Mai pot spera la o minune?

Mai pot spera la o minune? | Autor: AILEN

Link direct la acest mesaj

I s-a intamplat cuiva sau a auzit pe altcineva sa ramana insarcinatata natural pe trompa pe care a avut sarcina extrauterina oprita in evolutie cu metotrexat? Daca da, la cat timp de la nefericitul eveniment? In urma cu aproximativ 6 ani am ramas doar cu o trompa din cauza unei sarcini extrauterine. De curand am devenit nefericita posesoare a unei trompe pe care a existat o sarcina extrauterina oprita in evolutie cu metotrexat. Dr. mi-a spus ca, daca voi ramane insarcinata, sunt cu mult mai mari sansele sa fie din nou extrauterina decat intrauterina . Nu am copii (doar 2 sarcini la activ, ambele extrauterine) si imi doresc enorm si sunt foarte, foarte necajita, mai ales ca nici nu mai sunt chiar la prima tinerete. Asadar, as vrea sa stiu daca pot sa mai sper la o minune sau sa ma setez psihic ca numai un FIV mai poate sa-mi aduca fericirea.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicoleta_ior spune:

Nu am inteles bine mesajul tau. Spui ca in urma cu 6 ani ai ramas fara o trompa. Bun...Atunci cum vrei sa ramai insarcinata pe trompa pe care ai avut sarcina extrauterina?

Eu am avut o sarcina extrauterina acum 4 ani, mi-a scos trompa si am ramas doar cu una, mi-am repetat de nu stiu cate ori analizele si am un herpes care se tot reactiva cand ramaneam insarcinata. Eu am pierdut 4 sarcini, se opreau din evolutie. Inainte de a ramane pentru a cincea oara insarcinata mi-am facut histerosalpingografie ca sa vad daca trompa cu care ramasesem era permeabila, rezultatul : ffff putin. Mi-au recomandaT FIV. Nu am acceptat, cel putin pe moment insa am luat in considerare acest aspect si am hotarat sa ma incerc natural chiar daca sansele de a avea o extrauterina erau destul de mari, chiar daca ramaneam si fara trompa, rezultatul era tot acelasi, nu ? FIV. Asa ca dupa 4 luni de incercari am ramas insarcinata natural, acum am o fetita minunata de aproape 7 luni. Iti urez succes si multa sanatate, fa-ti analizele, fa-ti histero si cu Dumnezeu inainte...speranta moare ultima.

Nicoleta 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AILEN spune:

Nu vreau sa raman pe trompa pe care nu o mai am. Trompa stanga s-a dus in 2004 dupa prima extrauterina. Am depistat-o abia dupa 2 luni pt ca imi venise CM peste sarcina si atunci nu faceam eforturi si calcule pt a ramane insarcinata. In 2008 am facut laparoscopie sa verific trompa ramasa, adica cea de pe dreapta. In timpul operatiei s-a constatat pe trompa dreapta ca am avut un spasm care a cedat la injectarea albastrului de metilen - concluzie trompa ok. Acum in 2010 am facut extrauterina si pe trompa dreapta. Fiind depistata devreme, dr. a oprit-o in evolutie cu metotrexat si asa am scapat de operatie si am ramas cu trompa dreapta, dar sansele sa fac o noua extrauterina sunt extrem de mari. Analizele sunt ok, cu ovulatia stau foarte bine. HSG-ul (ca sa vada daca s-a resorbit integral extrauterina de pe trompa) este programat in ianuarie dupa inca 3 luni de incercari si daca nu se intampla sa raman insarcinata. Acum mai am de asteptat pana sa am voie sa incerc din nou sa raman insarcinata din cauza metotrexatul care este de fapt un citostatic teratogen si trebuie sa se elimine tot din organism.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoleta_ior spune:

Am inteles acum. Pai tot ceea ce poti sa faci este sa astepti ca sa se elimine aceea substanta din organism si sa incerci din nou. Nu iti pierde speranta, incearca, persevereaza ca nu ai nimic de pierdut. Chiar daca ramani, Doamne fereste , iar extrauterina, stiu ca e f dureros sufleteste. Acum depinde de tine, de ramas cum ai spus si tu exista solutii, FIV.

Mergi la inceput