lavinutza, legat de dr Rotaru, la care sunt si eu, cezariana a fost cu anestezie generala? Tu ti-ai cumparat trusa epidurala ?

mersic

+ 24
MOTTO: Nu pot schimba directia vantului dar pot schimba pozitia velelor astfel incat sa ajung intotdeauna la destinatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAVINUTZA spune:

Buna- nu a fost anestezie generala ci rahi+epidurala la recomandarea dr si a anestezistului; trusa mi-am cumparat-o eu. Dr Rotaru mi-a explicatca este mai bine pentru gemeni sa se faca genul ast de anestezie pt ca pana il scoate pe cel de al doilea este posibil ca anestezia generala sa il afecteze si sa apara alte probl - oricum o sa iti explice si tie ce si cum. Ai incredere - totul va fi bine
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

salutari...


Mamici mai cu experienta, please cateva tips & tricks pentru a trece cat mai usor prin perioada 9 luni-1 an cu doi busilaciosi?
Deja sunt capiata de cap ,in conditiile in care Eva e mai mult stilul taras-inapoi,doar Dragos e explorator, plus ca se ridica mereu in picioare agatandu-se de orice lucru...

In rest suntem ok,aproape raportam primul dintisor la Eva...a pleznit azi gingia..pe restul ii asteptam

Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui JoAnn

buna

sunt si eu o viitoare mamica de doua bubuline gemene .
as vrea sa le intreb pe cele care sunt deja mamici si au nascut prin cezariana si au facut recoltare de celule stem, cum au fost taiate?? orizontal sau vertical??
Mie dr. mi-a zis ca daca vreau recoltare trebuie sa ma taie pe verticala, ca sa nu piarda cel de-al 2-lea bb sangele.....si cam sunt in dubii .
va doresc o zi minunata

25+ viitoare mami de gemene
www.youtube.com/watch?v=zy3zIe-HFfA&feature=related" target="_blank">
Forever,Michael




Eu am nascut prin cezariana si am recoltat si celule stem...si taietura e orizontala la baza chilotului...aproape nici nu se mai vede acum (e o dungulitza subtzire roz). Probabil conteaza cum sunt pozitzionati bb-ii...la mine una era in stanga cu capul spre ieshire si una in dreapta pelvian...Prima a fost scoasa cea din dreapta.


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

AMR 2 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

M-am uitat pe hartiile de la firma cu care am recoltat (Biogenis)...si nu scrie nimic de kg... Doar pt fata din dreapta volumul de sange 56 ml, iar pt cealalta 58 ml, volum dupa criogenare la ambele 24 ml.


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

AMR 2 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui LAVINUTZA

O intrebare - cum le faceati baita la 2luni? in cadita?pe rand?




Da..in albioara...pe rand.


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

AMR 2 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

larisel au avut aceeasi placenta sau diferite??

la mine fetele stau amandoua transvers,

25+ viitoare mami de gemene
www.youtube.com/watch?v=zy3zIe-HFfA&feature=related" target="_blank">
Forever,Michael

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neeko spune:

Buna tuturor,

Am intrat sa va scriu cateva cuvinte..nici nu stiu cu ce sa incep..
Multumim in primul rand tuturor pentru incurajari si cuvintele si gandurile frumoase pe care ni le-ati transmis!!

In al doilea rand, vreau sa va spun ca eu am nascut natursl, cu un medic extraordinar, Ion Ionut, de la..... Giulesti.... am fost externata luni, cu 2 ore inainte de marea tragedie.. practic doar am ajuns acasa si am aflat vestea cutremuratoare..sunt inca in stare de soc, nu stiu inca daca sa ma bucur pentru norocul ingerasilor mei nascuti pe 13 sau sa plang nenorocirea produsa.. in fine, nu sunt capabila sa vb despre asta..

Nasterea a fost o experienta extraordinara, dar si extrem de dureroasa.. Am cerut epidurala inca de la inceput, insa nu si-a facut efectul mai deloc, desi mi-au fost administrate muuulte doze.. apoi a urmat epiziotomia, care a fost de 10 ori mai durearoasa decat travaliul si nasterea la un loc.. Insa sentimentele care m-au navalit in momentul nasterii nu se pot compara cu nimic! am fost 100% activa si ancorata in realitate, le-am vazut iesind din mine, prinse cu cordonul ombilical netaiat inca..am vazut si simtit totul si a fost extraordinar! mi-am tinut in brate papuselele aproape imediat (dupa ce li s-au desfundat toate cele)

Acasa, fetele sunt fooarte mancacioase, mananca mult si des, nu le-am impus un program, ci le-am dat de fiecare data cand au cerut.. Sunt foarte galagioase atunci cand isi cer drepturile.. Nu le place prea mult in patut, amandoua prefera patul lui mami si tati, evit la maxim sa le las sa doarma nopatea cu noi..

......................................................................

Asta incepusem sa scriu acum o saptamana, cand inca mai aveam un pic de timp liber..intre timp insa ne-am procopsit cu colici si suntem foooarte necajite.. De fapt, e putin spus.. Plangem necontrolat toata noaptea (sau cel putin pana pe la 1, 2..) Suntem extrem de obositi si eu si tati si mama mea care ne ajuta. Practic, cu totii suntem depasiti de situatie mai ales in momentele de maxima agitatie ale Evei care urla aproape in fiecare seara cate 3-4 ore in continuu, in ciuda tuturor metodelor pe care le aplicam..baita, infasat, desfasat, plimbare, picaturi de colici..etc. Pe fete le hranesc cu lapte de la mine, din fericire am din belsug, imi ajunge pentru amandoua si am mai pus si la congelator, ma mulg la fiecare 3 ore max si scot min. 200 - 250 de ml, apoi distribui in biberoane..asa am senzatia ca detin cat de cat un control asupra cantitatii papate, mai ales ca Eva, fiind mai micuta nu e capabila sa suga singurica..

Cam atat va spun acum, voiam in primul rand sa va salut si sa va spun ca suntem bine in mare, incercam sa ne acomodam unii cu altii!

Va pupam pe toate si va punem si cateva pozici cu noi, ca sa ne cunoasteti mai bine! http://picasaweb.google.com/crazy.neeko/Ingerasii#

Multumim si pentru faptul ca suntem deja trecute la panoul de onoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

neeko sa ti traiasca printesele
tare curajoasa ai fost nascand natural
sa dea DD sa va reveniti si sa dormiti si sa papati bine ca sa cresteti mari

+18 si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput